wibako

Pomocy/ jaka kupić JCB 8018 vs Yanmar sv17

Forum minikoparek wszystkich producentów

Moderator: mechanior

Pomocy/ jaka kupić JCB 8018 vs Yanmar sv17

Postprzez Marcinek52 » 25 Sie 2017 08:23

Witam serdecznie, bardzo potrzebuje pomocy forumowiczów.


Stoję przed dokonaniem zakupu JCB 8018 2008 bądź Yanmar sv17 2007

Mogę kupić te maszynę z osprzętem łyżek, jest z nowa pompa resort na co jest faktura, komplet łyżek, po tulejowaniu jest maszyna nie ma luzów, stan gąsiennic i reszta jest w stanie dobrym - cena 44 0000

Yanmar ma pompę po regeneracji, luzy i kosztuje 41500, rok produkcji 2007. Czy pompa wielorloczkowa będzie lepsza od zębatej?


Maszyna J C B ma większy silnik czy to przekłada się na jej moc i siłę oraz szybkość działania, bardzo proszę o fachowe porady którą maszynę polecilibyście kupić?

Marcinek52
Nowicjusz

  • Posty: 4
  • Rejestracja: 25 Sie 2017 08:08

Maszyna: Yanmar sv 17

Firma: MIO kop


Reklama

simmet

Re: Pomocy/ jaka kupić JCB 8018 vs Yanmar sv17

Postprzez instbor » 25 Sie 2017 23:19

Marcinek52 napisał(a):Witam serdecznie, bardzo potrzebuje pomocy


Yanmar ma pompę po regeneracji, luzy i kosztuje 41500, rok produkcji 2007. Czy pompa wielorloczkowa będzie lepsza od zębatej?




Yanmar ma luzy ..
Tulejowanie rozgraniczamy na wymianę tulei i sworzni oraz na wymianę w/w plus naprawę otworów. Jeśli to drugie to parę złotych to jednak kosztuje bo płacisz za obróbkę każdej "dziurki" dlatego też nie lekcewazył bym takiej błachostki jak luzy:-)
Jeśli chodzi o jcb to Maja bardzo dobrze rozwinięta dystrybucję części w Polsce, kupisz każda przysłowiową śrubkę i to w dobrych pieniądzach. Jednakże musiał byś się zagłębić w temat bo słyszałem o ok trzech przypadkach pękających rozdzielaczy w którymś modelu mini jcb. Dostały przecieku wewnętrznego i do wymiany. Koszt z relacji klienta to było 11K. Generalnie w środowisku maszyn budowlanych jcb uchodzi za maszynę rolniczą ale znajomy tłucze już parę lat 8018 po 8-10 godzin dziennie i nie miał większych usterek.
Co do pomp tłoczkowych to mają wady i zalety-jak wszystko. Są droższe w eksploatacji, i sądzę że mają większe tendencje do awarii. Widziałem używające się tloczki, rozpadający się napęd tłoczków itp. W pompie zębatej zasadniczo nie ma się co popsuć, raczej się tylko zużywają mechanicznie ale są też reliktem minionej epoki. Wszystko ma wady i zalety. Co do yanmara to nie mogę zupełnie nic powiedzieć bo nigdy nie miałem z nim do czynienia.

instbor
Młodszy operator

Maszyna: Mecalac 14 MXT, Volvo ec25

Firma: INSTBOR


Re: Pomocy/ jaka kupić JCB 8018 vs Yanmar sv17

Postprzez filip14892 » 28 Sie 2017 21:05

Kolego pplecami yanmar sam mam od 2 lat i jest naprawdę dobra koparką.

Awatar użytkownika
filip14892
Fizol

  • Posty: 46
  • Rejestracja: 19 Sie 2014 16:16
  • Miejscowość: Stalowa Wola, pow. stalowowolski, Podkarpackie
  • Pochwały: 1

Maszyna: Yanmar

Firma: Usługi Minikoparką samochodem wywrotką


Pomocy/ jaka kupić JCB 8018 vs Yanmar sv17

Postprzez mechanior » 29 Sie 2017 00:07

Pompy tłoczkowe są TRWALSZE i mają większa kulturę pracy!! Są BEZOBSŁUGOWE tak samo jak zębate, nie rozumiem pojęcia "droższe w eksploatacji". Są droższe bo są bardziej skomplikowane i lepsze ale to cena zakupu a nie używania.
JCB to najsłabsze od wielu lat minikopki na rynku (w znanych markach).
YANMAR i KUBOTA oraz KOMATSU to liga sama dla siebie, nie ma lepszych minikoparek.
Wystarczy CZYTAĆ FORUM!!!

DO kolegi autora tematu: CZYTAJ FORUM!!
Nie tytułujemy tematu POMOCY, to zakazane!
Dlaczego? Bo WSZYSCY co tu piszą chcą jakiejś pomocy, po co zaśmiecać/zaciemniać listę tematów?
Pewnie byś wiedział jakbyś przeczytał regulamin... ale po co. Nie?
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20865
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Re: Pomocy/ jaka kupić JCB 8018 vs Yanmar sv17

Postprzez instbor » 29 Sie 2017 06:44

[quote="mechanior"]Pompy tłoczkowe są TRWALSZE i mają większa kulturę pracy!! Są BEZOBSŁUGOWE tak samo jak zębate, nie rozumiem pojęcia "droższe w eksploatacji". Są droższe bo są bardziej skomplikowane i lepsze ale to cena zakupu a nie używania.

Właśnie o to mi chodziło :-)
Słowo "eksploatacja" może faktycznie dwuznacznie zabrzmiało.

instbor
Młodszy operator

Maszyna: Mecalac 14 MXT, Volvo ec25

Firma: INSTBOR


Pomocy/ jaka kupić JCB 8018 vs Yanmar sv17

Postprzez Arcio » 29 Sie 2017 17:30

Marcinek52, skopiuję moją wypowiedź z tego forum bo jakoś nie chce mi się już pisać :mrgreen:
Kilka cech dobrej minikoparki:
-wyprodukowana w Japonii
-wyprodukowana przez firmę specjalizującą się w produkcji małych maszyn
-posiadająca rozsuwane i długie podwozie (nie chodzi o funkcję rozsuwania tylko o stabilność jak jest rozsunięte)
-posiadająca gąsienice o krótkim skoku (podziałka)
-silnik Yanmar
-pompa tłoczkowa o zmiennej wydajności
-długi stick
-szybkozłącze Lehnhoff MS01
-zbiornik z hydrolem poza kabiną (Romek sorry za tyn hydrol, ale u nos tak godajom)

instbor napisał(a):Jeśli chodzi o jcb to Maja bardzo dobrze rozwinięta dystrybucję części w Polsce, kupisz każda przysłowiową śrubkę i to w dobrych pieniądzach. Jednakże musiał byś się zagłębić

I co z tego, wolę po tą Twoją przysłowiową śrubkę jechać 1000km i zapłacić 10x więcej niż kupić małe JCB.
instbor napisał(a):słyszałem o ok trzech przypadkach pękających rozdzielaczy w którymś modelu mini jcb.

to fakt i tych przypadków jest znacznie więcej
instbor napisał(a):W pompie zębatej zasadniczo nie ma się co popsuć, raczej się tylko zużywają mechanicznie

No jasne nie psują się :mrgreen:, a słyszałeś o pękających sekcjach przy króćcach tłocznych głównie w JCB - defekt bardziej popularny niż te rozdzielacze. Jakoś nie spotkałem pompy zębatej w koparce, która naturalnie się skończyła - mam kontakt z jakimiś rozerwaniami, pęknięciami, urwanymi wałkami itp.
Ja nie mam nic do pomp zębatych zastosowanych np w prasie hydraulicznej, ale w koparce to nieporozumienie.

Marcinek52, ja już od kilku lat bawię się większymi Yanmarami z serii VIO, ale w klasie do 2T chyba nie wybrałbym SV-ki, szukaj CAT-a 301.8C z filtrem hydrauliki obok zbiornika (od 2009r.) lub Takeuchi TB016 albo Volvo EC20.

Awatar użytkownika
Arcio
Fachoperator

  • Posty: 1065
  • Rejestracja: 10 Gru 2010 15:05
  • Miejscowość: Rybnik
  • Pochwały: 71

Maszyna: gąsienicowa, japońska :)

Firma: Kant i bubel.


Re: Pomocy/ jaka kupić JCB 8018 vs Yanmar sv17

Postprzez instbor » 30 Sie 2017 12:50

Arcio napisał(a):No jasne nie psują się :mrgreen:, a słyszałeś o pękających sekcjach przy króćcach tłocznych głównie w JCB - defekt bardziej popularny niż te rozdzielacze. Jakoś nie spotkałem pompy zębatej w koparce, która naturalnie się skończyła - mam kontakt z jakimiś rozerwaniami, pęknięciami, urwanymi wałkami itp.

Z mojej perspektywy wygląda to zupełnie odwrotnie. Z maszynami budowlanymi mam do czynienia od ok 10 lat, 5lat operator + 5lat tulejowania i nie spotkałem się z przypadkiem rozpadnięcia się pompy zebatej. Klienci wymieniają pompy głównie dla tego że dostają przecieków wewnętrznych w wyniku wypracowania. Nie twierdzę że nie ma przypadków o których pisałeś, mówię tylko to z czym miałem do czynienia. Za to wielokrotnie widziałem pompy tłoczkowe w kawałkach w pudełku, wiaderku lub innym pojemniku. Możliwe że jest to spowodowane tym, że niewiele maszyn jeszcze funkcjonuje na zębatych. Mam nawet pod falbankiem niewypracowana pompę od 20tonowej ładowarki Liebherr w której rozpadł się napęd. Nadmienię że była to druga pompa od nowości A ładowarka nie miała jeszcze 12K godzin.

instbor
Młodszy operator

Maszyna: Mecalac 14 MXT, Volvo ec25

Firma: INSTBOR


Pomocy/ jaka kupić JCB 8018 vs Yanmar sv17

Postprzez mechanior » 30 Sie 2017 20:36

Moim zdaniem pompy wielotłoczkowe są pod każdym względem LEPSZE od zębatych.
Ja mam 15 lat doświadczenia wyłącznie jako mechanik i to głównie przy systemach z pompami tłoczkowymi o zmiennej wydajności. Pompy tłoczkowe nie rozpadają się bez powodu, zawsze jest jakaś wyraźna przyczyna: zły olej lub jego brak, woda w oleju, zanieczyszczenia, kawitacja, rozregulowanie systemu kontroli ciśnienia i wydajności i tak dalej.
Pompy zębate pękają jak popkorn podczas normalnej eksploatacji, w jednych maszynach częściej w innych rzadziej, zużycie na skutek wytarcia wewnętrznej powierzchni korpusu jest tak rzadkie jak w pompach tłoczkowych zmielenie tłoczków. Następną pod względem częstotliwości awarią jest ukręcenie wałka napędowego lub jego sprzęgła co pociąga za sobą i tak zniszczenie wieloklinu lub stożka wałka (urwanie gwintu śruby blokującej) co zazwyczaj wymaga wymiany całej pompy bo wałki zębate do Bonfiglioli czy Bosch`a przeważnie nie są dostępne jako część zamienna.
O prostych urwaniach szpilek czy wytarciach uszczelniaczy na segmentach czy wałkach napędowych (wraz z uszkodzeniem powierzchni wałka) nie ma co dyskutować bo są proste do usunięcia.

90% pomp tłoczkowych można naprawić wymieniając elementy ale rzadko są to tłoczki i cylinder a uszkodzona obudowa to już ewenement choć się zdarza, w zębatej poza zębatkami i obudową nie ma nic do wymiany... separatory boczne zużywają się rzadko i można je tanio naprawić...

Oczywiście to moje subiektywne obserwacje.
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20865
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Re: Pomocy/ jaka kupić JCB 8018 vs Yanmar sv17

Postprzez instbor » 30 Sie 2017 23:02

No to chyba tyle w temacie mini. Widziałem kiedyś ogłoszenie z taką 8018 za 15K i zastanawiałem się co jest z nią nie tak. Z tego co piszecie wynika że wszystko :-)

instbor
Młodszy operator

Maszyna: Mecalac 14 MXT, Volvo ec25

Firma: INSTBOR


Pomocy/ jaka kupić JCB 8018 vs Yanmar sv17

Postprzez Arcio » 31 Sie 2017 13:20

instbor napisał(a):Tulejowanie rozgraniczamy na wymianę tulei i sworzni


No właśnie, w normalnej minikoparce takiej jak np CAT 301.8C wymienia się tuleje i sworznie, ale niestety ten sposób rozumowania nie dotyczy małych JCB - tu nie wystarczy wymiana sworzni i tulejek bo punkty względem których sworzeń się nie obraca również podlegają regeneracji np końcówka boom-u, szczyt stick-a ..... niestety w JCB801x średnica sworzni jest taka jak u konkurencji w microkoparkach, a te 25-ki przy łyżce to tylko w micro i JCB 801x.

Awatar użytkownika
Arcio
Fachoperator

  • Posty: 1065
  • Rejestracja: 10 Gru 2010 15:05
  • Miejscowość: Rybnik
  • Pochwały: 71

Maszyna: gąsienicowa, japońska :)

Firma: Kant i bubel.


Re: Pomocy/ jaka kupić JCB 8018 vs Yanmar sv17

Postprzez instbor » 31 Sie 2017 14:38

Wymiana o której piszesz arci to w przypadkach kiedy maszyną pracuje operator a nie rzeźnik(nie wspomnę o właścicielu, który to ma władzę wykonawczą).Niestety jak maszyna jest zapuszczona do kilku mm luzu to nie ma reguły co to by nie było to musi się poddać i będzie się wybijało. A jcb wiedzie prym w tandetności odlewów. Sa tak słabej jakości że możesz zapomnieć o spawaniu czy napawaniu. Czy to mała maszyna czy duża.

instbor
Młodszy operator

Maszyna: Mecalac 14 MXT, Volvo ec25

Firma: INSTBOR


Pomocy/ jaka kupić JCB 8018 vs Yanmar sv17

Postprzez Arcio » 01 Wrz 2017 18:38

instbor napisał(a):jcb wiedzie prym w tandetności odlewów

Te nowe małe wackerowskie Cat-y to też już kupa, w 301.7D prawie wszystkie sworznie schudły o 5mm względem 301.8C, a pionowe w koniu mają zaledwie 40mm - to już JCB ma więcej. 302.2D i 302.4D mają też bardzo marne połączenia na wysięgu. Gdyby tak np porównać moje VIO20 z 302.2 D i 302.4D pod względem średnic zastosowanych sworzni to w VIO20 prawie każdy sworzeń ma 10mm większą średnicę.
instbor napisał(a):możesz zapomnieć o spawaniu czy napawaniu

Ja w ogóle nie biorę pod uwagę spawania czy napawania, wybite otwory wytaczam +10-12mm i później tulejuję celem przywrócenia nominalnego wymiaru.

Awatar użytkownika
Arcio
Fachoperator

  • Posty: 1065
  • Rejestracja: 10 Gru 2010 15:05
  • Miejscowość: Rybnik
  • Pochwały: 71

Maszyna: gąsienicowa, japońska :)

Firma: Kant i bubel.


Re: Pomocy/ jaka kupić JCB 8018 vs Yanmar sv17

Postprzez instbor » 02 Wrz 2017 07:48

[/quote]
Ja w ogóle nie biorę pod uwagę spawania czy napawania, wybite otwory wytaczam +10-12mm i później tulejuję celem przywrócenia nominalnego wymiaru.[/quote]

My jak robimy u siebie to też jest taka procedura, ale jak robiliśmy na wyjeździe mając do dyspozycji gotowe tulejki nadwymiary co 5mm to było przykro jak brakowało tych 5mm ścianki. Trafiają się odlewy takie,że dolejesz kawałek rantu czy jajka i obrobisz to, ale nie w jcb.

instbor
Młodszy operator

Maszyna: Mecalac 14 MXT, Volvo ec25

Firma: INSTBOR


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej