wibako

Manitou MT930 brak jazdy do tyłu

Moderator: mechanior

Manitou MT930 brak jazdy do tyłu

Postprzez jacek_303 » 12 Wrz 2016 11:52

Kilka dni temu podczas pracy na polu ładowarka teleskopowa została zatrzymana i dalej już nie pojechała. Rozebrałem zawór sterujący na skrzyni biegów jednak nic to nie dało. Skrzynia biegów to SPICER COM-T4-2012. Sterowanie zaworami skrzyni biegów jest mechaniczne, za pomocą linek. Po wyjęciu skrzyni biegów okazało się, że zerwany jest wieloklin napędu skrzyni biegów w zmienniku momentu. Konwerter został oddany do regeneracji. Teraz ładowarka rusza nawet z małych obrotów, ale tylko do przodu. Brak jazdy do tyłu. Po zdjęciu zaworu sterującego i podaniu powietrza po ciśnieniem do otworu kierującego olej do jednego ze sprzęgieł kierunku jazdy słychać kliknięcie jak przy załączaniu. Po podaniu ciśnienia do kanału sterującego drugim sprzęgłem kierunku jazdy nic się nie dzieje. Wydaje się wręcz, że przewód jest zatkany. Czy to możliwe? Czy ktoś może pomóc usunąć usterkę?

jacek_303
Nowicjusz

  • Posty: 3
  • Rejestracja: 15 Paź 2010 15:12
  • Miejscowość: opole

Reklama

simmet

Manitou MT930 brak jazdy do tyłu

Postprzez mechanior » 13 Wrz 2016 19:32

To raczej problem ze źle zmontowaną skrzynią lub awaria sprzęgła po spadku ciśnienia.
Powietrze podane na to nie działające sprzęgło przepływa (słychać syczenie) czy po prostu przepływ jest całkiem zamknięty?
Rozpoławialiście skrzynię? Sprawdzaliście stan sprzęgieł jazdy, uszczelnień na dystrybutorze czy dystrybutora?

Autor postu otrzymał pochwałę
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20868
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Manitou MT930 brak jazdy do tyłu

Postprzez jacek_303 » 14 Wrz 2016 08:08

Skrzyni nie rozbieraliśmy (z wyjątkiem zdjęcia zaworu sterującego). Skrzynia była wyjęta w całości, zdjęty konwerter, założony po regeneracji i zamontowana skrzynia. Przepływ powietrza do zablokowanego sprzęgła wydaje się "zatkany". Powietrze podane do drugiego sprzęgła pozostaje pod ciśnieniem. Nie słychać żadnego syczenia powietrza. Ponieważ dorabiałem uszczelkę pod zawór to mam podejrzenie, że jakiś paproch mógł wpaść do kanału olejowego (chociaż starałem się to zrobić "czysto") i zablokować przepływ. Nie wiem jaki przekrój i załamania mają kanały olejowe wiercone w skrzyni - stąd moje podejrzenie o "zatkanie" kanału olejowego. Czy po częściowym demontażu skrzyni da się "przedmuchać" kanały olejowe?

jacek_303
Nowicjusz

  • Posty: 3
  • Rejestracja: 15 Paź 2010 15:12
  • Miejscowość: opole

Manitou MT930 brak jazdy do tyłu

Postprzez mechanior » 14 Wrz 2016 20:18

Z czego musiałby być paproch by wytrzymać ponad 15 bar?
Kanał przechodzi przez łączenie skrzyni stąd moje pytanie bo czasem nadgorliwcy zaklejają kanały uszczelkami. Aby je przedmuchać trzeba skrzynię rozmontować.
Nie sugeruj się zachowaniem powietrza, zmierz ciśnienie oleju na obydwu sprzęgłach.
Zamieść zdjęcia zaworu i górnej części skrzyni.

Autor postu otrzymał pochwałę
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20868
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Re: Manitou MT930 brak jazdy do tyłu

Postprzez jacek_303 » 15 Wrz 2016 19:06

Dzisiaj zmierzyłem ciśnienie. Manometr podłączony jak na zdjęciu (widać przewód) wskazuje przy wyłączonym biegu i sprzęgłach jazdy "na luzie" wskazuje 6 bar. Przy włączonej jeździe do przodu i do tyłu jest 8 bar. Do przodu jedzie, do tyłu nie jedzie. Wiem, że to chyba za niskie ciśnienia, ale do przodu jedzie bez problemu. Czeka nas chyba rozbiórka skrzyni. Pompę da się naprawić, czy jest cała do wymiany? Czy u Pana dostaniemy elementy sprzęgieł (tarczki, uszczelnienia)? Żeby dojść do dystrybutora skrzynię trzeba rozkręcić w połowie, czy wystarczy zdjąć tylną pokrywę?
Załączniki
22.jpg
6.jpg

jacek_303
Nowicjusz

  • Posty: 3
  • Rejestracja: 15 Paź 2010 15:12
  • Miejscowość: opole

Manitou MT930 brak jazdy do tyłu

Postprzez Elmer318 » 10 Wrz 2019 20:08

Witam serdecznie mam podobny problem ze swoja ładowarka Manitou MLT628 podczas prac nagle ładowarka sie zatrzymała brak reakcji do przodu jak i do tyłu.dziwne jest to ze po zgaszeniu i zapaleni ładowarki jazda wraca ale tylko na maks 3 minuty i znowu znika.po tym jak ładowarka staje napiecie na cewkach jest nadal czy miał moze ktos p[odobny problem?

Elmer318
Nowicjusz

  • Posty: 6
  • Rejestracja: 11 Lip 2017 16:43

Maszyna: Schaeff HML 31

Firma: FHU Elmer


Manitou MT930 brak jazdy do tyłu

Postprzez mechanior » 12 Wrz 2019 21:30

Jaka skrzynia?
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20868
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Manitou MT930 brak jazdy do tyłu

Postprzez Maciejman123 » 17 Mar 2021 17:47

Witam nie działa sprzęgło jazdy w manitou 731

-- 17 Mar 2021 17:47 --

Jaka może być przyczyna wymieniłem przekaźniki na oryginały słychać je Ale jedzie non stop albo do przodu albo do tyłu bez możliwość i zatrzymania

Maciejman123
Nowicjusz

  • Posty: 1
  • Rejestracja: 17 Mar 2021 17:29

Maszyna: Manitou

Firma: Gospodarstwo rolne


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

cron

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej