wibako

Komatsu orbitrol LS gasi koparkę

Komatsu orbitrol LS gasi koparkę

Postprzez michal_krakow » 20 Lis 2018 11:49

Marka i model maszyny: Komatsu WB 97R
Rok produkcji: 2000
Numer seryjny: F200422

Dzień dobry, chciałem się podzielić z Państwem małym problemem. Siedzę nad tym już drugi zimny tydzień i niewiele zdziałałem. Chciałem to naprawić bez pomocy, ale niestety nie udaje się. Całe szczęście maszyna stoi i nie jest teraz potrzebna.
Mam problem z orbitrolem, jednak muszę zacząć od innej sprawy aby wszystko poukładać.
W tamtym roku wymontowałem orbitrol z tej maszyny (maszyna 2) i przełożyłem do innej, bo w drugiej maszynie nie działał siłownik skrętu poprawnie. Wiem, że orbitrole są bardzo sprawnymi urządzeniami.. i tak też było w tamtym przypadku - jak się później okazało to siłownik się rozsypał, zatem wmontowałem orbitrol z pierwszej maszyny do tej pierwszej naprawiłem siłownik i śmiga. Do drugiej maszyny wrócił orbitrol z drugiej maszyny i maszyna 2 tak stała kilka miesięcy.
Podczas przygotowywania maszyny 2 do pracy okazało się że:
- silnik nie chce się uruchomić - opór,
- po odłączeniu przewodu LS od orbitrola maszyna zapala i pięknie wszystko funkcjonuje - za wyjątkiem oczywiście wspomagania orbitrola,
Chcę jeszcze dodać, że od kiedy mam tę maszynę (5 lat) gdy wszystkie sekcje są wyłączone, syczy w okolicy zaworu priorytetowego - podczas uruchomienia sekcji koparki, ładowarki lub obrocenia kierownicy ten dźwięk zanika. Jak olej jest gorący ten dzwięk jest cichszy, ale jest. Tak pracowałem i jakoś wszystko funkcjonowało.
Wracam do tematu.. odkręciłem wąż LS przeczyściłem sprężonym powietrzem, odkręciłem regulator ciśnienia zaworu priorytetowego, wygląda dobrze, tylko ktoś kiedyś grzebał od strony wejścia regulacji (torx) i uszkodził gniazdo do regulacji - jest wykręcony na max. Całe szczęście można regulować sprężynę podkładkami - są tam specjalne podkładki umożliwiające regulację ciśnienia (czyli ktoś już z tym problem miał). Ustawiałem w położeniach min, 1mm wyżej, 2mm, wyżej i dźwięk syczenia na "luzie" ustaje przy ściśnięciu sprężynki o 2mm - tylna łyżka działa szybko, ale przednia łyżka ma trochę wolniejsze ruchy, orbitrol nadal tłumi silnik przy podłączeniu przewodu LS.
Gdy uruchamiam silnik i obracam kierownicą (przy podłączonym LS) np - to maszyna zapala, ale opór duży, dlatego gaszę niezwłocznie. Gdy odłącze LS maszyna super działa, lekko i stabilnie, wszystko działa tylko olej z LS zlewam do beczki..napełnia około 5 litrów/15 sekund, czyli chyba dobrze. Zatkam na 1-2 sekundy otwór LS, to maszyna ma opór - olej podaje na orbitrol i układ skrętu lekko działa (poprawnie skręca).
Może być zatkane wejście LS w Orbitrol?? (Dunfoss OSPC 160 LS). Mogłem pomylić przewody przy montażu orbitrola (patrz początek opisu)... odpływ do zbiornika z dopływem z zaworu priorytetowego..czy wtedy układ działa?? ale jak jest podłączony LS to skręt pięknie, poprawnie działa...tylko jak zatrzymam kierownicę to odczuwalny opór na pompie..i trzeba zgasić maszynę.

michal_krakow
Nowicjusz

  • Posty: 3
  • Rejestracja: 20 Lis 2018 10:58

Maszyna: WB 97R Komatsu 2000 r.

Firma: użytek własny - usługi


Reklama

simmet

Komatsu orbitrol LS gasi koparkę

Postprzez mechanior » 22 Lis 2018 01:41

To znaczy że cały czas jest LS pomimo zatrzymania orbitrola.
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20876
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 868

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Re: Komatsu orbitrol LS gasi koparkę

Postprzez michal_krakow » 22 Lis 2018 10:29

tak, dokładnie tak. To tak wygląda jakby "mały" przepływ czynnika do orbitrola lub brak przepływu na wejściu LS powodował podawanie czynnika drugim przewodem który zasila orbitrol, a w momencie zatrzymania orbitrola czynnik powinien przelewać się z dużym natężeniem przepływu przez orbitrol na powrót do zbiornika (czwarty przewód do zbiornika). Tylko czy pozostaje mi już tylko rozebrać ten orbitrol? Ten orbitrol przed postojem był sprawny na pewno. Jeszcze myślę, że może odpływ z orbitrola przytkał się (zanieczyszczenie, kawałek metalu) i orbitrol nie pozwala odprowadzić czynnika do zbiornika o blokuje odpływ z przewodu LS? Ale gdyby odpływ się przytkał, nie funkcjonowałby orbitrol prawidłowo przy skręcaniu kierownicą..
Podczas gdy zapalę maszynę na podłączonym LS (gdy uda się zapalić) i kręcę kierownicą max prawo, max lewo czynnik prawidłowo zasila orbitrol na pompie nie ma oporów i zasilanie orbitrola wyłącza przy zatrzymaniu kierownicy, ale potem natychmiast trochę dusi pompę - wtedy gaszę silnik.

michal_krakow
Nowicjusz

  • Posty: 3
  • Rejestracja: 20 Lis 2018 10:58

Maszyna: WB 97R Komatsu 2000 r.

Firma: użytek własny - usługi


Komatsu orbitrol LS gasi koparkę

Postprzez mechanior » 24 Lis 2018 00:46

Nie rozumiesz zasady.

Prosty test: odcięcie orbitrola powoduje że wszystko wraca do normy.
Jeśli orbitrol jest w układzie i pompa cały czas jest obciążona to znaczy że jest uszkodzony orbitrol.
No chyba że pomieszałeś przewody...
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20876
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 868

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Re: Komatsu orbitrol LS gasi koparkę

Postprzez michal_krakow » 10 Sty 2020 23:24

to zabieram się za ten orbitrol

-- 10 Sty 2020 22:24 --

Maszyna naprawiona, hydraulika działa, silnik pięknie pracuje - mikropęknięcie w rozdzielaczu głównym - priorytetowym, koszt naprawy - sam naprawiałem po teście rozdzielacza pod Lipnicą Murowaną (test 900zł), zakup nowego kompletnego rozdzielacza (3 sekcyjnego, wymontowanie korpusu rozdzielacza priorytetowego - pasującego z innej maszyny - ale korpus jest taki sam - zakup nowego 1200zł netto rexroth) zamontowanie do mojej sekcji -i gitara gra, dziękuję Mechanior za zainteresowanie problemem, pomoc :)

michal_krakow
Nowicjusz

  • Posty: 3
  • Rejestracja: 20 Lis 2018 10:58

Maszyna: WB 97R Komatsu 2000 r.

Firma: użytek własny - usługi


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej