wibako

NH LB115 - zginęły funkcje + zmieniona funkcja

NH LB115 - zginęły funkcje + zmieniona funkcja

Postprzez PiatyElement » 04 Gru 2015 01:43

NH LB 115
rok 2002
nr seryjny nieczytelny

Witam, koparko-ładowarka LB115, kupiona sprawna, po przejechaniu około 70 km i zostawieniu na noc, rano: silnik odpala, jazda działa, brak wszystkich funkcji. Sterowanie joystickiem. Ma ktoś jakieś podpowiedzi, bo nie robiłem takiej maszyny nigdy, a wolał bym uniknąć niespodzianek jak bodajże w SW, w której również zginęły funkcje - spalił się bezpiecznik. Wszystko było by fajnie, gdyby nie fakt, że ten bezpiecznik był w komorze silnika, z prawej strony podszybia, niewidoczny, nawet wymiana była po omacku na czuja. A tu jak jest? Miał ktoś całkowity zanik sterowania joystickiem? nie ma tam np włącznika od jazdy szosowej, jak w nie których ładowarkach gdzie rozłączone zostają wszystkie funkcje? Za wszystkie sugestie, będę wdzięczny.

pozdrawiam
Ostatnio edytowany przez PiatyElement, 05 Gru 2015 22:16, edytowano w sumie 1 raz
tel 502-273-455, e-mail: semabud@vp.pl
Pomogłem? Wciśnij POCHWAŁA. To nie boli.
Elektryka / Elektronika Maszyn Budowlanych - LIEBHERR, Inne - usterki elektryczne i elektroniczne, diagnostyka, odbudowa instalacji elektrycznych

Awatar użytkownika
PiatyElement
Fachoperator

  • Posty: 688
  • Rejestracja: 20 Lut 2009 17:10
  • Miejscowość: Płock
  • Pochwały: 41

Maszyna: Żółta

Firma: SEMABUD


Reklama

simmet

NH LB115 - zginęły funkcje

Postprzez edward1973 » 05 Gru 2015 01:33

Włącz przycisk z tyłu po prawej stronie są dwa jeden do uruchamiania hydrauliki a drugi do zmiany ruchów ramienia

edward1973
Fizol

  • Posty: 30
  • Rejestracja: 10 Paź 2012 21:39

Maszyna: New holland lb110b ,cat 301.5 ,bobcat E16

Firma: Firma usługowa własciciel


NH LB115 - zginęły funkcje

Postprzez PiatyElement » 05 Gru 2015 09:42

Dziękuję za odpowiedź.
Sprawdzę dziś i dam znać.
Pozdrawiam
tel 502-273-455, e-mail: semabud@vp.pl
Pomogłem? Wciśnij POCHWAŁA. To nie boli.
Elektryka / Elektronika Maszyn Budowlanych - LIEBHERR, Inne - usterki elektryczne i elektroniczne, diagnostyka, odbudowa instalacji elektrycznych

Awatar użytkownika
PiatyElement
Fachoperator

  • Posty: 688
  • Rejestracja: 20 Lut 2009 17:10
  • Miejscowość: Płock
  • Pochwały: 41

Maszyna: Żółta

Firma: SEMABUD


NH LB115 - zginęły funkcje + zmieniona funkcja

Postprzez PiatyElement » 05 Gru 2015 22:28

Zmieniłem temat posta, ponieważ doszedł jeszcze jeden problem.

Co do braku funkcji - problem był w przewodach pod deską przy stacyjce.

po uruchomieniu funkcji, wyszedł kolejny problem:
Na prawym joysticku są 2 potencjometry przód / tył.

Jeden jest od TELESCOPIC DIPPER - wsuń / wysuń i przechył łyżki po zmianie na nim funkcji.
Na drugim potencjometrze działa ( a nie powinna ) funkcja Backhoe boom cylinder - która powinna działać gdy prawy joystick odpychamy od siebie, lub ciągniemy do siebie. Tym czasem ciągnąc / odpychając prawy joystick - nic nie działa.

Nie wiem czy to ktoś podmienił przeróbką, czy to można po prostu przeprogramować, bo nie wiem od jakich funkcji oryginalnie jest ten drugi potencjometr.

Z tyłu koparki jest rozdzielacz z 5 elektro-zaworami:
Od lewej pierwsze 3 działają poprawnie reagują na: lewy joystick przód/tył i prawo/lewo i prawy joystick prawo/lewo
4 elektro-zawór jest właśnie od Backhoe boom cylinder - reaguje na potencjometr zamiast na ruch prawego joysticka przód/tył
5 elektro-zawór jest od TELESCOPIC DIPPER - wsuń / wysuń i przechył łyżki - na drugim potencjometrze czyli - OK.

nie znalazłem wolnej wtyczki na której pojawiał by się sygnał - naięcie po ruchu prawym joystickiem przód/tył. Od czego prawidłowo jest drugi potencjometr na którym działa obecnie przestawiona funkcja ?????? Jakieś sugestie ??????

Ktoś z użytkowników tych maszyn może mi napisać jakie ma funkcje na prawym joysticku pod obydwoma potencjometrami?
tel 502-273-455, e-mail: semabud@vp.pl
Pomogłem? Wciśnij POCHWAŁA. To nie boli.
Elektryka / Elektronika Maszyn Budowlanych - LIEBHERR, Inne - usterki elektryczne i elektroniczne, diagnostyka, odbudowa instalacji elektrycznych

Awatar użytkownika
PiatyElement
Fachoperator

  • Posty: 688
  • Rejestracja: 20 Lut 2009 17:10
  • Miejscowość: Płock
  • Pochwały: 41

Maszyna: Żółta

Firma: SEMABUD


Re: NH LB115 - zginęły funkcje + zmieniona funkcja

Postprzez PiatyElement » 08 Gru 2015 20:48

I co? ......
Nikt nie ma serii LB z dwoma potencjometrami przód/tył na prawym joysticku? I nie napisze jakie ma tam funkcje ?????
tel 502-273-455, e-mail: semabud@vp.pl
Pomogłem? Wciśnij POCHWAŁA. To nie boli.
Elektryka / Elektronika Maszyn Budowlanych - LIEBHERR, Inne - usterki elektryczne i elektroniczne, diagnostyka, odbudowa instalacji elektrycznych

Awatar użytkownika
PiatyElement
Fachoperator

  • Posty: 688
  • Rejestracja: 20 Lut 2009 17:10
  • Miejscowość: Płock
  • Pochwały: 41

Maszyna: Żółta

Firma: SEMABUD


Re: NH LB115 - zginęły funkcje + zmieniona funkcja

Postprzez Brandix » 08 Gru 2015 23:34

A czy przypadkiem drugi potencjometr nie powinien odpowiadać za dodatkowy osprzęt na lini dwukierunkowej?
Bo nowsze (np. b115) z tego co wiem mają do sterowania w lewym Joysticku 2 przyciski proporcjonalne do sterowania dodatkowym osprzętem a w prawym 3 przyciski (2 proporcjonalne do sterowania teleskopem lewy - wsuwanie, prawy - wysuwanie i dodatkowy przycisk odpowiadający za redukcję obrotów silnika po naciśnięciu do obrotów jałowych)

Ale widzę, że LB115 ma tylko 2 przyciski w lewym Joy'u:
Załączniki
mj2948cpd.jpg
"Jeżeli coś może się popsuć w wielu miejscach, to uszkodzenie wystąpi tam, gdzie wyrządzi największe szkody."

Brandix
Fachoperator

  • Posty: 1326
  • Rejestracja: 20 Maj 2015 20:37
  • Miejscowość: Czyżowice
  • Pochwały: 153

Maszyna: CAT: 428C, 301.8C
Mecalac 12 MXT

Firma: Roboty ziemne


NH LB115 - zginęły funkcje + zmieniona funkcja

Postprzez PiatyElement » 09 Gru 2015 00:01

Brandix napisał(a): (2 proporcjonalne do sterowania teleskopem lewy - wsuwanie, prawy - wysuwanie


Tak jest, bo do L mam opis.
Na zdjęciu które wstawiłeś, są widoczne 2 przyciski, a w maszynie o której piszę są 2 potencjometry przód/tył.
Jeden wsuwa i wysuwa teleskop, lub jest przełącznik i wtedy działa przechył skarpówki.
Drugi teoretycznie powinien być od dodatkowego osprzętu a tym czasem działa na nim pierwszy siłownik. Pierwszy siłownik powinien działać gdy ruszasz prawym joystickiem do przodu lub do tyłu, a tu nie ma reakcji na nic - nie ce pracuje na tych ruchach joysticka.

Nie wiem czy ktoś coś przerabiał, czy można w niej zmienić funkcje przesterowując jakiś zawór? Przewody hydrauliczne nie były raczej ruszane i przepinane, ewentualnie widzę że kabelki na cewkę od tego siłownika są jakieś dociągnięte poza wiązką.

Dlatego pytam jakie inni mają funkcje na tym potencjometrze.
muszę jeszcze sprawdzić czy cewki są załączane przekaźnikiem i który się załącza ( bo tych jak psów, cały rząd ). może wtedy dojdę czegoś po przewodach. Ale to grzebanina i poszukiwania ......
Wiadomo, każda jakakolwiek informacja, nawet co inni mają tam za funkcję podpiętą może mi pomóc i naprowadzić na coś.
tel 502-273-455, e-mail: semabud@vp.pl
Pomogłem? Wciśnij POCHWAŁA. To nie boli.
Elektryka / Elektronika Maszyn Budowlanych - LIEBHERR, Inne - usterki elektryczne i elektroniczne, diagnostyka, odbudowa instalacji elektrycznych

Awatar użytkownika
PiatyElement
Fachoperator

  • Posty: 688
  • Rejestracja: 20 Lut 2009 17:10
  • Miejscowość: Płock
  • Pochwały: 41

Maszyna: Żółta

Firma: SEMABUD


NH LB115 - zginęły funkcje + zmieniona funkcja

Postprzez Brandix » 09 Gru 2015 20:57

Na jakiejś zagranicznej stronie znalazłem broszurę z serii LB. Jest tam wzmianka o wersji COMMAND CONTROL (Joysticki) i dla tej wersji jest możliwe opcjonalne zamówienie dodatkowego zaworu dla specjalnego osprzętu jak np. świder (czyli linia dwukierunkowa), który może być sterowany proporcjonalnie... Przydałaby się odpowiedź kogoś, kto ma taką maszynę...
"Jeżeli coś może się popsuć w wielu miejscach, to uszkodzenie wystąpi tam, gdzie wyrządzi największe szkody."

Brandix
Fachoperator

  • Posty: 1326
  • Rejestracja: 20 Maj 2015 20:37
  • Miejscowość: Czyżowice
  • Pochwały: 153

Maszyna: CAT: 428C, 301.8C
Mecalac 12 MXT

Firma: Roboty ziemne


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości

cron

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej