wibako

Problem z pompą hydrauliczną

Nie kopie, a jeździ po budowie? - tutaj jego miejsce.

Problem z pompą hydrauliczną

Postprzez wiciu6 » 09 Lis 2014 12:32

Marka i model maszyny: Clivio

Witam

Mam problem z hydrauliczną pompą zebatą niskiego ciśnienia.
Mianowicie jest zamontowana na maszynie wiertniczej i zasilana jest bezposrednio z silnika przekladnia.
Zakupiłem nowa z Ponaru i po zamontowaniu dawala mi okolo 180-200 bar w zaleznosci od wyregulowania - przy normalnych niskich obrotach na wejsciu do rozdzielaczy.

Po powiedzmy 2 godzinach pracy zaobserwowalem ze cisnienie pompy spadlo ponizej 100 bar przy najwyzszych obrotach silnika.
Jest to na tyle problematyczne , ze nie moge obsulgiwac silownikow w wydajny sposob, zlozyc masztu, etc.

Jesli mozecie mi pomoc znalesc problem bylbym wdzieczny.

Pompa jest zasilana w plyn przy wyjsciu z zbiornika. Dalej zasila w cisnienie rozdzielacze stabilizatorow a pozniej rozdzielacze operacyjne. ( na ktorych mam pomiar cisnienia ).

Filtr oleju i olej byl wymieniany niedawno na nowy.
Zaznacze ze jest to juz druga pompa - poniewaz poprzednia tez sie tak zachowywala i myslalem ze to wada pompy byla wiec zostala mi wymieniona na nowa.

Mozecie mi powiedziec czy problem zbyt niskiego cisnienia powodowanego przez pompe moze byc spowodowany przez zle uszczelnienie czy moze zebatki.

Pozdr
Ostatnio edytowany przez wiciu6 16 Lis 2014 20:47, edytowano w sumie 2 razy

wiciu6
Nowicjusz

  • Posty: 5
  • Rejestracja: 03 Lis 2013 13:55

Reklama

simmet

Re: Problem z pompa hydrauliczna

Postprzez KK72 » 09 Lis 2014 21:03

Witam.
Myślę że spadek ciśnienia związany jest z temperaturą oleju hydraulicznego, dlatego proponuje jeszcze jeden pomiar przy zimnym czynniku.Sprawdź także jaka jest temperatura oleju podczas normalnej eksploatacji maszyny.
Spadek ciśnienia może wystąpić na ;
-zawór przelewowy
-rozdzielacz
-odbiorniki
-pompa???
Nie znam układu , dlatego trudno cokolwiek doradzić, mało prawdopodobne że to pompa, myślę że przyczyna leży w układzie wykonawczym.
pytanie; czy pompa ma swój zawór przelewowy w obudowie, czy pracuje pod ciśnieniem tylko podczas wykonywania funkcji roboczych, czy pracuje na jakimś ciśnieniu oczekującym?
Hydraulika siłowa, mechanika maszyn

Awatar użytkownika
KK72
Młodszy operator

  • Posty: 156
  • Rejestracja: 09 Lut 2012 13:29
  • Miejscowość: Wielkopolska
  • Pochwały: 12

Re: Problem z pompa hydrauliczna

Postprzez wiciu6 » 10 Lis 2014 12:13

Dzieki za sugestie.

Podczas pracy na "zimno" dopoki pompa sie nie nagrzeje cisnienie jest wieksze - dochodzi do 150 bar. Po jakims czasie spada.
Pompa pracuje na cisnieniu oczekujacym tj. podaje swoje cisnienie i przed rozdzielaczami mam zawor regulujacy cisnienie ustawiony na okolo 190 bar ( nie posiada zaworu przelewowego ) . Tak jak pisalem wczesniej zaraz po zakupie i uruchumieniu wszystko bylo fajnie - 200 bar po jakims czasie spadlo ponizej 100 bar i teraz nawet jesli olej - maszyna odstoi swoje nie daje wiecej jak 150 bar przy maksymalnych obrotach silnika.

Na rys1. Jest pompa z zaznaczonymi kanalami zasysania oleju oraz wyjscia oleju pod cisnieniem
Na rys2. Jest pierwszy zestaw rozdzielaczy na stabilizatory wiertnicy - ( Stabillizatory otwieraja sie i zamykaja ). Szczalkami zaznaczone jest wejscie z przewodu podlaczonego od pompy oraz wyjscie na nastepne rozdzielacze
Na rys3. Drugi zestaw rozdzielaczy na ktorym zaraz po wejsciu jest manomentr odczytujacy cisnienie podajacy mi podane wartosci.
Pierwsze dwie dzwignie obsluguja maszt ktory mi sie nie chce zamknac z powodu zbyt niskiego cisnienia. Czasami jak pompa jest zimna i cisnienie podskoczy do 150bar jest mozliwosc zamkniecia go ( poprzez dwa silowniki ).

Jakies sugestie?
Załączniki
3.jpg
Rys3
2.jpg
Rys2
1.jpg
Rys1

wiciu6
Nowicjusz

  • Posty: 5
  • Rejestracja: 03 Lis 2013 13:55

Re: Problem z pompa hydrauliczna

Postprzez KK72 » 10 Lis 2014 18:41

Rozumiem że;
(przyjmuje że pompa i olej jest OK.);
-pompa zasila rozdzielacze w układzie szeregowym
-każdy rozdzielacz ma swój zawór przelewowy
-pierwszy rozdz. działa ok, czyli zawór przelewowy utrzymuje pewne ciśnienie, ale czy znamy jego wartość?(być może wystarcza niskie ciśnienie na pracę stabilizatorów)
-drugi rozdz. nie działa poprawnie ponieważ jest zbyt niskie ciśnienie które pokazuje punkt pomiarowy.

Proponuje pomiar ciśnienia przy optymalnej temp. na pierwszym rozdzielaczu.(podpiąć się manometrem przed rozdzielacz i przytrzymać funkcję na siłowniku stabilizatora) i porównać z ciśnieniem na drugim rozdzielaczu.
Podejrzewam że przyczyna leży w drugim rozdzielaczu (zawór przelewowy, sekcje).
Jeżeli to nie da żadnych rezultatów to trzeba obciążyć samą pompę i sprawdzić jej parametry.

pozdro.
Hydraulika siłowa, mechanika maszyn

Awatar użytkownika
KK72
Młodszy operator

  • Posty: 156
  • Rejestracja: 09 Lut 2012 13:29
  • Miejscowość: Wielkopolska
  • Pochwały: 12

Problem z pompa hydrauliczna

Postprzez wiciu6 » 12 Lis 2014 13:57

Sprawdze tak jak piszesz ale powiem szczerze dziwi mnie to ze to juz 2 pompa w niedlugim odstepie czasu. Wymienilem pierwsza na gwarancji bo myslalem ze cos z nia nie tak. A tu nowa to samo po pewnym czasie. Wiec albo rzeczywiscie cos mi blokuje cisnienie na drugim rozdzielaczu albo przyczyna lezy gdzies w samej pompie.

wiciu6
Nowicjusz

  • Posty: 5
  • Rejestracja: 03 Lis 2013 13:55

Problem z pompa hydrauliczna

Postprzez mechanior » 15 Lis 2014 01:53

Wiciu - czytałeś REGULAMIN? Dostałeś upomnienie od moderatora za nieużywanie języka polskiego (czytaj swoje posty zwłaszcza temat), od tej pory i tak napisałeś kolejne posty z tymi samymi błędami! Olewasz zasady forum - masz 48h na poprawienie postów, po tym czasie skasujemy twój temat!!
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20876
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 868

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Problem z pompą hydrauliczną

Postprzez wiciu6 » 16 Lis 2014 20:49

Niestety w komputerze nie mam zainstalowanego języka polskiego. Poprawiłem ostatni post.

wiciu6
Nowicjusz

  • Posty: 5
  • Rejestracja: 03 Lis 2013 13:55

Problem z pompą hydrauliczną

Postprzez mechanior » 17 Lis 2014 00:33

Ok, dzięki za reakcję. wymagamy używania poprawnego języka polskiego w celu utrzymania prawidłowej komunikacji i jasności wypowiedzi.
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20876
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 868

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości

cron

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej