wibako

Komatsu PC 05 silnik obrotu

Komatsu PC 05 silnik obrotu

Postprzez PiRoman » 10 Gru 2018 20:46

Marka i model maszyny: PC 05
Rok produkcji: 92
Numer seryjny: F15494

Cześć Pracy

Jestem elektrykiem i przypadkiem stałem sie szczęśliwym posiadaczem takiej maszyny. No prawie szczęśliwym. Pozyskałem to to zepsute. Brakuje jednego silnika jazdy, to nie jest problem. Znacznie gorzej że brakuje silnika obrotu. Przeglądam ogłoszenia w necie, zadzwoniłem tu i tam i klops. Pytanie, gdzie można próbować pozyskać taki podzespół? Pewnie najlepiej używany, moze jakiś regenerowany. jak to sie robi bo to "mój pierwszy raz"... :oops: :mrgreen:


Edycja:
Proszę Moderatorów o przeniesienie do odpowiedniego działu. Późno było... :oops:

-- 10 Gru 2018 19:46 --

Panowie! Spokojnie z tymi informacjami... nie wszyscy na raz... :mrgreen:

Temat powoli ogarniam jesli by to kogos tam interesowało... :szczerbaty: (o ta fajna, na moim forum takiej nie mam)

PiRoman
Fizol

  • Posty: 26
  • Rejestracja: 30 Lis 2018 07:13

Maszyna: Komatsu PC05

Firma: ERPE


Reklama

simmet

Komatsu PC 05 silnik obrotu

Postprzez zeppelin zm 15 » 10 Gru 2018 21:05

Daj znać jak coś ogarniesz. Może komuś się przyda :mrgreen:
Dyskusja z idiotą jest jak zapasy w błocie z świnią.
Po pewnym czasie zauważasz że świni się to podoba.

zeppelin zm 15
Fachoperator

Maszyna: Wszystkie

Firma: Wspaniała


Komatsu PC 05 silnik obrotu

Postprzez Pająk » 11 Gru 2018 16:47

Cześć Romek!
Fakt,na naszym Forumie od razu by z Ciebie szydzili,albo zjebki byś dostał. :mrgreen:
-Zaminuj sobie i odpal,a nie koparką wykopy będziesz robił :crazy:

Pająku.
Nie rób dziadostwa!
-skręć drutem.

Pająk
Operator

  • Posty: 257
  • Rejestracja: 03 Maj 2017 20:22
  • Miejscowość: PCT -Wielkopolska
  • Pochwały: 6

Maszyna: Same stare,ale jare.

Firma: Ośrodek Hodowli Pstrąga


Re: Komatsu PC 05 silnik obrotu

Postprzez PiRoman » 11 Gru 2018 19:28

Czeeeść :piwo: Chłopcy kopią i nie mają czasu na pierdoły :lol:
Pozyskałem ten silnik obrotu razem z wieńcem z jakiegoś bobcata. Dziś wtargałem to cudo na warsztat, jutro bedzie się rozbierac i przymierzę czy to będzie pasowało. Na oko rokuje. Jak wypatrosze to poprzeglądam od razu co tam na dole z hydraulika i jazdą słychać.

PiRoman
Fizol

  • Posty: 26
  • Rejestracja: 30 Lis 2018 07:13

Maszyna: Komatsu PC05

Firma: ERPE


Komatsu PC 05 silnik obrotu

Postprzez zeppelin zm 15 » 11 Gru 2018 19:48

Będziesz przeszczep robić :banan: :piwo:
Dyskusja z idiotą jest jak zapasy w błocie z świnią.
Po pewnym czasie zauważasz że świni się to podoba.

zeppelin zm 15
Fachoperator

Maszyna: Wszystkie

Firma: Wspaniała


Re: Komatsu PC 05 silnik obrotu

Postprzez mumin700 » 11 Gru 2018 20:11

Daj znac, czy się udało
Naprawa maszyn rolniczych i budowlanych- Wadowice, tel. 787 828 090

mumin700
Fachoperator

Maszyna: brak

Firma: Naprawa maszyn Wadowice


Re: Komatsu PC 05 silnik obrotu

Postprzez PiRoman » 22 Gru 2018 06:51

Znalazłem jakieś serwisówki. Są jakieś szanse że to będzie pasowało z grubsza.

-- 15 Gru 2018 20:29 --

Rozebrałem dzis częsciowo złomiszcze. Wygląda na to że mam jakieś szanse... :roll: Silnik obotu udało sie wrazić na jego miejsce, zazębiło sie to z wieńcem. Jeśli wieniec będzie pasował to żyjemy. Ale do poniedziałku odbój bo musze tam najpiew wpaść z myjką. Pod podłogę to chyba ze 20 lat nikt nie zaglądał.
Image

-- 22 Gru 2018 05:51 --

Na dziś tak to wygląda...

Image

Image

PiRoman
Fizol

  • Posty: 26
  • Rejestracja: 30 Lis 2018 07:13

Maszyna: Komatsu PC05

Firma: ERPE


Komatsu PC 05 silnik obrotu

Postprzez Pająk » 22 Gru 2018 08:11

Się Romek przyłożyłeś do mycia :wink: Teraz przynajmniej widać,gdzie trzeba grzebać.
Nie rób dziadostwa!
-skręć drutem.

Pająk
Operator

  • Posty: 257
  • Rejestracja: 03 Maj 2017 20:22
  • Miejscowość: PCT -Wielkopolska
  • Pochwały: 6

Maszyna: Same stare,ale jare.

Firma: Ośrodek Hodowli Pstrąga


Re: Komatsu PC 05 silnik obrotu

Postprzez PiRoman » 22 Gru 2018 08:38

Wypatroszyłem już całość. Żeby dostać się do śrub wieńca, trzeba wyjąć rozdzielaczałym z całym majdanem. A żeby to zrobić wygodniej było zdjąć budkę. Ale znam juz przyczynę wykruszenia zębów wieńca i uszkodzenia samego silnika pewnie przy okazji. W tej maszynie wieża jest przykręcona do wieńca 10 śrubami, nikt nie kontrolował ich dokręcenia, prawdopodobnie ze względu na trudny dostęm. Śruby sie poluzowały, niektóre urwały, względnie wypracowały gwint. Wieża zaczęła sie przsuwać po wieńcu, a to zakłuciło ustawienie kół przekładni. Zaczęło się to zurzywać ponadnormatywnie i w końcu chrupnęło. W pomiarów wynika że koło które pozyskałem jest takie samo, różnica tylko w ilości i rozstawie otworów. Dziś pewnie zrobię szablon i dowierce odpowiednie otwory w podłodze wieży i może zacznę to powoli składać. Za to hydraulika, przynajmniej na oko, wygląda dobrze, wycieków nie ma, węże względnie miękkie. Będę musiał popracować jeszcze nad luzami dźwigni pracy bo to będzie denerwujące.

PiRoman
Fizol

  • Posty: 26
  • Rejestracja: 30 Lis 2018 07:13

Maszyna: Komatsu PC05

Firma: ERPE


Komatsu PC 05 silnik obrotu

Postprzez Pająk » 22 Gru 2018 08:53

Śruby po odtłuszczeniu gwintów powkręcaj na klej do gwintów. Jak masz wszystko na wierzchu,to kasuj wszystkie luzy,przynajmniej za swojej kadencji nie będziesz musiał tam zaglądać. :mrgreen:
Dopiero teraz patrzę,postawiłeś ją na paleciaku?
Nie rób dziadostwa!
-skręć drutem.

Pająk
Operator

  • Posty: 257
  • Rejestracja: 03 Maj 2017 20:22
  • Miejscowość: PCT -Wielkopolska
  • Pochwały: 6

Maszyna: Same stare,ale jare.

Firma: Ośrodek Hodowli Pstrąga


Re: Komatsu PC 05 silnik obrotu

Postprzez PiRoman » 22 Gru 2018 13:24

Na klej to nie, dam podkładki, płaskie i sprężynowe, myślę że starczy. Pierwotnie nie było żadnych. Kupiłem też śruby dłuższe o 15 mm. Co do luzów to muszę podumać nad technologią bo chyba nie ma jakichś zestawów naprawczych. Na palecie stoi sobie, osobno budka, wieża i podwozie.

PiRoman
Fizol

  • Posty: 26
  • Rejestracja: 30 Lis 2018 07:13

Maszyna: Komatsu PC05

Firma: ERPE


Komatsu PC 05 silnik obrotu

Postprzez Pająk » 22 Gru 2018 16:04

Daj na klej,dzisiejsze podkładki sprężynowe są tylko z nazwy...
Są takie,co później można rozkręcić:
-w sztyfcie Loctite 248
-płynny Loctite np.243
Sam rozbierałeś to wiesz,że jak poskładasz to nie będziesz miał miejsca i dojścia,żeby za jakiś czas skontrolować połączenie. Daj klej.
"Luzy" wykręć i zawieź tokarzowi,albo coś sobie dopasuj. :mrgreen:
https://www.google.com/search?q=ci%C4%9 ... 66&bih=613
Nie rób dziadostwa!
-skręć drutem.

Pająk
Operator

  • Posty: 257
  • Rejestracja: 03 Maj 2017 20:22
  • Miejscowość: PCT -Wielkopolska
  • Pochwały: 6

Maszyna: Same stare,ale jare.

Firma: Ośrodek Hodowli Pstrąga


Re: Komatsu PC 05 silnik obrotu

Postprzez PiRoman » 22 Gru 2018 16:32

Technoogie klejenia gwintów znam, to nie te połączenia. Podkładki kupiłem nie w castoramie, także powinny być porządne. A luzy to akurat na tch połączeniach nie straszne, te elementy sa dosteąpne. Gorzej z oskami i tymi połączeniami gdzie nie ma wymiennych elementów, coś pomyślę.

PiRoman
Fizol

  • Posty: 26
  • Rejestracja: 30 Lis 2018 07:13

Maszyna: Komatsu PC05

Firma: ERPE


Komatsu PC 05 silnik obrotu

Postprzez mechanior » 23 Gru 2018 18:35

Technologie klejenia znasz a nie dasz tam gdzie normalnie robi to producent... ot mądrzejszy Polak od stada inżynierów.
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20868
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Komatsu PC 05 silnik obrotu

Postprzez Pająk » 23 Gru 2018 19:34

Romana znam z innego forum i wiem,że z różnymi trupami sobie radził :wink:
-Jakoś nie chciałem pisać,że w fabryce sztab inżynierów się nad wszystkim głowi...,ale kup klej. :mrgreen:
Nie rób dziadostwa!
-skręć drutem.

Pająk
Operator

  • Posty: 257
  • Rejestracja: 03 Maj 2017 20:22
  • Miejscowość: PCT -Wielkopolska
  • Pochwały: 6

Maszyna: Same stare,ale jare.

Firma: Ośrodek Hodowli Pstrąga


Re: Komatsu PC 05 silnik obrotu

Postprzez PiRoman » 23 Gru 2018 22:33

No to inżynierowie dali klej a połowa śrub i tak się wykręciła. Muszę mieć to połączenie ruchome i kleju nie będzie, będa podkładki. Generalnie jest tak. Wieńce są takie same... prawie... :roll: Różnią się ilością i rozstawem otworów mocujących do podłogi wiezy. Z oryginalnych otworów pasują tylko 3, reszta jest inaczej umiejscowiona. Jest różnica w rozstawie otworów po obwodzie. W babkatowskim kółku jest równomiernie, a tu inżynierowie przyjeli jakiś artystyczny chaos. Poważniejszą różnicą jednak jest to że koło z komatsu pozycjonowane jest dwoma kołkami ustalającymi a bobkatowskie nie. W związku z zastosowaniem kołków otwory w podłodze mają 11 mm średnicy dla śrub M10 i mają nie wielki luz. Szablon zrobiłem, niestety pewnie mało doskonały i przy wierceniu z ręki część otworów nie pokryła się idealnie z otworami koła. Trochę powalczyłem z tymi ustawieniami, ostatecznie przygotowałem całość do przykręcenia na wszystkie 16 śrub. Na ile to wyszło precyzyjnie przekonamy się po uruchomianiu padliszcza. :szczerbaty: (takiej nie mam u siebie)

Image

Image

Image

PiRoman
Fizol

  • Posty: 26
  • Rejestracja: 30 Lis 2018 07:13

Maszyna: Komatsu PC05

Firma: ERPE


Komatsu PC 05 silnik obrotu

Postprzez mechanior » 24 Gru 2018 02:37

Połowa się wykręciła bo już pewnie jakiś racjonalizator wcześniej grzebał i nie dał kleju albo nie umył podzespołów przed klejeniem. Połączenie śrubami, klejone specjalnym klejem do gwintów (bo nie wiem o czym myślisz) JEST DEMONTOWALNE tak samo jak każde inne... po prostu chyba jednak NIE ZNASZ technologii klejenia POŁĄCZEŃ GWINTOWANYCH.

Pozorny chaos w rozstawie otworów jest spowodowany konstrukcją ramy, wzmocnień oraz elementami zamontowanymi do podłogi wieżyczki... to nie burdel to metoda...

BTW: zajebisty pies!! :mrgreen:
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20868
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Komatsu PC 05 silnik obrotu

Postprzez PiRoman » 24 Gru 2018 08:49

Ja się domyślam że ktoś nad tym chwilę posiedział i poprawił juz konstruktorów. Podłoga jest płaska jak plecy studentki ASP i nie ma żadnych wzmocnień i użebrowań. Myśle że przy następnych modelach już przewidziano więcej śrub tak jak w tym sporo młodszym bobkacie/dawcy. A omawiana maszyna może byc jakąś absolutnie najprostszą wersją "afrykańską" przewidzianą na stosunkowo krótki zywot, np.
To ze połączenia gwintowane zabezpieczane klejem są demontowalne to wiem, ale ja musze mieć możliwość poluzować i ponownie dokręcić śruby, więc klej odpada. Psa nie oddam.

PiRoman
Fizol

  • Posty: 26
  • Rejestracja: 30 Lis 2018 07:13

Maszyna: Komatsu PC05

Firma: ERPE


Komatsu PC 05 silnik obrotu

Postprzez mechanior » 24 Gru 2018 13:23

Dalej widzę że NIE KUMASZ używania klejów, są takie które można luzować... ale dajmy już spokój - twoja sprawa, podkładki równie dobre na etapie naprawy, klej jest po prostu rozwiązaniem szybszym i tańszym a to ważne na etapie produkcji. Przy manufakturze i naprawach te parę minut i kilka złotych nie ma znaczenia.
Co do rozstawu śrub to po prostu tak było wygodnie ze względu na rozmieszczenie podzespołów (tak czasem niektórzy konstruktorzy myślą o tym jak to potem mechanik w polu będzie rozbierał) i nie sugeruj się tym co jest teraz bo już milion rąk w tym heblu grzebało. Producenci nie konstruują kilku platform jeśli nie muszą bo to podnosi koszty. Niesymetryczny rozstaw mocowań może być również zależny od obciążeń.

Rzadko kiedy spotykam się w maszynach dobrych marek z posunięciami przypadkowymi lub bezsensownymi, zazwyczaj po jakimś czasie okazuje się że pozorny fakap jest dobrze przemyślanym zabiegiem w celu podniesienia sprawności lub ułatwieniem w pracy czy montażu... tak że ten...

Ale powodzenia życzę bo projekt ciekawy i obserwujemy z zainteresowaniem!
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20868
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Re: Komatsu PC 05 silnik obrotu

Postprzez PiRoman » 24 Gru 2018 16:17

No właśnie trafiła mi się taka nie za bardzo grzebana, wręcz przeciwnie, jest raczej zaniedbana od pewnego etapu. Nie ma patentów, jest nie kontrolowane zużycie. Czy to powód do radości to się okaże. Na tą chwilę od góry to wyglada m/w tak.

Image

Od dołu zrobię foty po świętach bo mi sie dziś już na podnośnik wjeżdżać nie chciało.

Generalnie będę powoli toto składał. Pierwsze przymiarki porobione, to sobie pozwoliłem na wigilijne szaleństwo...

Image

PiRoman
Fizol

  • Posty: 26
  • Rejestracja: 30 Lis 2018 07:13

Maszyna: Komatsu PC05

Firma: ERPE


Następna Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

cron

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej