wibako

Komatsu PW95 2R '01 przegrzewa się 4D 106-1FB

Komatsu PW95 2R '01 przegrzewa się 4D 106-1FB

Postprzez SzybkiBil » 14 Lip 2023 03:50

Witam. Posiadam koparkę kołowa komatsu PW 95 z 2001 roku. Problem polega że dość często temperatura wychodzi po za normę (nie ma oznaczeń w stopniach tylko pole zielone i czerwone) generalnie nigdy nie wyszło na czerwone pole. Problem ustaje gdy podniosę klapę nad silnikiem. Dziś na upale gdy przejechałem jakieś 4 km na dość dużym gazie już wyszło poza norme. Podniosłem klapę na 5 minut temperatura wróciła do normy i tak się to powtarza. Dodam jeszcze że koparka ciepła troszkę gorzej odpala ale mówię troszkę gorzej. Silnik 4D 106 - 1FB. Chłodnice dokładnie umyłem, w chłodnicy płyn, widać że pompa wody była wymieniana. Olej w silniku czysty, płyn w chłodnicy też.

-- 11 Lip 2023 15:24 --

Ktoś co siedzi w temacie podpowie jakie mogą być przyczyny (może być ich z 10 pewnie) od czego zacząć i jak to sprawdzać, oczywiście od najprostszych.

SzybkiBil
Pomocnik operatora

  • Posty: 61
  • Rejestracja: 29 Lut 2020 18:35

Maszyna: Case

Firma: KopTom


Reklama

simmet

Re: Komatsu PW95 2R '01 przegrzewa się 4D 106-1FB

Postprzez rudesmen » 14 Lip 2023 03:58

Ok. Zaczynając od najprostszych.

1. Czy dokładnie umyłeś chłodnicę? Demontowałeś ją czy na maszynie? (nie wiem jak z dostępem do niej w PW95). Patrzyłeś pod światło czy rzeczywiście powietrze swobodnie może przez nią przelatywać?

2. Weryfikacja termostatu - może jest zacięty na stałe lub uchyla się ale nie w 100%. Pierwsze sprawdzisz sprawdzając temperaturę węży chłodnicy - czy już chwilę po odpaleniu robią się ciepłe. Drugie wyciągając i obserwując go gotując w garnku :mrgreen:

3. Pompa wody. Nie wiem czy w tym wypadku wchodzi w grę nie właściwy montaż, le na pewno wchodzi w grę wada pompy. Czy to oryginał? Jeśli tak to mniejsze szanse, jeśli zamiennik to większe, że działa, ale ma mniejszą wydajność niż oryginalna.

4. Jak jest napędzany wentylator? Czy zauważasz żeby w którymś momencie jego obroty zwiększały się?

Awatar użytkownika
rudesmen
Fachoperator

  • Posty: 2188
  • Rejestracja: 08 Paź 2005 17:05
  • Miejscowość: Gorzów Wlkp.
  • Pochwały: 49

Re: Komatsu PW95 2R '01 przegrzewa się 4D 106-1FB

Postprzez SzybkiBil » 14 Lip 2023 09:06

1. Nie demontowałem chłodnicy, czyściłem na maszynie, dostęp jest naprawdę bardzo dobry.przykładałem inny wiatrak, i przelatuje powietrze na drugą stronę.
2. Tak termostat jest dobry, gotowałem w czajniku i otwiera się cały ( na chwilę obecną go wyjołem całkiem z układu)
3. Pompa wody jest jednak jeszcze oryginalna ( coś źle patrzyłem ) bo są na niej kawałki farby takiej jak na bloku. Z tego co pytałem to jak by pompa była walnięta to by się zawsze grzała, ale nie wiem czy to słuszna teoria ( bez demontażu pompy i oceny łopatek i luzu chyba się inaczej nie dowie
4. Wentylator napędzany z silnika, jeżeli są wyższe obroty silnika to kręci się szybciej.

SzybkiBil
Pomocnik operatora

  • Posty: 61
  • Rejestracja: 29 Lut 2020 18:35

Maszyna: Case

Firma: KopTom


Re: Komatsu PW95 2R '01 przegrzewa się 4D 106-1FB

Postprzez rudesmen » 15 Lip 2023 09:01

SzybkiBil napisał(a):4. Wentylator napędzany z silnika, jeżeli są wyższe obroty silnika to kręci się szybciej.


Paskiem? Sprzęgłem wiskotycznym? Hydraulicznie?

Awatar użytkownika
rudesmen
Fachoperator

  • Posty: 2188
  • Rejestracja: 08 Paź 2005 17:05
  • Miejscowość: Gorzów Wlkp.
  • Pochwały: 49

Re: Komatsu PW95 2R '01 przegrzewa się 4D 106-1FB

Postprzez SzybkiBil » 16 Lip 2023 09:24

Paskiem

SzybkiBil
Pomocnik operatora

  • Posty: 61
  • Rejestracja: 29 Lut 2020 18:35

Maszyna: Case

Firma: KopTom


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 12 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej