wibako

Wywrotka

Wywrotka

Postprzez dzierzan » 20 Cze 2019 22:52

Szukam wywrotki i wrzuciłem ogłoszenie na jedną grupę na facebooku i dostałem odpowiedź: Volvo FH12 420, 2001r. 8x4, 530tys. km. Z tego co pisze właściciel auto bardzo zadbane i doinwestowane.
Image
Generalnie auto mi odpowiada jeśli chodzi o zabudowę, konfigurację itd. Jedyna rzecz która mnie trochę martwi to że to Volvo bo nigdy nie miałem z tą marką do czynienia. Niewątpliwie są to solidne auta, ale bardziej martwi mnie dostęp do części i ich ceny. Jakiś czas temu pytałem u mnie w sklepie jak z częściami do Volvo to właśnie powiedziano mi że na pewno mniej zamienników niż do Mercedesa/MANa no i ceny też zdecydowanie wyższe.

Jakie macie doświadczenia z Volvo :?: Jakieś bolączki tego modelu :?: Coś szczególnie sprawdzać :?:

Może ktoś zna ten konkretny egzemplarz, aktualnie w okolicach Tarnowa.

dzierzan
Fachoperator

  • Posty: 663
  • Rejestracja: 19 Kwi 2010 10:26
  • Miejscowość: Włocławek
  • Pochwały: 22

Maszyna: JCB 3CX
MB Actros 2635 PK12000
MB Actros 3241

Firma: Transportowa


Reklama

simmet

Re: Wywrotka

Postprzez dawidg2 » 20 Cze 2019 23:18

Tulejki pompowtryskiwaczy, synchronizator 4 biegu, resory, jakieś pierdoly w poprzedniej firmie to robilismy mając fh12 420 6x4. Do ogarnięcia, części podstawowe są. Jak zadbane to się nie psuje. Resory oryginały braliśmy bo pasowały bez przeróbek i wytrzymuja. Podróbki potrafiły po tygodniu pęknąć.

Autor postu otrzymał pochwałę

dawidg2
Fachoperator

  • Posty: 6204
  • Rejestracja: 14 Kwi 2008 20:47
  • Miejscowość: Krzemieniewo
  • Pochwały: 134

Maszyna: JCB, Schaeff

Firma: Szukam


Re: Wywrotka

Postprzez Piotr mc 85 » 21 Cze 2019 09:44

dzierzan napisał(a):. Jakiś czas temu pytałem u mnie w sklepie jak z częściami do Volvo to właśnie powiedziano mi że na pewno mniej zamienników

Podstawowe raczej będą do osprzętu silnika, reszta nie wiem ale podwoziówka i hamulce powinna być.
Wygląda na import ze Szwajcarii, jaka masa?

Autor postu otrzymał pochwałę
Pozdrawiam Piotr

Piotr mc 85
Fachoperator

  • Posty: 1318
  • Rejestracja: 16 Cze 2008 22:26
  • Miejscowość: Jaźwina
  • Pochwały: 34

Maszyna: VOLVO L150E, XCMG ZL50GCE, Hanomag55D,W K611, CAT 301.5

Firma: Kopalnia


Wywrotka

Postprzez dzierzan » 22 Cze 2019 12:39

Podobno zalany pod korek 13100.

-- 22 Cze 2019, o 11:39 --

A o tym co myślicie :?:
https://www.otomoto.pl/oferta/mercedes- ... llery-open

Wolałbym żeby miał EPS, ale za to ma 41t DMC technicznej.

dzierzan
Fachoperator

  • Posty: 663
  • Rejestracja: 19 Kwi 2010 10:26
  • Miejscowość: Włocławek
  • Pochwały: 22

Maszyna: JCB 3CX
MB Actros 2635 PK12000
MB Actros 3241

Firma: Transportowa


Wywrotka

Postprzez peckiel » 22 Cze 2019 16:27

Ja bym bardziej szedł w kierunku MANa lub Mercedesa z naciskiem na MANa. Zasadnicze pytanie: czemu 8x4 :woot:
Roboty ziemne i drogowe, sprzedaż kruszyw, wynajem maszyn

Awatar użytkownika
peckiel
Fachoperator

  • Posty: 4455
  • Rejestracja: 05 Mar 2009 22:55
  • Miejscowość: Podlaskie
  • Pochwały: 95

Maszyna: Liebherr A904,Liebherr 576,JCB JS220LC

Firma: Roboty Ziemne i Drogowe


Wywrotka

Postprzez dzierzan » 22 Cze 2019 17:49

Na początku szukałem czegoś z napędem, ale doszedłem do wniosku że nie jest mi tak potrzebny. Sytuacje gdzie potrzebuję pomocy przy wyjeździe zdarzają mi się rzadko, a nawet jeśli 2-3 razy w miesiącu będzie potrzeba żeby ojciec podjechał CATem to i tak wyjdzie to taniej względem spalania auta z napędami. Do tego mniejsza ładowność i większe gabaryty aut z napędami. 6x6 odrzucam z podobnych względów. Myślę też nad 6x4, ale Actros którym jeżdżę aktualnie jest podobnej długości co krótkie 8x4 (jeśli nie jest dłuższy) i bardzo rzadko mi się zdarza żebym gdzieś nie mógł wjechać przez gabaryty. Poza tym mamy jeszcze starego MANa 4x4 na emeryturze, ale do zleceń z ciasnym wjazdem czy trudnym terenem jest idealny.

Myślę że ideałem byłby dla mnie 8x6 na hydrodrive, no ale w tym budżecie nie do dostania.

No i tak jak piszesz też wolałbym MANa lub Mercedesa, ale zastanawiam się nad tym Volvo bo z tego co pisał właściciel bardzo zadbane i doinwestowane auto.

dzierzan
Fachoperator

  • Posty: 663
  • Rejestracja: 19 Kwi 2010 10:26
  • Miejscowość: Włocławek
  • Pochwały: 22

Maszyna: JCB 3CX
MB Actros 2635 PK12000
MB Actros 3241

Firma: Transportowa


Wywrotka

Postprzez Luka » 22 Cze 2019 18:31

A jaka różnica w kasie? Pojechałbym i tak i tak zobaczyć obydwa, choć na zdjęciach volvo wygląda lepiej.
Volva to porządne auta, sądzę, że jak zadbane to się spisze. Nie wiem czemu u nas wszyscy pod wywrotki upierają się przy manach albo mercedesach.

Luka
Operator

Maszyna: Szukam

Firma: Transport


Wywrotka

Postprzez dzierzan » 22 Cze 2019 18:43

Ja już pisałem dlaczego, do Volvo jako do marki nie mam absolutnie nic, sam nie miałem ale opinie słyszałem chyba tylko dobre. Jedyny problem jaki widzę to części, pytałem u siebie w sklepie i oczywiście jakieś typowe rzeczy do hamulców i zawieszeń są dostępne w przyzwoitych cenach, ale gorzej jeśli potrzeba czegoś mniej popularnego, wtedy zazwyczaj serwis.

Volvo wycenione jest na 115, ale podobno wszystko zrobione na tip top i absolutnie bez żadnego wkładu.

Chciałem wykorzystać weekend i jechać jutro ale raczej nic z tego nie wyjdzie bo gość od Volvo przestał się odzywać, a właściciela Mercedesa nie ma, tzn. stoi u jego rodziców czy coś więc można zobaczyć, ale to zawsze inaczej rozmawiać z właścicielem i pewnie jazdy próbnej też byśmy nie zrobili, a mam tam 300km.

dzierzan
Fachoperator

  • Posty: 663
  • Rejestracja: 19 Kwi 2010 10:26
  • Miejscowość: Włocławek
  • Pochwały: 22

Maszyna: JCB 3CX
MB Actros 2635 PK12000
MB Actros 3241

Firma: Transportowa


Re: Wywrotka

Postprzez dawidg2 » 22 Cze 2019 18:46

Volvo dobre maszyny. Zwłaszcza pierwszej serii zdarzają się usterki jak w każdym ale do zrobienia. Części są tylko nieraz trzeba poszukać.

Części z serwisu mają tą zaletę że pasują i nie trzeba nieraz czekać Bóg wie ile. Zaoszczędzisz 200-300 zł a stracisz dwie dniowki roboty i tak będziesz w plecy.

dawidg2
Fachoperator

  • Posty: 6204
  • Rejestracja: 14 Kwi 2008 20:47
  • Miejscowość: Krzemieniewo
  • Pochwały: 134

Maszyna: JCB, Schaeff

Firma: Szukam


Wywrotka

Postprzez Seba350 » 23 Cze 2019 20:28

Stare FH to proste auto - części w używce dużo, silniki to ewentualnie pompowtrysk może być lichy i to koło dychy kosztuje ( w serwisie). Wózki Volvo ma mistrzowskie - 2001 to chyba jeszcze na dużej tulejce teflonowej - resory mieliśmy zwykłe wielopiórowe - nigdy nie robione - no może raz jedna laga strzeliła - wymiana prost bo nakrętki strzemion od góry. Fajne auta - tylko dostać zadbane ...
Nie wiem skąd te przebiegi blisko 20letnich aut ... Wolalbym chyba 20 latka z 800tyś na blacie lub więcej - przynajmniej na budowach nie tyrał tylko po szosie jeździł jak na 8x4 przystało. Sam kupiłem teraz stare FM12 420 4x2 wywrotkę na jazdę koło komina w ciasne dziury :)
Fiat-Kobelco FB200.2
Hanomag 55D

Seba350
Fachoperator

  • Posty: 726
  • Rejestracja: 21 Lut 2010 17:31
  • Miejscowość: wlkp
  • Pochwały: 12

Wywrotka

Postprzez dzierzan » 27 Cze 2019 20:43

Tam tył jest na paraboli. We wtorek jadę oglądać, po drodze coś tam jeszcze widziałem do oglądnięcia:

https://www.otomoto.pl/oferta/man-man-t ... BKFxf.html?
https://sprzedajemy.pl/scania-124-420km ... nr58846782
https://www.otomoto.pl/oferta/mercedes- ... llery-open
https://www.otomoto.pl/oferta/volvo-fm- ... BYUgQ.html?
https://www.olx.pl/oferta/iveco-trakker ... 1;promoted

-- 27 Cze 2019, o 19:43 --

Byłem oglądać to Volvo i jest bardzo ładne, kilka pierdół do poprawy, ale ogólnie najładniejsze auto jakie oglądaliśmy i najprawdopodobniej się na nie zdecydujemy.

Ten Actros: https://www.otomoto.pl/oferta/mercedes- ... llery-open
Jeśli ktoś jest zainteresowany można podlecieć zobaczyć. Do naprawy kolumna kierownicy (ma luzy i trochę cieknie), siłownik wspomagania przy 2 osi zapocony, kiper do lekkich poprawek, luzy na sierżantach, klima nie działa, prawdopodobnie uszkodzony czujnik poziomu oleju silnikowego (najpierw wywalił błąd że za mały stan, a za chwilę że za duży, a na bagnecie był ok) i wyświetla jakiś dziwny błąd którego nie jestem w stanie zidentyfikować. Poza tym auto całkiem ładne, niezłe opony, jeździ, biegi wchodzą bez problemu, kiper sprawny.

https://www.otomoto.pl/oferta/man-man-t ... BKFxf.html
Na zdjęciach wygląda zdecydowanie lepiej niż w rzeczywistości. Kiper razem z podramówką do piaskowania, jakieś nieduże uszkodzenia burt od wewnątrz, kabina w środku dość usyfiona i trochę poniszczona. Silnik pracował ładnie, ale nie jeździłem. Najgorsze że właściciel podnosi cenę bo ludzie proponują mu 100 tys. a on za tyle nie sprzeda :roll:

dzierzan
Fachoperator

  • Posty: 663
  • Rejestracja: 19 Kwi 2010 10:26
  • Miejscowość: Włocławek
  • Pochwały: 22

Maszyna: JCB 3CX
MB Actros 2635 PK12000
MB Actros 3241

Firma: Transportowa


Wywrotka

Postprzez Piotr mc 85 » 28 Cze 2019 08:41

Jednak 6x4? Te pierwsze Volvo na tek ze względu na ładowność najlepsze, poza tym solidne auta jak koledzy piszą.
dzierzan napisał(a):Na początku szukałem czegoś z napędem, ale doszedłem do wniosku że nie jest mi tak potrzebny. Sytuacje gdzie potrzebuję pomocy przy wyjeździe zdarzają mi się rzadko, a nawet jeśli 2-3 razy w miesiącu będzie potrzeba żeby ojciec podjechał CATem to i tak wyjdzie to taniej względem spalania auta z napędami.

Ja uważasz, ja już nigdy 8x4 nie wezmę, 8x6 to przepaść, a u mnie spalanie jest takie same jak w 8x4, może dlatego że mocniejszy silnik i ma lżej.
dzierzan napisał(a):Do tego mniejsza ładowność i większe gabaryty aut z napędami.

Przy 6x6 tak, 8x4 vs 8x6 nie ma żadnej różnicy.
peckiel napisał(a):Ja bym bardziej szedł w kierunku MANa lub Mercedesa z naciskiem na MANa

Konkurencja ma właśnie MANy i scanię, kiedyś wozili po 25t, teraz 20 bo bez przerwy się sypią zawieszania i rama pęka, u mnie przy 25 t jest jeszcze spory zapas dlatego nigdy nic się nie działo.
Pozdrawiam Piotr

Piotr mc 85
Fachoperator

  • Posty: 1318
  • Rejestracja: 16 Cze 2008 22:26
  • Miejscowość: Jaźwina
  • Pochwały: 34

Maszyna: VOLVO L150E, XCMG ZL50GCE, Hanomag55D,W K611, CAT 301.5

Firma: Kopalnia


Wywrotka

Postprzez dzierzan » 27 Wrz 2019 18:32

Tzn. przeglądam też 6x4 jakby się trafiło coś ładnego to jest do przemyślenia.

Chyba wszystkie 8x6 jakie widziałem były na dłuższej ramie, a mi zależy na możliwe kompaktowym aucie (przynajmniej jeśli chodzi o 4 osie).

Co do spalania to osobiście nie mam porównania, no ale na logikę jeśli wszystkie auta z przednim napędem palą więcej (6x6 i 4x4) to 8x6 i 8x8 raczej inne nie będzie.

-- 27 Wrz 2019, o 17:32 --

Trochę odkopuję temat, ale nie pochwaliłem się w końcu co kupiliśmy :mrgreen: Stanęło jednak na Mercedesie. Motor 410km, 2004r., 280k przebiegu (póki co wszystko wskazuje na to że prawdziwy). Auto ma 2 wady: brak EPS i klimatyzacji, no i taka wada/zaleta kiper ma lekko ponad 12m3, co przy ładowności 18300 czyni to auto trudnym do przeładowania :mrgreen:

71116914_2182379518729256_6822062912652181504_n.jpg

dzierzan
Fachoperator

  • Posty: 663
  • Rejestracja: 19 Kwi 2010 10:26
  • Miejscowość: Włocławek
  • Pochwały: 22

Maszyna: JCB 3CX
MB Actros 2635 PK12000
MB Actros 3241

Firma: Transportowa


Wywrotka

Postprzez zeppelin zm 15 » 27 Wrz 2019 20:42

Ładny :mrgreen:
Dyskusja z idiotą jest jak zapasy w błocie z świnią.
Po pewnym czasie zauważasz że świni się to podoba.

zeppelin zm 15
Fachoperator

Maszyna: Wszystkie

Firma: Wspaniała


Wywrotka

Postprzez Seba350 » 27 Wrz 2019 21:44

Tylko te koguty ogarnij bo ładne auto a taka wiocha z nimi :) Nad zderzakiem w lakier bym pomyślał - może nawet ta czerwień co na atrapie :?:
Fiat-Kobelco FB200.2
Hanomag 55D

Seba350
Fachoperator

  • Posty: 726
  • Rejestracja: 21 Lut 2010 17:31
  • Miejscowość: wlkp
  • Pochwały: 12

Wywrotka

Postprzez Luka » 27 Wrz 2019 22:02

Bez klimatyzacji to trochę lipa. Może jakąś postojową? Da się tego używać podczas jazdy?

Luka
Operator

Maszyna: Szukam

Firma: Transport


Wywrotka

Postprzez dzierzan » 27 Wrz 2019 22:06

Tak, koguty są do wymiany. Wcześniej tam była taka podświetlana tablica jeszcze to w ogóle to strasznie wyglądało. Zderzak jest już przemalowany, był szary i trochę obdrapany, z czarnym auto wygląda o wiele młodziej. Klima postojowa chodzi mi po głowie, z tego co mówił sprzedający to w kilku autach dla klientów już taką montował i działa super.

dzierzan
Fachoperator

  • Posty: 663
  • Rejestracja: 19 Kwi 2010 10:26
  • Miejscowość: Włocławek
  • Pochwały: 22

Maszyna: JCB 3CX
MB Actros 2635 PK12000
MB Actros 3241

Firma: Transportowa


Wywrotka

Postprzez Piotr mc 85 » 30 Wrz 2019 13:45

W moich terenach to ten silnik łykałby nie małe ilości, bo pedał w podłodze, nawet łądując do 18. Fakt kiperek malutki w 3-ośce mam 10,75m3 przy burtach 95 cm.
Klimę postojową znajomy ma w MP1 ciągnik siodłowy - też nie miał zwykłej i mówi że daje radę.
Zderzak w kolor nadwozia trzeba było dać. :wink:
Dobrze że koła szerokie to mnie biegania po linę będzie, 3- ośka to bez takich kół miała problemy w piachu na pusto, po wymianie na 385 zapinasz blokady i nie ma że boli.
Pozdrawiam Piotr

Piotr mc 85
Fachoperator

  • Posty: 1318
  • Rejestracja: 16 Cze 2008 22:26
  • Miejscowość: Jaźwina
  • Pochwały: 34

Maszyna: VOLVO L150E, XCMG ZL50GCE, Hanomag55D,W K611, CAT 301.5

Firma: Kopalnia


Wywrotka

Postprzez dzierzan » 02 Paź 2019 17:11

No silnik mógłby być mocniejszy, ale nie ma tragedii. Spalanie jakiś czas temu sprawdzałem, kółko 110km, gdzie 2 razy muszę całe miasto przejechać i sporo miejscowości po drodze, trochę górek, więc tryb raczej mieszany niż trasa to zamknął się wg. komputera w 40l/100km z ładunkiem 19-20t.

Właśnie zderzaka nie chciałem ani w kolor nadwozia, ani na czerwono, myślę że byłoby zbyt pstrokato :wink:

Koła były wąskie, ale poprosiliśmy sprzedającego i nam je zamienił w cenie, nawet chyba lepsze opony są teraz założone Bridgestone`a. Póki co to raz był problem ruszyć załadowanym na piasku, ale to się ojciec zamotał i ASR nie wyłączył :wink:

Generalnie gdyby ktoś szukał auta to póki co mogę polecić firmę MAKU spod Świebodzina. Jak auto już było kupione i czekało na odbiór to naprawili nam gałkę zmiany biegów, założyli ramki na rejestracje, naprawili klakson i jakieś inne pierdoły, gdzie nawet o to nie prosiliśmy. Ja wiem że to pierdoły, ale fajnie świadczą o sprzedającym.

Co do kipra to na drugiej 3 ośce mam kiper ~10,5m3, a jest jeszcze HDS. Co ciekawe ta 3 ośka jest dłuższa od 4 ośki o jakieś 20cm, a dla klienta to i tak zielony jest wielki :lol: Ale właśnie na tym mi zależało, auto jest kompaktowe i wszędzie się mieści, 20t na żwirowni ładowarką jest problem załadować, a klient zadowolony bo taaakie wielkie auto przyjechało i jeszcze z czubem nasypane było :wink:

dzierzan
Fachoperator

  • Posty: 663
  • Rejestracja: 19 Kwi 2010 10:26
  • Miejscowość: Włocławek
  • Pochwały: 22

Maszyna: JCB 3CX
MB Actros 2635 PK12000
MB Actros 3241

Firma: Transportowa


Re: Wywrotka

Postprzez Piotr mc 85 » 28 Paź 2019 13:35

dzierzan napisał(a):Jak auto już było kupione i czekało na odbiór to naprawili nam gałkę zmiany biegów, założyli ramki na rejestracje, naprawili klakson i jakieś inne pierdoły, gdzie nawet o to nie prosiliśmy. Ja wiem że to pierdoły, ale fajnie świadczą o sprzedającym.

Zgadza się pełen profesjonalizm :ok:
dzierzan napisał(a):Co ciekawe ta 3 ośka jest dłuższa od 4 ośki o jakieś 20cm, a dla klienta to i tak zielony jest wielki Ale właśnie na tym mi zależało, auto jest kompaktowe i wszędzie się mieści, 20t na żwirowni ładowarką jest problem załadować, a klient zadowolony bo taaakie wielkie auto przyjechało i jeszcze z czubem nasypane było

:lol: Jakby inna przyjechała z dużym kiprem i 25 tonami to lipa, bo nie do pełna załadowany. :lol:
Pozdrawiam Piotr

Piotr mc 85
Fachoperator

  • Posty: 1318
  • Rejestracja: 16 Cze 2008 22:26
  • Miejscowość: Jaźwina
  • Pochwały: 34

Maszyna: VOLVO L150E, XCMG ZL50GCE, Hanomag55D,W K611, CAT 301.5

Firma: Kopalnia


Następna Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 7 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej