wibako

Schaeff hr 2 a dzielnik strumienia

Forum minikoparek wszystkich producentów

Moderator: mechanior

Schaeff hr 2 a dzielnik strumienia

Postprzez instbor » 12 Sie 2017 11:25

Marka i model maszyny: Schaeff hr1

Witam serdecznie forumowiczów, zwracam się do Was z zapytaniem czy pojazdy gąsienicowe występują w opcji na jednej pompie z dzielnikiem strumienia czy wyłącznie na podwójnej pompie?
Zastanawia mnie to zagadnienie bo w mojej mini to co zastalem to była włoska pompa podwójna 2x4cm3 ale się skończyła. Chciałbym ja zastąpić pompą nsz10 1x10cm3 i podzielić strumień dzielnikiem, jak sądzicie czy takie rozwiązanie ma prawo bytu czy nie stosuje się takich rozwiązań?
Wolałbym żeby ktoś mi coś podpowiedział bo dzielnik 50x50 kosztuje ok 400zł więc przykro było by to zmontowac żeby się dowiedzieć że nie działa. :-\t
Ostatnio edytowany przez instbor 20 Sie 2017 11:00, edytowano w sumie 2 razy

instbor
Młodszy operator

Maszyna: Mecalac 14 MXT, Volvo ec25

Firma: INSTBOR


Reklama

simmet

Shaeff hr 1 a dzielnik strumienia

Postprzez zeppelin zm 15 » 12 Sie 2017 12:19

A orginalnej pompy dlaczego nie zamontujesz? Takie przeróbki słabo sprawdzają się w praktyce.
Dyskusja z idiotą jest jak zapasy w błocie z świnią.
Po pewnym czasie zauważasz że świni się to podoba.

zeppelin zm 15
Fachoperator

Maszyna: Wszystkie

Firma: Wspaniała


Shaeff hr 1 a dzielnik strumienia

Postprzez instbor » 12 Sie 2017 22:09

Orginalna pompa ma nieco za mała wydajność bo raptem 8cm3 i trzeba bylo palowac po obrotach żeby wykazywala trochę życia, poza tym zamontowany jest silnik 1,5 isuzu i nie mam pewności że oś pompy patrzy idealnie w oś silnika. Stara pompa po 100, może 200 godzinach od czasu wymiany silnika dostała wycieku od strony wałka prawdopodobnie przez wadliwe sprzęgło elastyczne. Pompa taka jak była kosztuje ponad 2k aczkolwiek powinienem zamontować ok 12cm3 ale tu staje kolejny problem bo silnik isuzu jest 10 cm dłuższy a większa pompa będzie miała dłuższe sekcje i się po prostu nie zmieści. Nsz10 kosztuje 80 zl więc nawet jeśli jest nieco nie osiowo to wymienić taka pompę co pół roku to żaden koszt. Stąd też pomysł na dzielnik i jedna pompę.

instbor
Młodszy operator

Maszyna: Mecalac 14 MXT, Volvo ec25

Firma: INSTBOR


Shaeff hr 1 a dzielnik strumienia

Postprzez zeppelin zm 15 » 12 Sie 2017 22:46

To co ty masz tam za rzeźbę. Nie lepiej zrobić osiowość silnika względem pompy i mieć z tym spokój niż co pól roku wymieniać pompę?

zeppelin zm 15
Fachoperator

Maszyna: Wszystkie

Firma: Wspaniała


Re: Shaeff hr 1 a dzielnik strumienia

Postprzez instbor » 13 Sie 2017 03:48

Długa historia.. kupiłem z wypiaskowanym silnikiem mitsubishi ,który używany się cenił ok 6 K. Że względu na ograniczony budżet zamontowałem tam 1,5 isuzu z corsy za 600zl.
Około rok przerobilem i zaczęła puszczać pompa na wałku. Pompa ta nie była oryginalną tylko zastąpiona jakaś włoszczyzną. Tak czy inaczej sądzę że pompa ta była za małej pojemności bo dosyć wolno to działało. Po wykryciu nieszczelności pompy postanowiłem zastąpić ją dwiema pompami nsz10 które również w tym przypadku okazały się 10 krotnie tańszym zakupem. Pozostało tylko przekazanie napędu. Pierwszy wybór padł na pas zebaty. Po zaprojektowaniu przekładni pasowej, która odpowiadała by parametrom obciążenia jakie stawiają dwie pompy okazało się że pas musiał by mieć 100mm szerokości. Oczywiście było to niedopuszczalne ze względu na ograniczoną przestrzeń. Drugim kierunkiem był łańcuch i zębatki motocyklowe ogólnie dostępne. Niestety wybór ten okazał się strzałem w stopę bo przekładnie łańcuchowe nie nadają się do wysokich obrotów(wyłączając kąpiel olejową) i w związku z tym łańcuch po 5-7 godzinach nadawał się do wymiany. Zasadniczo to raczej jest zabawka niż źródło dochodów. Potrzebowałem postawić ogrodzenie to zrobiłem świder który kosztował mnie może 400 zl i wierciłem 100 dołków zamiast szpadlować.
Generalnie nie ma noża na gardle ze koparka musi codziennie jechać na 10 godzin i śmigać. Aha, jeszcze jedną rzecz. Dwie pompy nsz10 Maja za duża wydajność i koparka jest zbyt "żwawa". Biorąc pod uwagę Stara pompę i nowe to wydaje mi się gdyby wypośrodkować wartość pomiędzy tymi 8 a 20 cm3 to było by optymalnie. Koparka pracowała by na właściwej prędkości obrotowej nie dławiąc silnika. Szukałem informacji w sieci na ten temat, pytałem dwóch serwisantów ale nic konkretnego nie dowiedziałem się dlatego też wróżę z fusów.
Dobrze wystarczy tych gorzkich żali.. Fakt jest faktem, że jestem szczęśliwym posiadaczem dwóch wyżej wymienionych pomp i chciałbym jedna z nich wykorzystać, napędzić ja zgodnie ze sztuką tylko teraz pytanie zasadnicze czy dzielnik strumienia 50:50 oczywiście odpowiednio dobrany da efekt taki jak by pracowały dwie pompy po 5cm3?
Załączniki
IMG_20150719_160036.jpg
Tak wyglądała w chwili zakupu..

instbor
Młodszy operator

Maszyna: Mecalac 14 MXT, Volvo ec25

Firma: INSTBOR


Schaeff hr 1 a dzielnik strumienia

Postprzez mechanior » 15 Sie 2017 22:19

Jedną pompę zasilasz z tyłu a drugą paskami z przodu.
Zastosowanie silnika z osobówki to błąd, ma za mały moment.
Był tu już taki gość który wsadził do mini 1.6 z golfa i sypały się co kilka miesięcy, a maszyna nie miała siły.
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20865
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Re: Schaeff hr 1 a dzielnik strumienia

Postprzez instbor » 17 Sie 2017 18:06

mechanior napisał(a):Jedną pompę zasilasz z tyłu a drugą paskami z przodu.
Zastosowanie silnika z osobówki to błąd, ma za mały moment.
Był tu już taki gość który wsadził do mini 1.6 z golfa i sypały się co kilka miesięcy, a maszyna nie miała siły.


Muszę przyznać, że w poprzedniej konfiguracji czyli pompa 2x4cm3 plus silnik 1,5 isuzu 50KM, pompy nie robiły wrażenia na tym silniku.
Dopiero po zwiększeniu wydajności pomp do 2x10cm3 optymalne obroty dla płynnej pracy hydrauliki sa za małe dla płynnej pracy silnika.
W kwestii zapotrzebowania na moc tych pomp liczby nie kłamią, dwie pompy pochłaniają 18 KM A silnik dysponuje 50 KM więc powinno to w teorii działać aczkolwiek faktycznie jest problem z momentem lub z tym że silniki stacjonarne mają regulator obrotow który daje czadu wraz ze wzrostem obciążenia. Temat z paskami wykluczyłem na początku ze względu na konieczność dodatkowego ułozyskowania kół pasowych gdyż pompy nie mogą przenosić obciążeń przeciwosiowych wynikających z pracy pasków i napinacza. Dlatego też wymyśliłem temat ze zrezygnowaniem z jednej pompy A drugą napędzić jak fabryka bezpośrednio z wału silnika. Problemem okazał się jedynie jeden strumień zamiast dwóch. Rozeznałem się trochę w dzielnikach strumienia i doszedłem do wniosku że dzielniki hydrauliczne Maja za mały zakres przepustowości bo raptem 10 L/min więc za mało. Z pomocą mógł by mi przyjść dzielnik mechaniczny ale on kosztuje tyle co pompa więc zatoczyłem kolo. Wszystko sprowadza się do pompy podwójnej. Pytanie z mojej strony teraz jest takie czy mogli byście polecić może od jakiejś maszyny rolniczej pompę podwójną o wydajności w granicach 2x6-7L? Widziałem na alle pompy traktorowe które są w rozsądnych kwotach czyli 800-1200 zł tylko że są 2 różnych wydajności. :-\

-- 17 Sie 2017 17:06 --

Witam, ponownie. Znalazłem w pewnym sklepie z artykułami rolniczymi pompę podwójną 2x8l/min za 850 zl brutto. Cena jest bardzo atrakcyjna tylko zastanawiam się, czy jednak nie szukać 6L. Czy orientujecie się może jakie najczęściej pompy występują w koparach rzędu 1,5 T?

instbor
Młodszy operator

Maszyna: Mecalac 14 MXT, Volvo ec25

Firma: INSTBOR


Schaeff hr 1 a dzielnik strumienia

Postprzez Arcio » 18 Sie 2017 14:50

Uważam, że z powodzeniem możesz tam zastosować pompę dwusekcyjną 2x15l/min, zadzwoń do Hydro do Bielska tam złożą dla Ciebie taką pompę - mają w ofercie włoskie pompy Caproni, Vivolo, Salami i inne, ze sprzęgłami też nie będzie problemu.
instbor napisał(a):Czy orientujecie się może jakie najczęściej pompy występują w koparach rzędu 1,5 T?


Spotkałem max 2x22l/min w mini do 2T, ale przeciętnie to od 2x16 do 2x20L/min.

Awatar użytkownika
Arcio
Fachoperator

  • Posty: 1065
  • Rejestracja: 10 Gru 2010 15:05
  • Miejscowość: Rybnik
  • Pochwały: 71

Maszyna: gąsienicowa, japońska :)

Firma: Kant i bubel.


Schaeff hr 1 a dzielnik strumienia

Postprzez zeppelin zm 15 » 18 Sie 2017 17:12

Tylko że ten jego silnik tego nie pociągnie bo ma zbyt mały moment obrotowy.

zeppelin zm 15
Fachoperator

Maszyna: Wszystkie

Firma: Wspaniała


Re: Schaeff hr 1 a dzielnik strumienia

Postprzez instbor » 20 Sie 2017 11:29

zeppelin zm 15 napisał(a):Tylko że ten jego silnik tego nie pociągnie bo ma zbyt mały moment obrotowy.


Nie ma sensu nawet podchodzić skoro 2x10 jest za obficie.
Pompa rolnicza która miała być 8+8 L, po sprawdzeniu nr kat. okazała się 16+14 L w dodatku lewa. Na szczęście znajomy hydraulik dał mi namiar na firmę z bykowa którzy zajmują się montowaniem pomp pod klienta. Zamówiłem rozsądnie pompę 2x6,5 cm3, prawą, wałek na stożek + tulejka napędowa i do tego gwinty w korpusie żeby nie rzeźbić flansz przyłączeniowych.
W poniedziałek mi to zmontują więc pewnie koło wtorku środy będzie u mnie. Jako ciekawostkę powiem jeszcze ze handlowiec który prowadził zamówienie powiedział że najczęściej sprzedają się pompy 8,3cm3 a 6,5 rzadziej ale głównie te dwie pojemności. Pompa salami, całkowita długość 147 mm. Z tego co czytałem to najmniejsza pompa na rynku bo nie posiada korpusu srodkowego do łączenia dwóch sekcji. I jeszcze cena: 720 netto :-)
Załączniki
IMG_20170817_181007.jpg
Jak nie należy napedzać pomp hydraulicznych

instbor
Młodszy operator

Maszyna: Mecalac 14 MXT, Volvo ec25

Firma: INSTBOR


Schaeff hr 2 a dzielnik strumienia

Postprzez mechanior » 20 Sie 2017 17:03

Robią pompy na zamówienie?
Mogę prosić o namiary?
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20865
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Re: Schaeff hr 2 a dzielnik strumienia

Postprzez instbor » 25 Sie 2017 06:51

[quote="mechanior"]Robią pompy na zamówienie?
Mogę prosić o namiary?[/quote]

Robią to może za dużo powiedziane..
Raczej składają z gotowych elementów. Maja gotowe sekcje, gotowe wałki flansze przyłączeniowe, tulejki napędowe, mogą to zamontować w różnych konfiguracjach, 1,2 lub 3 sekcje, lewe prawe obroty, różne pojemności sekcji. Poprzednią pompę miałem z oryszewa ale oni zdecydowanie taniej wychodzą. Firma nazywa się "Hewea" i siedzibę mają w bykowie K/Wrocławia. Po wejściu na strone sa różne numery ale mogę podać do gościa z którym załatwiałem swoją pompę 600 011 508.

-- 25 Sie 2017 05:51 --

Pompa przyszła we wtorek, odebrałem i odłożyłem na półkę bo muszę jeszcze rozkopać ławy u siebie zanim wkroczą muraże. Po tym zabieram się do montowania i będę informował o przebiegu prac i zapewne o problemach które wystąpią :-\
Załączniki
IMG_20170822_170551.jpg
Zdjęcie porównawcze, salami to ta krótsza

instbor
Młodszy operator

Maszyna: Mecalac 14 MXT, Volvo ec25

Firma: INSTBOR


Schaeff hr 2 a dzielnik strumienia

Postprzez zeppelin zm 15 » 25 Sie 2017 08:20

Wygląda nawet nawet :) oby wszystko pasowało

zeppelin zm 15
Fachoperator

Maszyna: Wszystkie

Firma: Wspaniała


Re: Schaeff hr 2 a dzielnik strumienia

Postprzez instbor » 24 Wrz 2017 01:25

Niestety wszystko zakwalifikowało się do przeróbki tj; zabierak sprzęgła od strony silnika,zabierak od strony pompy trzeba było zrobić nowy oraz flansza mocująca pompę, również wymagała dopieszczenia. Sprzęgło elastyczne orginalne można powiedzieć, że zakończyło swoją przygodę więc zamontowałem od poloneza za 35zł. Jest ono o tyle atrakcyjne, że ma duża średnicę przez co bardziej jest podatne na kompensowanie wszelkich niedoskonałości układu przeniesienia napędu. Kolejna rzecz na korzyść to wypustki ustalające oś obrotu, w pozostałych tego typu sprzęgłach odpowiedzialne są za to śruby które są jakie są.. No i ostatnia rzecz jaką przemawia to cena. Co do flanszy mocujacej to stosunkowo niewielkie przeróbki bo dotoczenie pierścienia redukcyjnego do otworu ustalajacego, zrobienie nowych gwintów do zamocowania i dotoczenie tulejek dystansowych bo zestaw urósł o 30 mm.
Zestaw ogólnie już spasowany do kupy i zdjęty do malowania. Jedyną rzecz jaką bym zmienił to wałek na stożek.. miało być lepiej a wyszło jak zawsze.. Wałek frezowany ma ta zalete, że pompa nie była by na stałe związana z przeniesieniem napędu i dużo łatwiejszy był by demontaż A w tym przypadku trzeba z 10 śrub więcej wykręcić żeby wyjąć pompę. Z drugiej strony jednak nie codziennie się zdejmuje pompę i sam wałek jest o tyle chroniony że nie pracują po nim luźne elementy. No nic, zobaczymy jak to bedzie się spisywać w praktyce. W środę powinno udać się przypalić szefa więc na spokojnie się przetestuje jak wyszło z doborem wydajności.
Załączniki
IMG_20170920_165333.jpg
Salami prawie na miejscu
IMG_20170919_190129.jpg
IMG_20170919_173723.jpg
Ostatni rzut okiem na pompy nsz10 w tym pojeździe.

instbor
Młodszy operator

Maszyna: Mecalac 14 MXT, Volvo ec25

Firma: INSTBOR


Schaeff hr 2 a dzielnik strumienia

Postprzez mechanior » 26 Wrz 2017 01:03

Sprzęgło elastyczne z poloneza??
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20865
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Schaeff hr 2 a dzielnik strumienia

Postprzez zeppelin zm 15 » 26 Wrz 2017 06:47

Zapewne od mostu napędowego

zeppelin zm 15
Fachoperator

Maszyna: Wszystkie

Firma: Wspaniała


Re: Schaeff hr 2 a dzielnik strumienia

Postprzez instbor » 28 Wrz 2017 12:47

Dokładnie, chodzi o sprzęgło podatne, przegób elastyczny różnie to nazywają.
Załączniki
15065954885251649315500.jpg
"kołki ustalające"
IMG_20170928_124144.jpg

instbor
Młodszy operator

Maszyna: Mecalac 14 MXT, Volvo ec25

Firma: INSTBOR


Schaeff hr 2 a dzielnik strumienia

Postprzez zeppelin zm 15 » 28 Wrz 2017 18:22

Stosowane w polonezach

zeppelin zm 15
Fachoperator

Maszyna: Wszystkie

Firma: Wspaniała


Re: Schaeff hr 2 a dzielnik strumienia

Postprzez instbor » 28 Wrz 2017 22:16

Po rozgrzaniu oleju zmierzyłem ciśnienie na linii i manometr pokazał 160bar.Z tego co kojarzę pompy zębate pracują na takim ciśnieniu znamionowym. Nie wiem czemu spodziewałem się z 20 więcej.. widocznie tak jest ustawiony zawór przelewowy żeby pompy nie pękały jak "popcorn";-).
W każdym bądź razie pojemność pomp dobrze się sprawdziła, silnik pracuje swobodnie, nie jest dławiony, nie poci się i nie trzeba włączać ogrzewania :-)
Koparka przy tym nie straciła życia i zwiększając obroty na "znośne" dosyć przyzwoicie przerzuca urobek. Siły jej nie brakuje,skarpówka 100cm można bez problemu kopać.. Wcześniej możliwości kończyły się na warstwie humusu.
To tyle. Zostało jeszcze ramię do tulejowania, jak skończę to zrobię jakieś podsumowanie ile to kosztowało.
Załączniki
IMG_20170928_143925.jpg
IMG_20170928_195851.jpg
No i działa..
IMG_20170928_195428.jpg
IMG_20170928_125805.jpg

instbor
Młodszy operator

Maszyna: Mecalac 14 MXT, Volvo ec25

Firma: INSTBOR


Schaeff hr 2 a dzielnik strumienia

Postprzez zeppelin zm 15 » 29 Wrz 2017 06:56

:ok:
Dyskusja z idiotą jest jak zapasy w błocie z świnią.
Po pewnym czasie zauważasz że świni się to podoba.

zeppelin zm 15
Fachoperator

Maszyna: Wszystkie

Firma: Wspaniała


Następna Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 8 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej