wibako

Czujnik położenia kół - Komatsu 97S

Czujnik położenia kół - Komatsu 97S

Postprzez adamy » 27 Kwi 2013 21:33

Witam.
Mam pytanie do użytkowników owej maszyny. Otóż na piaście prawego tylnego koła zamontowany jest potencjometryczny czujnik położenia kół. Ustrojstwo jest bardzo delikatne i czułe na zanieczyszczenia a także charakteryzuje się dość słabą trwałością. Pada kilka razy w miesiącu, co powoduje niemożność ustawienia kół (komputer blokuje skręt kół tylnej osi). W efekcie trzeba zdejmować za każdym razem koło i ustawiać czujnik. Średnio raz do roku konieczna jest wymiana czujnika a to wiąże się z tysiączłotowym bólem. Może macie na tą przypadłość jakąś wypróbowaną i spraktykowaną radę albo namiar na jakieś tańsze zamienniki. Będę wdzięczny za każdą podpowiedź.

adamy
Nowicjusz

  • Posty: 9
  • Rejestracja: 30 Sty 2007 15:30
  • Miejscowość: Szczecin

Reklama

simmet

Re: Czujnik położenia kół - Komatsu 97S

Postprzez Grześiek » 27 Kwi 2013 22:50

Witam! Zadziwiłeś mnie tą awarią to chyba pierwszy taki post rozbierałem to ustrojstwo przy okazji wymiany łożysk w piascie ale kłopotów z tym nie mam a robię czasem w niezłym błocie może są jakieś luzy lub krzywa ta cienka ośka do potencjometra. Mniemam że osłonę na to masz, co do zamiennika to mam patent dużo tańszy ale na przód.

Grześiek
Młodszy operator

  • Posty: 166
  • Rejestracja: 17 Lip 2012 22:12
  • Miejscowość: Augustów
  • Pochwały: 10

Maszyna: Komatsu WB 97S-2 2006r


Czujnik położenia kół - Komatsu 97S

Postprzez facio » 30 Kwi 2013 22:48

97S-2?

facio
Pomocnik operatora

  • Posty: 65
  • Rejestracja: 11 Mar 2010 21:26
  • Miejscowość: Luboń

Re: Czujnik położenia kół - Komatsu 97S

Postprzez adamy » 09 Maj 2013 21:35

Chyba tak... 97S-2 (w każdym razie z 2003 roku). Podpowiedz mi jaki to patent, może da się zastosować. Usterka wzięła się stąd, że kiedyś wystąpiła poważna awaria tego koła, w którym jest ten czujnik, i od tego czasu pada dość regularnie (tzn. tak raz na rok trzeba wymieniać). Oczywiście osłona jest. Moim skromnym zdaniem to trochę za delikatny element, ten potencjometr. Ale mógłby już być, gdyby nie to, że tyle pieniędzy kosztuje. Toż to zwykły zabudowany potencjometr. A cały ambaras w tym, że styki na suwaku są wykonane z wiązki delikatnych drucików. Jak już pisałem, maszyna jest brata... postanowiłem pomóc - stąd moje pytanie.

adamy
Nowicjusz

  • Posty: 9
  • Rejestracja: 30 Sty 2007 15:30
  • Miejscowość: Szczecin

Re: Czujnik położenia kół - Komatsu 97S

Postprzez Grześiek » 09 Maj 2013 22:14

Niestety z przodu jest czujnik magnetyczny zbliżeniowy i działa 0:1 i nie ma pośrednich stanów więc to nie to. Czujnik ten u Was uszkadza się mechanicznie czy elektrycznie?

Grześiek
Młodszy operator

  • Posty: 166
  • Rejestracja: 17 Lip 2012 22:12
  • Miejscowość: Augustów
  • Pochwały: 10

Maszyna: Komatsu WB 97S-2 2006r


Re: Czujnik położenia kół - Komatsu 97S

Postprzez adamy » 09 Maj 2013 22:24

Generalnie (że tak powiem) czujnik uszkadza się mechaniczno-elektrycznie, to znaczy następuje utrata przejścia między suwakiem potencjometru a ścieżką (oporową czy też przewodzącą), w związku z czym czujnik nie podaje do komputera wartości oporu, odpowiadającej położenia koła, a to z kolei powoduje utrudnienia lub wręcz uniemożliwia skręcanie. Można jechać ale maszyna jedzie "pieskiem". Właśnie w zeszłym tygodniu brat wydał kolejnego tysiąca. A może ktoś z Was dysponuje schematem elektrycznym tej maszyny.

adamy
Nowicjusz

  • Posty: 9
  • Rejestracja: 30 Sty 2007 15:30
  • Miejscowość: Szczecin

Re: Czujnik położenia kół - Komatsu 97S

Postprzez Grześiek » 09 Maj 2013 22:50

Może jest brak luzu na połączeniu ośki z suwakiem potencjometru to powoduje jego wycieranie się ,a czy po tej awarii koła wszystko zmontowaliście ok.

Grześiek
Młodszy operator

  • Posty: 166
  • Rejestracja: 17 Lip 2012 22:12
  • Miejscowość: Augustów
  • Pochwały: 10

Maszyna: Komatsu WB 97S-2 2006r


Re: Czujnik położenia kół - Komatsu 97S

Postprzez adamy » 09 Maj 2013 23:15

Tak - zmontowane poprawnie (nowe czujniki montuje zawsze serwis Komatsu). Generalnie - sposób przywrócenia sprawności (tzn. regulacja) jest opanowany, tylko że zawsze wiąże się ze zdejmowaniem koła... i tak co kilka tygodni, aż do całkowitego "padu" czujnika i jego wymiany na nowy.

adamy
Nowicjusz

  • Posty: 9
  • Rejestracja: 30 Sty 2007 15:30
  • Miejscowość: Szczecin

Czujnik położenia kół - Komatsu 97S

Postprzez mechanior » 10 Maj 2013 12:01

pozostaje zakup starego chamskiego zaworu krzyżowego z jakiegoś teleskopu i zrobienie do porządku całości układu na hydraulice bez udziału żadnej elektroniki...
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20865
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Re: Czujnik położenia kół - Komatsu 97S

Postprzez adam97 » 12 Maj 2013 08:12

Zwykły potencjometr 9 kilo om za 3,7zł i dziła

adam97
Nowicjusz

  • Posty: 17
  • Rejestracja: 02 Sty 2009 21:54
  • Miejscowość: Grudziądz

Re: Czujnik położenia kół - Komatsu 97S

Postprzez adamy » 12 Maj 2013 13:29

Zwykły potencjometr 9 kilo om za 3,7zł i dziła

Sprawdzałeś? Działa takie rozwiązanie? Rozbierałeś taki czujnik? Tam jest cały zakres oporu na połowie ścieżki. A poza tym 9 kilo to nie w typoszeregu. Najbliżej jest 10 kilo (8,2 raczej też nie występuje).

adamy
Nowicjusz

  • Posty: 9
  • Rejestracja: 30 Sty 2007 15:30
  • Miejscowość: Szczecin

Re: Czujnik położenia kół - Komatsu 97S

Postprzez adam97 » 12 Maj 2013 14:59

U mnie działa. Potecjometr jest na stałe ustawiony tak aby komputer widział koła na wprost.

adam97
Nowicjusz

  • Posty: 17
  • Rejestracja: 02 Sty 2009 21:54
  • Miejscowość: Grudziądz

Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej