Przełącz do głównego szablonu
Wyślij odpowiedź

Jak dobrze gnieść walcem?

04 Gru 2012 05:25

Witam!

głownie kieruje pytanie do operatorów walców do gruntu. jaką technikę powinniśmy przyjąć żeby grunt spełniał wymagania badań nośności.
czy ważne jest wstępne wałowanie statykiem, jako pierwszą wibracje z mniejszą częstotliwością czy większą? kiedy gładki bęben, a kiedy już kołek. proszę o wypowiedź naprowadzającą świeżych walcowych na specjalistów w tej dziedzinie.

pozdrawiam Damian

Jak dobrze gnieść walcem?

04 Gru 2012 17:10

rypacz napisał(a):jako pierwszą wibracje z mniejszą częstotliwością czy większą?

ja na glupi rozum na poczatek wzialbym z mniejsza czestotliwoscia, bo z wieksza mogłbym sie zapasc.... chyba :roll:
rypacz napisał(a):kiedy gładki bęben, a kiedy już kołek

kolek użyłbym do grubego materiału, gruby zwir mielony gruz itp. gladki do drobnijeszych klinców, i pod nawierzchnie głowna,typu asfalt itp.

to tak pisze na mój rozum, ale ciekawi mnie opnia operatorów, czy dobrze strzeliłem

Jak dobrze gnieść walcem?

04 Gru 2012 17:56

Kołkiem to chyba tylko nasypy chyba walcują z tego co widziałem, reszta na gładkim, bo jak się robi warstwy to muszą mieć równą grubość.

Jak dobrze gnieść walcem?

04 Gru 2012 19:15

Kołkiem robią po korytowaniu, dobijają grunt, nie mamy z kołkami tylko zwykły, a wibracje zalezy jak chcą lepsze sa te mniejsze rzadko właczałem te wieksze, trzeba uważać -umiejetnie operować gazem i predkoscią, zeby nie robic dołów, niekiedy bez wibracji walcuje zwłaszcza górne warstwy albo stabilizacje, wyłaczaj wibracje zanim sie zatrzymasz, lepiej zwróć uwage na krawężniki i obrzeża, walec jest przegubowy chwila roztargnienia i kilka krawężników lezy na boku a tego bardzo nie lubią :D walec to nudna robota nie dajaca satysfakcji, chory jestem jak mam walcowac :wink:

Jak dobrze gnieść walcem?

04 Gru 2012 23:35

oczywiście radyjko podstawa. trudno rozszyfrować które wibracje lepsze, wydaje się że im gęstsza częstotliwość tym lepiej dobija bo więcej uderzeń w jednym miejscu przyklepie, ale z drugiej sugerując się częstotliwością w młocie hydraulicznym można do twardych gruzów reguluje się młot żeby miał rzadsze uderzenia a mocniejsze. Jaki styl przyjąć na walcu, która wibracje użyć jako pierwszą, a którą jako drugą by poprawić aby uzyskać maksymalny stopień zagęszczenia.

Jak dobrze gnieść walcem?

11 Gru 2012 22:52

Ogólnie tak:
- kołki na luźny grunt, wstępne zagęszczenie po korytowaniu itp.
- gładki na warstwy i wykończenie
- mała częstotliwość / duża amplituda = większa siła uderzenia i większa głębokość zagęszczenia (wstępne zagęszczanie)
- duża częstotliwość / mała amplituda = mniejsza siła uderzenia i głębokość zagęszczenia (wykończenie, warstwy)

Re: Jak dobrze gnieść walcem?

14 Sty 2013 20:43

a wiecie coś na temat tego urządzenia do badania stopnia zagęszczenia gruntu myślę o tym urządzeniu co ma skale od 10 do 120 cmv

Jak dobrze gnieść walcem?

29 Sty 2013 23:50

adek720 napisał(a):wiecie coś na temat tego urządzenia do badania stopnia zagęszczenia gruntu myślę o tym urządzeniu co ma skale od 10 do 120 cmv

wiemy coś o tym :-)
urządzenie to bada jak mocno jest grunt zagęszczony pod maszyną
montowane sa takie urządzenia w np. wlacach ziemnych Hamm'a
miejsce montażu na sztywnej części bębna - najczęsciej na zawieszeniu - np 3412 licznik na tablicy rozdzielczej obok obrotościomierza
Jak z tego kozystać - jezeli mamy zagęścic do określonego poziomu obserwujemy licznik dobrze zagęszczony grunt na nasypie to ok 90cmv jezeli wskazówka podczas wibracji dochodzi do tej wartości nie powinniśmy w tym miejscu już zagęszczać tylko przesunąc się dalej na odcinku (jeżeli dalej będzimy jeździc to tylko stracimy paliwo a juz więcej nie zagęścimy :-) ).

Odnośnie kołków na bebnie - zakłada sie tylko wtedy gdy grunt jest zbyt wilgotny i żeby nastepowało szybsze odparowywanie wody - większa powierzchnia parowania wody z gruntu.
Mamy jeszcze w walcach system VIO do zagęszczania (w walcach ziemnych tez występuje) ale to już oddzielny temat :-)

Jak dobrze gnieść walcem?

03 Kwi 2013 16:24

Panowie da ktoś jakieś porady co do walca(na ziemnych)? mam zamiar dopiero zacząć szukać pracy w tym kierunku.chodzi o podstawowe rzeczy dla początkującego :mrgreen:

Jak dobrze gnieść walcem?

12 Paź 2021 20:40

czemu podczas jazdy walcem w dół ze wzniesienia nie należy używać wibracji ?
Wyślij odpowiedź