wibako

CAT 432D Operowanie widłami

Moderator: mechanior

CAT 432D Operowanie widłami

Postprzez digidy » 01 Lis 2017 22:00

Marka i model maszyny: CAT 432D(1)
Rok produkcji: 2003

Witam wszystkich. Mam problem z transportem palet - głównie ich przewóz. Od nowości moja kopaczka nie posiadała wideł stąd mam małe doświadczenie w tej kwestii... Posiadam CATa 432D, nic nie regulowałem od nowości, żadnych zaworów przy rozdzielaczach nie skręcałem. Czy to normalne, że przy otwartym rekinie (najczęściej prawie na maxa otwartym żeby szczelina widokowa była duża) gdy celuję widłami w paletę nie mogę zamknąć łyżki aby wziąć paletę "na siebie"? Jeśli chcę paletę przechylić w swoją stronę muszę bardziej otworzyć rekina i wówczas uzyskuję odpowiedni kąt palety (poziom) jednak siłowniki rekina nie trzymają i najczęściej po chwili znowu paleta nie jest w poziomie... Też nie możecie na otwartym rekinie zamykać łyżki czy u mnie coś z zaworem przy rozdzielaczu(mam do podkręcić)? Przygodę z widłami dopiero zaczynam i dla siłowników rekina to niedobrze aby ciężar palety spoczywał na nich, lepiej żeby łyżka była zamknięta i stąd moje kolejne pytanie... Kiedy macie palety spiętrowane i jest to jakis delikatny materiał typu specjalna kostka brukowa gdzie nie może być widać rys to mam mały problem, wolałbym w tę górną paletę wjechać widłami z otwartym rekinem i potem tylko zamknąć łyżkę (przy otwartym rekinie) żeby widły nie zrobiły żadnych rys kiedy palety stoją krzywo i mają niskie poprzeczki, zdjąć tą paletę na dół i dopiero potem zamykać rekina jednocześnie zamykając łyżkę aby transportować towar z całkowicie zamkniętym rekinem... Problemem jest wjechanie w górną paletę przy otwartym rekinie i potem zamykanie rekina przy jednoczesnym zamykaniu łyżki aby uzyskać całkowite zamknięcie rekina dalej do transortu kiedy palety są na niskim klocku (niskiej poprzeczce) a widły dość grube i zawsze jakaś ryska się zrobi... Jak sobie w tym radzicie? Otwieracie rekina prawie na maxa żeby ucelować w paletę i potem od razu zamykacie rekina zamykając łyżkę? Jak wjeżdzać w dolną paletę, na czuja czy wychylacietrochę na bok głowę żeby było widać kąt wideł? Te dolne palety na nierównej ziemi/trawie trochę uciążliwe są.

digidy
Operator

  • Posty: 212
  • Rejestracja: 14 Paź 2009 15:41
  • Miejscowość: łódzkie

Reklama

simmet

CAT 432D Operowanie widłami

Postprzez mechanior » 01 Lis 2017 22:12

yyyyy... za dużo informacji na raz :D
Nowsze maszyny mają tak ustawione ciśnienia że na szczęce nie pokombinujesz a jak przegniesz z obciążeniem to ramie nie opadnie (gdyby zjechało spokojnie w dół na glebe było by w sumie bezpieczne dla ładunku) ale łyżka się otworzy/wysypie - czyli paleta lezy na ryju w stercie przed maszyną...
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20865
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


CAT 432D Operowanie widłami

Postprzez zeppelin zm 15 » 01 Lis 2017 22:29

Hehe trochę głupie to rozwiązanie że łyżka się otworzy.
Dyskusja z idiotą jest jak zapasy w błocie z świnią.
Po pewnym czasie zauważasz że świni się to podoba.

zeppelin zm 15
Fachoperator

Maszyna: Wszystkie

Firma: Wspaniała


Re: CAT 432D Operowanie widłami

Postprzez Piotrekk » 02 Lis 2017 07:54

jak palety zbieram z ziemi to podjeżdżam z otwartym rekinem na maxa, celuje, "wjeżdżam widłami" pod paletę, pcham dźwignię do przodu od ładowacza(pływająca łyżka się załącza) i w tym momencie zamykam rekina. dalej tylko trzeba ponieść. Musisz sobie jakąś metodę sam opracować, ile operatorów tyle technik pracy. Palet z kostką to chyba nie wolno wozić na widłach(nie powinno się), u mnie na przykład można wozić na widłach max 700kg(maszyna stara)

Piotrekk
Młodszy operator

Maszyna: cat 428 series 2


CAT 432D Operowanie widłami

Postprzez damman » 02 Lis 2017 09:19

W 432D jest chyba najwygodniejsze operowanie rekinem z widlami że wszystkich maszyn (krokodyl pod kciukiem). Ja palety które są na ziemi biorę na czuja na zamkniętym krokodylu, te co są wyżej to uchylam trochę krokodyla i podnosząc do góry od razu zamykam. Jak trzeba otworzyć całkiem to też nabieram paletę na otwartym krokodylu i jak jeszcze paleta jest na ziemi to go zamykam do końca. Pamiętaj że jak Góra łyzki jest w poziomie to widły też leżą poziomo na ziemi

damman
Pomocnik operatora

Maszyna: Cat 428B

Firma: DaKop


Re: CAT 432D Operowanie widłami

Postprzez Marcin1986 » 02 Lis 2017 18:40

damman napisał(a):. Pamiętaj że jak Góra łyzki jest w poziomie to widły też leżą poziomo na ziemi

Ile bym oddał żeby też tak mieć w mojej maszynie :)
Wielu wie dużo, nikt wszystkiego.

Awatar użytkownika
Marcin1986
Młodszy operator

  • Posty: 107
  • Rejestracja: 02 Lip 2016 20:08
  • Miejscowość: Poznań
  • Pochwały: 1

Maszyna: JCB 3CX Turbo Plus 2016r.

Firma: Zakład Robót Drogowych


CAT 432D Operowanie widłami

Postprzez MisiekMati1993 » 06 Lis 2017 11:32

Ja zawsze podnoszę palety na otwartym na maksa rekinie i potem ewentualnie go zamykam korygując ustawienie palety poprzez zmianę kąta nachyleni łyżki.

Pracuje na CAT 432D z 2005 roku i nie ma on najmniejszych problemów z podnoszeniem palet z kostką brukową czy innymi materiałami. Powiem więcej, podnoszę nim bigbagi których masa przekracza 1 tonę i dopiero wtedy przymaksymalnej wysokości faktycznie czuć, że ładowacz ma ciężko.

Awatar użytkownika
MisiekMati1993
Nowicjusz

  • Posty: 4
  • Rejestracja: 26 Paź 2017 12:52

Maszyna: CAT 432D 2005

Firma: własna działalność


CAT 432D Operowanie widłami

Postprzez MARIO/MECALAC » 06 Lis 2017 12:07

Paleta kostki ma ok 1400-1500 kg a krawężniki 1600kg więc bigbagi to żaden wyczyn :mrgreen:
Proszę nie wydzwaniać w sprawie naprawy Mecalaca. Nie jestem mechanikiem


Jeśli pomogłem nie pisz Dziękuje kliknij POCHWAŁA!!
Rezerwiści To Specjaliści Pędzą Bimber Nawet Z Liści

Awatar użytkownika
MARIO/MECALAC
Fachoperator

  • Posty: 3306
  • Rejestracja: 29 Paź 2009 19:39
  • Miejscowość: CZĘSTOCHOWA
  • Pochwały: 132

Maszyna: MECALAC 12 MXT

Firma: OL-KOP


CAT 432D Operowanie widłami

Postprzez gabi1983 » 06 Lis 2017 19:20

Poziomujesz łyżkę opuszczasz do ziemi zatrzymując trochę nad co by nie porysować terenu na którym jesteś :D gajaga w prawo co by opuścić widły na ziemie i popraw w lewo co by widły stukły o łyżke i masz je 5 -10 cm nad ziemią i wjazd w paletę kilka razy popróbujesz i trafisz za każdym razem ,polecam te metode na euro palety z dechą na dole bo te od kostki to wystarczy widły po ziemi pchać a tak euro nie rozwalisz .wiem że troche ten opis zabawny ale kiedyś taki stary operator mi tak poradził i już tak 12 lat
robie i polecam dalej .pozdro

gabi1983
Młodszy operator

  • Posty: 109
  • Rejestracja: 11 Cze 2016 13:15
  • Miejscowość: Poznań
  • Pochwały: 1

Maszyna: Cat428d

Firma: P.S.


CAT 432D Operowanie widłami

Postprzez gruszon18 » 19 Lis 2017 02:34

Techniki są różne.. Ważne żeby pamiętać o masie maksymalnej która można na widlach przewozić.. Spotkałem się z czymś takim że w Case'ie masa była opisana że 500kg na jedną sztukę wideł czyli max była tona ogólnie.. A obecnie na jcb mam 850 kg na widły.. A co lepsze że właśnie palety z kostką ważą ponad 1300kg. Wiec w sumie nie wiem jak odbierać już to wszystko..

Awatar użytkownika
gruszon18
Fachoperator

  • Posty: 704
  • Rejestracja: 26 Cze 2017 16:47
  • Miejscowość: Świdnik
  • Pochwały: 26

Maszyna: Jcb 4cx Super

Firma: Gpk Mełgiew


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej