wibako

kołówka na bananie monobloku czy warto

kołówka na bananie monobloku czy warto

Postprzez expres » 18 Kwi 2015 16:15

Witam zamierzam kupić koparkę kołową liebherr 314. Upatrzyłem pewien egzemplarz problem w tym że jest ona na tzw bananie posiada natomiast skręt ramienia w bok i tu moje pytanie. Jakie są plusy i minusy takiego rozwiązania czy przy robocie będzie bardzo brakować podwójnego łamania ramienia i czy dużo taki libherr traci przez to na zasięgu nie mam doświadczenia na tego typu sprzęcie chodzi o koparkę z 2002 roku. z góry dziękuje za odpowiedź

expres
Nowicjusz

  • Posty: 11
  • Rejestracja: 04 Lut 2015 12:58
  • Miejscowość: Rzeszów

Maszyna: ATLAS

Firma: MB


Reklama

simmet

kołówka na bananie monobloku czy warto

Postprzez puszek_ZGY » 18 Kwi 2015 21:36

Banan ma krótszy zasięg, średnio 20-30cm mniej, aniżeli 3x łamany.

Skrętne ramie ma zastosowanie, np. praca przy elewacji, murze, płocie itp.

3x łamane ramię, a bananowe, to niebo a ziemia. Praca przy remoncie dróg, czy pracach brukarskich to wyłącznie ramię 3x łamane. Będąc na jednym pasie ulicy nasypiesz przykładowo beton na koryto krawężnika, z bananem musiałbyś uciekać dalej na drugi pas, bo 2x łamane ramie nie pozwoli tak blisko siebie nasypać urobku.

3x łamanym ramieniem możesz sobie łyżkę do kabiny włożyć jak się postarasz :mrgreen:

Kluczem jest to, do jakiej pracy potrzebujesz maszynę? Ja zdecydowanie polecam maszynę z ramieniem 3x łamanym. Maszyna na bananie jest stosunkowo kilka/kilkanaście tysiaków tańsza od jej odpowiednika w 3x łamanym ramieniu.

Autor postu otrzymał pochwałę
Jeśli pomogłem ---> Kliknij "pochwała" ;)

Mój kanał YouTube https://www.youtube.com/channel/UCnu2d_ ... Qbz8agHLXw

Awatar użytkownika
puszek_ZGY
Fachoperator

Maszyna: VOLVO EW140C

Firma: -


kołówka na bananie monobloku czy warto

Postprzez expres » 21 Kwi 2015 14:08

Bardzo dziękuje za odpowiedź i mam kolejne pytanie kołówkę na bananie już sobie odpuściłem. Teraz z kolei znalazłem takiego liebherra 314 łamanego podwójnie góra dół plus na boki czy ktoś miał do czynienia z takim rozwiązaniem. Jakie są plusy i minusy takiego rozwiązania, awaryjność itd z góry dziękuje za odpowiedź.

expres
Nowicjusz

  • Posty: 11
  • Rejestracja: 04 Lut 2015 12:58
  • Miejscowość: Rzeszów

Maszyna: ATLAS

Firma: MB


kołówka na bananie monobloku czy warto

Postprzez rado735 » 22 Kwi 2015 23:08

najważniejsze to oby nie miała luzów na tym łamaniu, dbaj, smaruj, a napewno Ci się to przyda przy robocie.
Ale są też opinie że dodatkowe łamania to tylko ewentualne koszty jak się wybije.

Także Ci co nie dbają o maszyny i robią proste roboty na dużych przestrzeniach, lub kują młotem - wystarczy im banan
Natomiast jakieś skomplikowane robótki, ciasne miejsca - każde łamanie się przydaje.

Dostosuj moje słowa do swoich realiów

Autor postu otrzymał pochwałę

rado735
Operator

  • Posty: 364
  • Rejestracja: 22 Cze 2012 23:19
  • Miejscowość: Podkarpacie
  • Pochwały: 15

Maszyna: liebherr a310, FK E70 SR

Firma: .


Re: kołówka na bananie monobloku czy warto

Postprzez puszek_ZGY » 01 Maj 2015 13:34

expres napisał(a):Teraz z kolei znalazłem takiego liebherra 314 łamanego podwójnie góra dół plus na boki czy ktoś miał do czynienia z takim rozwiązaniem. Jakie są plusy i minusy takiego rozwiązania, awaryjność itd z góry dziękuje za odpowiedź.


Już o tym wspominałem...

puszek_ZGY napisał(a):Skrętne ramie ma zastosowanie, np. praca przy elewacji, murze, płocie itp.


Ponadto jeśli chodzi o dodatkowe łamanie ramienia na wysięgniku, to jeśli nie będziesz z tego korzystał to jest to zbędny element + dodatkowy punkt, który wymaga obsługi, mało tego wydaje mi się, że maszyna z takim wyposażeniem, a stricte jej wysięgnik jest o wiele cięższy od zwykłego 3x łamanego.

Jeśli maszyna wypracowała sporo mtg z użyciem młota to wspomniane "dodatkowe łamanie" będzie dodatkowym "luzem". Ogólnie to każdy punkt na całym ramieniu będzie miał spory luz, chyba że został na nowo wytulejowany :mrgreen:

Teraz sobie przeanalizuj i głęboko się zastanów, czy potrzebujesz do swojej pracy dodatkowego łamania ramienia ;)
Jeśli pomogłem ---> Kliknij "pochwała" ;)

Mój kanał YouTube https://www.youtube.com/channel/UCnu2d_ ... Qbz8agHLXw

Awatar użytkownika
puszek_ZGY
Fachoperator

Maszyna: VOLVO EW140C

Firma: -


kołówka na bananie monobloku czy warto

Postprzez korba71 » 01 Maj 2015 16:29

Pracuje na gąsce z mono.... i wcale mi to nie przeszkadza , ktoś napisał że do prac brukarskich i drogowych wyłacznie duo.. bzdura , pracuje na pasach drogowych , przy pracach brukarskich i robie to 23 tonową gąską z mono...wiec nie przesadzajcie , pracując na kołowce ustawiam sobie lamanie w jednej pozycji i rzadko ruszam , jakbym chciał nasypalbym sobie urobku do kabiny ,wcale nie trzeba sie przestawiać żeby blisko coś nasypać , łamanie to dodatkowa waga , ramie jest grubsze i potężniejsze , jakbym mial, szanse kupic zadbaną kołowke w dobrej cenie z mono... nie zastanawiałbym sie , łamanie pomaga w pracy tak jak skosowanie skarpówki ale nie jest niezbędne.

Awatar użytkownika
korba71
Fachoperator

  • Posty: 2158
  • Rejestracja: 10 Sty 2011 22:38
  • Miejscowość: Chorzów
  • Pochwały: 43

Maszyna: volvoec210blc


Re: kołówka na bananie monobloku czy warto

Postprzez puszek_ZGY » 05 Maj 2015 00:48

korba71 napisał(a):Pracuje na gąsce z mono.... i wcale mi to nie przeszkadza , ktoś napisał że do prac brukarskich i drogowych wyłacznie duo.. bzdura , pracuje na pasach drogowych , przy pracach brukarskich i robie to 23 tonową gąską z mono...wiec nie przesadzajcie , pracując na kołowce ustawiam sobie lamanie w jednej pozycji i rzadko ruszam , jakbym chciał nasypalbym sobie urobku do kabiny ,wcale nie trzeba sie przestawiać żeby blisko coś nasypać , łamanie to dodatkowa waga , ramie jest grubsze i potężniejsze , jakbym mial, szanse kupic zadbaną kołowke w dobrej cenie z mono... nie zastanawiałbym sie , łamanie pomaga w pracy tak jak skosowanie skarpówki ale nie jest niezbędne.


Z tym, że łyżka na wysokości ok 2m. Owszem nasypiesz. Jeżeli znajdujesz się dodatkowo pod drzewami to wysięgnik z ramieniem jest w gałęziach - łamiesz gałęzie, brudzisz liście (jeśli nie zbierasz nadmiaru smaru) i jak się postarasz to rysujesz tłoczysko. Jak masz na ramieniu skarpówkę, to musisz idealnie prostopadle wedle koryta stać, bo jak już bardziej pod kątem to będzie za duża ława, więc i więcej roboty "ręcznej".

Zależy również na jakiej drodze trwają prace. Szerokość oscyluje różnie, 2,5-3,5m na jeden pas (droga gminna, powiatowa, krajowa oraz jakie natężenie ruchu występuje). Jeszcze jakby się przyczepił to jest ucięta "masa", aby krawężnik z ławą wszedł to jeszcze mniej "pola" dla maszyny na jednym pasie.

Nie mam zamiaru się kłócić, ale myślę, że wygodniej jest jednak manewrować 3x łamanym ramieniem, aniżeli 2x. "Bananem" sypiąc z wysokości 2m dużo urobku trzeba później podgarniać ręcznie, bo jest za szeroka ława itp.
Jeśli pomogłem ---> Kliknij "pochwała" ;)

Mój kanał YouTube https://www.youtube.com/channel/UCnu2d_ ... Qbz8agHLXw

Awatar użytkownika
puszek_ZGY
Fachoperator

Maszyna: VOLVO EW140C

Firma: -


kołówka na bananie monobloku czy warto

Postprzez korba71 » 07 Maj 2015 22:00

Kolego ja też nie chce sie klucic ale nie ze wszystkim sie zgodzie , skąd ci sie wzieło te 2 metry , ja kawe zabieram z łyżki jak mi dla zabawy postawią i nawet dupy z fotela nie odrywam , napewno łamanie ułatwia życie ale nie wyklucza koparki , kolego pół roku temu kopałem z kolegą kanalizacje na srodku pasa drogowego w krakowie na ul Mirowskiej , masakryczne natężenie ruchu (wylot z autostrady , droga na lotnisko )kolega kopał kołowką Doosan z duo...a ja 23 tonową gąska mono z drugiej strony i wcale gorszy nie byłem a kopałem mniejszą łyżką 0,7 kb(moja podstawowa ma 160 cm i nie wchodziła w szalunki) kolega MarioMecalac mnie odwiedził i może potwierdzić moje słowa .Kopałem po krzakach lasach w centrach miast , między budynkami , robiłem za dzwig ładowarke i nigdy nikomu nie ustepowałem a zniszczeń niewiele po sobie zostawiałem , wiec obstaje przy swojej opini, pozdrawiam i sporu z kolegą nie chce .

Awatar użytkownika
korba71
Fachoperator

  • Posty: 2158
  • Rejestracja: 10 Sty 2011 22:38
  • Miejscowość: Chorzów
  • Pochwały: 43

Maszyna: volvoec210blc


kołówka na bananie monobloku czy warto

Postprzez MARIO/MECALAC » 08 Maj 2015 21:11

Potwierdzam byłem,widziałem oraz rozmawiałem z kolegą korba71, podziwiam go za cierpliwość. Warunki pracy nie rozpieszczały bo jeden z drugim czy kolejnym nie wyjadą 10min wcześniej na lotnisko tylko w ostatniej chwili, kopać taką maszyną w takim miejscu to wyzwanie.
Proszę nie wydzwaniać w sprawie naprawy Mecalaca. Nie jestem mechanikiem


Jeśli pomogłem nie pisz Dziękuje kliknij POCHWAŁA!!
Rezerwiści To Specjaliści Pędzą Bimber Nawet Z Liści

Awatar użytkownika
MARIO/MECALAC
Fachoperator

  • Posty: 3306
  • Rejestracja: 29 Paź 2009 19:39
  • Miejscowość: CZĘSTOCHOWA
  • Pochwały: 132

Maszyna: MECALAC 12 MXT

Firma: OL-KOP


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej