wibako

Schaef HR12 -manipulatory

Forum minikoparek wszystkich producentów

Moderator: mechanior

Schaef HR12 -manipulatory

Postprzez BKK » 29 Cze 2018 19:24

Cześć.
W minikoparce ze stajni Terexa, Schaef HR12 wyrobiły się przeguby kardana, a właściwie przegubiki, w dżojstikach. W jednym luz na trzpieniach ponad 2 mm, a grubość górnej ścianki jak papier. Zaraz to pęknie. Można gdzieś kupić w rozsądnej cenie te elementy, czy trzeba jakoś kombinować? Na zdjęciach ten w lepszym stanie.
Kombinowałem z dopasowaniem czegoś z dostępnych z napędów do maszyn CNC, czy innych "uniwersalnych", ale jest ciężko, bo w jeden koniec przegubu ma gwint wewnątrz i na zewnątrz i ciężko to przeskoczyć.
Image
Image

Pod jakim hasłem tego w ogóle szukać w ofertach? Bo kombinuję z "dżojstik do koparki", "manipulatordo koparki" i przyznam, że marnie mi idzie.

BKK
Młodszy operator

Maszyna: różne naprawiam

Firma: prywatna działalność, elektromechanika pojazdów nietypowych, motocykli, wynalazków, zabytków


Reklama

simmet

Schaef HR12 -manipulatory

Postprzez mechanior » 29 Cze 2018 19:28

To jest Rexroth, pasują części z 90% maszyn na rynku.

I to jest JOYSTICK

Autor postu otrzymał pochwałę
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20865
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Schaef HR12 -manipulatory

Postprzez BKK » 30 Cze 2018 20:55

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Niemniej przyznam, że nadal słabo sobie radzę z odnalezieniem potrzebnej części. Generalnie jestem elektrykiem, a nie specem od tego typu sprzętów. A uruchamiam właśnie tytułową koparkę po pożarze komory silnika zapoczątkowanego przez rozrusznik. Chłopakom stacyjka przestała kontaktować, to się wzięli za "naprawę". I naprawili podłączając rozrusznik tak, że działał cały czas po włączeniu zapłonu. Tak samo, jak świece żarowe. No i w końcu się przegrzał, zapalił i podpalił instalację elektryczną. A że koparka do zadbanych nie należy, to ogień trafił na podatny grunt w postaci olei, smarów i diesla... Poszło... Z dymem :D
Instalację już odtworzyłem, ale wychodzą tego typu problemy. Popękały osłony gumowe i pokazał się rozmiar zużycia. Te mieszki już dobrałem z jakiś osłon od przegubów samochodowych, bo w serwisie mi zaśpiewali ponad 250 zł netto za sztukę. Ja ogarnąłem to za 24 zł brutto za osłonę. Ale szukam nadal tych przegubów lub ostatecznie całych górnych elementów wraz z rączkami. Bez przełączników. Mogą być używki, choć jedna, byle w dobrym stanie. Mógłbyś mi wskazać konkretniej, gdzie szukać i pytać. Bo do tej pory udało mi się znaleźć jedynie "poważną" hydraulikę - silniki, pompy, rozdzielacze, zawory... A na taką konfekcję nie mogę trafić.

BKK
Młodszy operator

Maszyna: różne naprawiam

Firma: prywatna działalność, elektromechanika pojazdów nietypowych, motocykli, wynalazków, zabytków


Schaef HR12 -manipulatory

Postprzez zeppelin zm 15 » 30 Cze 2018 22:42

Możesz poprawić zdjęcia bo otworzyć nie idzie
Dyskusja z idiotą jest jak zapasy w błocie z świnią.
Po pewnym czasie zauważasz że świni się to podoba.

zeppelin zm 15
Fachoperator

Maszyna: Wszystkie

Firma: Wspaniała


Re: Schaef HR12 -manipulatory

Postprzez Jamar » 01 Lip 2018 14:31

Firma ATL, tel. 665 371 267.

Autor postu otrzymał pochwałę
Serwis Maszyn Budowlanych
tel. 788 685 633

Jamar
Fachoperator

  • Posty: 1386
  • Rejestracja: 01 Mar 2013 19:00
  • Miejscowość: Skarżysko Kamienna
  • Pochwały: 98

Schaef HR12 -manipulatory

Postprzez BKK » 02 Lip 2018 00:01

Jakoś mam problem z zamieszczeniem zdjęć. Jak wrzucam za pomocą panelu na górze i daję podgląd, to nic nie widzę, albo zdrapkę. Więc same linki
https://www.fotosik.pl/zdjecie/8a5cf751879e50ab
https://www.fotosik.pl/zdjecie/3236a6f99365c853
W zasadzie chodzi mi o całą tą okrągłą podstawę z krzyżakiem. Ten na zdjęciu ma luz ponad 4 mm góra dół. Ten gorszy z 8 mm, a przegub w nim się zaraz rozerwie. Ostatecznie całą dźwignię. Naprawa tego, to straszna dłubanina.

BKK
Młodszy operator

Maszyna: różne naprawiam

Firma: prywatna działalność, elektromechanika pojazdów nietypowych, motocykli, wynalazków, zabytków


Schaef HR12 -manipulatory

Postprzez mechanior » 05 Lip 2018 00:30

Opłaca się dłubać za parę tysięcy złotych?
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20865
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Schaef HR12 -manipulatory

Postprzez BKK » 05 Lip 2018 11:02

Naprawa manipulatora, czyli zaspawanie otworów i ich nawiercenie od nowa, to powiedzmy 50 zł za otwór. Nowa płytka kotwiczna do manipulatora 1800 zł. Oryginalne osłony 280 netto za gumę. Ja dopasowałem za 24 zł za sztukę. O cenie instalacji nie wspomnę, bo tą odtworzyłem za 10% ceny sklepowej. Dzięki temu mam większy grosz dla siebie. Wiem, że najfajniej byłoby zrobić to na oryginalnych komponentach, ale ich ceny są absurdalnie wysokie i ich zakup jeśli nie jest kategorycznie potrzebny, to można zrobić taniej. Wiem, że to trochę kręcenie bata z g..a, ale trzeba szukać oszczędności.

BKK
Młodszy operator

Maszyna: różne naprawiam

Firma: prywatna działalność, elektromechanika pojazdów nietypowych, motocykli, wynalazków, zabytków


Schaef HR12 -manipulatory

Postprzez mechanior » 05 Lip 2018 23:21

No właśnie dlatego pytałem czy OPŁACA się dłubać jeśli możesz zaoszczędzić KILKA TYSIAKÓW...
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20865
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Schaef HR12 -manipulatory

Postprzez BKK » 06 Lip 2018 00:38

Och, odebrałem to, jako pytanie retoryczne. Jak od doświadczonego mechanika, który nie ma czasu na partyzantkę i zabawę w oszczędności :D Więc tak - opłaca się. Bo naprawiając przeguby joysticków wydam maksymalnie kilkaset złotych. W końcu trzeba tylko wybić te małe sworznie, zaspawać otwory, nawiercić i pochodzi następne kilka lat. Jest różnica między kilkaset a trzy sześćset netto za parę podstaw, bo tak zostało to wycenione. Osłony gumowe za 270 netto sztuka lub za 24 złote dobrana osłona przegubu. Spełnia swoją rolę. Instalacja tak samo - wiązka dostępna tylko kompletna za około trzy i pół tysiąca netto. Ja potrzebowałem jedynie tylną, a w niej siedzi może ze trzydzieści kilka przewodów, w tym około dziesięciu masowych, średnia długość, poniżej dwóch metrów. Więc zmotałem taką wiązkę z przewodów, których do tego używam (mam kilkanaście kolorów przewodów od 1 mm^2 w górę, kupuję całe szpule i wykonuje nowe wiązki, tym się między innymi zajmuję). Na szczęście udało mi się zdobyć schematy i rozgryzłem też system oznaczeń na przewodach. Koszt materiałów licząc po cenach za jakie się zaopatruję, wręcz śmieszny. Ergo - można bardzo dużo zaoszczędzić, choć wzrośnie koszt robocizny, jednak nie na tyle, by kupować w serwisie. Oczywiście prócz elementów, które są osiągalne tylko tam, jak np czujniki silnika i instalacji hydraulicznej.

BKK
Młodszy operator

Maszyna: różne naprawiam

Firma: prywatna działalność, elektromechanika pojazdów nietypowych, motocykli, wynalazków, zabytków


Schaef HR12 -manipulatory

Postprzez mechanior » 06 Lip 2018 00:58

Wbrew pozorem te czujniki też kupisz w zamiennikach albo OEMach za zupełnie inną cenę niż w autoryzowanym serwisie...
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20865
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Schaef HR12 -manipulatory

Postprzez BKK » 08 Lip 2018 19:32

Rozjaśnisz trochę sprawę? Podejrzewam, że znając parametry i wymiary gwintu można coś dobrać taniej. O to chodzi, czy można kupić tańsze elementy do konkretnego sprzętu według numerów katalogowych?

BKK
Młodszy operator

Maszyna: różne naprawiam

Firma: prywatna działalność, elektromechanika pojazdów nietypowych, motocykli, wynalazków, zabytków


Schaef HR12 -manipulatory

Postprzez mechanior » 09 Lip 2018 15:11

Dobierając po ciśnieniach bo gwint można dorobić lub zrobić przejściówkę, parametrów pracy nie zmienisz.
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20865
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Schaef HR12 -manipulatory

Postprzez BKK » 09 Lip 2018 21:03

Gdyby to było dla mnie długofalowe zajęcie, to pewnie bym się zorientował i orientował, jak, co i gdzie. Ale na tą chwilę, to jednorazowy strzał. I tak już oszczędziłem zleceniodawcy masę pieniędzy. Więcej mam motocykli i samochodów, gdzie nikt się nie chce zabrać za robotę, bo jakieś cudaczne usterki. Choć przyznam, że coraz bardziej mnie to męczy i mam ochotę to rzucić na rzecz elektryki obiektowej.

BKK
Młodszy operator

Maszyna: różne naprawiam

Firma: prywatna działalność, elektromechanika pojazdów nietypowych, motocykli, wynalazków, zabytków


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej