wibako

BHP-owiec żąda przeglądu maszyny

O czym tylko chcecie :).

Moderatorzy: peckiel, Dj_Francuz

BHP-owiec żąda przeglądu maszyny

Postprzez Asiek » 29 Lis 2008 21:33

Witam
Dostałem zlecenie na wykonanie wykopu. BHP-owiec zażyczył sobie, że oprócz moich uprawnień moja maszyna powinna mieć przegląd (jest to minikoparka Pel Job EB 16.4).
Skąd on to wziął??? Byłem w ośrodku, w którym zrobiłem uprawnienia i wszyscy wywalili oczy, że ktoś życzy sobie czegoś takiego. A ja mam problem.
Czy BHP-owiec ma prawo żądać ode mnie takiego dokumentu? Czy na tak małą maszynę, która na plac budowy przyjeżdża na lawecie w ogóle robi się przeglądy?
Ewentualnie na jaką podstawę prawną się powołać i - ewentualnie - udowodnić mu, że nie ma prawa do żądania ode mnie takiego dokumentu?
Proszę o szybką odpowiedź, ponieważ w poniedziałek mam rozpocząć wykop.
Pozdrawiam
Ostatnio edytowany przez Asiek, 01 Gru 2008 23:47, edytowano w sumie 1 raz

Asiek
Nowicjusz

  • Posty: 14
  • Rejestracja: 26 Paź 2008 14:31
  • Miejscowość: Wrocław

Reklama

simmet

Postprzez Klawek » 29 Lis 2008 21:51

Na jakiej podstawie prawnej on rząda przeglądu?
Nie obronisz się nie znając z jakiego on to przepisu wyciągnął.
Ja majac już około 30 kontroli w minionym miesiącu - różnych i różnistych - nasłanych przez konkurencję i nie tylko :wink:
Nikt nigdy czegoś takiego odemnie nie wymagał - jak przegląd maszyny.
(Oczywiście wymagali znaczka CE na maszynie i nic więcej - czyli dopuszczenia do pracy - maszyna taka posiada odpowiednie badania w jednostkach certyfikujących.)
Uprawnienia - często rządają
Kasku na łbie też - bez niego ani rusz
koguta na ulicy - obowiązkowo - inspektor z pip-u wystawił mi i kierownikowi budowy czyli mi - też mandacik za brak kogucika i kasku :wall: . Robiłem gasienicóweczką na uliczce krajowej :wink:

Klawek
Operator

  • Posty: 475
  • Rejestracja: 25 Lut 2007 20:21
  • Miejscowość: Mrągowo
  • Pochwały: 3

Postprzez Janusz1978 » 29 Lis 2008 22:32

Klawek napisał(a):(Oczywiście wymagali znaczka CE na maszynie i nic więcej - czyli dopuszczenia do pracy - maszyna taka posiada odpowiednie badania w jednostkach certyfikujących.)
j :wink:

Kurde o tym nie slyszalem. :woot:
Gdzie sie sa takie jednostki masz moze stronke lub namiar na nie, bo chcialbym sie dowiedziec cosik o tym.
pzdr

Janusz1978
Operator

  • Posty: 331
  • Rejestracja: 23 Sty 2008 00:24
  • Miejscowość: Podkarpacie
  • Pochwały: 1

Postprzez Klawek » 29 Lis 2008 22:36

z tego co się orienuję maja to wszystkie maszyny Europejskie i z USA
często chińczyki tego nie mają

Klawek
Operator

  • Posty: 475
  • Rejestracja: 25 Lut 2007 20:21
  • Miejscowość: Mrągowo
  • Pochwały: 3

Postprzez Janusz1978 » 29 Lis 2008 22:44

Acha, a myslalem ze dodatkowo trzeba sciagac jakas ekipe zeby zrobila takowe badania.
Juz myslalem ze zrobli nastepna jakas komorke zeby im nabijac kase.

Janusz1978
Operator

  • Posty: 331
  • Rejestracja: 23 Sty 2008 00:24
  • Miejscowość: Podkarpacie
  • Pochwały: 1

Postprzez Asiek » 30 Lis 2008 13:25

to znaczy, że nie zwojuję nic?
Nie pamiętam, ale może Wy wiecie, jaka ustawa obowiązuje dla robót ziemnych (wykopów)?

Asiek
Nowicjusz

  • Posty: 14
  • Rejestracja: 26 Paź 2008 14:31
  • Miejscowość: Wrocław

Postprzez Grześ » 30 Lis 2008 15:00

Asiek , poproś BHPowca niech on pokaże Ci odpowiednie przepisy mówiące , że koparki powinny mieć dozór . Pewnie jest to jakiś młody łebek i pomyślał że jak dźwigi mają dozór techniczny to czemu nie koparki ? Gorzej jak pójdzie na całość i będzie wymagał zaświadczenia że operator koparki nie jest koniem :wall:

Grześ
Fachoperator

  • Posty: 599
  • Rejestracja: 09 Lip 2006 19:25
  • Miejscowość: Kraków
  • Pochwały: 9

Maszyna: Jcb3cx


Postprzez Asiek » 30 Lis 2008 23:04

Grześ, nie dobijaj mnie...
Kto mi wyda takie zaświadczenie??? :)))

Asiek
Nowicjusz

  • Posty: 14
  • Rejestracja: 26 Paź 2008 14:31
  • Miejscowość: Wrocław

Postprzez JCB2000 » 30 Lis 2008 23:23

Być może teraz BHPowiec może wymagać robienia przeglądu w maszynie, chodzi tu o wymianę oleji eksploatacyjnych.

U mnie jeszczę nie było nikogo...

JCB2000


Postprzez Asiek » 01 Gru 2008 18:29

Dopiero dzisiał założyłem książkę pracy maszyny. Oleje, filtry i płyny mam powymieniane.
Teraz muszę znaleźć kogoś, kto się pod tym podbije.

Powiedzcie, po co mi książeczka operatora, skoro nic nie mogę zrobić???
Okazuje się, że:
- powinienem przedstawić na placu budowy zaświadczenie lekarskie, że jestem zdolny do wykonywania zawodu operatora koparki - badania takie robiłem 2 m-ce temu przed kursem, mam książeczkę operatora, której bez badań był nie otrzymał, a mimo to i tak muszę papier przedstawić; chciałem zrobić ksero tego dokumentu w ośrodku gdzie go zostawiłem, ale odesłali już papiery do Warszawy, więc muszę zrobić nowe badania - 50 zł;
- powinienem przedstawić zaświadczenie o odbyciu kursu BHP w związku z wykonywaniem zawodu operatora koparki - choć jako podstawę prawną na pierwszej stronie książeczki operatora podano Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 20 września 2001 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas eksploatacji maszyn i innych urządzeń technicznych do robót ziemnych, budowlanych i drogowych;
- maszyna powinna mieć podbity przegląd. Facet mi mówi, że w DTR-ce powinna być podana informacja, kto taki przegląd wykonuje. W ośrodku, w którym robiłem uprawnienia, powiedzieli, że w DTR-ce nie ma podanej takiej informacji. Dowiedziałem się co sądzą o tym BHP-owcu i kim od dla nich jest :))) Najlepsze jest to, że dopuszczenie do eksploatacji maszyny może mi podbić "pan heniu" z zacipek śląskich, byleby prowadził działalność i posiadał pieczątkę np. mechanika - to będzie honorowane;

Facet na budowie mówi tak: "dążymy przecież do normalności na tej budowie". Ale żeby jego budowa była normalna ja w 2 dni muszę zdobyć te wszystkie dokumenty, pieczątki i podpisy. Czyli muszę teraz obskoczyć kilka osób i każdemu zostawić suwenira :)

Wiecie co?
W tym kraju wszystko jest możliwe. Tylko nie to, żeby dorobić się w legalny sposób.

Czekam na komentarze.

Pozdrawiam

Asiek
Nowicjusz

  • Posty: 14
  • Rejestracja: 26 Paź 2008 14:31
  • Miejscowość: Wrocław

Postprzez Jarewa » 01 Gru 2008 19:34

Asiek napisał(a):1- powinienem przedstawić na placu budowy zaświadczenie lekarskie, że jestem zdolny do wykonywania zawodu operatora koparki - badania takie robiłem 2 m-ce temu przed kursem, mam książeczkę operatora, której bez badań był nie otrzymał, a mimo to i tak muszę papier przedstawić; chciałem zrobić ksero tego dokumentu w ośrodku gdzie go zostawiłem, ale odesłali już papiery do Warszawy, więc muszę zrobić nowe badania - 50 zł;
2- powinienem przedstawić zaświadczenie o odbyciu kursu BHP w związku z wykonywaniem zawodu operatora koparki - choć jako podstawę prawną na pierwszej stronie książeczki operatora podano Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 20 września 2001 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas eksploatacji maszyn i innych urządzeń technicznych do robót ziemnych, budowlanych i drogowych;
3- maszyna powinna mieć podbity przegląd. Facet mi mówi, że w DTR-ce powinna być podana informacja, kto taki przegląd wykonuje. W ośrodku, w którym robiłem uprawnienia, powiedzieli, że w DTR-ce nie ma podanej takiej informacji.


1-Prawda to sie nazywa badania okresowe pracowników.
2-Też prawda
3-Też prawda (nie wiem jak u was ale u mnie w DTR JCB jest na ostaniej stronie własnie) Serwisowanie maszyny co ileś tam MTH już wypisanych.

Tak że gościu mówi prawde.Ma prawo jeszcze zarzadać specjalnego papierka (Certyfikat) że maszyna jest dopuszczona do pracy na terenie UE.(CE)

Ale pewnie nie czytałeś kodesu pracy? I pewnie jesteś firmą jedno osobową dla siebie i wcale nie oznacza że można zaniedbywac obowiazki badania jak i bhp.

Jarewa
Fachoperator

  • Posty: 2789
  • Rejestracja: 09 Sie 2006 22:04
  • Miejscowość: DOLNOSLASKIE
  • Pochwały: 56

Postprzez JCB2000 » 01 Gru 2008 19:44

Jarewa, Tak że gościu mówi prawde.Ma prawo jeszcze zarzadać specjalnego papierka (Certyfikat) że maszyna jest dopuszczona do pracy na terenie UE.(CE)
dokładnie może zażądać DEKLARACJI ZGODNOŚCI UE

W 100% zgadzam się z kolegą Jarewa,
Ostatnio edytowany przez JCB2000, 01 Gru 2008 23:50, edytowano w sumie 1 raz

JCB2000


Postprzez DONOTI » 02 Gru 2008 18:31

Dziwna sprawa z tym przegladem.Skoro nowsze maszyny maja taki certyfikat to jak wyglada sprawa z 30 letnia w pelni sprawna maszyna ktora takowego nie posiada?? Nie moze pracowac?? Pracujac w Polsce na dziesiatkach budow nigdy sie z czyms takim nie spotkalem, byle jedynie wewnetrzne szkolenia bhp i ....tyle.Jedynie raz w Szkocji zeby zaczac prace na rafinerii Shel-a musialem pokazac certyfikat ze maszyna ma wazne badania tech..A ze byly niewazne przyjechal facet z serwisu TEREXA, poogladal sprawdzil numery swiatla OGRZEWANIE I KLIMATYZACJE!!!! wystawil odpowiedni papierek i zyczyl milej pracy.Tak ze wydaje mi sie ze panu z BHP gdzies dzwoni ale nie do konca wie gdzie

DONOTI
Nowicjusz

  • Posty: 13
  • Rejestracja: 31 Sie 2008 20:21
  • Miejscowość: Tarnowskie Gory

Postprzez Jarewa » 02 Gru 2008 19:55

DONOTI napisał(a):Dziwna sprawa z tym przegladem.Skoro nowsze maszyny maja taki certyfikat to jak wyglada sprawa z 30 letnia w pelni sprawna maszyna ktora takowego nie posiada?? Nie moze pracowac?? Pracujac w Polsce na dziesiatkach budow nigdy sie z czyms takim nie spotkalem, byle jedynie wewnetrzne szkolenia bhp i ....tyle.Jedynie raz w Szkocji zeby zaczac prace na rafinerii Shel-a musialem pokazac certyfikat ze maszyna ma wazne badania tech..A ze byly niewazne przyjechal facet z serwisu TEREXA, poogladal sprawdzil numery swiatla OGRZEWANIE I KLIMATYZACJE!!!! wystawil odpowiedni papierek i zyczyl milej pracy.Tak ze wydaje mi sie ze panu z BHP gdzies dzwoni ale nie do konca wie gdzie


To taka maszyna nie ma prawa teoretycznie pracować, ale w Polsce jest takie rozpiździe na budowach ze aby pracować. Ale zawsze wszystko jest do czasu aż do popełnienia błedu albo katastrofy.

Widziałeś kiedyś BHPowca na budowie? czy moze widziałeś ispekcje pracy? Ja widziałem ale tylko po telefonie i jakoś zawsze na budowie wiedzą wczesniej ze bedzie.

Jarewa
Fachoperator

  • Posty: 2789
  • Rejestracja: 09 Sie 2006 22:04
  • Miejscowość: DOLNOSLASKIE
  • Pochwały: 56

Postprzez Edzio1962 » 18 Sty 2009 18:03

Koledzy powiedzcie gdzie te kontrole bhp są takie, skoro na budowach można spotkać koparki w opłakanym stanie, w których nie działa nic jak należy. Maszyny nie sprawne, do póki koparka nie stanie to firma złotówki nie dołoży. Takie kontrole powinny być to co niektóre koparki prosto z budowy na złom by pojechały. Pracuje na koparkach już ładne parę lat a żadnych przeglądów nikt nigdy nie wymagał ani nie robił, a w ogóle to inspektorzy bhp to koparki szerokim łukiem omijają.
Ostatnio edytowany przez Edzio1962, 18 Sty 2009 19:48, edytowano w sumie 1 raz

Edzio1962
Nowicjusz

  • Posty: 2
  • Rejestracja: 10 Sty 2009 14:39
  • Miejscowość: Wrocław

BHP-owiec żąda przeglądu maszyny

Postprzez DLis » 23 Cze 2017 08:33

Niestety, kontrole bhp oraz kontrole sprzętu budowlanego powinny być częstsze chociażby z powodu, że od tego zależy bezpieczeństwo na placu budowy.
__________________________________________________
http://szkoleniebhp.com.pl/oferta/obsluga-bhp-i-ppoz/
Ostatnio edytowany przez DLis, 27 Cze 2018 09:17, edytowano w sumie 1 raz

DLis
Nowicjusz

  • Posty: 5
  • Rejestracja: 20 Cze 2017 08:26

Maszyna: JCB

Firma: własna


BHP-owiec żąda przeglądu maszyny

Postprzez MARIO/MECALAC » 23 Cze 2017 08:42

Ja jestem za tym by kontrole podlegały pod UDT i kontrole żeby były co roku
Proszę nie wydzwaniać w sprawie naprawy Mecalaca. Nie jestem mechanikiem


Jeśli pomogłem nie pisz Dziękuje kliknij POCHWAŁA!!
Rezerwiści To Specjaliści Pędzą Bimber Nawet Z Liści

Awatar użytkownika
MARIO/MECALAC
Fachoperator

  • Posty: 3306
  • Rejestracja: 29 Paź 2009 19:39
  • Miejscowość: CZĘSTOCHOWA
  • Pochwały: 132

Maszyna: MECALAC 12 MXT

Firma: OL-KOP


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej