wibako

Brytyjskie uprawnienia na koparko-ladowarke a wymiana w PL!?

O czym tylko chcecie :).

Moderatorzy: peckiel, Dj_Francuz

Brytyjskie uprawnienia na koparko-ladowarke a wymiana w PL!?

Postprzez MisiuRider » 29 Gru 2008 15:12

Witam

Jestem na forum nowy, takze przywitam sie na poczatek. Mam na imie Michal, 21 lat. Obecnie jezdze na ladowarce teleskopowej (JCB 540-170) w Szkocji.

Jednak wraz z nowym rokiem chcialbym zrobic nowe uprawnienia, a mianowicie na koparko ladowarki, z tym, ze chcialbym te uprawnienia zrobic w Szkocji. Czyli byly by to brytyjskie uprawnienia. I moje pytanie brzmi, czy orientuje sie ktos z was jak wyglada przetlumaczenie takich uprawnien na polskie? Tam dostaje sie ok. 4 dyplomow po ukonczonym kursie i logbook czyli ksiazka w ktorej sie wpisuje wyjezdzone godziny, na jakies maszynie sie jezdzilo, podpis majstra itp. I wlasnie jak to pozniej w polsce wyglada, czy wysyla sie te dyplomy i ta ksiazke do panstwowej firmy ktora zajmuje sie wydawanien uprawnien w polsce czy idzie sie poprostu do tlumacza przysieglego, chociaz nie wydaje mi sie, bo przeciez trzeba byc zarejestrowanym w polsce jako operator ?!

Pisze dlatego, bo chce w okolicach czerwca wrocic do Polski, ale wczesniej jeszcze zrobic tam uprawnienia i juz w Polsce szukac prace na koparko-ladowarke.

Jesli ktos sie orientuje w tym temacie, dzieki z gory za wszystkie odpowiedzi
Pozdrawiam!

MisiuRider
Nowicjusz

  • Posty: 5
  • Rejestracja: 29 Gru 2008 14:55
  • Miejscowość: Ruda Slaska/Edinburgh

Reklama

simmet

Postprzez DONOTI » 29 Gru 2008 19:07

Niestety brytyjskimi uprawnieniami mozna sobie w Polsce wytrzec d....Tez myslalem ze moze moje brytyjskie po powrocie do kraju sobie przetlumacze i byc moze bede gosc z pierwsza klasa, ale oswiecil mnie facet z osrodka szkolenia.Tam jesli chodzi o koparki gasienicowe nie ma podzialu na klasy wg. pojemnosci lyzki , tylko wg. tonazu maszyny.Aswoja droga bardzo dziwne bo przeciez jestesmu wszyscy w UE.

[ Dodano: Pon Gru 29, 2008 6:11 pm ]
A dodatkowo te uprawnienia ktore masz sa tylko wazne na jakis okreslony czas i po to dostales ta ksiazeczke w ktora masz wpisywac miejsca gdzie pracowales

DONOTI
Nowicjusz

  • Posty: 13
  • Rejestracja: 31 Sie 2008 20:21
  • Miejscowość: Tarnowskie Gory

Postprzez MisiuRider » 29 Gru 2008 19:49

No tak koparki sa podzielone na kategorie wedlug wagi, ale przeciez koparko-ladowarki nie sa na gasiennicach. Z tego co przeczytalem to wiem, ze w Polsce tez na koparko-ladowarke jest jedna kategoria, czyli jesli zrobie tam na koparko-ladowarki to powinni mi wymienic w Pl na polskie, bo nie beda mieli problemu z tym jaka kategorie mi dac bo jest tylko jedna, chyba, ze sie myle...

A ksiazka ktora mam, nie zostala mi wreczona tylko po to, bo uprawnienia sa na okreslony czas, ale rowniez po to zeby utworzyc sobie jakas historie pracy, co moim zdaniem jest bardzo dobre.

Hmm moze znajda sie na forum jakies osoby ktore probowaly wymienic te papiery albo wymienili i pracuja ... ?!

MisiuRider
Nowicjusz

  • Posty: 5
  • Rejestracja: 29 Gru 2008 14:55
  • Miejscowość: Ruda Slaska/Edinburgh

Postprzez DONOTI » 29 Gru 2008 23:19

No moze nie do konca chodzi o historie pracy , ale wymagany czas do zdobycia stalych uprawnien brytyjskich, bo te ktore macie sa tylko na ten okreslony czas.Z tego co pamietam roznia sie kolorem ale moge sie mylic.Ale z drugiej strony skoro bylaby mozliwosc wymiany na polskie uprawnienia to dlaczego nie ma sytuacji odwrotnej?Wszedzie gdzie pokazywalem nasza polska ksiazeczke mowiono mi ze jest niewazna..Watpie ze mozna cokolwiek zdzialac ale moze sie myle..

DONOTI
Nowicjusz

  • Posty: 13
  • Rejestracja: 31 Sie 2008 20:21
  • Miejscowość: Tarnowskie Gory

Postprzez MisiuRider » 30 Gru 2008 19:21

Najpierw uzyskujesz tzn. Red Card czyli jest to plastikowa karta z Twoim zdjeciem, na ktorej jest tez napisane ze jestes przeszkolony bhp i na jaki rodzaj maszyny masz uprawnienia, a bodajze po 300h pracy, mozesz podejsc do egzaminu na Blue Card i wtedy jestes powiedzmy doswiadczonym operatorem.

Wiem, ze z polskimi uprawnieniami nic nie zdzialasz w UK, chociaz to tez nie do konca prawda, bo poznalem na jednej z budow polskiego operatora koparki z polskimi uprawnieniami, takze tez zalezy to od pracodawcy. Slyszalem, ze w strone odwrotna to moze dzialac. Takze szukam wszelkich pomocnych informacji...

MisiuRider
Nowicjusz

  • Posty: 5
  • Rejestracja: 29 Gru 2008 14:55
  • Miejscowość: Ruda Slaska/Edinburgh

nikt nic nie wie

Postprzez tarzan124 » 05 Mar 2010 14:27

Byłem dzisiaj w UDT oni nic nie wiedzą i się tym nie zajmują słyszałem od gościa że można sobie zmienić uprawnienia po odbyciu jakiegoś dodatkowego szkolenia ale gdzie co i jak to do końca niewiem jak narazie szukam prawdy jak bedę wiedział co i jak opisze na forum.
LIEBHEER

tarzan124
Nowicjusz

  • Posty: 9
  • Rejestracja: 13 Paź 2008 23:44
  • Miejscowość: scunthorpe,UK-Sląsk,PL

Postprzez Staton » 05 Mar 2010 21:15

Witam
ufff.... dawno mnie tu nie było.....
Uprawnienia zdobyte za granicą można zweryfikować. Trzeba zadzwonić do IMBiGS w Warszawie (Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego) i oni wskażą gdzie można zweryfikować uprawnienia. Weryfikacja polega na przejściu krótkiego kursu.... ok. 20 godzin oraz na zdaniu egzaminu. Niestety... za kurs i za egzamin trzeba zapłacić. Ale istnieje możliwość prawna aby to zrealizować.
Telefon do IMBiGS - 022-8538115
Pozdrowienia dla wszystkich

Staton
Fizol

  • Posty: 40
  • Rejestracja: 16 Mar 2008 14:55
  • Miejscowość: Włocławek

no wkońcu światełko w tunelu

Postprzez tarzan124 » 06 Mar 2010 10:39

dzięki serdeczne zaraz sie tym zajmę
LIEBHEER

tarzan124
Nowicjusz

  • Posty: 9
  • Rejestracja: 13 Paź 2008 23:44
  • Miejscowość: scunthorpe,UK-Sląsk,PL

Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej