wibako

Duża koparka kołowa, może CAT 318C ? -2005r - 19ton

Miejsce do zadawania pytań typu: "3CX czy 428?"

Moderator: peckiel

Duża koparka kołowa, może CAT 318C ? -2005r - 19ton

Postprzez DLT » 01 Sty 2018 11:28

Witam Panów,
zamierzam kupić dużą koparkę obrotową. Używaną, tak rocznik około 2003 - 2008. Masa około 18-20t. Zastanawiałem się nad CAT 318C i pytanie co o tym sądzicie?
Koparki potrzebuję głównie do wykopów ale także plantowania terenu. Jest duży plac i trzeba zebrać jakąś powierzchnię ładując na auta. Koparkę też w wolnych chwilach będę stawiał na górce obok przesiewaka do niego ładował urobek, więc duża łyżka jest tutaj ważna. Zależy mi na tym by czerpak był możliwie największy (najlepiej coś pośredniego pomiędzy skarpówką a normalną łyżką koparkową) coś takiego:
Image

Pytania:
1. Jaką największą łyżkę założę do takiej koparki? Tak żeby jej nie przewróciło ale też tak by robota się posuwała. Ile m3 włoży się na taką łyżkę.
2. Jakie jest mniej więcej spalanie na godzinę pracy takiego sprzętu ?
3. Czy polecacie CAT w tych rocznikach, czy może inna marka lepsza?
4. Niektóre koparki mają też podpory z przodu. Czy warto je zamontować? Jak bardzo zwiększa się stabilność maszyny ?
5. Na co zwrócić uwagę przy zakupie takiej maszyny? (nigdy nie miałem koparki)
6. Co to za ustrojstwo i ile to kosztuje? https://www.youtube.com/watch?v=_Nnd-ffMsxE

Pozdrawiam.!

DLT
Nowicjusz

  • Posty: 8
  • Rejestracja: 01 Sty 2018 11:03

Maszyna: VOLVO BL71
MAN TGS 8x4

Firma: DLT


Reklama

simmet

Duża koparka kołowa, może CAT 318C ? -2005r - 19ton

Postprzez Luka » 01 Sty 2018 11:45

To ostatnie to rototilt/tiltrotor.
Resztę sobie znajdziesz, bo funkcjonalność tego jest niesamowita.

Luka
Operator

Maszyna: Szukam

Firma: Transport


Duża koparka kołowa, może CAT 318C ? -2005r - 19ton

Postprzez zeppelin zm 15 » 01 Sty 2018 12:31

Stopy podnoszą sporo stabilność. Lepiej szukaj modelu z stopami niż je dokładać.
Dyskusja z idiotą jest jak zapasy w błocie z świnią.
Po pewnym czasie zauważasz że świni się to podoba.

zeppelin zm 15
Fachoperator

Maszyna: Wszystkie

Firma: Wspaniała


Duża koparka kołowa, może CAT 318C ? -2005r - 19ton

Postprzez DLT » 02 Sty 2018 02:36

Dziękuję za odpowiedzi. Czy na pozostałe pytania mogę prosić jakieś sugestie? Są dla mnie cenne zważywszy, że nigdy koparki obrotowej nie posiadałem.
Pozdrawiam.

DLT
Nowicjusz

  • Posty: 8
  • Rejestracja: 01 Sty 2018 11:03

Maszyna: VOLVO BL71
MAN TGS 8x4

Firma: DLT


Duża koparka kołowa, może CAT 318C ? -2005r - 19ton

Postprzez Sobek » 02 Sty 2018 20:22

Osobiście Ci powiem że do tego typu prac znacznie lepiej sprawdzi się koparka gąsienicowa tym bardziej w tej wadze. Kołowa w tej masie będzie bardzo szybko się zakopywała w miękkim gruncie przez co praca nią będzie męcząca oraz znacznie mniej wydajna. Lepiej szukałbym na twoim miejscu CATa 320, założysz łyżkę do niego około 1,1 - 1,2m3 i robota będzie odchodzić w oczach bez porównania do kołówki.
Ostatnio edytowany przez Sobek, 02 Sty 2018 22:31, edytowano w sumie 1 raz

Sobek
Młodszy operator

  • Posty: 195
  • Rejestracja: 12 Wrz 2007 21:47
  • Miejscowość: Lubuskie
  • Pochwały: 6

Maszyna: 428C, MAN 6X6, Atlas 1404,

Firma: własna


Duża koparka kołowa, może CAT 318C ? -2005r - 19ton

Postprzez zeppelin zm 15 » 02 Sty 2018 20:27

, to fakt ale ciekawe czy kolega mi nisko podwozie
Dyskusja z idiotą jest jak zapasy w błocie z świnią.
Po pewnym czasie zauważasz że świni się to podoba.

zeppelin zm 15
Fachoperator

Maszyna: Wszystkie

Firma: Wspaniała


Duża koparka kołowa, może CAT 318C ? -2005r - 19ton

Postprzez dawidg2 » 02 Sty 2018 21:05

Jak ma ciężarówki to coś sobie kupi 4 osiowego.

dawidg2
Fachoperator

  • Posty: 6204
  • Rejestracja: 14 Kwi 2008 20:47
  • Miejscowość: Krzemieniewo
  • Pochwały: 134

Maszyna: JCB, Schaeff

Firma: Szukam


Duża koparka kołowa, może CAT 318C ? -2005r - 19ton

Postprzez DLT » 04 Sty 2018 02:41

Nie chcę zbędnych nabytków w postaci podwozia. Wolałbym by koparka była samo jezdna. Fakt, że ciężka ale zakopać koparkę jest ciężko zważywszy że samemu można się wygrzebać. Mówię oczywiście o terenach standardowych a nie bagnach.

Na co zwrócić jeszcze uwagę? Zastanawiam się, bo jest dużo ciekawych ofert ale bez podpór. Może kupić bez a jak będzie brakować to się domontuje?

Sprawa druga, jak z awaryjnością CAT'a ? przy przebiegach 10-13 tys mth

DLT
Nowicjusz

  • Posty: 8
  • Rejestracja: 01 Sty 2018 11:03

Maszyna: VOLVO BL71
MAN TGS 8x4

Firma: DLT


Duża koparka kołowa, może CAT 318C ? -2005r - 19ton

Postprzez mechanior » 06 Sty 2018 00:51

M318D - silnik na CommnRail, trzeba zajebiście dbać o jakość paliwa, wymieniać filtry częściej niż zakłada instrukcja (250-300 mth zamiast 500). Układ paliwowy wytrzymuje 5-8 tysięcy motogodzin
M318C pompa wtryskowa rotacyjna, nie jest wieczna ale znacznie tańsza...
Obydwa silniki w tych maszynach to 6 cylindrowe Perkinsy, jeden starszy seria 1100 a drugi odrobinę nowszy...
Silnik mocny, wystarczający z zapasem, niestety jeśli nie jest zadbany (jakość oleju i częstotliwość wymiany) to dosyć szybko pojawiają się przedmuchy co zresztą nie bardzo mu przeszkadza w dalszej pracy.
CATy nie należą do oszczędnych... ale robotę robią, to nie maszyna do "pyrkania" na godziny choć dużo zależy od operatora, dokładnych danych nie podam bo ja naprawiam te graty a nie robię na nich.
Trwałe i sprawdzone mosty oraz cały napęd. Sporadycznie przecieki na złączu obrotowym.
Wrażliwa elektronika silnika - zwłaszcza na głupotę obsługi czyli odpalanie z prostowników startowych.

Maszyna mocna i szybka, nie spotkałem operatora który by na nią narzekał.
Ze względu na masę nie bardzo nadaje się w teren, natomiast doskonale sprawdza się przy przeładunkach, głębokiej kanalizacji czy wykopach masowych, łyżka 1m3 to betka, widziałem pozakładane 1.2 i większe, nie polecam ale dawała radę.

Maszyna z 2005 roku ma trochę bardziej rozbudowaną elektronikę niż pierwsze modele 2003-2004, wskaźnik prędkości w km/h, pełną elektroniczną regulację parametrów jazdy i hamowania (nie wiem czy to takie dobre, czujniki po kilkaset złotych i więcej ale nie psuja się często).

Podpory jednym pomagają innym przeszkadzają zwłaszcza że obniżają znacznie prześwit oraz kąt podejścia, no i dodatkowa para podpór swoje waży.

Nie łudź się że jak koparka ma swoje koła to już jest samojezdna, w praktyce jej zasięg nie przekracza kilkunastu kilometrów. A prędkość to maksymalnie 35 km/h na prostej, po płaskim i na pełnym gazie... co oznacza maksymalne spalanie (30 litrów na h?)

Autor postu otrzymał pochwałę
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20865
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej