wibako

Wymiana oleju w skrzyni biegów jcb 3c

Moderator: peckiel

Wymiana oleju w skrzyni biegów jcb 3c

Postprzez Blaster » 09 Sty 2018 22:29

Marka i model maszyny: Jcb 3c
Rok produkcji: Ok 85
Numer seryjny: Nie ma plakietki

Witam czy ktoś podpowie jak wymienić olej w skrzyni biegów w jcb 3c i jaki zalać olej

Blaster
Fizol

  • Posty: 25
  • Rejestracja: 09 Sty 2018 22:23

Maszyna: Jcb 3c

Firma: Phu Baster


Reklama

simmet

Wymiana oleju w skrzyni biegów jcb 3c

Postprzez ezsimo » 10 Sty 2018 00:12

Przede wszystkim napisz jaki masz napęd - zmiennik czy sprzęgło oraz jaką skrzynię biegów (było montowanych wiele różnych rodzajów).

ezsimo
Operator

  • Posty: 272
  • Rejestracja: 11 Wrz 2016 12:02
  • Miejscowość: Mazowieckie
  • Pochwały: 43

Maszyna: Cat 301.5, JCB 3C, JCB 3CX

Firma: AST


Wymiana oleju w skrzyni biegów jcb 3c

Postprzez Blaster » 12 Sty 2018 19:39

Witaj
Napęd skrzyni przez pompę nie na sprzęgła.
Z boku skrzyni jest filtr oleju transmisyjnego na wkład.
Skrzynia 4 biegowa a przy kierownicy zmieniasz przud tył.
Nic więcej nie wiem dzwoniłem do serwisu ale bez nr. z
plakietki maszyny nic nie mogą dojść- a plakietki kto zajumał.
Gdybyś coś podpowiedział był bym wdzięczny.
A może masz doświadczenie z wymianą oleju chydrałlicznego
jak tak to doradźcie jak się i do tego zabrać
Pozdrawiam

-- 12 Sty 2018 18:39 --

Kolego szsimo
Znalazłem schemat na necie
Jak podasz mi swojego maila to prześlę Ci jaka to skrzynia

Blaster
Fizol

  • Posty: 25
  • Rejestracja: 09 Sty 2018 22:23

Maszyna: Jcb 3c

Firma: Phu Baster


Wymiana oleju w skrzyni biegów jcb 3c

Postprzez ezsimo » 13 Sty 2018 00:02

W pierwszej kolejności musimy ustalić jaki masz zmiennik i skrzynię biegów. JCB 3C Mk III były produkowane do 1980 roku (ostatni numer seryjny to 141351/5). Od końca 1980 roku produkowane były już 3CX od numeru seryjnego 290001. Jeśli nie masz tabliczki znamionowej, to nawet ustalenie dokładnego roku produkcji może być problematyczne.

W maszynach do 1980 roku był zmiennik Brockhouse oraz czterobiegowa skrzynia biegów. Pomiędzy zmiennikiem a skrzynią biegów montowany był rewers ze sterowaniem mechanicznym dźwignią przy kierownicy. Przypuszczam, że masz właśnie taką maszynę, ale przydałoby się zdjęcie całej maszyny oraz skrzyni i zmiennika. Napisz także:
- czy filtr jest z lewej czy z prawej strony skrzyni ?
- czy za skrzynią masz tarczę hamulca postojowego czy jej nie ma ?
- czy skrzynia / zmiennik jest połączony z pompą oleju napędzaną przez rozrząd silnika (tandemowa pompa układu kierowniczego + skrzyni) czy tam jest tylko pompa układu kierowniczego ? (wtedy znaczy że masz nowszą skrzynię z wbudowaną pompą)

Co do wymiany oleju hydraulicznego to czy masz maszynę z filtrem w obudowie na zewnątrz po prawej stronie (na wysokości szyby przedniej) czy nowszą, z filtrem pod maską ? Silnik Leyland (pompa wtryskowa po prawej stronie) czy Perkins (pompa wtryskowa po lewej) ?

ezsimo
Operator

  • Posty: 272
  • Rejestracja: 11 Wrz 2016 12:02
  • Miejscowość: Mazowieckie
  • Pochwały: 43

Maszyna: Cat 301.5, JCB 3C, JCB 3CX

Firma: AST


Re: Wymiana oleju w skrzyni biegów jcb 3c

Postprzez Blaster » 14 Sty 2018 16:50

Witaj

filtr oleju jest z prawej strony skrzyni biegów , pompa napędza tak mi się zdaje też układ kierowniczy.
Kolejne pytanie czy regenerować przed zalaniem oleju do zmiennika orbitol bo ma luzy i kierownica reaguje z pewnym opóźnieniem.
Pompa jest z prawej strony na dole silnika ma dwa wejścia z góry i dwa z dołu.

co do oleju chydraulicznego to filtr jest z prawej strony w skrzynce na nadkolu.

jak podasz mi maila to prześlę zdjęcia i mogę przesłać schemat z instrukcji jak ta cała skrzynia wygląda z tego co się dopatrzyłem to do skrzyni inny olej a do zmiennika inny

Blaster
Fizol

  • Posty: 25
  • Rejestracja: 09 Sty 2018 22:23

Maszyna: Jcb 3c

Firma: Phu Baster


Wymiana oleju w skrzyni biegów jcb 3c

Postprzez ezsimo » 14 Sty 2018 17:46

Wygląda na to, że masz JCB 3C MkIII wyprodukowaną przed 1981 rokiem. Najpierw jak wymienić olej hydrauliczny:
- oleju w całym układzie masz około 190 litrów
- zbliżony do zalecanego i sprawdzony to olej HV46
- do podstawowej wymiany będzie potrzeba ponad 100 litrów, średnio około 120 litrów (zależy jak będziesz wymieniał, ale o tym niżej, jeśli cały to może nawet ponad 150 litrów)

Strony lewa/prawa/przód/tył podaję patrząc z pozycji kierowcy.

Procedura wymiany:
- zlać olej po kolei ze zbiorników lewego i prawego przez korki spustowe od spodu (przygotuj się na zebranie 60 do 120 litrów oleju)
- odkręcić rewizję w lewym zbiorniku (klapka od dołu z dużą ilością nakrętek),
- wyjąć filtr siatkowy ze zbiornika (trzeba odkręcić jedną śrubę która blokuje go zaciskowo),
- wyczyścić i umyć filtr siatkowy,
- odkręcić rewizję w prawym zbiorniku,
- wyczyścić osad z obu zbiorników,
- odkręcić obudowę filtra po prawej stronie maszyny (uwaga, jest dosyć ciężka, wskazana pomoc drugiej osoby),
- wyczyścić wnętrze obudowy filtra, wymienić wkład filtra (581/01801) i uszczelkę (G83/2),
- przy okazji zobaczyć wąż wskaźnika poziomu płynu wewnątrz kabiny, jeśli jest zużyty lub zapyziały i nie widać poziomu oleju to wymienić na nowy,
- jeśli pompa dla układu kierowniczego ma osobny filtr to wyczyścić, ewentualnie wymienić,
- dorobić nowe uszczelki rewizji zbiorników,
- skręcić wszystko,
- zalać nowym olejem do odpowiedniego poziomu na wskaźniku.

Robiąc jak powyżej wymienisz około połowę oleju w układzie. Druga połowa znajduje się w hydraframe i w siłownikach. Jeśli olej masz czarny i brudny to po wymianie jak wyżej spora część oleju się wymiesza i efekt będzie średni. Dla lepszego efektu dodatkowo:
- zlej olej z siłowników (konieczne odkręcanie węży),
- odessij pompką olej z elementów hydraframe gdzie nie ma normalnie dostępu (do przednich zbiorników wzdłuż silnika uzyskasz dostęp przez rewizje prawego i lewego zbiornika od dołu - będzie widać otwory pomiędzy zbiornikami prawym i lewym a podłużnymi wzdłuż silnika),
- część oleju zlejesz też odkręcając wąż ssący przy pompie (warto sprawdzić przy okazji czy go nie trzeba wymienić).

Po uruchomieniu maszyny odpowietrzasz układ ruszając siłownikami od końca do końca. Po odpowietrzeniu lub nawet w trakcie uzupełnij olej w zbiornikach do odpowiedniego poziomu.

Jeśli zamierzasz wymienić orbitrol to najlepiej robić to kiedy w maszynie nie ma oleju. O orbitrolu i oleju w skrzyni napiszę w osobnych postach.

ezsimo
Operator

  • Posty: 272
  • Rejestracja: 11 Wrz 2016 12:02
  • Miejscowość: Mazowieckie
  • Pochwały: 43

Maszyna: Cat 301.5, JCB 3C, JCB 3CX

Firma: AST


Re: Wymiana oleju w skrzyni biegów jcb 3c

Postprzez Blaster » 14 Sty 2018 19:28

dziękuje czekam na dalsze instrukcje

pozdrawiam

Blaster
Fizol

  • Posty: 25
  • Rejestracja: 09 Sty 2018 22:23

Maszyna: Jcb 3c

Firma: Phu Baster


Wymiana oleju w skrzyni biegów jcb 3c

Postprzez ezsimo » 14 Sty 2018 22:14

Wymiana orbitrola w JCB 3C

Oryginalnie w JCB 3c jest pompa wspomagania kierownicy napędzana przez rozrząd silnika i zasilana olejem z lewej belki hydraframe obok silnika. W nowszych wersjach na zasilaniu jest dodatkowy filtr oleju. Orbitrol to najczęściej rexroth, obecnie raczej niedostępny lub drogi. Powrót oleju z orbitrola i z pompy do prawej belki hydraframe.

Można wymienić orbitrol na łatwo dostępny OSPC-160-ON (koszt około 300 PLN netto). Niestety do zrobienia będzie:
- nowa podstawa orbitrola (rexroth ma zupełnie inne mocowania)
- kolumna i mocowanie koła kierownicy,
- wymiana węży (stare są dosyć niestandardowe i trudno zdobyć przejściówki - jeśli pamiętam to oryginalnie było 3/8")

U mnie stary orbitrol skrzypiał, ciekł i już słabo działał. Przy okazji wymiany oleju hydraulicznego wymieniłem też orbitrol, węże do niego (konieczne ze względu na inne gwinty) i zrobiłem porządek z siłownikiem kierownicy (wycięcie i dospawanie nowych uszu z nowymi łożyskami - stare były wybite, wymiana zestawu uszczelnień itd). Od tego czasu kierowanie działa jak nowe. Dorobienie kolumny kierownicy, podstawy orbitrola i dopasowanie wszystkiego zajęło łącznie prawie dwa roboczodni, ale było warto.

Zastanawiam się tylko czy nie należałoby dać orbitrola 125 cm3. Ja dałem 160 cm3 i jest OK ale odnoszę wrażenie, że skręt jest trochę szybszy i mniej precyzyjny niż w oryginale. Obniżenie pojemności orbitrola powinno zwiększyć precyzję jednocześnie zmniejszając szybkość skrętu.

ezsimo
Operator

  • Posty: 272
  • Rejestracja: 11 Wrz 2016 12:02
  • Miejscowość: Mazowieckie
  • Pochwały: 43

Maszyna: Cat 301.5, JCB 3C, JCB 3CX

Firma: AST


Wymiana oleju w skrzyni biegów jcb 3c

Postprzez Blaster » 15 Sty 2018 19:33

witaj kolego
z tym zamiennikiem orbitola to podłączam tak samo jak poprzedni nie muszę robić żadnych patentów w hydraulice ?

Blaster
Fizol

  • Posty: 25
  • Rejestracja: 09 Sty 2018 22:23

Maszyna: Jcb 3c

Firma: Phu Baster


Wymiana oleju w skrzyni biegów jcb 3c

Postprzez ezsimo » 16 Sty 2018 14:48

Podłączasz dokładnie jak poprzedni, tylko musisz wymienić węże (zrobić na zamówienie) bo będą potrzebne inne średnice gwintów.
Do orbitrola idą 4 węże: dwa do siłownika, jeden do pompy i jeden powrót oleju do hydraframe.
Hydraulika to najmniejszy problem w całej wymianie, najwięcej roboty takiej czysto mechanicznej to dopasowanie wszystkiego.

ezsimo
Operator

  • Posty: 272
  • Rejestracja: 11 Wrz 2016 12:02
  • Miejscowość: Mazowieckie
  • Pochwały: 43

Maszyna: Cat 301.5, JCB 3C, JCB 3CX

Firma: AST


Re: Wymiana oleju w skrzyni biegów jcb 3c

Postprzez Blaster » 16 Sty 2018 20:31

Witam

jeszcze raz dziękuję kolego i pozdrawiam

Blaster
Fizol

  • Posty: 25
  • Rejestracja: 09 Sty 2018 22:23

Maszyna: Jcb 3c

Firma: Phu Baster


Wymiana oleju w skrzyni biegów jcb 3c

Postprzez zeppelin zm 15 » 16 Sty 2018 20:50

Dawaj koledze pochwałę za takie rozpiski :mrgreen:
Dyskusja z idiotą jest jak zapasy w błocie z świnią.
Po pewnym czasie zauważasz że świni się to podoba.

zeppelin zm 15
Fachoperator

Maszyna: Wszystkie

Firma: Wspaniała


Wymiana oleju w skrzyni biegów jcb 3c

Postprzez ezsimo » 16 Sty 2018 21:11

Co do oleju zmiennika i skrzyni biegów to sprawa jest najtrudniejsza ze względu na to, że nie znamy numeru seryjnego maszyny. Podejrzewam że masz JCB 3C MKIII biuld /3. Czy obudowa zmiennika wygląda u Ciebie jak na poniższym szkicu ?

obudowa_zmiennika_build3.jpg

ezsimo
Operator

  • Posty: 272
  • Rejestracja: 11 Wrz 2016 12:02
  • Miejscowość: Mazowieckie
  • Pochwały: 43

Maszyna: Cat 301.5, JCB 3C, JCB 3CX

Firma: AST


Wymiana oleju w skrzyni biegów jcb 3c

Postprzez Blaster » 28 Sty 2018 19:01

Witaj
Tak wygląda z prostokątną miską z korkiem spostowym

-- 28 Sty 2018 17:55 --

witaj kolejne moje pytanie o orbitrol to ma być z oznaczeniem ON czyli gdy kierownica stoi to olej idzie na przelew czy wersja orbitrola trzymająca ciśnienie oleju przez cały czas

-- 28 Sty 2018 17:58 --

ja zamówiłem o takim oznaczeniu ORBITROL OSPC 125 ON 150N2152

-- 28 Sty 2018 18:01 --

Taki jest jego opis na stronie ; Orbitrol 125 z systemem ON (OPEN NORMALLY) podczas gdy kierownica stoi olej cały czas krąży

w układzie i idzie na przelew, pompa pracuje ale jest odciążona.

Blaster
Fizol

  • Posty: 25
  • Rejestracja: 09 Sty 2018 22:23

Maszyna: Jcb 3c

Firma: Phu Baster


Wymiana oleju w skrzyni biegów jcb 3c

Postprzez Warsom » 25 Cze 2019 20:11

Witam mozna by coś więcej o tym zmienniku mam taka samą maszynę

Warsom
Nowicjusz

  • Posty: 1
  • Rejestracja: 25 Cze 2019 19:56

Maszyna: Jcb mk3

Firma: osoba prywatna


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej