wibako

HDD - kierunkowe przewierty sterowane

HDD, kraking, pipebursting, przewierty, przeciski, renowacje

HDD - kierunkowe przewierty sterowane

Postprzez agil » 19 Maj 2008 15:18

Kierunkowe przewierty sterowane technologia ktora w naszym kraju rozwija sie od kolo 10 lat z coraz wiekszymi sukcesami.

Technologia wykonywania przewiertu sterowanego:

Pierwszym etapem przewiertu sterowane jest przewiert pilotazowy ktory wykonuje sie glowica sterujace w ktorej umieszczona jest sonda, glowica wiercąca jest tak ukształto wana, ze w przypadku rownoczesnego obracania i pchania glowicy tor przewiertu jest prostoliniowy. W przypadku, gdy nie obracamy głowica, a jedynie wpychamy ja w grunt, nastepuje skret w kierunku zaleznym od polozenia glowicy. W celu okreslenia polozenia glowicy polozenie okresla sie na tarczy zegara : gdzie na godzine 12 powoduje odchylenie przewiertu do gory na 6 na dol , na godzine 9 w lewo na 3 w prawo. Pomimo ze technologia pozwala skrecac powinno robic sie jak najbardziej zblizona do lini prostej. Przy wyginaniu zerdzi przewiertowych trzeba pamiec ze max promien giecia nie moze przekroczyc od 5-10% w zaleznosci od srednicy zerdzi terenu wielkosci wiertnicy. Do wykonywania otworow pilotazowych uzywa sie roznych glowic (pletw) w zaleznosc od warunkow gruntowych im bardzije miekko tym szersza pletwa od 70 do 140 mm.

Nastepnym etapem jest rozwiercenie otworu pilotazowego przy zalozeniu srednica rozwiertaka ok 30% wieksza od instalowanej rury. Rura wciagana jest najczesciej zaraz za rozwiertakiem w szczegolnych przypadkach jest koniecznosc rozwiercania otworu na 2 x.Oczywiscie zarowno wiercenie pilotazowe jak i rozwiercanie wykonuje sie przy uzyciu pluczki bentonitowej ktorej ilosc podawana jest w zaleznosci od warunkow gruntowych.

Kilka zdjec wiertnic HDD
Image
Image

Awatar użytkownika
agil
Fachoperator

  • Posty: 698
  • Rejestracja: 08 Maj 2006 19:51
  • Miejscowość: Pszczyna

Reklama

simmet

Postprzez Darmowe.DTR » 24 Maj 2008 14:37

agil, Ta kilka zdjęć jak są dwa a nie kilka :lol:

Darmowe.DTR
Nowicjusz

  • Posty: 17
  • Rejestracja: 24 Maj 2008 14:32
  • Miejscowość: USA

Postprzez agil » 24 Maj 2008 18:13

Blad w druku :lol: ale to i tak tylko chodzilo o poglad polowa ludzi tu paczy na to jak na najgorsze zlo :) A mi zawsze godali co cie nie zabije to cie wzmocni:)

Awatar użytkownika
agil
Fachoperator

  • Posty: 698
  • Rejestracja: 08 Maj 2006 19:51
  • Miejscowość: Pszczyna

Postprzez Darmowe.DTR » 24 Maj 2008 19:42

agil, Ale temat ogólnie ciekawy. :wink:

Darmowe.DTR
Nowicjusz

  • Posty: 17
  • Rejestracja: 24 Maj 2008 14:32
  • Miejscowość: USA

Postprzez agil » 25 Maj 2008 00:18

Milo mi to slyszec :)

Pozdro

Awatar użytkownika
agil
Fachoperator

  • Posty: 698
  • Rejestracja: 08 Maj 2006 19:51
  • Miejscowość: Pszczyna

Postprzez Thompson » 01 Cze 2008 13:40

Czy taki zabytek jest zaliczany do technologi przewiertów sterowanych ? ;)

Image

Awatar użytkownika
Thompson
Młodszy operator

  • Posty: 151
  • Rejestracja: 12 Lis 2006 22:37
  • Miejscowość: Gdynia

Postprzez sebek » 01 Cze 2008 16:35

Witam. Mam pytanie ile osób stanowi obsługa wiertnicy horyzontalnej

sebek
Pomocnik operatora

  • Posty: 60
  • Rejestracja: 24 Wrz 2007 14:51
  • Miejscowość: kolbuszowa

Postprzez agil » 01 Cze 2008 20:29

Sebek jezeli chodzi o obsluge nie licze tutaj zgrzewaczy ale jezeli kierwca auta ktorym go wozisz jest rowniez operatorem to smialo 2 ludzi ci starczy, a w praktyce wyglada to tak ze najczesciej jest to brygada okolo 5 osob operator, jeden prowadzacy(od nawigacji) 2 zgrzeaczy i najczesciej jeszcze jeden kierowca z autem beczka ktory wode dowozisz chcyba ze masz od razu wode na aucie z przewiertem. Ale przy wiekszych maszynach to dosc nie praktyczne. A nawet niemozliwe poprostu z braku miejsca sam zestaw pluczkowy pomp itp itd poczebuje okolo 8 mb paki , mowimy tu o takiej standartowej maszynie do 500 - 600 mm typu Vermeer D24x40 Tracto Technik Grundodrill TX 15 czy Ditch Witch JT 2720.

A jezeli chodzi panie Thomson o przewiert sterowany to ten zabytek jak to nazwales ciezko nazwac to przewiertem sterowanym bo jest to urzadzenie do kotew gruntowych to troche nie ta bajka nie ten tytul aczkolwiek na 1 rzut oka mozna powiedziec ze ma cos wspolnego z HDD. Z mala uwaga ze tam za duzo do sterowania nie ma :) Kotwy gruntowe najczesciej wykorzystuje sie do wzmacniania komor ze scianek berlinskich grodzi stalowych czy poprostu do wzmacniania skarp nasypow itp itd.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
agil
Fachoperator

  • Posty: 698
  • Rejestracja: 08 Maj 2006 19:51
  • Miejscowość: Pszczyna

Postprzez palladek » 11 Cze 2008 21:12

mam pytanko czy na przewiertach mozna zarobic

palladek
Pomocnik operatora

  • Posty: 94
  • Rejestracja: 10 Lip 2007 18:27
  • Miejscowość: jankowice
  • Pochwały: 1

Postprzez WojtekP » 11 Cze 2008 22:55

palladek, co za glupie pytanie ;-) pewnie ze sie da zarobic tylko trzeba miec sprzet i przetargi trzaskac ;-)

tylko kolego taki sprzet to trzeba by z 5 CATow sprzedaz zeby kupic cos do HDD
Kopalnia piachu Lubartów, kruszywa piach piasek.
http://www.plewka.com.pl
Przyłącza oraz sieci wodociągowe i kanalizacyjne.
Przewierty sterowane Vermeer D7x11, kruszenie gruzu wyburzenia kruszarka.

Awatar użytkownika
WojtekP
Fachoperator

  • Posty: 635
  • Rejestracja: 28 Lis 2006 12:18

Maszyna: cat, liebherr, zeppelin, man, scania

Firma: Kopalnia piachu Lubartów, wyburzenia gruz kruszony.


Postprzez dawidg2 » 11 Cze 2008 22:59

WojtekP napisał(a):pewnie ze sie da zarobic
pewnie jeszcze lepiej niz na kopaniu

dawidg2
Fachoperator

  • Posty: 6204
  • Rejestracja: 14 Kwi 2008 20:47
  • Miejscowość: Krzemieniewo
  • Pochwały: 134

Maszyna: JCB, Schaeff

Firma: Szukam


Postprzez agil » 12 Cze 2008 18:41

<lol> chopaki pewnie ze idzie zarobic generlanie za metr przewiertu sterowanego bierze sie tyle ile rura 200 rura to 200 od metra a jezeli chodzi o koszt maszyny to istnieje juz dosc dobrze rozbudowany rynek wtorny wiertnic HDD a jezeli mowimy o nowych maszynach to taka maszyna klasy o jakiej mowie 500-600mm wciagana rura to koszty rzedu 1.5 mln PLN z autem z wszystkich gotowy do pracy.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
agil
Fachoperator

  • Posty: 698
  • Rejestracja: 08 Maj 2006 19:51
  • Miejscowość: Pszczyna

wielka wiertnia

Postprzez macio » 22 Sie 2008 21:20

miło jest znaleść tak niszowy temat jak przewierty :roll: ja pracuje na dużej wiertnicy, grubo powyzej 150 ton i powiem wam,że to bardzo ciekawa robota. tym bardziej jeśli po 2 miesiącach wciąga sie kilometr "400" HDP czy 600 metrów "700" stalowej... radość jest wielka. poza tym ludzi strasznie interesuje sama technika i maszyna ,co tez sprawia satysfakcje osobie pracujacej przy takim sprzęcie.. trzeba jeszcze dodać,że jest to robota obarczona gigantycznym ryzykiem wykonawczym. stad też niepowodzenia i wselkiego rodzaju niespodzianki sa na pożądku dziennym i z tym trzeba sie liczyć.... pozdrawiam!

macio
Nowicjusz

  • Posty: 4
  • Rejestracja: 01 Cze 2007 19:11
  • Miejscowość: biała podlaska

Postprzez agil » 23 Sie 2008 21:07

Milo mi znalezc kogos z branzy witam na forum :) Moze uda sie we 2 troche lepiej przedstawic technologie bezwykopowe ktore jakby nie paczec za niedlugo beda na porzadku dziennym

Awatar użytkownika
agil
Fachoperator

  • Posty: 698
  • Rejestracja: 08 Maj 2006 19:51
  • Miejscowość: Pszczyna

Postprzez sebek » 26 Paź 2008 16:50

mam takie pyanie z ciekawosci czy ciężka jest praca w ekipie od hdd

sebek
Pomocnik operatora

  • Posty: 60
  • Rejestracja: 24 Wrz 2007 14:51
  • Miejscowość: kolbuszowa

Postprzez agil » 29 Paź 2008 20:42

Cieżka moze niespecjalnie praca jak praca ale brudna, fajna praca jezeli wszystko idzie fajnie, ale niestety przy naszych planach oraz braku mozliwosci wnikniecia w teren bez wiekszej ingerencji stad ewentualne niepowodzenia trzeba wliczyc.

Awatar użytkownika
agil
Fachoperator

  • Posty: 698
  • Rejestracja: 08 Maj 2006 19:51
  • Miejscowość: Pszczyna

Postprzez sebek » 01 Lis 2008 13:52

Mam jeszce takie pytanie czy opłaca sie wchdzic w ten interes i jakie trzeba miec uprawnienia i jeszcze jedno dlaczego ta praca jest taka .

sebek
Pomocnik operatora

  • Posty: 60
  • Rejestracja: 24 Wrz 2007 14:51
  • Miejscowość: kolbuszowa

Postprzez agil » 01 Lis 2008 16:38

Oczywiście ze sie oplaca byles tylko mial robote i nie wiem czy wiesz o jakich pieniadzach rozmawiasz technologia napewno ma przyszlosc, wogole technologie bezwykopowe sa juz coraz czesciej stosowane w naszym kraju przewierty sterowane jak najbardziej za kilka lat beda powszechnie uzywane takie sa prognozy tego rynku ktory ciagle sie rozwija do przodu, uprawnienia na wiertnice robi sie w Urzedzie Górniczym i dostaje sie je ogolnie na przewierty. A ostatnio co napisales i jest taka ? taka to znaczy o co ci chodzi ??

Awatar użytkownika
agil
Fachoperator

  • Posty: 698
  • Rejestracja: 08 Maj 2006 19:51
  • Miejscowość: Pszczyna

Postprzez liski13 » 01 Lis 2008 17:04

witam wszystkich :D ja obecnie pracuje w irlandii a moja firma ma kilka maszyn do takich przewiertów .z tego co widze to jest to brudna robota ale bardzo ciekawa,te maszyny wyglondają takniepozornie do roboty którą robią.dodam że przez10godzin wciąga 200mróry350mm plastik to jestróra wodna. Wiem ze mogąwięcej ale tusię niespieszą pracujątylko nocąboróra idzie wzdłózgłównej drogi.ja zajmuje sie tam zasypywaniem dziór po kllejeniach łonczeń i plantowaniu terenu który strasznie rujnują bo jest okropnie mokro, leje codzień. :roll: :roll: ich maszyna ma nazwe DitchWitch it 4020 i jest prawie nowa teraz sciągneli następną nieznam symbolu ale jest większa i ma dłuższe róry,pewnie ta ma terz większąmoc bo ostatnio jest sporo kamienia imieli problemy z 200-stu metramiza noc.do obsługi wiertnicy jest 2 +1woziwode traktorem w beczce następnych 2 jest od klejenia ci mają najlepiej bo im to szybko idzi :) wiem zez tego odcinka zostało im jeszcze 1700m :cry: szkoda boja mam super :D

Awatar użytkownika
liski13
Pomocnik operatora

  • Posty: 98
  • Rejestracja: 28 Wrz 2008 18:39
  • Miejscowość: kielce

Postprzez agil » 01 Lis 2008 17:34

Kolego tak po 1 to zainwestuj w slownik ortorgaficzny!! a wracajac do tematu Ditch Witch JT 4020 to naprawde spora maszyna mowisz 200 m 350 rury PE a na ile razy rozwieracaja ? i w jakim terenie ?? Bo 200 m dziennie takiej rury to z mojego doswiadczenia wiem ze to jest dosc ciezkie do wykonania:>

Awatar użytkownika
agil
Fachoperator

  • Posty: 698
  • Rejestracja: 08 Maj 2006 19:51
  • Miejscowość: Pszczyna

Następna Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej