wibako

CAT M313C nagły zanik siły przyciągania ramienia

Moderator: mechanior

CAT M313C nagły zanik siły przyciągania ramienia

Postprzez digidy » 07 Mar 2017 13:10

Witam.
Nagle z dnia na dzień praktycznie zginęła funkcja przyciągania ramienia (foreboom). Odpychanie w porządku i wszystkie pozostałe funkcje także normalnie. Podczas przyciągania ramienia do siebie pod oporem funkcja działa 2 sekundy, potem czuć tylko delikatne szarpanie, ale ramię nie ma w ogóle siły. Na szybko wkręciliśmy o jeden obrót śrubę imbusową skontrowaną kluczem 17(sądziliśmy, że wystarczy podkręcić na zaworze) , ale nie pomogło... Czy ktoś może pomóc? Potrzebujemy to naprawić szybko choćby na jeden dzień pracy. Jakiś czas temu mieliśmy awarię siłownika od foreboomu, przerabiali tam gwint końcówki tłoczyska, zrobiliśmy to już teraz poprawnie, ale przez pewnie kilka lat dostały się opiłki do układu. Przed naszą naprawą zmieniliśmy olej hydrauliczny i filtry wszystkie, braliśmy od kolego mechaniora więc na pewno wszystko z nimi ok. Po naprawie już kolejny raz nie zmieniliśmy z uwagi na koszty bo wymiana wcześniejsza była miesiąc wcześniej... Rozkręcać zawór, może jakiś opiłek podszedł?

digidy
Operator

  • Posty: 212
  • Rejestracja: 14 Paź 2009 15:41
  • Miejscowość: łódzkie

Reklama

simmet

CAT M313C nagły zanik siły przyciągania ramienia

Postprzez mechanior » 07 Mar 2017 22:14

Foreboom (siłownik pomiędzy siłownikami podnoszenia) czy Stick (na samej górze 2 segmentu ramienia)?
Zawory zabezpieczające dla testu zamień miejscami z jakimś obok.
Pod zaworem zabezpieczającym jest jeszcze zawór zwrotny, zajrzysz w otwór to zobaczysz korek z łbem 6kątnym. Pod nim jest grzybek zaworu.
Bywały przypadki rozkręcenia czy zacięcia grzybka.

Odkręć kopułkę suwaka, sprawdź czy przesuwa się swobodnie w górę i w dół.
Pomiędzy wyjściami na siłownik z przodu rozdzielacza jest korek, pod nim zawór, trzeba go sprawdzić.

Autor postu otrzymał pochwałę
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20868
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Postprzez digidy » 08 Mar 2017 01:22

Jak zwykle pomyliłem, chodzi o siłownik pomiędzy foreboomem a stickiem! Mam na myśli siłownik przybliżania/oddalania sticku od koparka (prostowania/łamania ramienia). Kurcze, nie mogę się połapać z Twoim opisem... Regulowaliśmy na szybko zaworem oznaczonym przeze mnie na zielono, pół obrotu a potem jeden obrót wkręciliśmy, ale nie było efektu więc zostawiliśmy... Dobrze rozumiem,że mam wykręcić korek imbusowy oznaczony na zielono czy rozkręcać element oznaczony na niebiesko?
Zaworów na czerwono przy zamku mam nie ruszać bo i tak nic to nie pomoże i nie ma nic wspólnego?

Image

Image

Image

Image

digidy
Operator

  • Posty: 212
  • Rejestracja: 14 Paź 2009 15:41
  • Miejscowość: łódzkie

CAT M313C nagły zanik siły przyciągania ramienia

Postprzez mechanior » 09 Mar 2017 00:40

To jest siłownik od STICKu!! Czym porusza??
Siłownik FOREBOOM jest od łamania pierwszego ramienia i jest pomiędzy siłownikami podnoszenia głównego ramienia BOOM! Nie da się prościej...
mechanior napisał(a):Zawory zabezpieczające dla testu zamień miejscami z jakimś obok.

Ten zaznaczony na zielono zamień z którymś z czerwonym kapturkiem. Zawory od drugiego kierunku funkcji są pod rozdzielaczem, tak samo tylko od spodu. Nie pamiętam który powinieneś sprawdzić, czy ten u góry czy ten na dole.
Pod tym zaworem jak go wykręcisz całkiem jest korek zaworu zwrotnego, pod nim grzybek i sprężynka.
Czy na metalowym przewodzie który wychodzi z rozdzielacza do siłownika jest po drodze jeszcze kość metalowa z zaworem?

Autor postu otrzymał pochwałę
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20868
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


CAT M313C nagły zanik siły przyciągania ramienia

Postprzez digidy » 09 Mar 2017 10:09

Tak, to jest siłownik od sticku, ja pisałem powyżej, że chodzi mi o siłownik pomiędzy foreboomem(część ramienia) a stickiem(część ramienia).
Do właściwej sekcji doszedłem po wężach od siłownika, regulowałem to od razu tym zaworem stąd chwilowy brak korka na zdjęciu, sadziłem, że wystarczy wkręcić trochę kołek na imbusa, ale nie pomogło. Zrobię dzisiaj zgodnie z Twoimi wskazówkami, mam nadzieję, że pomoże bo nie da się pracować. Czy wkręcenie imbusa na przeciwległej sekcji (pod spodem) spowoduje zwiększenie siły odpychania sticka czy trzeba także coś kalibrować w komputerze? Chciałbym od razu zwiększyć siłę odpychania ramienia choć trochę bo od początku jak kupiliśmy tą koparkę ma 2xmniej siły przy odpychaniu sticka niż stary Zeppelin, niewygodnie się pracuje nawet gdy trochę ziemi przed koparką operator chce odepchnąć od siebie...
Sprawdzę tą kość metalową, ale wydaje mi się że oprócz tego zamka przy samym siłowniku (na zdjęciu 2,3,4 w poprzednim poście) nic nie ma...
Zauważyłem spory wyciek z elementu zaznaczonego na różowo, dzisiaj też się tym zajmę choć na pewno nie ma wpływu na mó problem, pewnie jakieś wyjśćie pomiarowe...

Image

digidy
Operator

  • Posty: 212
  • Rejestracja: 14 Paź 2009 15:41
  • Miejscowość: łódzkie

CAT M313C nagły zanik siły przyciągania ramienia

Postprzez mechanior » 09 Mar 2017 20:08

Siły nie zwiększysz, to taka konstrukcja. Zakładam że nikt wcześniej nie grzebał i zawór jest sprawny, zazwyczaj są poustawiane ponad ciśnienie robocze.

Ten przewód jest do mierzenia ciśnienia, podłóż 1 lub 2 grosze i dokręć - efekt murowany.

Autor postu otrzymał pochwałę
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20868
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


CAT M313C nagły zanik siły przyciągania ramienia

Postprzez digidy » 14 Mar 2017 14:51

Chłopcy pomylili linię węża idącą od tego siłownika do rozdzielacza i ten jeden obrót w prawo (wręcenie) zostało wykonane na zaworze od przeciwnej funkcji tego siłownika (odpychania sticka czyli wchodzenie tłoczyka w cylinder). Podregulowałem (wkręciłem) imbusa od właściwej funkcji i już wszystko wróciło do normy, na szczęście obyło się bez wyciągania zaworu. Po jednym obrocie nie było zmiany więc wkręciłem go z nerwów 4 obroty(niewygodny dostęp, sekcja jest od spodu rozdzielacza). Funkcja przyciągania sticka do siebie (tłoczysko sticka wychodzi z cylindra) działa poprawnie, choć źle zrobiłem, że nie sprawdzałem po każdorazowym obrocie czy siła przyciągania sticka wraca do normy.
Przewód od mierzenia ciśnienia jest w porządku na szczęście, po prostu tam jest ciężki dostęp kluczem płaskim i nie było dokręcony, po dokręceniu nic nie kapie.
Dziękuję za pomoc, na pewno komuś się przyda Twój opis w przyszłości:-).
mechanior napisał(a):Zakładam że nikt wcześniej nie grzebał i zawór jest sprawny, zazwyczaj są poustawiane ponad ciśnienie robocze.

Nie rozumiem, jaki jest ich sens skoro zawory bezpieczeństwa są ustawiane ponad ciśnienie robocze...?

digidy
Operator

  • Posty: 212
  • Rejestracja: 14 Paź 2009 15:41
  • Miejscowość: łódzkie

CAT M313C nagły zanik siły przyciągania ramienia

Postprzez mechanior » 14 Mar 2017 21:31

digidy napisał(a):Nie rozumiem, jaki jest ich sens skoro zawory bezpieczeństwa są ustawiane ponad ciśnienie robocze...?

Ano taki że zawory bezpieczeństwa mają zabezpieczać nie przed ciśnieniem roboczym, wymiary siłowników i konstrukcja ramienia jest obliczona tak by ciśnienie robocze pracowało w pełnym zakresie od min do max.
Generalnie chronią przed nagłymi skokami ciśnienia spowodowanymi przeciążeniem ramienia np na skutek uderzenia, osunięcia ładunku itp z rzadka służą też do regulacji parametrów pracy (ciśnienie maksymalne pracy) jak np skarpówka czy młot/wiertnica.
Niektóre funkcje np podnoszenie pługu nie mają w ogóle zabezpieczeń a niektóre mają je w innych miejscach np w zamkach siłowników podnoszenia lub w hydromotorze jazdy
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20868
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Re: CAT M313C nagły zanik siły przyciągania ramienia

Postprzez digidy » 09 Paź 2018 22:21

KIlka dni temu po raz pierwszy zdarzyła nam się taka awaria... Czy to może być wina zamka albo zaworu bezpieczeństwa (wcześniej był podkręcony kilka obrotów bo zanikła siła przyciągania STICKA) czy po prostu zmęczenie materiału i tak się dzieje niekiedy? Szukamy całej używki bo cylinder też wcześniej naprawiali, spawali na zewnątrz w kilku miejscach, na początku cylindra oraz na końcu przy samej dławnicy.... Cena nowego zadziwia, nie spodziewaliśmy się takiej ceny... Kosmos.

Image

Image

digidy
Operator

  • Posty: 212
  • Rejestracja: 14 Paź 2009 15:41
  • Miejscowość: łódzkie

CAT M313C nagły zanik siły przyciągania ramienia

Postprzez mechanior » 10 Paź 2018 00:39

Dorobimy ci nowy, wyślij stary na wzór.
Rozregulowałeś zawór i tyle, btw za tzw bezwładność odpowiada zawór tłumiący na linii a nie szokowy na rozdzielaczu.
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20868
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Re: CAT M313C nagły zanik siły przyciągania ramienia

Postprzez digidy » 10 Paź 2018 20:15

mechanior napisał(a):Dorobimy ci nowy, wyślij stary na wzór.

Dzwoniłem już do Roberta do Was i mówił mi o dorobieniu właśnie choć na nowy zamiennik też dał dobrą cenę, od kilku dni zwodzi nas taki znajomy handlarz, damy mu jeszcze jeden dzień bo wolimy mieć nawet używkę, ale na już niż czekać tydzień/3 tygodnie...
Co mamy zrobić po włożeniu innego siłownika/tłoczyska aby uniknąć takiej sytuacji w przyszłości? "Wykręcić" zawór bezpieczeństwa kilka obrotów aż siła ramienia będzie za mała i potem delikatnie go wkręcać aż do tego momentu kiedy koparka będzie miała pełną moć STICKa i wówczas tak zostawić?
mechanior napisał(a):Rozregulowałeś zawór i tyle, btw za tzw bezwładność odpowiada zawór tłumiący na linii a nie szokowy na rozdzielaczu.

mechanior napisał(a):Siły nie zwiększysz, to taka konstrukcja. Zakładam że nikt wcześniej nie grzebał i zawór jest sprawny, zazwyczaj są poustawiane ponad ciśnienie robocze.

mechanior napisał(a):Generalnie chronią przed nagłymi skokami ciśnienia spowodowanymi przeciążeniem ramienia np na skutek uderzenia, osunięcia ładunku itp z rzadka służą też do regulacji parametrów pracy (ciśnienie maksymalne pracy) jak np skarpówka czy młot/wiertnica.

Jak złożę sobie to wszystko do kupy to z powyższych zdań wynika, że zgięcie tłoczyska STICK nastąpiło przez jakieś przeciążenie nienaturalne ramienia i nie wyłapał tego zawór bezpieczeństwa bo być może za mocno go skręciliśmy rok temu na rozdzielaczu gdy zanikła siła tego ramienia... Co rozregulowaliśmy i tłoczysko się przegięło skoro zawory są poustawiana ponad maksymalne ciśnienie robocze?
Czy przy tych zamkach hydraulicznych reguluje się jakieś ciśnienie - oznaczyłem na czerwono w 3cim poście...?

digidy
Operator

  • Posty: 212
  • Rejestracja: 14 Paź 2009 15:41
  • Miejscowość: łódzkie

CAT M313C nagły zanik siły przyciągania ramienia

Postprzez mechanior » 11 Paź 2018 21:24

Zawór szokowy/liniowy jest ustawiony ponad ciśnienie pracy ale PONIŻEJ CIŚNIENIA NISZCZĄCEGO siłownik czy ramię, prawdopodobnie ustawiliście go grubo ponad 420 bar dlatego chwilowy skok obciążenia na siłowniku który normalnie kończy się rozładowaniem przez zawór i przesunięciem tłoczyska o kilka milimetrów czy centymetrów (trudne do zauważenia w normalnych warunkach) skończył się że "puścił" najsłabszy z kolei element.

Nie wszystkie parametry da się w prosty sposób ustawić na maszynie, czasem trzeba najpierw rozregulować system podnosząc ciśnienia ponad poziom normalnej pracy by resztę ogarnąć.
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20868
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


CAT M313C nagły zanik siły przyciągania ramienia

Postprzez digidy » 27 Mar 2019 22:57

mechanior napisał(a):Siły nie zwiększysz, to taka konstrukcja. Zakładam że nikt wcześniej nie grzebał i zawór jest sprawny, zazwyczaj są poustawiane ponad ciśnienie robocze.

Po założeniu nowych uszczelnień siłownika STICK włącznie z uszczelnieniem tłoka (łącznie z dwoma pierścieniami teflonowymi) siła odpychania na sticku nie zwiększyła się, jest tak samo jak na starym bardzo zużytym uszczelnieniu... Czy możliwe, że rozkręcenie zamka hydraulicznego oznaczonego na czerowono ma drugim,trzecim i czwartym zdjęciu poprawi bo coś podeszło np. pod sprężynę? Wcześniej ktoś ten siłownik bardzo niechlujnie naprawiał i kawałki metalu, głównie zabezpieczenia mogły stanąć w tym zaworze... Czy to może być przyczyną? Siłownik stick jest bardzo słaby na odpychaniu, kiedy próbuje się użyć większej siły niż minikoparką słychać głośne syczenie (przepuszczanie) w zamku właśnie...

digidy
Operator

  • Posty: 212
  • Rejestracja: 14 Paź 2009 15:41
  • Miejscowość: łódzkie

Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej