wibako

Jak dobrze gnieść walcem?

Moderator: mechanior

Jak dobrze gnieść walcem?

Postprzez rypacz » 04 Gru 2012 05:25

Witam!

głownie kieruje pytanie do operatorów walców do gruntu. jaką technikę powinniśmy przyjąć żeby grunt spełniał wymagania badań nośności.
czy ważne jest wstępne wałowanie statykiem, jako pierwszą wibracje z mniejszą częstotliwością czy większą? kiedy gładki bęben, a kiedy już kołek. proszę o wypowiedź naprowadzającą świeżych walcowych na specjalistów w tej dziedzinie.

pozdrawiam Damian

rypacz
Pomocnik operatora

  • Posty: 70
  • Rejestracja: 14 Cze 2012 15:09
  • Miejscowość: Lgota Wielka/k. Radomska
  • Pochwały: 1

Maszyna: volvo ew 160, volvo ec 210


Reklama

simmet

Jak dobrze gnieść walcem?

Postprzez manius » 04 Gru 2012 17:10

rypacz napisał(a):jako pierwszą wibracje z mniejszą częstotliwością czy większą?

ja na glupi rozum na poczatek wzialbym z mniejsza czestotliwoscia, bo z wieksza mogłbym sie zapasc.... chyba :roll:
rypacz napisał(a):kiedy gładki bęben, a kiedy już kołek

kolek użyłbym do grubego materiału, gruby zwir mielony gruz itp. gladki do drobnijeszych klinców, i pod nawierzchnie głowna,typu asfalt itp.

to tak pisze na mój rozum, ale ciekawi mnie opnia operatorów, czy dobrze strzeliłem
"A teraz prędko, zanim dotrze do nas, że to bez sensu."
Król Julian

manius
Fachoperator

  • Posty: 1025
  • Rejestracja: 16 Maj 2010 12:18
  • Miejscowość: brzesko
  • Pochwały: 17

Maszyna: cat 442d ;)


Jak dobrze gnieść walcem?

Postprzez dawidg2 » 04 Gru 2012 17:56

Kołkiem to chyba tylko nasypy chyba walcują z tego co widziałem, reszta na gładkim, bo jak się robi warstwy to muszą mieć równą grubość.

dawidg2
Fachoperator

  • Posty: 6204
  • Rejestracja: 14 Kwi 2008 20:47
  • Miejscowość: Krzemieniewo
  • Pochwały: 134

Maszyna: JCB, Schaeff

Firma: Szukam


Jak dobrze gnieść walcem?

Postprzez korba71 » 04 Gru 2012 19:15

Kołkiem robią po korytowaniu, dobijają grunt, nie mamy z kołkami tylko zwykły, a wibracje zalezy jak chcą lepsze sa te mniejsze rzadko właczałem te wieksze, trzeba uważać -umiejetnie operować gazem i predkoscią, zeby nie robic dołów, niekiedy bez wibracji walcuje zwłaszcza górne warstwy albo stabilizacje, wyłaczaj wibracje zanim sie zatrzymasz, lepiej zwróć uwage na krawężniki i obrzeża, walec jest przegubowy chwila roztargnienia i kilka krawężników lezy na boku a tego bardzo nie lubią :D walec to nudna robota nie dajaca satysfakcji, chory jestem jak mam walcowac :wink:

Awatar użytkownika
korba71
Fachoperator

  • Posty: 2158
  • Rejestracja: 10 Sty 2011 22:38
  • Miejscowość: Chorzów
  • Pochwały: 43

Maszyna: volvoec210blc


Jak dobrze gnieść walcem?

Postprzez rypacz » 04 Gru 2012 23:35

oczywiście radyjko podstawa. trudno rozszyfrować które wibracje lepsze, wydaje się że im gęstsza częstotliwość tym lepiej dobija bo więcej uderzeń w jednym miejscu przyklepie, ale z drugiej sugerując się częstotliwością w młocie hydraulicznym można do twardych gruzów reguluje się młot żeby miał rzadsze uderzenia a mocniejsze. Jaki styl przyjąć na walcu, która wibracje użyć jako pierwszą, a którą jako drugą by poprawić aby uzyskać maksymalny stopień zagęszczenia.

rypacz
Pomocnik operatora

  • Posty: 70
  • Rejestracja: 14 Cze 2012 15:09
  • Miejscowość: Lgota Wielka/k. Radomska
  • Pochwały: 1

Maszyna: volvo ew 160, volvo ec 210


Jak dobrze gnieść walcem?

Postprzez ToRo TS » 11 Gru 2012 22:52

Ogólnie tak:
- kołki na luźny grunt, wstępne zagęszczenie po korytowaniu itp.
- gładki na warstwy i wykończenie
- mała częstotliwość / duża amplituda = większa siła uderzenia i większa głębokość zagęszczenia (wstępne zagęszczanie)
- duża częstotliwość / mała amplituda = mniejsza siła uderzenia i głębokość zagęszczenia (wykończenie, warstwy)
Części i serwis New Holland, O&K, CASE, STEYR, Neuson, BOMAG, Ammann, Kramer
Oleje i smary Petronas (Ambra, Akcela, Urania, Arbor), oleje i smary Veco
http://www.torots.pl

Awatar użytkownika
ToRo TS
Operator

  • Posty: 288
  • Rejestracja: 28 Mar 2012 21:10
  • Miejscowość: Lubuskie
  • Pochwały: 5

Re: Jak dobrze gnieść walcem?

Postprzez adek720 » 14 Sty 2013 20:43

a wiecie coś na temat tego urządzenia do badania stopnia zagęszczenia gruntu myślę o tym urządzeniu co ma skale od 10 do 120 cmv

adek720
Nowicjusz

  • Posty: 7
  • Rejestracja: 02 Lut 2011 18:41
  • Miejscowość: wielkopolska

Jak dobrze gnieść walcem?

Postprzez Klawek » 29 Sty 2013 23:50

adek720 napisał(a):wiecie coś na temat tego urządzenia do badania stopnia zagęszczenia gruntu myślę o tym urządzeniu co ma skale od 10 do 120 cmv

wiemy coś o tym :-)
urządzenie to bada jak mocno jest grunt zagęszczony pod maszyną
montowane sa takie urządzenia w np. wlacach ziemnych Hamm'a
miejsce montażu na sztywnej części bębna - najczęsciej na zawieszeniu - np 3412 licznik na tablicy rozdzielczej obok obrotościomierza
Jak z tego kozystać - jezeli mamy zagęścic do określonego poziomu obserwujemy licznik dobrze zagęszczony grunt na nasypie to ok 90cmv jezeli wskazówka podczas wibracji dochodzi do tej wartości nie powinniśmy w tym miejscu już zagęszczać tylko przesunąc się dalej na odcinku (jeżeli dalej będzimy jeździc to tylko stracimy paliwo a juz więcej nie zagęścimy :-) ).

Odnośnie kołków na bebnie - zakłada sie tylko wtedy gdy grunt jest zbyt wilgotny i żeby nastepowało szybsze odparowywanie wody - większa powierzchnia parowania wody z gruntu.
Mamy jeszcze w walcach system VIO do zagęszczania (w walcach ziemnych tez występuje) ale to już oddzielny temat :-)

Klawek
Operator

  • Posty: 475
  • Rejestracja: 25 Lut 2007 20:21
  • Miejscowość: Mrągowo
  • Pochwały: 3

Jak dobrze gnieść walcem?

Postprzez COLVERS88 » 03 Kwi 2013 16:24

Panowie da ktoś jakieś porady co do walca(na ziemnych)? mam zamiar dopiero zacząć szukać pracy w tym kierunku.chodzi o podstawowe rzeczy dla początkującego :mrgreen:

COLVERS88
Nowicjusz

  • Posty: 13
  • Rejestracja: 10 Wrz 2012 15:12

Jak dobrze gnieść walcem?

Postprzez auto-miś » 12 Paź 2021 20:40

czemu podczas jazdy walcem w dół ze wzniesienia nie należy używać wibracji ?

auto-miś
Nowicjusz

  • Posty: 3
  • Rejestracja: 28 Mar 2021 20:47

Maszyna: zepellin 13

Firma: auto-miś


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej