wibako

Dziwne zabrudzenia siatkowego filtra skrzyni biegów

Dziwne zabrudzenia siatkowego filtra skrzyni biegów

Postprzez CASEWIESIEK » 01 Cze 2017 22:36

Marka i model maszyny: Komatsu WB 97 S5
Rok produkcji: 2006
Numer seryjny: ..

Przepraszam ,że nie wpisałem nr seryjnego , bo nie do końca czytelny i nie chcę przekłamywać.
Nie dawno kupiliśmy koparko-ładowarkę na równych kołach model j/w. z automatyczną skrzynią biegów. Wczoraj podczas jazdy , znacznie zwolniła .aż do zatrzymania. Po odkręceniu małego dekielka ( na dwie śruby m8 ,kluczyk 13) znajdującego się po prawe stronie u dołu skrzyni biegów. Wydłubaliśmy siatkowy ,metalowy filtr. Średnica to ok 5 cm a dł. ok10 cm. Filtr ten był zabity małymi ok 5x5mm kawałkami i mniejszymi czegoś brązowego . Po dokładnym umyciu i przedmuchaniu aż do idealnej czystości . Zamontowaliśmy go ponownie i wszystko powróciło i jeździ ok . Co to może być ? Może jakieś kawałki jakiejś tarczy? Maszyna ładnie zmienia biegi i jest mocna i szybka ok 40 km/h .Olej ok. Ciekawe czy z tym można dalej jej używać ,czy wywalać od razu skrzynie i naprawiać czy jeszcze nie i czekać na inne objawy ? Jaki jest koszt takiej naprawy? Czy ktoś miał takie objawy w maszynie?

CASEWIESIEK
Operator

Maszyna: CASE 580SLE,KUBOTA


Reklama

simmet

Dziwne zabrudzenia siatkowego filtra skrzyni biegów

Postprzez k1rzysiek2 » 02 Cze 2017 22:57

Miałem taki przypadek.Te kawałki na filtrze okazały się okładzinami z tarczek ciernych.Gdy olej był zimny to maszyna nie miała siły i skrzynia hałasowała bo pompa miała ciężko zaciągnąć olej przez zapchany filtr.Po rozgrzaniu poprawiało się.Skończyło się wymianą tarczek i uszczelnień.Kosztów nie pamiętam.

k1rzysiek2
Pomocnik operatora


Dziwne zabrudzenia siatkowego filtra skrzyni biegów

Postprzez CASEWIESIEK » 10 Cze 2017 11:32

Może pamiętasz gdzie to naprawiałeś ? Skąd brałeś części?

CASEWIESIEK
Operator

Maszyna: CASE 580SLE,KUBOTA


Dziwne zabrudzenia siatkowego filtra skrzyni biegów

Postprzez mechanior » 10 Cze 2017 20:39

Wiesiu, mam dostęp do części do tej skrzyni, to CARRARO, numery z tabliczki znamionowej daj i po kłopocie...
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20865
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Dziwne zabrudzenia siatkowego filtra skrzyni biegów

Postprzez CASEWIESIEK » 11 Cze 2017 16:43

Tak zrobię. Na razie doszliśmy do tego ,że to drugi bieg trochę kuleje. Pewnie z tego koszyka ta płytka. Postanowiliśmy wylać olej ,wypłukać benzyną i zalać nowy olej. Na pozostałych biegach jest ok. Na dwójce troszkę słabsza. Romek odezwę się na pewno . :piwo:

CASEWIESIEK
Operator

Maszyna: CASE 580SLE,KUBOTA


Dziwne zabrudzenia siatkowego filtra skrzyni biegów

Postprzez szymonl » 11 Cze 2017 17:53

Z tym płukaniem benzyną to nie wiem czy do końca dobry pomysł.
W zmienniku zawsze zostanie olej(w tym przypadku benzyna) i po zalaniu nowego wymiesza się to. Jasne - nie powinno zamordować Ci to maszyny w krótkim okresie czasu ale w dłuższym na pewno nie będzie korzystne.
Lepiej odżałować ten olej i wymienić 2 razy, ale jak masz zamiar to rozbierać za niedługo to w sumie 1 wymiana powinna też dać radę.

szymonl
Młodszy operator

  • Posty: 114
  • Rejestracja: 16 Kwi 2013 22:12
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 7

Maszyna: .

Firma: .


Dziwne zabrudzenia siatkowego filtra skrzyni biegów

Postprzez mechanior » 11 Cze 2017 23:33

Dokładnie, nie lej benzyny, wlej najtańszy olej UTTO lub silnikowy mineralny.
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20865
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Dziwne zabrudzenia siatkowego filtra skrzyni biegów

Postprzez CASEWIESIEK » 14 Cze 2017 09:03

Może macie rację. O tej benzynie dowiedziałem się z serwisu. Ponoć tak robią .Używają benzyny ekstrakcyjnej /Podobno resztki szybko i bezpowrotnie odparowywują.
Ale pewnie lepiej wypłukać olejem ,który i tak do czegoś można wykorzystać.

CASEWIESIEK
Operator

Maszyna: CASE 580SLE,KUBOTA


Dziwne zabrudzenia siatkowego filtra skrzyni biegów

Postprzez mechanior » 20 Cze 2017 22:23

Odparuje jak będzie miała gdzie a w zamkniętej skrzyni to słaby pomysł a nawet wybuchowy... Ani olej ani benzyna nie rozpuszczą zanieczyszczeń ze zużytych tarcz.
Płukanie ma polegać na uruchomieniu skrzyni na jakiś czas a na benzynie TO ZABÓJSTWO, ja nie chcę polemizować z tymi mechanikami co ci tak powiedzieli ale to chyba słabo o nich świadczy... nawet bardzo słabo.
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20865
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Dziwne zabrudzenia siatkowego filtra skrzyni biegów

Postprzez CASEWIESIEK » 21 Cze 2017 22:14

Byłem dziś w naszej lokalnej Kutnowskiej firmie Polsad. Są autoryzowaną firmą Kubota i Komatsu . Pytałem jeszcze raz . Radzili wylać olej. Wlać benzyny ekstrakcyjnej (oczywiście płukać przy wykręconym czujniku prędkości. I poluzowanym dekielku od metalowego filtra sitkowego . Kazali przelać to większą ilością benzyny ,aż przestaną wylatywać z niej zanieczyszczenia . Potem na poodkręcanych korkach poczekać dobę . Następnie zalać nowym olejem .Koniecznie czerwonym. Podobno na niewiele się to zda (biegu to nie odda) ale reszty psuć nie będzie.
Wyjęcie tej skrzyni i rozebranie i weryfikacja to ok 1000zł. Potem cena części ( nikt nie wie za ile? ale mogę je kupić sam ,ale wtedy bez gwarancji ) i kolejny 1000 za złożenie i montaż. Nie wiem czy to dużo czy nie. Wypowiedzcie się. Niestety czas naprawy to od tygodnia do dwóch. Alternatywą jest inny pan ,który oferuje przyjazd wymontowanie mojej montuje w to miejsce swoją skrzynie z roczną gwarancją. za cenę ok 8000 zł. ale w jeden dzień , góra w dwa. Co wybrać ??.

CASEWIESIEK
Operator

Maszyna: CASE 580SLE,KUBOTA


Dziwne zabrudzenia siatkowego filtra skrzyni biegów

Postprzez mechanior » 22 Cze 2017 10:43

Druga opcja jest logiczna.

Autor postu otrzymał pochwałę
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20865
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Dziwne zabrudzenia siatkowego filtra skrzyni biegów

Postprzez CASEWIESIEK » 22 Cze 2017 13:44

Też mi do niej bliżej. Dzięki Ci. :piwo:

CASEWIESIEK
Operator

Maszyna: CASE 580SLE,KUBOTA


Dziwne zabrudzenia siatkowego filtra skrzyni biegów

Postprzez mechanior » 22 Cze 2017 23:56

Składam teraz skrzynię do BL71, są identyczne jak w Komatsu (TLB 1 SD/UP 4WD), dostałem ja w formie puzli w 4 pojemnikach rozebrana do OSTATNIEGO KÓŁECZKA...
no i się doktoryzuję na niej... ja nie wiem co ma pomóc przelanie benzyną ekstrakcyjną. Nic lepiej nie wymyje jak praca na czystym oleju.
Już kilka razy naprawiałem takie skrzynie i cena części jest porażająca, więc 8000 to logiczna kwota.
BTW: Komatsu już nie daje autoryzacji, żadna zewnętrzna firma nie jest serwisem od 10 lat.
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20865
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej