wibako

Zamiennik głównej pompy hydraulicznej, warto?

Zamiennik głównej pompy hydraulicznej, warto?

Postprzez rezoonator » 28 Cze 2017 09:52

Marka i model maszyny: JCB 3CX
Rok produkcji: 2002

Witam!
Ostatnio dyskutowaliśmy w temacie, dlaczego moja maszyna nie ma mocy podczas kopania. Okazało się, że szlag trafił pompę... Ładuje zaledwie ok 14 MPa ciśnienia roboczego, więc doszedłem do wniosku ze nie opłaca mi się oddawać jej do regeneracji tylko kupię nową pompe. Pytanie do Was Panowie, czy warto zainwestować w zamiennik tego typu: http://www.hydroczesci.pl/sklep/home/15 ... b-3cx.html

Inne maszyny mam nowsze, w pełni sprawne dlatego nie chcę pakować sie w dodatkowe koszty, a tego JCBka chce po prostu doprowadzić do stanu użytku jako rezerwa. Myślicie, że będzie to w miarę pracować na tej pompie?

Proszę o szczere rady i sugestie, pozdrawiam ;)

rezoonator
Pomocnik operatora

Maszyna: Jcb, Cat, Komatsu

Firma: wdg


Reklama

simmet

Zamiennik głównej pompy hydraulicznej, warto?

Postprzez Grześ » 30 Cze 2017 17:50

A ja nie bardzo wierzę w uszkodzoną pompę , to są niezwykle trwałe części . Prędzej bym podejrzewał zawór główny , coś podejdzie i po ciśnieniu . Tak że kupując jakąkolwiek pompę , po zamontowaniu i tak nie będzie ciśnienia .

Grześ
Fachoperator

  • Posty: 599
  • Rejestracja: 09 Lip 2006 19:25
  • Miejscowość: Kraków
  • Pochwały: 9

Maszyna: Jcb3cx


Zamiennik głównej pompy hydraulicznej, warto?

Postprzez rezoonator » 30 Cze 2017 20:59

Przede wszystkim dziękuję za odpowiedź. Sugerujesz że pompa jest sprawna? hm.. co prawda to nie jest moja diagnoza, tylko serwisanta który przyjechał i zbadał mi maszynę. Pompa to tylko jeden z elementów w całej hydraulice, dlaczego nie miałby prawa się zepsuć? No ale zakładając, że pompa jest sprawna i diagnosta pomylił się, jak wytłumaczyć wartość ciśnienia bezposrednio na wyjściu z pompy rzędu 14 MPa? DTR mówi że ciśnienie powinno oscylować w granicach 22-25 MPa, pomijając już straty w układzie.

rezoonator
Pomocnik operatora

Maszyna: Jcb, Cat, Komatsu

Firma: wdg


Zamiennik głównej pompy hydraulicznej, warto?

Postprzez Grześ » 01 Lip 2017 16:36

Ciśnienia samej pompy nie zmierzysz bez demontażu i wsadzenia jej w układ do testowania pomp .To co zmierzysz na maszynie to ciśnienie pomiędzy pompą zaworem głównym i jedną z sekcji rozdzielacza . Zmieniając funkcje eliminujesz rozdzielacz i to co jest za nim (przy nie zmieniającym się rażąco ciśnieniu ) ,pozostaje Ci pompa i zawór . Teraz żeby wykluczyć zawór to należałoby wykręcić zawór ,wkręcić nowy albo dobry i jeżeli dalej nie byłoby ciśnienia wymaganego dopiero wtedy można powiedzieć że jest wina pompy . Zawór kosztuje może 500 (może być też uwalony o-ring za 10 ) a pompa 2500 .

Grześ
Fachoperator

  • Posty: 599
  • Rejestracja: 09 Lip 2006 19:25
  • Miejscowość: Kraków
  • Pochwały: 9

Maszyna: Jcb3cx


Zamiennik głównej pompy hydraulicznej, warto?

Postprzez Jarewa » 01 Lip 2017 16:44

Grześ napisał(a):A ja nie bardzo wierzę w uszkodzoną pompę , to są niezwykle trwałe części



O ile dobrze dbano o wymianie oleju i filtra jak i o higienie wymianie podzespołów hydraulicznych to tak jest trwałe, aby byle jedna nieuwaga i pompa zębata może w tydzień paść.

Jarewa
Fachoperator

  • Posty: 2789
  • Rejestracja: 09 Sie 2006 22:04
  • Miejscowość: DOLNOSLASKIE
  • Pochwały: 56

Re: Zamiennik głównej pompy hydraulicznej, warto?

Postprzez rezoonator » 01 Lip 2017 18:22

jeszcze jedna sprawa, bo zapomniałem.. Dzień przed przyjazdem serwisanta podkręciłem cisnienie na zaworze głównym i maszyna pracowała zaskakująco dobrze, była mocna i miała szybkie ruchy, ale później ustawiłem zawór w takiej samej pozycji jakiej był. Miałem swego czasu starego 3cxa z 90 roku i sytuacja była tam podobna, więc mój koparkowy zwiększył cisnienie na zaworze co skutkowało tym, że cały czas rozrywało węże a w rezultacie rozpierdzieliło cały rozdzielacz. Pytanie jest następujące, czy jeśli podniosę ciśnienie na tym zaworze w mojej maszynie mogą być takie same efekty? Mówie tutaj o ustawianiu "na oko" jakieś 2-3 obroty.

rezoonator
Pomocnik operatora

Maszyna: Jcb, Cat, Komatsu

Firma: wdg


Zamiennik głównej pompy hydraulicznej, warto?

Postprzez Grześ » 01 Lip 2017 19:49

Sam odpowiedziałeś na pytanie , które Cię nurtuje . Pompa dobra tylko kwestia regulacji zaworu . Kup sobie odpowiedni manometr i ustaw ciśnienie na takie jakie powinno być . Koszt manometru z wężykiem i szybkozłączką ok 300 zł . I co myślisz o fachowcu który chce wymieniać pompę ?

Grześ
Fachoperator

  • Posty: 599
  • Rejestracja: 09 Lip 2006 19:25
  • Miejscowość: Kraków
  • Pochwały: 9

Maszyna: Jcb3cx


Re: Zamiennik głównej pompy hydraulicznej, warto?

Postprzez rezoonator » 01 Lip 2017 20:33

No teraz to juz zgłupiałem prawdę mówiąc :roll: co ja myśle to może już nie będe mówił, ale jakim prawem znany i podobno uznawany serwis posługuje się tak niekompetentnymi pracownikami.... serio nie wiem komu wierzyć i cały czas mam w głowie ten rozdzielacz który mi rozpieprzyło i musiałem wybulić 8 tys, nie chciałbym powtórki z rozrywki. Jeszcze kwestia tego manometru, bardzo proszę o informacje gdzie dokładnie mam się wpiąć podczas regulacji cisnienia na zaworze i które punkty zmierzyć bezpośrednio po ustawieniu. Ten "serwisant" zlał mnie totalnie kiedy zacząłem mówić jemu o tym co mówię tutaj

rezoonator
Pomocnik operatora

Maszyna: Jcb, Cat, Komatsu

Firma: wdg


Zamiennik głównej pompy hydraulicznej, warto?

Postprzez Grześ » 02 Lip 2017 07:59

Wysłałem Ci prywatną wiadomość

Grześ
Fachoperator

  • Posty: 599
  • Rejestracja: 09 Lip 2006 19:25
  • Miejscowość: Kraków
  • Pochwały: 9

Maszyna: Jcb3cx


Re: Zamiennik głównej pompy hydraulicznej, warto?

Postprzez umanek82 » 03 Lip 2017 08:17

Witam co do regulacji zaworu.
Ciśnienie na zaworze MRV 230 bar a na unloader valve 210 bar

-- Pon Lip 03, 2017 8:17 am --

Witam co do regulacji zaworu.
Ciśnienie na zaworze MRV 230 bar a na unloader valve 210 bar
Pomoc w naprawie maszyn JCBinne marki okazjonalnie
tel: 691546655

Awatar użytkownika
umanek82
Fachoperator

  • Posty: 868
  • Rejestracja: 19 Paź 2011 18:27
  • Miejscowość: Lublin i okolice
  • Pochwały: 55

Maszyna: JCB3CX/4CX LOADALL MINI80XX JS itp

Firma: mała


Zamiennik głównej pompy hydraulicznej, warto?

Postprzez Jarewa » 03 Lip 2017 22:40

rezoonator napisał(a):co ja myśle to może już nie będe mówił, ale jakim prawem znany i podobno uznawany serwis posługuje się tak niekompetentnymi pracownikami.


A mówiłeś im że grzebałeś przy zaworze MRV ?? pewnie nie. A czy serwis czy tam mechanik po wymianie rozdzielacza sprawdzał ciśnienie?? też pewnie nie a to podstawa.

Jarewa
Fachoperator

  • Posty: 2789
  • Rejestracja: 09 Sie 2006 22:04
  • Miejscowość: DOLNOSLASKIE
  • Pochwały: 56

Re: Zamiennik głównej pompy hydraulicznej, warto?

Postprzez umanek82 » 05 Lip 2017 00:49

Pewnie IH było na wymianie.
Pomoc w naprawie maszyn JCBinne marki okazjonalnie
tel: 691546655

Awatar użytkownika
umanek82
Fachoperator

  • Posty: 868
  • Rejestracja: 19 Paź 2011 18:27
  • Miejscowość: Lublin i okolice
  • Pochwały: 55

Maszyna: JCB3CX/4CX LOADALL MINI80XX JS itp

Firma: mała


Zamiennik głównej pompy hydraulicznej, warto?

Postprzez stirlic » 16 Lip 2017 12:00

Hej
rezoonator, i co z tą twoją pompą faktycznie była walnięta cz ten zawór szwankował. Mam podobne objawy maszyna coraz słabsza i nie wiem w co inwestować. Daj znać co i jak

stirlic
Pomocnik operatora

  • Posty: 67
  • Rejestracja: 30 Sty 2017 22:01

Maszyna: JCB 4CX

Firma: INFOR


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej