wibako

Grzeje się 428C podczas jazdy

Moderator: mechanior

Grzeje się 428C podczas jazdy

Postprzez Coval » 19 Wrz 2014 23:52

Pompa zębata z przekładni , zasila zmiennik, zapewniając odpowiedni przepływ oleju, w celu jego chłodzenia. W przekładni są dwa zawory, jeden z nich odpowiada za przepływ. Być może jest tu problem-zbyt mała wydajność oleju. W miarę możliwości, warto zmierzyć przepływ oleju, oraz ustawić poprawnie zawór-regulator.
Diagnoza i naprawa elektroniki, hydrauliki siłowej oraz silników diesla. Info na PW

Zamiast "Dzięki ", kliknij Pochwała!

Coval
Fachoperator

Maszyna: Żółta

Firma: .


Reklama

simmet

Grzeje się 428C podczas jazdy

Postprzez mechanior » 20 Wrz 2014 00:07

Zawór regulujący przepływ ma stałe nastawienie w granicach1.5 - 3.0 bar bez możliwości regulacji.
Pompa znajduje się na wałku odbiorczym skrzyni, zaraz za zmiennikiem.
Niektóre maszyny się grzeją a inne nie, nie wiem od czego to zależy ale od 15 lat mam takie same doświadczenie.
Znam takie gdzie transmisja nie przekracza 60 a silnik 90, w innych skrzynia prawie się gotuje (120) a silnik dobija do czerwonego ale nic się dalej nie dzieje...
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20868
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Re: Grzeje się 428C podczas jazdy

Postprzez crew1987 » 02 Paź 2014 21:06

Maszyną pracowałem przez 2 tyg intensywnie, praktycznie codziennie po 8-12h dziennie, maszyna nie gotuję się podczas roboty (temp 90 lub poniżej). Jazda dalej to samo. Dziś wracając z roboty, miałem małe problemy z powrotem. maszyna co 2-3km na odcinku prostym! temperatura się gotowała, zapalała się kontrolka od chłodzenia. chcąc odkręcić korek od chłodnicy jest podciśnienie, że wypycha korek do góry i wywala płyn. Jutro jeszcze raz wywale termostat, a jak nie to już nie mam pojęcia.... skrzynia ?
Edit: a może coś z czujnikiem jest nie tak?
Ostatnio edytowany przez crew1987, 14 Paź 2014 20:34, edytowano w sumie 1 raz

Awatar użytkownika
crew1987
Operator

  • Posty: 498
  • Rejestracja: 29 Maj 2009 19:03
  • Miejscowość: Dolnyśląsk
  • Pochwały: 9

Maszyna: cat 428c 2CR 00r

Firma: privat


Grzeje się 428C podczas jazdy

Postprzez Coval » 09 Paź 2014 18:32

Czujnik możesz zawsze sprawdzić.

Odnośnie oleju, być może już było pisane o tym wcześniej, ale jeszcze raz zapytam - Jaki jest olej w przekładni? Czy spełnia wymagane specyfikacje producenta maszyny? Zmiennik wykorzystuje właściwości oleju, w celu przenoszenia momentu. Olej ma ogromne znaczenie.
mechanior napisał(a):Niektóre maszyny się grzeją a inne nie, nie wiem od czego to zależy ale od 15 lat mam takie same doświadczenie.

Znam takie gdzie transmisja nie przekracza 60 a silnik 90, w innych skrzynia prawie się gotuje (120) a silnik dobija do czerwonego ale nic się dalej nie dzieje...


U siebie zalałem ATF IID gdzie wcześniej miałem "uniwersalny", różnica jest- niższa temperatura oleju za zmiennikiem podczas wykonywania tych samych czynności. Przy wymianie planuje wymienić na DIII , poślizg sprzęgła powinien jeszcze się zmniejszyć.

Stall Test na 4 biegu, hamulec i pełne obroty? Wg. mnie powinno być około 2200 obr/min.
Diagnoza i naprawa elektroniki, hydrauliki siłowej oraz silników diesla. Info na PW

Zamiast "Dzięki ", kliknij Pochwała!

Coval
Fachoperator

Maszyna: Żółta

Firma: .


Re: Grzeje się 428C podczas jazdy

Postprzez crew1987 » 09 Paź 2014 20:20

Olej zalany spełnia normę CATA (TO-4 sae30) w transmisji taki dobierałem.
Po długich oczekiwaniach i mojej cierpliwości zdecydowałem się na wymianę uszczelki pod głowicą. Nie mogłem dalej tak pracować, po odpaleniu maszyny pod domem i rozgrzaniu się, i przejechaniu 5km 120 stopni na zegarku i kontrolka. Wczoraj maszynę rozebraliśmy i dziś złożyliśmy praktycznie do końca. Ciśnienie na wtryskach 250 w górę, na jednym pokazało około 200-220 atm. Luzy zaworowe regulowane od nowa.Jedni mówią 0,20 i 0,45 drudzy 0,3 i 0,4. Jeszcze musimy poprawić jedną rzecz, bo na listwie (wałku) pod klawiaturą, w niej jest rurka co podaje olej, i ona wybija olej pod wałkiem, a nie przez te małe dziurki, jutro to musimy jeszcze sprawdzić. Jeszcze wzieło mnie coś na sprawdzenie termostatu i okazało się że jebaniec nie otwiera się ! a sprawdzałem wcześniej jak naprawiałem chłodnice to działał kutafon. ale i tak bez niego maszyna się grzała. Odrazu wymianiemy łożyska zwrotnicy w drugim kole, bo tydzień temu wymieniałęm 1 koło. I jeszcze przyszedł uszczelniacz duży do wymiany w tym kole co robimy. Roboty od h**a mam, wk****m się cały czas, kasa ucieka, ludzie się denerwuja. oby to pomogło....

rzuce pare zdjęc jak kabel znajdę

Awatar użytkownika
crew1987
Operator

  • Posty: 498
  • Rejestracja: 29 Maj 2009 19:03
  • Miejscowość: Dolnyśląsk
  • Pochwały: 9

Maszyna: cat 428c 2CR 00r

Firma: privat


Grzeje się 428C podczas jazdy

Postprzez Coval » 09 Paź 2014 22:02

Na Twoich filmach w tle słychać pracę silnika, zawsze tak nierówno pracował?
Diagnoza i naprawa elektroniki, hydrauliki siłowej oraz silników diesla. Info na PW

Zamiast "Dzięki ", kliknij Pochwała!

Coval
Fachoperator

Maszyna: Żółta

Firma: .


Re: Grzeje się 428C podczas jazdy

Postprzez crew1987 » 10 Paź 2014 18:00

kowalki napisał(a):Na Twoich filmach w tle słychać pracę silnika, zawsze tak nierówno pracował?


Po wymianie pompy wtryskowej praca silnika stała się twarda. Wydaje mi sie na stan dzisiajszy że po regulacji luzów jest ładniejsza praca silnika.

Ale maszyną przejechałem się, i dalej się grzeje. Bez termostatu jazda. Płyn chłodniczy zalany czerwony g12. pod korkiem od chłodnicy widać jak się przesuwa ciecz (obieg jest). chłodnica przedmuchana. Zostaje mi jedna rzecz do sprawdzenia, wyciągnąć chłodnicę i wyczyścić ją czymś wewnątrz. Macie jakieś pomysły jeszcze, bo ręce opadaja

Awatar użytkownika
crew1987
Operator

  • Posty: 498
  • Rejestracja: 29 Maj 2009 19:03
  • Miejscowość: Dolnyśląsk
  • Pochwały: 9

Maszyna: cat 428c 2CR 00r

Firma: privat


Grzeje się 428C podczas jazdy

Postprzez Coval » 13 Paź 2014 17:06

crew1987 napisał(a):Po wymianie pompy wtryskowej praca silnika stała się twarda. Wydaje mi sie na stan dzisiajszy że po regulacji luzów jest ładniejsza praca silnika.


Tak, ale mam na myśli nierównomierność pracy silnika, posłuchaj go, motor terkocze. Odgłosy pochodzące z procesu spalania powinny być jednakowe i równomierne, czyli silnik pracuje równo i cyka jak zegarek.

crew1987 napisał(a):Ciśnienie na wtryskach 250 w górę, na jednym pokazało około 200-220 atm.


A jakość rozpylania ? Nie leje?
Diagnoza i naprawa elektroniki, hydrauliki siłowej oraz silników diesla. Info na PW

Zamiast "Dzięki ", kliknij Pochwała!

Coval
Fachoperator

Maszyna: Żółta

Firma: .


Re: Grzeje się 428C podczas jazdy

Postprzez crew1987 » 13 Paź 2014 20:32

Nagram film jak teraz chodzi, według mnie teraz jest dużo lepiej. i silnik pracuję równo. Jak był test wtrysków, to rozpylenie było równe na 5 str.
Dziś koparką jechałem do pracy, i odczułem spadek mocy, jechałem pod górę to myślałem że to przez to, ale jak wskoczyłem na prostą to odczuwałem spadek mocy. Maszyna podczas pracy na prostym lub pochyłym terenie. temperatura 90stopni. Tylko podczas jazdy dostaje silnik. Czy zmiennik momentu, pracuję jak maszyna np kopie tyłem ? Czy tylko on jest załączany jak koparką jest w ruchu? Wydaje mi się że znalazłem wynowajcę całego tego zamieszania z grzaniem się.

zacytuje mechaniora

zasada działania zmiennika jest fajnie opisana w internecie wraz z animacjami

dlaczego zmiennik przydusza silnik ? ano dlatego że uszkodzona geometria łopatek którejkolwiek części zmiennika zaburza jego prawidłową pracę i zmiennik zaczyna przenosić moment inaczej niż powinien
w tym konkretnym przypadku zablokowanie turbiny powinni spowodować poślizg zmiennika powodujący spadek obrotów silnika o jakieś 200-300 rpm
jednak uszkodzenie skutkowało "wzmocnieniem" momentu przenoszonego przez zmiennik co odbiło się na większym obciążeniu silnika i spadku obrotów do wartości 1500-1600 rpm, przy takich obrotach silnik nie ma dosyć mocy by prawidłowo napędzać maszynę, spada dynamika jazdy, słychać jak silnik się męczy pod zbyt dużym obciążeniem... słowem: silnik słaby (czyli szukamy problemu w silniku)
niestety nie ma jednoznacznego sposobu na diagnostykę wykluczającą takie zjawisko, fachowe publikacje piszą o pomiarach ciśnienia i temperatury na wyjściu ze zmiennika, w tym konkretnym przypadku temperatura i ciśnienia podczas pracy nie odbiegała od normy

Awatar użytkownika
crew1987
Operator

  • Posty: 498
  • Rejestracja: 29 Maj 2009 19:03
  • Miejscowość: Dolnyśląsk
  • Pochwały: 9

Maszyna: cat 428c 2CR 00r

Firma: privat


Grzeje się 428C podczas jazdy

Postprzez mechanior » 13 Paź 2014 21:22

Jaki wychodzi ci STALL TEST?
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20868
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Re: Grzeje się 428C podczas jazdy

Postprzez crew1987 » 14 Paź 2014 20:31

Nie wiem czy dobrze mi to wychodzi. 4 bieg zapiety, gaz, i wrzucam do przodu manetke i hamulec? patrze zegar ?
Czasami mi szwankuje obrotomierz, raz jest ustawiony na x1000rpm a teraz był na x1200rpm.
Wynik:
x1200rpm
x3200rpm (max obroty, 4 bieg zapiety)

x2800-2900rpm

Awatar użytkownika
crew1987
Operator

  • Posty: 498
  • Rejestracja: 29 Maj 2009 19:03
  • Miejscowość: Dolnyśląsk
  • Pochwały: 9

Maszyna: cat 428c 2CR 00r

Firma: privat


Grzeje się 428C podczas jazdy

Postprzez mechanior » 14 Paź 2014 23:42

Wymień regulator napięcia w alternatorze.
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20868
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Grzeje się 428C podczas jazdy

Postprzez Coval » 15 Paź 2014 01:38

Poproś drugą osobę , aby sprawdziła obrotomierzem laserowym,z punktu koła pasowego.
Diagnoza i naprawa elektroniki, hydrauliki siłowej oraz silników diesla. Info na PW

Zamiast "Dzięki ", kliknij Pochwała!

Coval
Fachoperator

Maszyna: Żółta

Firma: .


Grzeje się 428C podczas jazdy

Postprzez mechanior » 15 Paź 2014 23:11

Trzeba mieć obrotomierz :mrgreen:
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20868
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Grzeje się 428C podczas jazdy

Postprzez Coval » 16 Paź 2014 18:18

Dostępny w popularnym serwisie aukcyjnym :mrgreen:
Ale prawidłowy pomiar to podstawa, wymiana zmiennika to nie wymiana żarówki :mrgreen:
Diagnoza i naprawa elektroniki, hydrauliki siłowej oraz silników diesla. Info na PW

Zamiast "Dzięki ", kliknij Pochwała!

Coval
Fachoperator

Maszyna: Żółta

Firma: .


Grzeje się 428C podczas jazdy

Postprzez mechanior » 16 Paź 2014 20:13

No to jest niezaprzeczalna prawda.
Lepiej zainwestować 50 pln i oszczędzić 2000 nie licząc własnej roboty i nerwów...
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20868
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Re: Grzeje się 428C podczas jazdy

Postprzez crew1987 » 16 Paź 2014 22:04

Dobra dobra panowie, jak tylko będe miał chwile to wymienię ten regulator napięcia. Narazie czasu nie ma bo robote nadrabiam. Obrotomierza laserowego nie posiadam. Dziś po robocie wykonałem ten stall test, nagrałem film, wykonywałem go zgodnie z instrukcja:

https://www.youtube.com/watch?v=mKWd2zuPSm4

Awatar użytkownika
crew1987
Operator

  • Posty: 498
  • Rejestracja: 29 Maj 2009 19:03
  • Miejscowość: Dolnyśląsk
  • Pochwały: 9

Maszyna: cat 428c 2CR 00r

Firma: privat


Grzeje się 428C podczas jazdy

Postprzez Coval » 18 Paź 2014 16:47

Z tego co widzę, motor się wkręca na 2650 obr/min, po obciążeniu mamy 2630 obr/min(w momencie załączenia rewersora, spadek chwilowy do 2450 obr/min - 7 i 23 sekunda, a następnie natychmiastowy wzrost do prawie maksymalnych obrotów.) Dokładniej nie da się odczytać z tego obrotomierza, tym bardziej, że kamerka nie była idealnie nad obrotomierzem.

Czyli zmiennik nie stawia oporu w motorze. Różnica widoczna powinna być, po załączeniu rewersora obroty powinny spaść o około 200-300 obr/min i ta różnica powinna być cały czas utrzymywana, aż do momentu zwolnienia dźwigni kierunku jazdy.
Diagnoza i naprawa elektroniki, hydrauliki siłowej oraz silników diesla. Info na PW

Zamiast "Dzięki ", kliknij Pochwała!

Coval
Fachoperator

Maszyna: Żółta

Firma: .


Re: Grzeje się 428C podczas jazdy

Postprzez crew1987 » 18 Paź 2014 23:37

Czyli wynika że zmiennik momentu jest dobry. A czy może na to wpływać pompa jazdy, ta koło zmiennika momentu ? że silnik dostaje po dupie

Awatar użytkownika
crew1987
Operator

  • Posty: 498
  • Rejestracja: 29 Maj 2009 19:03
  • Miejscowość: Dolnyśląsk
  • Pochwały: 9

Maszyna: cat 428c 2CR 00r

Firma: privat


Grzeje się 428C podczas jazdy

Postprzez Coval » 19 Paź 2014 01:02

Odwrotnie, zmiennik powinien zdusić delikatnie motor, a tego nie robi. Jak maszyna zachowuje się podczas pracy przodem? Na 1 biegu? Jedzie dynamicznie, chętnie nabiera urobek? Jaka jest temperatura oleju, podczas pracy przodem przez kilka godzin? Często jest tak, że maszyna potrafi w terenie pracować, ale w transporcie podnosi temperaturę...
Diagnoza i naprawa elektroniki, hydrauliki siłowej oraz silników diesla. Info na PW

Zamiast "Dzięki ", kliknij Pochwała!

Coval
Fachoperator

Maszyna: Żółta

Firma: .


PoprzedniaNastępna Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej