wibako

rozdzielacz a zamek hydrauliczny

Moderator: mechanior

rozdzielacz a zamek hydrauliczny

Postprzez matt4 » 18 Lut 2019 00:03

Witam, mam podnośnik koszowy, za poziomowanie kosza odpowiada rozdzielacz jednosekcyjny 12v o takim schemacie, P -pompa, T- odpływ A i B odbiorniki

Image

jednak pompa przy intensywnym użytkowaniu przegrzewa się i olej traci właściwości

Pomyślałem że zmienie rozdzielacz na taki,

Image

jednak wyczytałem że z zamkami bezpieczeństwa współpracują rozdzielacze które w pozycji neutralnej A i B mają połączone do odpływu, może wie ktoś w jakim celu tak jest, i czy jest możliwość zastosowania rozdzielacza w którym pompa w pozycji neutralnej nie bedzie obciążona

matt4
Nowicjusz

  • Posty: 10
  • Rejestracja: 09 Kwi 2015 21:22

Maszyna: Podnośnik koszowy Multitel

Firma: Multimat


Reklama

simmet

rozdzielacz a zamek hydrauliczny

Postprzez mechanior » 18 Lut 2019 00:18

Kondycja pompy wymaga jej naprawy a nie przerabiania systemu.
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20868
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Re: rozdzielacz a zamek hydrauliczny

Postprzez matt4 » 18 Lut 2019 00:33

właśnie pompa jest nowa, tandemowa, chciałem polepszyć i zamiast 22cm3/22cm3 kupiłem 26cm3/26cm3

Na poprzedniej też się grzało ale jak były bardzo upały, jednak ta tej nowej jest to bardzo uciążliwe, nie wiem jaka pompa była fabrycznie, jednak funkcja poziomowania nigdy nie działa perfekcyjnie, wiec może nowy rozdzielacz rozwiązałby sprawe, jednak nie wiem czemu służy podpięcie A i B do przelewu w stanie neutralnym rozdzielacza, nie wiem też o jakim przepływie kupić rozdzielacz, pompa 39l/min

matt4
Nowicjusz

  • Posty: 10
  • Rejestracja: 09 Kwi 2015 21:22

Maszyna: Podnośnik koszowy Multitel

Firma: Multimat


rozdzielacz a zamek hydrauliczny

Postprzez zeppelin zm 15 » 18 Lut 2019 00:37

Zwiększyłeś pompę i jej wydajność i przez to olej szybciej przepływa i może się przez to bardziej grzać...
Dyskusja z idiotą jest jak zapasy w błocie z świnią.
Po pewnym czasie zauważasz że świni się to podoba.

zeppelin zm 15
Fachoperator

Maszyna: Wszystkie

Firma: Wspaniała


rozdzielacz a zamek hydrauliczny

Postprzez matt4 » 18 Lut 2019 00:48

tak jak pisałem pompa jest tandemowa, funkcje podnoszenia wysuwania itp realizowane są przez pierwsze zasilenie z pompy, i pracując intensywnie długi czas robi się tylko letnia, poziomowanie kosza realizowane jest przez drugą część pompy, odpowiada ona tylko za poziomowanie, jednak gdy kosz jest wypoziomowany olej dociera do rozdzielacza a on blokuje jego przepływ, nie ma zaworu przelewowego wiec pompa w kilka minut staje się gorąca, jest tylko elektrowazór kierujący olej do rozdzielacza, jednak jak się jego poluzuje to poziomowanie działa mało efektywnie, elektrozawór włączany jest na życzenie na określony czas, jednak wystarczy chwile popracować i olej gorący, przy mniejszej pompie problem też występował jednak mniej uciążliwy był

matt4
Nowicjusz

  • Posty: 10
  • Rejestracja: 09 Kwi 2015 21:22

Maszyna: Podnośnik koszowy Multitel

Firma: Multimat


rozdzielacz a zamek hydrauliczny

Postprzez zeppelin zm 15 » 18 Lut 2019 00:59

Instalacja jest kompletna? Jeśli nie ma przelewu to pompa pompuje 100% nie mając ujścia. Stara była zużyta i olej się w niej mielił i nie dobijała pewnie ciśnienia maksymalnego. Teraz masz nową sprawną pompę i olej się grzeję bo olej nie idzie na przelew tylko tak jakbyś wkręcił zaślepkę w wyjście pompy.... :crazy:
Dyskusja z idiotą jest jak zapasy w błocie z świnią.
Po pewnym czasie zauważasz że świni się to podoba.

zeppelin zm 15
Fachoperator

Maszyna: Wszystkie

Firma: Wspaniała


rozdzielacz a zamek hydrauliczny

Postprzez matt4 » 18 Lut 2019 20:38

tak tak, dlatego chcę coś z tym zrobić, pomyślałem o rozdzielaczu ze schematu nr 2 w którym w pozycji neutralnej/spoczynkowej docierający olej jeśli nie ma odbioru trafia na przelew, wie wiem tylko jak to się ma do współpracy z zamkami na tłoku, przypuszczam że może chodzić o awaryjne opuszczanie ale pewien nie jestem, a może chodzi o powrót oleju z tłoka w zależności w którą strone sie wysuwa, może lepszy byłby rozdzielacz o schemacie H, no i jaki dobrać przepływ do pompy 39l/min mam do wyboru 40l albo 60l

Image

-- 18 Lut 2019 19:38 --

Dzisiaj zamontowałem zawór przelewowy, wszystko ładnie działa, przelewa nadmiar, pompa nie cierpi ale nadal ten sam problem, jak olej tylko złapie lekko temperaturę urządzenie bardzo słabnie, jak dam gazu ponad 2000obr na obrotomierzu, jakoś jeszcze działa

Pompa w dotyku jest ciepła, nie parzy, nawet nie nazwałbym jej gorącą, może ma ze 35-40stopni, olej jak puściłem na rękę jest letni, napewno nie parzy, woda do kąpieli jest cieplejsza

zgłupiałem, może ten olej jakiś nie taki do tej pompy, wysłałem zapytanie do sprzedawcy pompy i wysłał mi coś takiego

Image

co radzicie? nie bardzo wiem o co chodzi w tej tabelce, dodam że na zimnym oleju wszystko śmiga, jak tylko robi się ciepły przestaje, a może pompa jakaś trefna?

Wrzucam jeszcze parametry NOWEJ pompy:

Dane techniczne pierwsza sekcja:

wydajność: 39 l/min (przy 1500 obr/min)
objętość geometryczna: 26 cm3/obr
kierunek obrotów: lewy
zakres obrotów: 500 - 3000 (obr/min)
ciśnienie w pracy ciągłej: 250 bar
ciśnienie w pracy chwilowej: 300 bar
Dane techniczne druga sekcja:

wydajność: 39 l/min (przy 1500 obr/min)
objętość geometryczna: 26 cm3/obr
kierunek obrotów: lewy
zakres obrotów: 500 - 3000 (obr/min)
ciśnienie w pracy ciągłej: 250 bar
ciśnienie w pracy chwilowej: 300 bar

A tu CHYBA parametry starej pompy wg google:

Image

a tu foto jej oznaczeń

Image

Pomóżcie proszę
Ostatnio edytowany przez matt4, 18 Lut 2019 20:51, edytowano w sumie 1 raz

matt4
Nowicjusz

  • Posty: 10
  • Rejestracja: 09 Kwi 2015 21:22

Maszyna: Podnośnik koszowy Multitel

Firma: Multimat


rozdzielacz a zamek hydrauliczny

Postprzez zeppelin zm 15 » 18 Lut 2019 20:46

Mierzyłeś ciśnienie jakie jest w momencie kiedy słabnie?
Dyskusja z idiotą jest jak zapasy w błocie z świnią.
Po pewnym czasie zauważasz że świni się to podoba.

zeppelin zm 15
Fachoperator

Maszyna: Wszystkie

Firma: Wspaniała


rozdzielacz a zamek hydrauliczny

Postprzez mechanior » 18 Lut 2019 20:49

Jeśli na tej samej pompie pracują inne obwody to musi mieć odcięte P bo jeśli P pójdzie na przelew do T to mało z tego że już nie będzie żadnego ciśnienia w układzie to jeszcze z innych funkcji olej ucieknie więc siłowniki opadną.
Temat można rozwiązać rozdzielaczem kaskadowym z wolnym przepływem ale to wymaga zastosowania całkiem innego systemu hydraulicznego.
Aby utrzymać ciśnienie robocze pompa musi mieć zawór nadmiarowy dobrany do wartości przepływu, powyżej zadanego ciśnienia się otwiera i olej przelewa się przez niego - to powoduje nagrzewanie i nie jest to nic dziwnego, moc generowana przez silnik napędzający pompę wydziela się na zaworze: litry x ciśnienie = moc...
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20868
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


rozdzielacz a zamek hydrauliczny

Postprzez matt4 » 18 Lut 2019 21:29

druga sekcja pompy która napędza tłoczysko poziomowania, jest tylko do niego napewno, za wszystko inne odbiorniki odpowiada pierwsza sekcja pompy, a ten olej mógły mieć takie znaczenie aż? a może poprosu kupić pompe jak była i bedzie ok? wydawało mi się że to mała różnica miedzy nimi jest

Ciśnienia nie mierzyłem

A ten olej wg was jaki powinien być?

matt4
Nowicjusz

  • Posty: 10
  • Rejestracja: 09 Kwi 2015 21:22

Maszyna: Podnośnik koszowy Multitel

Firma: Multimat


rozdzielacz a zamek hydrauliczny

Postprzez mechanior » 18 Lut 2019 22:31

hv46 lub 32
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20868
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Re: rozdzielacz a zamek hydrauliczny

Postprzez matt4 » 18 Lut 2019 23:27

spójrzcie jeszcze proszę na tabele HARDWARE SPECIFICATIONS, stara pompa była 22, teraz mam 25, co by sie stało gdyby pójść w drugą strone i zastosować 19, czy siłowniki chodziłyby szybciej? wg tabeli im mniejszy przepływ tym większe ciśnienie.

jaką pompę należałoby zastosować zeby przy mniejszych obrotach napędu uzyskać ten sam efekt/szybkość podnoszenia

matt4
Nowicjusz

  • Posty: 10
  • Rejestracja: 09 Kwi 2015 21:22

Maszyna: Podnośnik koszowy Multitel

Firma: Multimat


rozdzielacz a zamek hydrauliczny

Postprzez zeppelin zm 15 » 18 Lut 2019 23:35

Zwiększając pojemność pompy możesz obniżyć obroty
Zmniejszając pojemność pompy musisz podnieść obroty aby dwie pompy miały taką samą wydajność w danym momencie.
Dyskusja z idiotą jest jak zapasy w błocie z świnią.
Po pewnym czasie zauważasz że świni się to podoba.

zeppelin zm 15
Fachoperator

Maszyna: Wszystkie

Firma: Wspaniała


rozdzielacz a zamek hydrauliczny

Postprzez matt4 » 18 Lut 2019 23:47

pisząc pojemność masz na myśli przepływ? a jak się ma do tego ciśnienie, w tabeli przy tych samych obrotach pompa mniejsza ma wyższe ciśnienie, czy to bedzie miało odzwierciedlenie w szybkości pracy urządzenia?

czyli co proponujesz, kupić co było i nie kombinować ?

matt4
Nowicjusz

  • Posty: 10
  • Rejestracja: 09 Kwi 2015 21:22

Maszyna: Podnośnik koszowy Multitel

Firma: Multimat


rozdzielacz a zamek hydrauliczny

Postprzez mechanior » 19 Lut 2019 00:17

A jak ciśnienie ma wpływać na prędkość?
Szybkość przesuwu siłownika to metry na minute, co trzeba dać by tych metrów był więcej? Ciśnienie? Czy litry?
Ciśnienie to siła, im wyższe tym więcej siły ma siłownik a prędkość jego pracy to litry na minute przetłoczone przez pompę.

Z całym szacunkiem dla wysiłku który podejmujesz to niestety trzeba posiadać MINIMALNĄ wiedzę teoretyczną na temat działania układu hydraulicznego.

Nie wiem co kupić bo nie wiem jaki problem jest w układzie...
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20868
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Re: rozdzielacz a zamek hydrauliczny

Postprzez matt4 » 19 Lut 2019 00:53

problemu w układzie raczej nie ma założyłem wiekszą pompę bo na chłopski rozum chciałem polepszyć, żeby przy mniejszych obrotach pompy odbiorniki chodziły tak jak przy starej pompie na wyższych, jednak, jak napisałeś z braku wiedzy tak zrobiłem że po 15 minutach pracy siłowniki słabną, zastanawiam się czy jest szansa że coś z nową pompą nie tak, czy chodzi o jej dobór, czy pomiędzy przepływem 33l/min a 39l/min byłaby aż taka różnica

według tego co piszesz ciśnienie powoduje większą siłę, czyli teoretycznie siłownik podnosząc ciężkie ramie, poradzi z nim sobie lepiej, nie bedzie zamulał tylko podniesie i już? czy to ciśnienie zostanie zredukowane rozdzielaczem, który jest ustawiony fabrycznie na 180bar? czy to oznacza że tak czy siak nic nie polepsze?

matt4
Nowicjusz

  • Posty: 10
  • Rejestracja: 09 Kwi 2015 21:22

Maszyna: Podnośnik koszowy Multitel

Firma: Multimat


rozdzielacz a zamek hydrauliczny

Postprzez mechanior » 20 Lut 2019 00:32

Nie polepszysz...
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20868
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Re: rozdzielacz a zamek hydrauliczny

Postprzez Jamar » 20 Lut 2019 20:13

Jeśli masz układ zamknięty bez zaworu przelewowego to znaczy że ktoś tą maszynę z czegoś ograbił, dziwne jest to że jedna pompa goni cała maszynę, a druga tylko poziomowanie. Zakładam że powinieneś tam mieć zawór priorytetowy między pompami.
Serwis Maszyn Budowlanych
tel. 788 685 633

Jamar
Fachoperator

  • Posty: 1386
  • Rejestracja: 01 Mar 2013 19:00
  • Miejscowość: Skarżysko Kamienna
  • Pochwały: 98

Re: rozdzielacz a zamek hydrauliczny

Postprzez instbor » 20 Lut 2019 21:39

A próbowałeś zacząć od podstaw i na początek wymienić olej na nowy?
Może jest bebelucha z wodą i jak się odstoi to przez chwilę działa a jak się wymiesza z wodą to traci właściwości. Swoją drogą jak będziesz miał za dużą wydajność pompy to olej nie nadąży uchodzić przez przelew i będzie się grzał. Przerabiałem podobny temat w mini, zamontowałem za duże pompy i grzał się olej i silnik ktory nie mógł uzyskać optymalnych obrotów dla pracy.

instbor
Młodszy operator

Maszyna: Mecalac 14 MXT, Volvo ec25

Firma: INSTBOR


rozdzielacz a zamek hydrauliczny

Postprzez Kamal » 23 Lut 2019 23:49

Pierwszy i najważniejszy punkt nie wolno ci zmienić konstrukcyjnie maszyny która podlega pod UDT.
Drugi to maksymalna dopuszczalna temperatura oleju w układzie to 80 stopni ale lepiej żeby nie przekraczała 60.
A ty nie podajesz temperatury, oleju ani przepływu oleju. Podjedź do kogoś kto to ma i sprawdź.

Awatar użytkownika
Kamal
Fachoperator

Maszyna: Atlas 65 x5


Następna Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej