wibako

hamulec ręczny

hamulec ręczny

Postprzez kuba777 » 19 Maj 2011 21:30

Marka i model maszyny: jcb 3cx
Rok produkcji: 2008

Witam jak sprawdzić lub wyregulować ręczny??

kuba777
Fizol

  • Posty: 25
  • Rejestracja: 08 Maj 2011 20:10
  • Miejscowość: Wadowice

Maszyna: JCB 3CX
2008


Reklama

simmet

hamulec ręczny

Postprzez Jooras » 20 Maj 2011 05:41

stań na pochyłości przodem albo tyłem zaciągnij ręczny i zobacz czy maszyna zacznie się toczyć najprostszy sposób sprawdzenia

a i jeśli ręczny jest zaciągnięty i działa prawidłowo jeśli wrzucisz jazdę to powinno zacząć brzęczeć

Awatar użytkownika
Jooras
Fachoperator

  • Posty: 1048
  • Rejestracja: 09 Sie 2010 15:53
  • Miejscowość: Lubartów / Lublin
  • Pochwały: 14

Re: hamulec ręczny

Postprzez Jarewa » 20 Maj 2011 18:18

Wyregulować poprzez przykracanie lub odkręcanie zależności od potrzeb rączką zaciągającą ręczny. W starszych maszynach gdzie jest ręczny zewnętrzny (p w skrzyniach SideShift manual) można też dokonać na dole pod maszyną dodatkowo. W PS tylko rączką.

Jarewa
Fachoperator

  • Posty: 2789
  • Rejestracja: 09 Sie 2006 22:04
  • Miejscowość: DOLNOSLASKIE
  • Pochwały: 56

Re: hamulec ręczny

Postprzez Jarewa » 20 Maj 2011 18:21

Jooras napisał(a):a i jeśli ręczny jest zaciągnięty i działa prawidłowo jeśli wrzucisz jazdę to powinno zacząć brzęczeć


Nie prawda na każdym zaciągniętym będzie brzęczeć nie ważne czy trzyma czy nie. Czujnik to położenie dźwigni nie ma nic wspólnego z prawidłowo działającym ręcznym.

Jarewa
Fachoperator

  • Posty: 2789
  • Rejestracja: 09 Sie 2006 22:04
  • Miejscowość: DOLNOSLASKIE
  • Pochwały: 56

hamulec ręczny

Postprzez Jooras » 20 Maj 2011 21:26

zgadza się mój błąd

Awatar użytkownika
Jooras
Fachoperator

  • Posty: 1048
  • Rejestracja: 09 Sie 2010 15:53
  • Miejscowość: Lubartów / Lublin
  • Pochwały: 14

Re: hamulec ręczny

Postprzez siekla1 » 20 Maj 2011 22:23

Przy prawidłowo wyregulowanym ręcznym nie powinieneś ruszyć na zaciągniętym hamulcu na 3 biegu.Hamulec zaciągamy tylko do momentu aby nie rozłączyć jazdy, opisane w Dtr - czasami warto poczytać.

siekla1
Operator

  • Posty: 453
  • Rejestracja: 23 Lis 2008 18:23
  • Miejscowość: Bytom
  • Pochwały: 5

Re: hamulec ręczny

Postprzez Jarewa » 20 Maj 2011 22:32

siekla1 napisał(a):Przy prawidłowo wyregulowanym ręcznym nie powinieneś ruszyć na zaciągniętym hamulcu na 3 biegu.Hamulec zaciągamy tylko do momentu aby nie rozłączyć jazdy, opisane w Dtr - czasami warto poczytać.



To podaj strony! chętnie takie bzdury poczytam! i to w dodatku DTR. Albo najlepiej wstaw tu te strony.

Na zaciągniętym ręcznym nawet na 1 z pełnym gazem nie ruszy bo nie pozwoli na to elektronika! Te parę cmm jest bardzo ważne.

Owszem można ale to wymaga pewnej wiedzy i oszukania czujnika. Na pewno nie piszą w DTR jak oszukać czujnik albo jak go wyłączyć.

Jarewa
Fachoperator

  • Posty: 2789
  • Rejestracja: 09 Sie 2006 22:04
  • Miejscowość: DOLNOSLASKIE
  • Pochwały: 56

Re: hamulec ręczny

Postprzez serwisant » 21 Maj 2011 08:31

siekla1 napisał(a):Przy prawidłowo wyregulowanym ręcznym nie powinieneś ruszyć na zaciągniętym hamulcu na 3 biegu.Hamulec zaciągamy tylko do momentu aby nie rozłączyć jazdy, opisane w Dtr - czasami warto poczytać.


Kolega siekla ma rację.

Przed maszyna nie moga znjdować sie żadne przeszkody w czasie tesu!!!!!!
uruchomić silnik wybrać 4 bieg do przodu
Wcisnij hamulec nożny do oporu , opuść dźwignie hamulca ręcznego do momentu kiedy zgaśnie kontrolka_-w tej pozycji trzymać.
powoli zwolnij hamulec nożny.
Maszyna nie powinna jechać.
powoli dodawaj goazu do ok 1500 obr/min maszyna nie powinna ruszyć.
test nie powinien trwać dłużej niż 20 sek!!!!!
Jeżeli maszyna rusza nalezy wyregulowac linkę

Poniżej wkleiłem część tekstu z orginalnej instr. obsługi na potwierdzenie że cos takiego jest Akurat nie mam pod ręką instr po polsku.

Test the parking brake as follows:
8 Move the parking brake lever fractionally forward until
the warning light 6 is just extinguished.
9 Slowly release the foot brake pedal 4.
10 If the machine has not moved, use the accelerator
pedal to gradually increase the engine speed to 1500
RPM. The machine should not move.
11 Do not do this test for longer than 20 seconds.
12 Reduce the engine speed to idle and select neutral 5.
13 Return the park brake lever 1 to the fully on position
from its partially applied position.
14 Lower attachments and stop the engine.
Pomoc JCB
MINI-LOADALL-KOP-ŁADOWARKA..Fastrac..JCB
elektronika hydraulika
Podanie nr ser. maszyny znacznie ułatwia...
pełna dokumentacja.


Pozdrawiam

serwisant
Operator

  • Posty: 371
  • Rejestracja: 05 Sty 2008 16:02
  • Miejscowość: PL
  • Pochwały: 5

Maszyna: JCB


Re: hamulec ręczny

Postprzez siekla1 » 21 Maj 2011 16:37

Strona 65 DTR Sprawdzanie hamulca postojowego.Maszyna ma nie ruszyć na 4 biegu do 1500 obr.
Jarewa i co teraz powiesz na temat tych bzdur, które wypisują w DTR?

siekla1
Operator

  • Posty: 453
  • Rejestracja: 23 Lis 2008 18:23
  • Miejscowość: Bytom
  • Pochwały: 5

Re: hamulec ręczny

Postprzez Grześ » 22 Maj 2011 08:35

Rzeczywiście, w instrukcji jest tak jak napisał siekla1, jednak w praktyce jest tak jak napisał Jarewa. W nowych maszynach nie da się częściowo zaciągnąć ręcznego, tylko całkowite zaciągnięcie jest blokowane, ale wtedy jest odłączona jazda i wyje brzęczek. Sprawdzenie opisane w instrukcji nie jest możliwe do wykonania. Według mnie, regulacja (kręcąc rączką) powinna być przeprowadzona w taki sposób, aby siła z jaką zaciągamy dźwignie była podobna do siły z jaką zaciągamy w samochodzie osobowym. Myślę, że raz wyregulowany hamulec ręczny wystarczy na bardzo długo, gdyż nie widzę sposobu na jego osłabienie.

Grześ
Fachoperator

  • Posty: 599
  • Rejestracja: 09 Lip 2006 19:25
  • Miejscowość: Kraków
  • Pochwały: 9

Maszyna: Jcb3cx


hamulec ręczny

Postprzez Jooras » 22 Maj 2011 12:21

u mnie w maszynie rok 94 przy zaciągniętym ręcznym który jest przy fotelu też nie ruszy

Awatar użytkownika
Jooras
Fachoperator

  • Posty: 1048
  • Rejestracja: 09 Sie 2010 15:53
  • Miejscowość: Lubartów / Lublin
  • Pochwały: 14

hamulec ręczny

Postprzez Jarewa » 22 Maj 2011 19:45

Grześ napisał(a):Myślę, że raz wyregulowany hamulec ręczny wystarczy na bardzo długo, gdyż nie widzę sposobu na jego osłabienie.


Jeżeli skrzynia PS to prawda nie trzeba często regulować. Jeżeli skrzynia manual to niestety to czynności co miesiąc trzeba ponieważ tarcza i klocki są na zewnątrz. A jak wiemy błoto piach itd to dla maszyny codzienność. Bardzo szybkie wycieranie klocków. Ja w jednej zmieniam co dwa lata klocki szybkie zużycie.

Co do powyższego zdania to nadal się będę upierał. W nowszych jest czujnik indukcyjny o innym kształcie "U" wtedy jego zadziałanie jest 1/2 pozycji dźwigni.

Ja zawsze ustawiam na czucie, czyli tak by na dole była rączka luźna i na tyle aby operator bez trudu zaciągnął go. Idzie wyczuć kiedy zaczyna zaciskać.

Jarewa
Fachoperator

  • Posty: 2789
  • Rejestracja: 09 Sie 2006 22:04
  • Miejscowość: DOLNOSLASKIE
  • Pochwały: 56

Re: hamulec ręczny

Postprzez luKi_2 » 04 Wrz 2017 20:00

Nie zaczynam nowego tematu ponieważ mój problem też dotyczy hamulca ręcznego tyle że.. ....
Wiadomo że kopaczka nie ruszy kiedy mamy zaciągnięty reczny hamulec (sprzęt z 2011r) ponieważ z boku na pulpicie świeci komtrolka oraz wydobywa się znajomy dźwięk piszczenia. Dopiero po spuszczeniu hamulca koparka może ruszyć. U mnie problem jest taki że kontrolka oraz sygnał świeci i piszczy nawet kiedy odpuszczę hamulec. Pali się bezpiecznik niemal za każdym razem gdy to wkładam. Czasem pochodzi 2 godziny wrzucę na luz chce znowu ruszyć i koniec bezpiecznik spalony. Oryginalny na to miejsce jest 10 wlozylem 15 ale też to pali. Większego już nie wloze. Odlaczylem już czujnik ten w kształcie literki C tzn rozpialwm kostke i nadal to samo. Pochodzi trochę wrzucę rewers na pozycję neutralna później do przodu i koniec bezpiecznik spalony piszczy brzeczek i pali się kontrolka na pulpicie z prawej oraz z przodu.

luKi_2
Nowicjusz

  • Posty: 11
  • Rejestracja: 04 Sty 2016 14:44

Maszyna: jcb 3cx 2011

Firma: CEDAL


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości

cron

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej