wibako

Zywotność silników

Zywotność silników

Postprzez malyslon » 03 Sie 2017 09:15

Marka i model maszyny: JCB 3X lubX
Rok produkcji: bez znaczenia

Witam . Tak się zastanawiam , ile motogodzin do remontu może wytrzymać normalnie eksploatowany silnik , czyli taki gdzie operator dbał o maszynę . I ile motogodzin przy remoncie może świadczyć o wyżywaniu się na maszynie .

malyslon
Fizol

  • Posty: 44
  • Rejestracja: 08 Lip 2017 06:56

Maszyna: JCB 3cx sitemaster 2006r

Firma: powiedzmy,że pracuję u brata


Reklama

simmet

Zywotność silników

Postprzez rezoonator » 03 Sie 2017 14:49

Nie bardzo rozumiem o co Ci chodzi... odpowiednio eksploatowany i serwisowany silnik Diesla (rozumiem, że docelowo mówimy tutaj o Perkinsie?) jest praktycznie nie do zaje**nia, a wolnossący to juz w ogóle. Nikt Ci nie powie ile godzin powinien przepracować silnik do czasu jego remontu, bo po pierwsze producent nie podaje takich informacji a po drugie składa się na to wiele czynników. Kolejna sprawa co rozumiesz pod pojęciem "remont"? Jeśli remontem całego silnika będzie dla Ciebie regeneracja pompy wtryskowej, turbiny, czy nawet wymiana rozrządu to daj Pan spokój.. Każdy element silnika ma swój początek i koniec z przyczyn wynikających z efektów zużycia, o czym doskonale mówi nam krzywa Lorentza. Lać dobrą wachę, zmieniać oleje i filtry na czas i powinno służyć lata :ok:

Autor postu otrzymał pochwałę

rezoonator
Pomocnik operatora

Maszyna: Jcb, Cat, Komatsu

Firma: wdg


Zywotność silników

Postprzez malyslon » 03 Sie 2017 16:17

O proszę . bardzo dużo powiedziałeś i to wbrew pozorom bardzo konkretnie . Pytanie zadałem bo widać np. 9 tys , 11 tyś czy np. 14 tyś motogodzin i zastanawiałem się czy te wielkości są znaczące czy raczej tylko poglądowe ile maszyna "cierpiała" . Oczywiście wiem że wszystko zależy jak kto dba . Myślę o Perkinsie z turbo . Wiem że wszystko może się zdupcyć . Jeśli chodzi o remont myślałem o momencie kiedy silnik traci moc ze względu na zużycie cylindrów , pierścieni itp. Oczywiście nie pytam o dane producenta bo takich pewnie nie ma a chodzi o doświadczenia użytkowników .

malyslon
Fizol

  • Posty: 44
  • Rejestracja: 08 Lip 2017 06:56

Maszyna: JCB 3cx sitemaster 2006r

Firma: powiedzmy,że pracuję u brata


Zywotność silników

Postprzez rezoonator » 03 Sie 2017 22:29

Posiadam 5 maszyn, z czego najstarsza ma 15 lat i nigdy do tej pory w żadnej nie przeprowadzałem tak gruntownego remontu. Wszystkie są odpowiednio użytkowane i serwisowane na czas, na co osobiście zwracam uwagę. Raczej nie sugerowałbym się w takim przypadku, o jakim mówisz przebiegiem motogodzin tylko ogólnie sprawdzeniem w jakiej silnik jest kondycji. Jeśli mówimy o sprawdzeniu i ewentualnym remoncie tzw "góry silnika" skupiłbym się na sprawdzeniu stopnia sprężania, kompresji itp. w jakich warunkach maszyna pracowała, pod jakim obciążeniem i jak długo. Jak zachowuje się na zimnym a jak na ciepłym motorze itd itd...

Podsumowując, nie dowiesz się ile maszyna "cierpiała" i ile dzieli Cie od jej gruntownego remontu dopóki dokładnie nie zbadasz tematu. Może być tak, że ta która ma 15 tyś mth będzie w lepszym stanie niż ta która ma 10. Tym bardziej jeśli myślisz o zakupie maszyny.
Rok temu potrzebowałem na szybko maszyny do zabezpieczenia budowy, znalazłem pierwszą lepszą i pojechałem zaliczkować. Kiedy zacząłem sprawdzac silnik i układ hydrauliczny sprzedajacy zaczął skakać do mnie mówiąc coś w stylu " czego oczekuje od 12 letniej maszyny", jak widać oczekiwałem zbyt wiele :roll:

Autor postu otrzymał pochwałę

rezoonator
Pomocnik operatora

Maszyna: Jcb, Cat, Komatsu

Firma: wdg


Zywotność silników

Postprzez Jarewa » 03 Sie 2017 22:41

U mnie Perkins RG z 2004r tfu tfu tfu 15tyś MTH jedynie termostat, i uszczelka kolektora wydechowego wymieniany i rozrusznik robiony i 4 razy pompka paliwa i dwa razy paski kinowe. Nie jestem ci wstanie udokumentować przebiegu bo licznik przestał wyświetlać ponad 4 lat temu z przebiegiem 11tys. Myślę że wytrzyma jeszcze sporo bo chodzi jak zegarek bezproblemowo.

Nowszy silnik JCB z 2008r też nie narzekam już 9tyś MTH i jedynie pompka wymieniona.

Jarewa
Fachoperator

  • Posty: 2789
  • Rejestracja: 09 Sie 2006 22:04
  • Miejscowość: DOLNOSLASKIE
  • Pochwały: 56

Zywotność silników

Postprzez malyslon » 04 Sie 2017 17:21

Nie ma jak posłuchać mądrych ludzi :) Jako świeżak czytam i nadsłuchuję a każda sugestia jest cenna . Zastanawiałem się się jaką maszynę , JCB czy Cat ale jednak wybiorę JCB chociażby dlatego że okazało się że jeden ze znajomych mechaników zajmuje się maszynami ( przy rozmowie wyszło ) i właśnie z JCB ma zdecydowanie większe doświadczenie. Nie wiedziałem że zajmuje się maszynami bo z reguły naprawia u klientów a jeśli u siebie to w innej hali . Także pytam czytam i się uczę choć na razie teoretycznie . A może podpowiecie kiedy zacząć szukać maszyny ? pod koniec sezonu ? w zimie czy to nie ma znaczenia . Chodzi oczywiście czy ma to jakiś wpływ na ceny .

malyslon
Fizol

  • Posty: 44
  • Rejestracja: 08 Lip 2017 06:56

Maszyna: JCB 3cx sitemaster 2006r

Firma: powiedzmy,że pracuję u brata


Zywotność silników

Postprzez rezoonator » 04 Sie 2017 17:58

Z reguły zimą maszyny bywają tańsze, ale naprawdę nie liczyłbym na zbyt wiele.. Jeśli zimą nie ma frontu robót to dobrą opcją jest kupić maszynkę i ewentualnie "dopieścić" na cieplejsze dni :mrgreen:

rezoonator
Pomocnik operatora

Maszyna: Jcb, Cat, Komatsu

Firma: wdg


Zywotność silników

Postprzez malyslon » 04 Sie 2017 18:48

Właśnie tak sobie pomyślałem by poszukać coś po sezonie w dobrej cenie kupić i przeznaczyć zaoszczędzone pieniądze na sprawdzenie i przygotowanie do kolejnego sezonu i ruszać w nowy sezon z w miarę spokojną głową . Frontu robót nie mam ale chęci i zaangażowanie jest :)

malyslon
Fizol

  • Posty: 44
  • Rejestracja: 08 Lip 2017 06:56

Maszyna: JCB 3cx sitemaster 2006r

Firma: powiedzmy,że pracuję u brata


Zywotność silników

Postprzez Jarewa » 04 Sie 2017 20:00

Za rok kończą S3 pewnie masa się pojawi do sprzedania.

Jarewa
Fachoperator

  • Posty: 2789
  • Rejestracja: 09 Sie 2006 22:04
  • Miejscowość: DOLNOSLASKIE
  • Pochwały: 56

Re: Zywotność silników

Postprzez malyslon » 05 Sie 2017 14:10

Jarewa napisał(a):Za rok kończą S3 pewnie masa się pojawi do sprzedania.

Może tak być ale cholera wie .

A tak z innej beczki , jakie macie zdanie na temat skrzyń biegów , manualna kontra Powershift
I jeszcze jedno . Jakie macie zdanie o sterowaniu Jojstikami które są przy fotelu operatora w porównaniu z tradycyjnym sterowaniem ?

malyslon
Fizol

  • Posty: 44
  • Rejestracja: 08 Lip 2017 06:56

Maszyna: JCB 3cx sitemaster 2006r

Firma: powiedzmy,że pracuję u brata


Zywotność silników

Postprzez Jarewa » 05 Sie 2017 19:15

Manualna i tradycyjny układ sterowania najmniej awaryjny i kosztowy.

Jarewa
Fachoperator

  • Posty: 2789
  • Rejestracja: 09 Sie 2006 22:04
  • Miejscowość: DOLNOSLASKIE
  • Pochwały: 56

Re: Zywotność silników

Postprzez malyslon » 06 Sie 2017 12:49

Jarewa napisał(a):Manualna i tradycyjny układ sterowania najmniej awaryjny i kosztowy.


Czyli nie ma jak sprawdzona technologia . Dzięki za odpowiedź

To teraz kolejne pytanie : jak najłatwiej można uszkodzić skrzynie manualną i "Powershift" czyli czego nie robić by nie narobić sobie kłopotów .

malyslon
Fizol

  • Posty: 44
  • Rejestracja: 08 Lip 2017 06:56

Maszyna: JCB 3cx sitemaster 2006r

Firma: powiedzmy,że pracuję u brata


Re: Zywotność silników

Postprzez rezoonator » 06 Sie 2017 17:06

Nie przerzucać biegów przod-tyl w trakcie jazdy lub na biegu luzem pod obciążeniem, odpowiednio dobierać bieg do warunków pracy, załączonego napędu i obciążenia.
To chyba główne zasady których należy przestrzegać, dotyczące zarówno jednej jak i drugiej skrzyni

rezoonator
Pomocnik operatora

Maszyna: Jcb, Cat, Komatsu

Firma: wdg


Zywotność silników

Postprzez malyslon » 06 Sie 2017 19:34

Dziękuje . Przeczytałem tez ze trzeba uważać na obroty silnika gdy się przełącza przód-tył , nie gazować

malyslon
Fizol

  • Posty: 44
  • Rejestracja: 08 Lip 2017 06:56

Maszyna: JCB 3cx sitemaster 2006r

Firma: powiedzmy,że pracuję u brata


Zywotność silników

Postprzez Brandix » 06 Sie 2017 21:23

Wiadomo - żeby uniknąć szarpnięć i uderzeń w momencie zmiany kierunku jazdy zdejmujesz nogę z gazu.
"Jeżeli coś może się popsuć w wielu miejscach, to uszkodzenie wystąpi tam, gdzie wyrządzi największe szkody."

Brandix
Fachoperator

  • Posty: 1326
  • Rejestracja: 20 Maj 2015 20:37
  • Miejscowość: Czyżowice
  • Pochwały: 153

Maszyna: CAT: 428C, 301.8C
Mecalac 12 MXT

Firma: Roboty ziemne


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości

cron

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej