wibako

Extec vs Terex-Pegson vs Metso

Extec vs Terex-Pegson vs Metso

Postprzez kopalnia » 05 Lut 2015 13:55

Witajcie
Stoję przed wyborem kruszarki szczękowej do gruzu ze zbrojeniem, kamienia polnego i odpadu betonowego. Wlot min. 900x600, waga maks. 31-32t. Od lat używam Exteców C10 (silnik Deutza) i jestem z nich zadowolony. Ale zauważyłem zwiększoną popularność T-P Metrotraków i zaciekawiło mnie ostatnio Metso LT95. Jest ktoś na forum kto pracował na/z tymi maszynami i może je porównać? Dodatkowo potrzebuję informacji o tym czy jest w Polsce rozwinięta sieć serwisowa kruszarek firmy Metso i jak z jakością tego serwisu.
Pozdrawiam
W.

kopalnia
Nowicjusz

  • Posty: 5
  • Rejestracja: 05 Lut 2015 13:44

Maszyna: Extec C10, CAT 320DL

Firma: KNW


Reklama

simmet

Extec vs Terex-Pegson vs Metso

Postprzez dawidg2 » 05 Lut 2015 19:45

Metso ma BH-Ruda.

A kruszarki BAT patrzyłeś?

Nie każda przerobi kamień polny.

dawidg2
Fachoperator

  • Posty: 6204
  • Rejestracja: 14 Kwi 2008 20:47
  • Miejscowość: Krzemieniewo
  • Pochwały: 134

Maszyna: JCB, Schaeff

Firma: Szukam


Extec vs Terex-Pegson vs Metso

Postprzez Piotr mc 85 » 05 Lut 2015 21:41

http://www.putz.com.pl/
Masz namiar, ja jestem z nich zadowolony. Kruszarki i przesiewacze mobilne to ich żywioł, tylko w tym się specjalizują, zapewniają nowe części do wszystkich marek. Zadzwoń, popytaj mi doradzili szczerze i bez cukrowania.
Pozdrawiam Piotr

Piotr mc 85
Fachoperator

  • Posty: 1318
  • Rejestracja: 16 Cze 2008 22:26
  • Miejscowość: Jaźwina
  • Pochwały: 34

Maszyna: VOLVO L150E, XCMG ZL50GCE, Hanomag55D,W K611, CAT 301.5

Firma: Kopalnia


Extec vs Terex-Pegson vs Metso

Postprzez kopalnia » 06 Lut 2015 01:38

C10 na kamieniu ma zwiększony apetyt na paliwo, ale spokojnie sobie daje radę. Metrotrak i LT95 też raczej nie powinny mieć problemów. Największą zagadką jest dla mnie właśnie Lokotrack. O Extec'u złego słowa nie dam powiedzieć, Metrotraków ma już kilka osób w mojej okolicy, widziałem jak to pracuje i też przeważnie słyszę dobre opinie (problem jest jedynie z wtryskami w modelach 2006+ gdzie jest CAT C6), natomiast nikt w pobliżu nie ma Metso. Właśnie o tej kruszarce chciałem się dowiedzieć czegoś więcej z tego forum. Co ciekawe, przeglądając używki Extec'a czy Pegson'a trafiają się zwykle maszyny, które mają przepracowane do 8-9K h, a Metso mają po 15K+ h.

Dawid, co do kruszarek BAT to kiedyś mi się obiły o uszy, ale jest tego bardzo mało i ciężko znaleźć jakieś opinie w internecie o tym sprzęcie.

Piotr, dzięki za kontakt. Spróbuję porozmawiać w przyszłym tygodniu.

kopalnia
Nowicjusz

  • Posty: 5
  • Rejestracja: 05 Lut 2015 13:44

Maszyna: Extec C10, CAT 320DL

Firma: KNW


Extec vs Terex-Pegson vs Metso

Postprzez mechanior » 06 Lut 2015 02:03

problem jest jedynie z wtryskami w modelach 2006+ gdzie jest CAT C6

Dokładnie CAT/Perkins C 6.6 na CommonRail, nie znosi lichego paliwa i wymaga częstej wymiany filtrów oraz wysokiej kultury obsługi...
Często razem z wtryskami trzeba wymieniać pompę a to już razem kwota rzędy 20.000 pln, w maszynie tak obciążonej rzadko dożywają 4000 mth... a realny czas eksploatacji to około 1500-2000.
Kulamy się teraz z kilkoma takimi silnikami, od wtrysków i pomp przez objechane panewki, wydarte tłoki i cylindry, zmielone zawory po ukręcone wały, to nie jest dobra konstrukcja do aplikacji w urządzeniach w których muszą dymać na 80-90% mocy.... unikajcie, polecam DEUTZa :wall:
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20865
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Re: Extec vs Terex-Pegson vs Metso

Postprzez BH RUDA » 06 Lut 2015 06:18

Kolego, tak się składa że ja pracuję w tej firmie czego nie da się ukryć, więc coś Ci mogę napisać.
Generalnie twardy kamień (Granit, Bazalt, Piaskowiec) znajduje się na południu Polski i tu znajdziesz bardzo dużo kruszarek mobilnych i stacjonarnych Metso, są całe olbrzymie zakłady na Metso i dają radę ;)
Na Północy brak jest twardego kamienia więc są czasem jakieś kruszarki na żwirowniach (przeważnie stożkowe), ale zdecydowanie mniej niż na południu. Jest kilka mobilnych przesiewaczy i to tyle...

Na rycyklingu jest mało tych maszyn, bo zwyczajnie są droższe niż inne marki. Na kopalni taka kruszarka pochodzi spokojnie 15 - 18 tyś mg ale tam są duże wydajności i produkcja, którą musisz zrobić produkcję i nie mieć przestojów, więc się bierze Metso i zapiernicza. Na recyklingu raz robota jest raz nie ma, i tu droższa maszyna się dłużej odrabia. Gruz, beton czy otoczak to jest prosta robota dla kruszarki. Oczywiście trzeba się naciąć zbrojenia żeby nie za duże kawałki wpadały, ale dla samej kruszarki to nie jest problem, bo taki kamień nie jest twardy. Rzadko kiedy kamień polny bywa twardy.Te kruszarki Metso są z Finlandii, tam jest naprawdę twardy kamień :)

Nie wiem co Ci jeszcze napisać, ja znam w Polsce większość maszyn Metso, to jak mi podasz miejsce to mogę pomyśleć gdzie coś jest do zobaczenia, ale podejrzewam że jesteś z Północy a tak jest tego zdecydowanie mniej a w niektórych terenach wcale.

Miłego szukania,


kopalnia napisał(a):C10 na kamieniu ma zwiększony apetyt na paliwo, ale spokojnie sobie daje radę. Metrotrak i LT95 też raczej nie powinny mieć problemów. Największą zagadką jest dla mnie właśnie Lokotrack. O Extec'u złego słowa nie dam powiedzieć, Metrotraków ma już kilka osób w mojej okolicy, widziałem jak to pracuje i też przeważnie słyszę dobre opinie (problem jest jedynie z wtryskami w modelach 2006+ gdzie jest CAT C6), natomiast nikt w pobliżu nie ma Metso. Właśnie o tej kruszarce chciałem się dowiedzieć czegoś więcej z tego forum. Co ciekawe, przeglądając używki Extec'a czy Pegson'a trafiają się zwykle maszyny, które mają przepracowane do 8-9K h, a Metso mają po 15K+ h.

Dawid, co do kruszarek BAT to kiedyś mi się obiły o uszy, ale jest tego bardzo mało i ciężko znaleźć jakieś opinie w internecie o tym sprzęcie.

Piotr, dzięki za kontakt. Spróbuję porozmawiać w przyszłym tygodniu.
http://www.bh-ruda.pl

Projektowanie i wykonawstwo zakładów do płukania i separacji kruszyw na mokro - CDE.
Mobilne i stacjonarne kruszarki i przesiewacze METSO - nr 1 w Polsce i na Świecie!

METSO, CDE, BELL, EDGE, VERMEER, Manitou..

BH RUDA
Operator

  • Posty: 375
  • Rejestracja: 03 Kwi 2010 16:06
  • Miejscowość: Katowice
  • Pochwały: 23

Maszyna: METSO i CDE

Firma: BH RUDA


Extec vs Terex-Pegson vs Metso

Postprzez dawidg2 » 06 Lut 2015 08:59

kopalnia napisał(a):Dawid, co do kruszarek BAT to kiedyś mi się obiły o uszy, ale jest tego bardzo mało i ciężko znaleźć jakieś opinie w internecie o tym sprzęcie.

kruszył mi ostatnio taką, silnik ma Deutza, ogólnie jedna z prostszych maszyn. Kilka w Polsce ich też pracuje.

dawidg2
Fachoperator

  • Posty: 6204
  • Rejestracja: 14 Kwi 2008 20:47
  • Miejscowość: Krzemieniewo
  • Pochwały: 134

Maszyna: JCB, Schaeff

Firma: Szukam


Extec vs Terex-Pegson vs Metso

Postprzez kopalnia » 06 Lut 2015 12:08

BH Ruda, właśnie na takie odpowiedzi liczyłem. Powiedz mi jeszcze jak wyglądają koszty eksploatacyjne w porównaniu do innych maszyn, czy o Metso trzeba się jakoś szczególnie "troszczyć"? Jak wypada Cummins przy Deutz'u i czy jest napakowane tam elektroniki? Ja jestem z okolic Płocka i tak jak mówiłem, ciężko tu uświadczyć Metso.
Pozdrawiam
W.

kopalnia
Nowicjusz

  • Posty: 5
  • Rejestracja: 05 Lut 2015 13:44

Maszyna: Extec C10, CAT 320DL

Firma: KNW


Extec vs Terex-Pegson vs Metso

Postprzez BH RUDA » 06 Lut 2015 21:58

LT105 to fajna maszyna, wiadomo że dawne modele jakoś lepiej się trzymają niż obecne, producenci z jednej strony usprawniają i ulepszają proces i obsługę, a z drugiej pogarszają niektóre rzeczy i skracają życie komponentów. Taka maszyna może służyć lata pomimo jej wieku i przebiegu.
Teraz wszystkie są na CAT'ie bo nie wszędzie na świecie serwis Cumminsa czy Deutza dobrze działa, a CAT jest wszędzie..
To generalnie prosta i wytrzymała maszyna, jest system sterowania ale tylko żeby nadzorować podstawowe komponenty, zamysł jest taki żeby operator lub ktoś inny ne uszkodził maszyny nawet jak będzie się bardzo starał (nie chroni przed upadkami ze skarp i wjeżdżanie w nie ładowarką). Ale to tylko podstawowe funkcje i bez bajerów, surowo, po fińsku.

Jak jest LT105 to spokojnie może mieć 12 - 15 tyś mg, pytanie w jakim jest stanie.
Nie znam nikogo kto kupuje Metso i robi 500-1000mg na rok, przeważnie 2000 - 3000mh jak nie więcej, ale może ktoś na zachodzie kupił na recykling to wtedy może być mniejszy przebieg.

Generalnie raczej mało awaryjne co nie znaczy że się nie psują, jak ktoś jest dobrym hydraulikiem czy elektrykiem to sobie da radę. Bardzo dokładnie poprowadzona elektryka co bardzo ułatwia grzebanie w niej, nie ma wiązki bez opisów ale wszystko jest jak w DTRce.

Faktycznie w tamtych okolicach brak maszyn Metso.Najprościej zabrać żonę na wycieczkę w południe, ona pochodzi po sklepach a Ty kolego odwiedzisz kilka kopalni i sam zaciągniesz informację bo marka w tych regionach znana.

Powodzonka
http://www.bh-ruda.pl

Projektowanie i wykonawstwo zakładów do płukania i separacji kruszyw na mokro - CDE.
Mobilne i stacjonarne kruszarki i przesiewacze METSO - nr 1 w Polsce i na Świecie!

METSO, CDE, BELL, EDGE, VERMEER, Manitou..

BH RUDA
Operator

  • Posty: 375
  • Rejestracja: 03 Kwi 2010 16:06
  • Miejscowość: Katowice
  • Pochwały: 23

Maszyna: METSO i CDE

Firma: BH RUDA


Extec vs Terex-Pegson vs Metso

Postprzez dawidg2 » 07 Lut 2015 20:47

BH RUDA, jedna od was 106 pojechała do recyklingu.

W Metso można ustawić szczelinę 25mm więc można kruszyć drobno. Inne mają od 40-50 mm dopiero.

dawidg2
Fachoperator

  • Posty: 6204
  • Rejestracja: 14 Kwi 2008 20:47
  • Miejscowość: Krzemieniewo
  • Pochwały: 134

Maszyna: JCB, Schaeff

Firma: Szukam


Extec vs Terex-Pegson vs Metso

Postprzez BH RUDA » 08 Lut 2015 08:29

Mogło tak być, na szybko znam przynajmniej 4 - 5 tego typu szczęki pracujące przy recyklingu, ale na kopalniach jest tego nieporównywalnie więcej, po prostu beton czy żelbet jest dosyć łatwy do kruszenia, najwięcej zabawy jest z cięciem kawałków nożycami ale samo kruszenie można zrobić praktycznie na każdej maszynie. A nie na każdy kamień można wstawić dowolną kruszarkę dlatego na południu Metso widać o wiele bardziej.
http://www.bh-ruda.pl

Projektowanie i wykonawstwo zakładów do płukania i separacji kruszyw na mokro - CDE.
Mobilne i stacjonarne kruszarki i przesiewacze METSO - nr 1 w Polsce i na Świecie!

METSO, CDE, BELL, EDGE, VERMEER, Manitou..

BH RUDA
Operator

  • Posty: 375
  • Rejestracja: 03 Kwi 2010 16:06
  • Miejscowość: Katowice
  • Pochwały: 23

Maszyna: METSO i CDE

Firma: BH RUDA


Re: Extec vs Terex-Pegson vs Metso

Postprzez ksieciunio » 08 Lut 2015 13:44

mechanior napisał(a):
problem jest jedynie z wtryskami w modelach 2006+ gdzie jest CAT C6

Dokładnie CAT/Perkins C 6.6 na CommonRail, nie znosi lichego paliwa i wymaga częstej wymiany filtrów oraz wysokiej kultury obsługi...
Często razem z wtryskami trzeba wymieniać pompę a to już razem kwota rzędy 20.000 pln, w maszynie tak obciążonej rzadko dożywają 4000 mth... a realny czas eksploatacji to około 1500-2000.
Kulamy się teraz z kilkoma takimi silnikami, od wtrysków i pomp przez objechane panewki, wydarte tłoki i cylindry, zmielone zawory po ukręcone wały, to nie jest dobra konstrukcja do aplikacji w urządzeniach w których muszą dymać na 80-90% mocy.... unikajcie, polecam DEUTZa :wall:


Jest juz sprawdzony sposob na zwiekszenie trwalosci ukladu paliwowego w cat C6 ,zupelnie banalny ale sprawdzony i trwalosc na dzien dzisiejszy wzrosla o 100%.
wczesniej wymiana po 1200mth,obecnie wtryski maja juz prawie 3000mth i ciagle dzialaja.
nadmienie ze testowane w maszynach pracujacych pod duzym obciazeniem podejrzewam ze nawet wyzszym niz w kruszarkach.
Koszt (pomijajac oczywiscie wymiane wtryskiwaczy i pompy wysokiegobcisnienia) to ok 1000pln ,zaleznie od uzytych czesci.

ksieciunio
Operator

Maszyna: hammelmann aquajet 12


Extec vs Terex-Pegson vs Metso

Postprzez kopalnia » 08 Lut 2015 14:08

Co do Metso to mówiłem o LT95 bo 105-tka jest za ciężka, ale pewnie dużej różnicy w pracy nie ma.

Jeśli chodzi o CAT'a to nawet jak istnieje jakiś "cudowny" sposób na przedłużenie życia wtrysków, to i tak nie uśmiecha mi się wywalać 20 tys. PLN co 3 tys. h, tylko wolę zrobić generalkę Deutz'a po 5-6 tys. h. Miałem w poniedziałek jechać po prawie nowego Metrotraka, ale dam sobie z nim spokój.

Na chwilę obecną będę szukał C10 i Metrotraka (<2006, Metrotrak był wtedy na pompie rzędowej) z małą ilością godzin, albo jak się jakieś trafi w przystępnej cenie to wezmę Metso.

kopalnia
Nowicjusz

  • Posty: 5
  • Rejestracja: 05 Lut 2015 13:44

Maszyna: Extec C10, CAT 320DL

Firma: KNW


Extec vs Terex-Pegson vs Metso

Postprzez dawidg2 » 08 Lut 2015 14:14

95 ma wlot 950x600 a 105 ma 1050x600 różnicy niema ale zawsze trochę większa wydajność.

Będziesz koparką ładował czy ładowarką?

dawidg2
Fachoperator

  • Posty: 6204
  • Rejestracja: 14 Kwi 2008 20:47
  • Miejscowość: Krzemieniewo
  • Pochwały: 134

Maszyna: JCB, Schaeff

Firma: Szukam


Extec vs Terex-Pegson vs Metso

Postprzez BH RUDA » 08 Lut 2015 22:36

Faktycznie temat jest o 95, ale różnica faktycznie nie jest bardzo duża.
Te maszyny są raczej rekomendowane do załadunku koparką.

Co do wydajności (np na otoczaku):

Image
http://www.bh-ruda.pl

Projektowanie i wykonawstwo zakładów do płukania i separacji kruszyw na mokro - CDE.
Mobilne i stacjonarne kruszarki i przesiewacze METSO - nr 1 w Polsce i na Świecie!

METSO, CDE, BELL, EDGE, VERMEER, Manitou..

BH RUDA
Operator

  • Posty: 375
  • Rejestracja: 03 Kwi 2010 16:06
  • Miejscowość: Katowice
  • Pochwały: 23

Maszyna: METSO i CDE

Firma: BH RUDA


Extec vs Terex-Pegson vs Metso

Postprzez kopalnia » 08 Lut 2015 23:35

Ładowane koparką. 105 nie wchodzi w rachubę ze względu na wagę, 37t nie wejdzie mi na tiefbetta. Poza tym w Extecu mam 1000x650 przy 31t, więc nie widzę sensu kupna 105-tki w mojej sytuacji. 95 jest fajne z tego względu, że jest lekkie i nie musiał bym tego tachać tiefbettem tylko woziłbym to normalnym niskopodwoziem.

kopalnia
Nowicjusz

  • Posty: 5
  • Rejestracja: 05 Lut 2015 13:44

Maszyna: Extec C10, CAT 320DL

Firma: KNW


Extec vs Terex-Pegson vs Metso

Postprzez mechanior » 10 Lut 2015 23:43

Rysiu, musimy patenta zrobić na przedłużanie żywotności układu paliwowego w CAToPerkinsach... :wink:
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20865
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Extec vs Terex-Pegson vs Metso

Postprzez ksieciunio » 10 Lut 2015 23:56

Romeczku ja niewidze najmniejszego problemu ,do c6.6 robimy zestaw do przerobki i kasujemy gruby cash :)

ksieciunio
Operator

Maszyna: hammelmann aquajet 12


Extec vs Terex-Pegson vs Metso

Postprzez EMIR NTP GLOBAL-TECH » 01 Kwi 2015 00:20

Witam,

A sprawdzałeś może firmę KEESTRACK ARGO ? Na recyklingu w okolicach Płocka pracują w tej chwili przy wyburzeniach 2 sztuki i w przyszłym tygodniu jest jedna dostarczana na Północy Polski. Jest mało tych maszyn w Polsce, ale radzą Sobie bardzo dobrze . Jesteśmy w stanie dostarczyć taką maszynę na testy. Szczelinę również w nowych ARGO można ustawić na 25 mm. Serwis w tej chwili jest w całym kraju .

Pozdrawiam,

Emir

EMIR NTP GLOBAL-TECH
Nowicjusz

  • Posty: 13
  • Rejestracja: 24 Lip 2014 19:09

Maszyna: KEESTRACK EXPLORER

Firma: Nowoczesne Technologie Przemysłowe GLOBAL-TECH


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej