wibako

skrzynia biegow [Syncro Shuttle, PS, APS]

Moderator: mechanior

skrzynia biegow [Syncro Shuttle, PS, APS]

Postprzez digidy » 11 Lut 2013 01:20

Marka i model maszyny: Cat 428, 432

Witam.
Nie wiem czy dobrze zrobilem umieszczajac tutaj temat, ale jesli nie mozna tutaj to prosze moderatora o przeniesienie np do "Pogaduch". Prosze o wyjasnienie roznic chociaz w kilku zdaniach pomiedzy skrzyniami Syncro Shuttle (chyba ma taka JCB 2CX), Power Shift (PS) i Automatic Power Shift (APS) zalaczanymi pod obciazeniem. Zaczalem kurs na koparko - ladowarki poniewaz mam juz dosc krycia sie po lasach jak przyjezdza inspekcja a poza tym wszystko jest dobrze jak sie nic nie stanie, ale niech ktos wpadnie do dolu czy inne rzeczy i operator bez uprawnien jest ugotowany, poza tym juz nie bede sie zastanawial jak dokladnie dziala przekladnie hydrokinetyczna i inne;-D. Mieszkam w malej miejscowosci i u mnie kursy sa prowadzone, ze tak powiem, nie na najwyzszym poziomie, chcialbym dowiedziec sie troche wiecej o niektorych rzeczach a nie tylko pustych hasel...
Czytalem, ze syncro shuttle to szczegolny przypadek polaczenia zmiennika ze skrzynia biegow, ale z tego co wiem to ona tak samo jest zalaczana pod obciazeniem (mozna w 2cx przelaczac normalnie podczas jazdy biegi bez wylaczania napedu), przy ciagnikach gdzies obilo mi sie o uszy, ze tam rewers dziala mechanicznie, juz nie kumam;-/. Rozumiem, ze PS jest zarowno np w CAT 428 jak i 432 bo tam biegi zalaczona pod obciazeniem, w jednym przypadku sterowanie sprzeglem mechaniczne, a w drugim hydrauliczne, prawda? A APS to gdzie jest? To taka skrzynia gdize biegi same sie przelaczaja pod wplywem aktualnej predkosci czy danego obciazenia badz gwaltownego przyspieszenia (wowczas np moze opoznic zmiane biegu na wyzszy)? Jesli to takie cos jak napisalem to gdzie to wystepuje? W takich CASEach nowoczesniejszych jest, cos mi sie o uszy obilo?
Jesli ktos troche moze pomoc to bede wdzieczny:-)
Darecki1112 napisał(a):Nie ten dział

No, dziekuje za informacje, napisalem do admina z prosba o przeniesienie.
Ostatnio edytowany przez digidy, 11 Lut 2013 20:40, edytowano w sumie 1 raz

digidy
Operator

  • Posty: 212
  • Rejestracja: 14 Paź 2009 15:41
  • Miejscowość: łódzkie

Reklama

simmet

skrzynia biegow [Syncro Shuttle, PS, APS]

Postprzez mechanior » 11 Lut 2013 22:44

nie edytuj postów powyżej wypowiedzi
kolejność postów to chronologia tematu

w koparko-ładowarkach występują skrzynie mechaniczne, klasyczne przekładnie równoległe (nie planetarne jak w samochodach osobowych lub spychaczach)

w przypadku skrzyni sterowanej ręcznie (DIRECT DRIVE lub SYNCRO SHUTTLE) jest ona wyposażona w synchronizację wszystkich biegów
zmiana kierunku jest realizowana przez dodatkowy wałek rewersu (odwracacza) i dwa sprzęgła hydrauliczne (cierne, wielotarczowe, mokre) kierunku jazdy włączane mechanicznie za pomocą ręcznie sterowanego zaworu lub elektrycznie elektrozaworami

skrzynia sterowana hydraulicznie (POWER SHIFT/SHUTTLE) ma WSZYSTKIE PRZEŁOŻENIA zasprzęglane za pomocą sprzęgieł hydraulicznych (wielotarczowe, mokre), synchronizatory nie są potrzebne bo ich rolę pełnią sprzęgła

automat to już tylko dodanie układu elektronicznego który w zależności od prędkości obrotowej silnika (czujnik obrotów) i wałka zdawczego skrzyni (czujnik na wyjściu na wał napędowy) zmienia kolejno przełożenia

temat proszę umieścić w STREFIE SPECJALISTY

Autor postu otrzymał pochwałę
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20865
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


skrzynia biegow [Syncro Shuttle, PS, APS]

Postprzez dawidk » 09 Mar 2013 22:55

JCB 2cx, posiada 4 biegi zmieniane wajchą, która ma guzik - wysprzęglik, który trzeba wcisnąć chcąc zmienić bieg, inaczej jest "dentysta"... Więc generalnie biegów pod obciążeniem nie zmieniamy...

dawidk
Fachoperator

  • Posty: 1200
  • Rejestracja: 14 Sie 2010 12:30
  • Miejscowość: Bukówiec Górny
  • Pochwały: 43

Maszyna: Kubota kx 36-2, JCB 2CX, Bobcat E14

Firma: "Zielony Zakątek"


Re: skrzynia biegow [Syncro Shuttle, PS, APS]

Postprzez digidy » 10 Mar 2013 19:39

dawidk napisał(a):JCB 2cx, posiada 4 biegi zmieniane wajchą, która ma guzik - wysprzęglik, który trzeba wcisnąć chcąc zmienić bieg, inaczej jest "dentysta"... Więc generalnie biegów pod obciążeniem nie zmieniamy...


Kolega mechanior napisal kolego powyzej, ze w syncro shuttle jest walek rewersu i 2 sprzegla hydrauliczne a pod obciazeniem owszem zmieniasz kierunek jazdy przod/tyl bo inaczej musialbys rozlaczyc naped (zmiennik) zeby zmienic kierunek jazdy a przeciez nigdy tego nie robisz ;-).

digidy
Operator

  • Posty: 212
  • Rejestracja: 14 Paź 2009 15:41
  • Miejscowość: łódzkie

skrzynia biegow [Syncro Shuttle, PS, APS]

Postprzez mechanior » 10 Mar 2013 22:58

naciśnięcie guzika wysprzęglika powoduje tylko wyłączenie obydwu sprzęgieł hydraulicznych od rewersu - kierunku jazdy
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20865
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Re: skrzynia biegow [Syncro Shuttle, PS, APS]

Postprzez dawidk » 19 Lip 2013 18:04

Odgrzewam kotleta, ale żeby stanęło na moim :-)

Pisałem o przełączaniu BIEGÓW, a nie KIERUNKU JAZDY!!

Biegu nie przełączysz bez wciśnięcia wysprzęglika lub dać wajchę od kierunku jazdy na neutral :-) Inaczej poleci po zębach :-)

Kierunek jazdy można zmieniać kiedy się chce, oczywiście z rozsądkiem... czasem mi się zdarza jadąc do przodu włączać od razu do tyłu, ale to jak ledwo jade :-) Podejrzewam że włączenie wstecznego jadąc szybko do przodu spowoduje konieczność pozbierania części z drogi :-) Albo śmierć skrzyni...

dawidk
Fachoperator

  • Posty: 1200
  • Rejestracja: 14 Sie 2010 12:30
  • Miejscowość: Bukówiec Górny
  • Pochwały: 43

Maszyna: Kubota kx 36-2, JCB 2CX, Bobcat E14

Firma: "Zielony Zakątek"


skrzynia biegow [Syncro Shuttle, PS, APS]

Postprzez mechanior » 22 Lip 2013 10:19

można też w taki sposób zajechać zmiennik
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20865
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


skrzynia biegow [Syncro Shuttle, PS, APS]

Postprzez Jarewa » 23 Lip 2013 16:58

dawidk napisał(a):Podejrzewam że włączenie wstecznego jadąc szybko do przodu spowoduje konieczność pozbierania części z drogi Albo śmierć skrzyni...



W nowszych ten manewr nie przejdzie, w starszych >06 to i owszem jest taka możliwość, ale nie na tyle by się skrzynia rozsypała bo sprzęgło nim się załączy to wyhamuje.

Jarewa
Fachoperator

  • Posty: 2789
  • Rejestracja: 09 Sie 2006 22:04
  • Miejscowość: DOLNOSLASKIE
  • Pochwały: 56

skrzynia biegow [Syncro Shuttle, PS, APS]

Postprzez mechanior » 23 Lip 2013 21:27

zagotujesz zmiennik na śmierć, odwrócą się łopatki albo padnie sprzęgło kierunkowe
wymieniałem już zmienniki po takich zdarzeniach
jeśli maszyna ma ECM do skrzyni to nie powinien pozwolić zmienić kierunku przy prędkości ponad 3-5 kmph
stare skrzynie hydrauliczne (duże ładowarki) miały specjalny zawór sterowany ciśnieniem pompy skrzyni - jak wiadomo im większe obroty tym większe ciśnienie więc nie dało się zmienić kierunku do momentu "prawie" zatrzymania obrotów silnika... w dobie elektroniki to jeszcze prostsze, każda skrzynia z trybem AUTO ma czujnik prędkości obrotowej - wystarczy dopisać odpowiedni skrypt do zawartości flasha...
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20865
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Re: skrzynia biegow [Syncro Shuttle, PS, APS]

Postprzez Jarewa » 23 Lip 2013 22:16

Różnie bywa, ja wiem z autopsji JCB3CX skrzynia manualna parę razy zdarzyło mi się pomylić (początki) Nowsza miała awarię włączyły się dwa biegi na raz o dziwo skrzyń nie zbierałem a działają do dziś.

Jarewa
Fachoperator

  • Posty: 2789
  • Rejestracja: 09 Sie 2006 22:04
  • Miejscowość: DOLNOSLASKIE
  • Pochwały: 56

Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości

cron

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej