wibako

Rejestracja koparko-ładowarki

Miejsce do zadawania pytań typu: "3CX czy 428?"

Moderator: peckiel

Rejestracja koparko-ładowarki

Postprzez wiesiek2075 » 09 Sty 2018 19:05

Witam! Jeżeli temat był już poruszany na forum to przepraszam ale nie znalazłem odpowiedzi na moje pytanie. A mianowicie chcę kupić używaną koparko-ładowarkę. Najlepiej na umowę kupna bo nie posiadam działalności gospodarczej, ale faktura VAT też wchodzi w grę. I mam takie pytanie czy muszę gdzieś taką maszynę zarejestrować bo z tego co wiem jest to pojazd wolno bieżny więc w wydziale komunikacji chyba nie??? Jeżeli pojadę po drodze publicznej i zatrzyma mnie policja to co mam okazać jako dowód własności umowę albo fakturę mam wozić ze sobą??? Uprawnienia oczywiście posiadam ,a i wiem że OC trzeba wykupić. Bardzo proszę o jakieś informacje w tym temacie.

wiesiek2075
Nowicjusz

  • Posty: 6
  • Rejestracja: 06 Gru 2017 21:17

Maszyna: Jeszcze nie posiadam

Firma: planowana własna


Reklama

simmet

Rejestracja koparko-ładowarki

Postprzez zeppelin zm 15 » 09 Sty 2018 19:28

Dowód zakupu i OC.
Dyskusja z idiotą jest jak zapasy w błocie z świnią.
Po pewnym czasie zauważasz że świni się to podoba.

zeppelin zm 15
Fachoperator

Maszyna: Wszystkie

Firma: Wspaniała


Re: Rejestracja koparko-ładowarki

Postprzez wiesiek2075 » 09 Sty 2018 19:36

Czyli umowę lub fakturę trzeba wozić ze sobą? Dzięki :piwo:

wiesiek2075
Nowicjusz

  • Posty: 6
  • Rejestracja: 06 Gru 2017 21:17

Maszyna: Jeszcze nie posiadam

Firma: planowana własna


Rejestracja koparko-ładowarki

Postprzez fromKRK » 09 Sty 2018 19:47

Maszyny budowlanej - wolnobieżnej się nie rejestruje.
W maszynie zawsze mam przy sobie tylko odcinek potwierdzający zapłacenie OC , gdyż jest na nim napisane imię i nazwisko właściciela oraz numer VIN maszyny. Żadnej umowy czy faktury nigdy nie woziłem ze sobą.

Awatar użytkownika
fromKRK
Młodszy operator

  • Posty: 141
  • Rejestracja: 24 Sty 2011 16:54
  • Miejscowość: Kraków
  • Pochwały: 6

Maszyna: JCB 3CX, JCB 8015, ISUZU NPR,

Firma: własna


Rejestracja koparko-ładowarki

Postprzez ezsimo » 09 Sty 2018 19:49

Zakładając że traktujemy koparko-ładowarkę jako pojazd wolnobieżny (konstrukcyjnie do 25 km/h) to musisz posiadać:
- uprawnienia do kierowania pojazdem wolnobieżnym (np. prawo jazdy kat. B),
- ubezpieczenie OC,
- dobrze mieć jakiś dokument własności (kopia faktury, umowy zakupu itp), choć żaden przepis nie wskazuje tego wprost,
- z tyłu powinieneś mieć trójkąt wolnobieżny,
- sprawne oświetlenie,
- tabliczkę o wymiarach nie mniejszych niż 25×15 cm, umieszczoną na prawym boku pojazdu, podającą imię i nazwisko (nazwę) właściciela pojazdu oraz jego adres; jeżeli jeden właściciel posiada kilka pojazdów, na tabliczce należy dodatkowo umieścić numer kolejny pojazdu.

ezsimo
Operator

  • Posty: 272
  • Rejestracja: 11 Wrz 2016 12:02
  • Miejscowość: Mazowieckie
  • Pochwały: 43

Maszyna: Cat 301.5, JCB 3C, JCB 3CX

Firma: AST


Rejestracja koparko-ładowarki

Postprzez MARIO/MECALAC » 09 Sty 2018 20:49

ezsimo napisał(a):- dobrze mieć jakiś dokument własności (kopia faktury, umowy zakupu itp), choć żaden przepis nie wskazuje tego wprost,

ezsimo napisał(a):- tabliczkę o wymiarach nie mniejszych niż 25×15 cm, umieszczoną na prawym boku pojazdu, podającą imię i nazwisko (nazwę) właściciela pojazdu oraz jego adres; jeżeli jeden właściciel posiada kilka pojazdów, na tabliczce należy dodatkowo umieścić numer kolejny pojazdu.




Nigdy się z tym nie spotkałem na budowie ani za pośrednictwem policji
Proszę nie wydzwaniać w sprawie naprawy Mecalaca. Nie jestem mechanikiem


Jeśli pomogłem nie pisz Dziękuje kliknij POCHWAŁA!!
Rezerwiści To Specjaliści Pędzą Bimber Nawet Z Liści

Awatar użytkownika
MARIO/MECALAC
Fachoperator

  • Posty: 3306
  • Rejestracja: 29 Paź 2009 19:39
  • Miejscowość: CZĘSTOCHOWA
  • Pochwały: 132

Maszyna: MECALAC 12 MXT

Firma: OL-KOP


Re: Rejestracja koparko-ładowarki

Postprzez wiesiek2075 » 09 Sty 2018 20:51

Pytam bo na jednym ogłoszeniu przeczytałem że ,,gotowa do rejestracji". A tą tabliczkę to samemu się wykonuje?

wiesiek2075
Nowicjusz

  • Posty: 6
  • Rejestracja: 06 Gru 2017 21:17

Maszyna: Jeszcze nie posiadam

Firma: planowana własna


Rejestracja koparko-ładowarki

Postprzez ezsimo » 09 Sty 2018 20:56

Żeby była gotowa do rejestracji to musiałaby mieć homologację, a to raczej mało prawdopodobne.

Co do tabliczki to wynika ona z par. 52 ust. 6 rozporządzenia "w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia". Ja też nigdy jej nie widziałem na żadnym pojeździe wolnobieżnym : ).

ezsimo
Operator

  • Posty: 272
  • Rejestracja: 11 Wrz 2016 12:02
  • Miejscowość: Mazowieckie
  • Pochwały: 43

Maszyna: Cat 301.5, JCB 3C, JCB 3CX

Firma: AST


Re: Rejestracja koparko-ładowarki

Postprzez Piotr mc 85 » 10 Sty 2018 15:23

wiesiek2075 napisał(a): A tą tabliczkę to samemu się wykonuje?

Tak.
ezsimo napisał(a):Żeby była gotowa do rejestracji to musiałaby mieć homologację, a to raczej mało prawdopodobne.

Bzdura, oczywiście że ją ma, np. szyby, oświetlenie wszystko ma nabitą homologację jak we wszystkich pojazdach poruszających się po drogach. Poza tym kop-ład., ładowarki, koparki znanych marek (chodzi o nie chińskie) mają miejsca na tablicę rejestracyjną, tylne podświetlane, a maszyny na rynek UK nawet światło przeciwmgielne tylne.
Jeśli dana maszyna nie posiadała by homologacji drogowej to w deklaracji zgodności byłoby to napisane i obowiązywał bezwzględny zakaz poruszania się nią w ruchu drogowym.
To że u nas nie jest wymagana rejestracja maszyn to inna bajka, co nie oznacza że nie można tego zrobić, lub nie jest to wymagane w innych krajach.
Jako ciekawostka u arabów nawet koparki gąsienicowe, spycharki, układarki rur, itd. mają tablice rejestracyjne (z przodu i z tyłu), a samochody ciężarowe ładowność na drodze taką jak techniczna, także co kraj to obyczaj.
Pozdrawiam Piotr

Piotr mc 85
Fachoperator

  • Posty: 1318
  • Rejestracja: 16 Cze 2008 22:26
  • Miejscowość: Jaźwina
  • Pochwały: 34

Maszyna: VOLVO L150E, XCMG ZL50GCE, Hanomag55D,W K611, CAT 301.5

Firma: Kopalnia


Rejestracja koparko-ładowarki

Postprzez ezsimo » 10 Sty 2018 16:58

Co do rejestracji to nie masz racji. Już był wątek z podaniem szczegółowych przepisów. Do rejestracji potrzebujesz świadectwa zgodności WE albo świadectwa zgodności wraz z oświadczeniem zawierającym dane i informacje o pojeździe niezbędne do rejestracji i ewidencji pojazdu, dopuszczenia jednostkowego pojazdu, decyzji o uznaniu dopuszczenia jednostkowego pojazdu albo świadectwa dopuszczenia indywidualnego WE pojazdu. Pojazdy wolnobieżne są zwolnione z tego obowiązku na podstawie art. 70d ust. 2 PoD. W teorii przepis ten obejmuje także inne maszyny budowlane niż wolnobieżne, ale konia z rzędem komuś, komu uda się zarejestrować taką maszynę bez dokumentów wymaganych w świetle art. 72 PoD.

ezsimo
Operator

  • Posty: 272
  • Rejestracja: 11 Wrz 2016 12:02
  • Miejscowość: Mazowieckie
  • Pochwały: 43

Maszyna: Cat 301.5, JCB 3C, JCB 3CX

Firma: AST


Rejestracja koparko-ładowarki

Postprzez Piotr mc 85 » 11 Sty 2018 15:06

Jeśli w innych krajach można czy trzeba rejestrować maszynę (nie wiem, nie wnikam) tzn. że maszyna musi posiadać homologację drogową. Będę miał chwilę to sprawdzę.
Pozdrawiam Piotr

Piotr mc 85
Fachoperator

  • Posty: 1318
  • Rejestracja: 16 Cze 2008 22:26
  • Miejscowość: Jaźwina
  • Pochwały: 34

Maszyna: VOLVO L150E, XCMG ZL50GCE, Hanomag55D,W K611, CAT 301.5

Firma: Kopalnia


Rejestracja koparko-ładowarki

Postprzez MARIO/MECALAC » 11 Sty 2018 23:18

Żeby jeździć po drodze publicznej trzeba mieć najważniejsze światła i coś jeszcze. A skoro producent dopuszcza dany sprzęt na drogi publiczne to musi mieć homologację
Proszę nie wydzwaniać w sprawie naprawy Mecalaca. Nie jestem mechanikiem


Jeśli pomogłem nie pisz Dziękuje kliknij POCHWAŁA!!
Rezerwiści To Specjaliści Pędzą Bimber Nawet Z Liści

Awatar użytkownika
MARIO/MECALAC
Fachoperator

  • Posty: 3306
  • Rejestracja: 29 Paź 2009 19:39
  • Miejscowość: CZĘSTOCHOWA
  • Pochwały: 132

Maszyna: MECALAC 12 MXT

Firma: OL-KOP


Re: Rejestracja koparko-ładowarki

Postprzez Piotr mc 85 » 12 Sty 2018 09:09

MARIO/MECALAC napisał(a):Żeby jeździć po drodze publicznej trzeba mieć najważniejsze światła

I to homologowane. Pierwsze serie maszyn np. z Chin miały jakieś oświetlenie bez oznaczeń tak jak moja XCMG z 2006r., w 2007 było już inne oświetlenie drogowe z homologacją.
MARIO/MECALAC napisał(a): A skoro producent dopuszcza dany sprzęt na drogi publiczne to musi mieć homologację

Tak jak pisałem, np. moje VOLVO ma miejsce na tablice rejestracyjne przód i tył podświetlone, Hanomag z z '87 tylko z tyłu z podświetleniem. Czyli maszyny przewidziane do jazdy po drogach publicznych.
https://www.youtube.com/watch?v=FYnxhRi59wo Przykładowo maszyna na Niemieckich blachach
https://www.youtube.com/watch?v=svR7G3-Wg4E kolejne
Image
to finlandia.
Image
Image
Dobra z mojej strony koniec tłumaczenia, więcej nie śmiecę.
Pozdrawiam Piotr

Piotr mc 85
Fachoperator

  • Posty: 1318
  • Rejestracja: 16 Cze 2008 22:26
  • Miejscowość: Jaźwina
  • Pochwały: 34

Maszyna: VOLVO L150E, XCMG ZL50GCE, Hanomag55D,W K611, CAT 301.5

Firma: Kopalnia


Rejestracja koparko-ładowarki

Postprzez ezsimo » 12 Sty 2018 11:15

To tak nie działa : )
Rejestracja pojazdu to w świetle prawa decyzja administracyjna, ze wszelkimi tego konsekwencjami. Urzędnik wydając decyzję (rejestrując pojazd) musi opierać się wprost na obowiązujących przepisach prawa materialnego (Prawo o Ruchu Drogowym i pochodne akty prawne, w szczególności rozporządzenie "w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia") oraz prawa procesowego (Kodeks Postępowania Administracyjnego).

To, że pojazd posiada lub nie miejsce na tablicę, dla urzędnika i w świetle prawa nie ma żadnego znaczenia. Poza tym produkowane maszyny często są eksportowane do różnych krajów, często także trafiają w ramach importu prywatnego, a wiadomo że producenci starają się ujednolicać i unifikować wszystko co się da w ramach oszczędności kosztów produkcji.

W pełni zgadzam się natomiast z kwestią homologacji oświetlenia - nawet pojazd poruszający się po drodze bez konieczności rejestracji (np. wolnobieżny) musi być wyposażony w oświetlenie posiadające odpowiednie znaki homologacji.

ezsimo
Operator

  • Posty: 272
  • Rejestracja: 11 Wrz 2016 12:02
  • Miejscowość: Mazowieckie
  • Pochwały: 43

Maszyna: Cat 301.5, JCB 3C, JCB 3CX

Firma: AST


Re: Rejestracja koparko-ładowarki

Postprzez Piotr mc 85 » 12 Sty 2018 11:56

ezsimo napisał(a):To, że pojazd posiada lub nie miejsce na tablicę, dla urzędnika i w świetle prawa nie ma żadnego znaczenia.

Tak, zgadza się, chodziło o to że fakt ten wskazuje na logikę że pojazd musi posiadać homologację drogową.
ezsimo napisał(a):Rejestracja pojazdu to w świetle prawa decyzja administracyjna, ze wszelkimi tego konsekwencjami. Urzędnik wydając decyzję (rejestrując pojazd) musi opierać się wprost na obowiązujących przepisach prawa materialnego (Prawo o Ruchu Drogowym i pochodne akty prawne, w szczególności rozporządzenie "w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia") oraz prawa procesowego (Kodeks Postępowania Administracyjnego).

Jeśli tak to ok, na tą chwilę nie mam fachowej wiedzy w temacie więc nie kwestionuję.
Pozdrawiam Piotr

Piotr mc 85
Fachoperator

  • Posty: 1318
  • Rejestracja: 16 Cze 2008 22:26
  • Miejscowość: Jaźwina
  • Pochwały: 34

Maszyna: VOLVO L150E, XCMG ZL50GCE, Hanomag55D,W K611, CAT 301.5

Firma: Kopalnia


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej