wibako

Zimny ok ciepły słaby

Forum minikoparek wszystkich producentów

Moderator: mechanior

Zimny ok ciepły słaby

Postprzez opium » 02 Sie 2011 23:02

Marka i model maszyny: SCHAEFF HR18
Rok produkcji: 2001

Witam wszystkich forumowiczów!!!
Forum o kopaczkach przeglądam już jakiś czas i dość często występują dość „błahe powody -poważnych awarii”. Potrzebuję porady i ewentualnych wskazówek.
Problem mój polega na tym, że na zimnym oleju hydraulicznym wszystko działa ok, ale po rozgrzaniu
traci moc i spowalnia - dotyczy to każdej funkcji. Dodam że silnik pracuje na jednakowych obrotach i równo Czy są to typowe objawy zużycia pompy hydraulicznej??? Pompa hydrauliczna to(chyba tłoczkowa): KYB PSVD2-26E-3.
Jeśli to pompa to czy występują zestawy naprawcze do tych pomp i jest to do zrobienia samemu, czy pozostaje tylko firma regenerująca pompy hydrauliczne
Z góry dziękuję za każdy pomocny post :D :D :D

opium
Fizol

  • Posty: 36
  • Rejestracja: 30 Sty 2008 21:18
  • Miejscowość: małopolska

Reklama

simmet

Zimny ok ciepły słaby

Postprzez mechanior » 03 Sie 2011 00:53

wg katalogu to pompa zębata, regeneracja polega na szlifowaniu korpusu i czasem wymianie rotorów (zębatek)
jakość takiej naprawy jest dyskusyjna, należałoby sprawdzić ciśnienie pod obciążeniem co wykluczy lub potwierdzi fakt zużycia
doradzałbym zakup nowej pompy oczywiście po diagnostyce
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20868
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Zimny ok ciepły słaby

Postprzez opium » 03 Sie 2011 02:37

Dzięki Mechanior za tak szybką odpowiedź !!!
Jakie ciśnienie jest zadowalające dla takiej pompy? Mam trzy punkty pomiaru ciśnienia na wężach wychodzących z pompy. W razie potrzeby byłbyś w stanie zamówić taka pompę i w jakiej cenie(+,-)?
Chętnie nabędę DTR, schematy, katalog części, itp. do tej koparki.
Pozdrawiam !!!

opium
Fizol

  • Posty: 36
  • Rejestracja: 30 Sty 2008 21:18
  • Miejscowość: małopolska

Zimny ok ciepły słaby

Postprzez opium » 05 Sie 2011 00:24

Z tego co udało mi się znaleźć jest to podwójna (dwusekcyjna )tłokowa pompa hydrauliczna. Maksymalne ciśnienie robocze 3552 psi ( 245 bar ) :roll:
Czy w takich pompach poszczególne sekcje maja przydzielone określone obiegi (funkcje) np. :
1-sekcja lewy joystick 2-sekcja prawy joystick , czy może te dwie sekcje współpracują ze sobą (są połączone) ??? :crazy:

Możliwe jest aby jedna z sekcji nazywała się wspomaganiem hydraulicznym ??? :?: Muszę tłumaczyć z angielskiego, a z tymi tłumaczeniami to różnie bywa :wall:

Auxiliary hydraulics:
Maximum working pressure 3,045 psi (210 bar)

opium
Fizol

  • Posty: 36
  • Rejestracja: 30 Sty 2008 21:18
  • Miejscowość: małopolska

Zimny ok ciepły słaby

Postprzez mechanior » 05 Sie 2011 00:59

szukałem długo ale znalazłem
to jest pompa rotacyjna tłoczkowa dwusekcyjna czyli jedna połowa tłoczków pracuje na jedno wyjście a druga połowa na drugie, jest to możliwe dzięki konstrukcji płyty zaworowej i pokrywy pompy, rozwiązanie stosuje się do napędu maszyn gąsienicowych by zapewnić równomierność przepływu oleju na DWA hydromotory, dodatkową korzyścią jest rozdział na poszczególne funkcje
standardowo dzieli się funkcję wg pewnych szablonów ze względu na częstotliwość korzystania z poszczególnych siłowników jednocześnie, w niektórych przypadkach obydwie sekcje współdziałają podnosząc wydajność układu
auxiliary to jest dodatkowe wyjście na zewnętrzne funkcje np młot itp, w takich maszynach bywa ono realizowane za pomocą dodatkowej pompy montowanej na korpusie pompy głównej....
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20868
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Zimny ok ciepły słaby

Postprzez opium » 05 Sie 2011 02:30

Wiem Mechanior że to nie to nie twój typ kopaczki , ale przecież wszystkie coś tam wspólnego mają :wink:
Dane serwisowe i budowa tej koparki SCHAEFF HR 18 powinny być takie same jak przy : TEREX TC 48 , ATLAS AM 48 R
Jak ją zapalę rano dam rade podnieść ramię na biegu jałowym, ruszę kilka razy ramieniem góra/dół i muszę dodać gazu żeby zrobić to samo. Zamówiłem manometry i jak tylko dojdą robię pomiary ciśnienia, co do których mam kilka pytań:
1. Na tych dwóch sekcjach mam mieć takie samo ciśnienie ??
2. Ja mam przykręconą pompę (około 10x10 cm)do tej głównej- chyba jest to ta pompa sterowania na której powinno być
38-40bar??
3. Pomiaru ciśnienia dokonuje się na pełnym gazie i obciążeniu (np. podnoszenie ramienia)??

Dzięki i pozdrawiam

opium
Fizol

  • Posty: 36
  • Rejestracja: 30 Sty 2008 21:18
  • Miejscowość: małopolska

Zimny ok ciepły słaby

Postprzez mechanior » 05 Sie 2011 09:20

dokładnie tak jak napisałeś :mrgreen:
ciśnienie na obydwu sekcjach może się różnić maksymalnie 5-10 bar
pompa dodatkowa może a nawet na pewno jest pompą pilota ciśnienie około 30 bar
pomiar na maksymalnych obrotach silnika na zamkniętej funkcji tzn po dojściu siłownika do końca (nieważne którego)

no czas się chyba zacząć obawiać konkurencji jak w małopolsce takie pojętne ludzie mieszkają... :wink:
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20868
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Zimny ok ciepły słaby

Postprzez opium » 07 Sie 2011 01:13

Oj tam oj tam….. od razu pojętne :lol: . Jak by problemu nie było to bym się w tajniki kopaczkowej techniki aż tak nie zagłębiał. Co do konkurencji to mi się wydaje że Ty się tego nie obawiasz :faja: , wystarczy przeglądnąć to forum i zobaczyć jak dzielisz się swoja wiedzą. No a przecież co przeczytam i zrozumie to moje.

:arrow: Wracając do problemu.
Dzisiaj zauważyłem podobną sytuację jak w tym temacie :
http://www.kopaczka.webd.pl/viewtopic.php?t=3692

1.Na wolnych obrotach ramie nie chciało się wyprostować (lewy joystick), po wciśnięciu pedału „knick” i dojściu siłownika do końca ramię zaczęło się podnosić.
2. Na wyższych obrotach podnosząc ramię lub zamykając łyżkę (prawy joystick) +”knick” do oporu, ramię się zatrzymuje

Jeśli mam przecieki w rozdzielaczu to mój pomiar ciśnienia na pompie głównej może być do bani??
Czy mogę zaślepić przewód z pompy aby dokonać pomiaru ??

Doczytałem jeszcze, że do obrotu i lemiesza jest pompa zębata, pompa pilot tez ma być :!: Ja mam tylko jedną pompę dokręconą do korpusu tej głównej. Dane te biorę z TEREX TC 48

po niemiecku:
http://construction.terex.com/de/produc ... /index.htm
po angielsku:
http://construction.terex.com/en/produc ... /index.htm

opium
Fizol

  • Posty: 36
  • Rejestracja: 30 Sty 2008 21:18
  • Miejscowość: małopolska

Zimny ok ciepły słaby

Postprzez opium » 09 Sie 2011 22:38

Dzisiaj robiłem pomiary
Jedna sekcja (prawy joystick) zimny 295 bar / ciepły 290 bar
druga sekcja (lewy joystick ) zimny 330 bar /ciepły 320
pompa zębata (ta dokręcona do korpusu tej głównej ) ciepły 230 bar - tak jak jest napisane w danych TEREX TC 48 ona jest od obrotu i lemiesza.
Jak ramie nie mogło się wyprostować na wolnych obrotach po kombinacji pedału „knick” i dojściu siłownika do końca 240 bar

Ciekawe gdzie jest pompa sterująca? Piszą że ma być. Czym mogą być spowodowane wolne i słabe ruchy wszystkich funkcji obu sekcji pompy głównej i pompy zębatej. Miał ktoś podobny problem??
Pozdrawiam!

opium
Fizol

  • Posty: 36
  • Rejestracja: 30 Sty 2008 21:18
  • Miejscowość: małopolska

Zimny ok ciepły słaby

Postprzez mechanior » 10 Sie 2011 00:59

pompa sterowania może być w rozrządzie silnika, trzeba znaleźć port pomiarowy
opisane problemy mogą wynikać z niskiego ciśnienia sterowania
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20868
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Zimny ok ciepły słaby

Postprzez opium » 10 Sie 2011 23:17

Za fixa nie mogę znaleźć tej pompy sterowania, ani punktu pomiarowego .
Na pompie głównej od spodu jest cienki przewód hydrauliczny, chyba to nie jest sterowanie :roll: – może to jest blokada ruchów (ta wajcha w kabinie którą trzeba podnieść żeby wysiąść), albo pobudzanie pompy (nie wiem czy jest coś takiego)
Zauważyłem jeszcze że szybka jazda (zając) działa tylko w jedną stronę .

Chętnie kupię schematy, instrukcję itp.do tej koparki :wink:

opium
Fizol

  • Posty: 36
  • Rejestracja: 30 Sty 2008 21:18
  • Miejscowość: małopolska

Zimny ok ciepły słaby

Postprzez mechanior » 11 Sie 2011 23:46

blokada odcina ciśnienie sterujące, zając może działać tylko do przodu, pompy dodatkowej może nie być, wtedy ciśnienie sterowania (ok 30 bar) jest uzyskiwane specjalnym zaworem redukcyjnym z ciśnienia głównego, cienki przewód bięgnący do obudowy to albo odprowadzenie przecieków z obudowy pompy albo sterowanie jeśli połączony jest z jakimś zaworem na pompie...
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20868
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Zimny ok ciepły słaby

Postprzez grzegorz200 » 12 Sie 2011 09:45

bardzo często pompy niskiego ciśnienia są umiejscowione przy pompie od hydromotoru w postaci cienkiego plastra na około 2-3cm.i bardzo często nie występują w katalogu części jako oddzielny element...
części , serwis maszyn Bobcat.Sambron , MF ..666 601 687

grzegorz200
Fachoperator

  • Posty: 1048
  • Rejestracja: 03 Kwi 2011 19:57
  • Miejscowość: podlaskie
  • Pochwały: 64

Maszyna: Bobcaty......:)


Re: Zimny ok ciepły słaby

Postprzez opium » 12 Sie 2011 23:26

Z blokadą się zgadza, wajcha połączona jest z zaworem która odcina sterowanie.

Grzegorz200
Chodzi Ci o hydromotor obrotu?? Jak tak to byłby to chyba zawór redukcyjny, bo jak byłaby napędzana ta pompa o ile dobrze Cię zrozumiałem.

Sprawdzałem dziś akumulator hydrauliczny ciśnienia sterującego (podniosłem ramię, zgasiłem silnik, trzy krótkie ruchy joystickiem ramię się opuszczało a później już nic nie reagowało na moje ruchy). Po wykręceniu zbiorniczka o pojemność 0.75l wylałem 0.5l oleju (trochę wyciekło przy odkręcaniu). Ten to na bank nic nie akumulował, ale na ile jest przyczyną problemu to jeszcze nie wiem. :?
Co o tym sądzicie ??

Ma ktoś może namiar na sklep internetowy, lub gdzie mogę to dostać :
HP INTEGRAL ACCUMULATOP 075-1515-224 G11 vol.0,75l N2-GAS 10 BAR
ZUL.BETR.OBERDRUCK 40 BAR
ZUL.BETR. TEMP. 80*C

opium
Fizol

  • Posty: 36
  • Rejestracja: 30 Sty 2008 21:18
  • Miejscowość: małopolska

Zimny ok ciepły słaby

Postprzez mechanior » 12 Sie 2011 23:41

chodziło mu o pompę zębatą montowaną między pompami jazdy a pompą dodatkową... kolega ma widzę duże doświadczenie w ładowarkach burtowych (Bobcat) :mrgreen:

akumulator trzeba zmierzyć a potem wymieniać, 3 ruchy bez zasilania to chyba niezły wynik, układ awaryjnego opuszczania ma pozwolić na oparcie osprzętu o glebę... gdyby akumulator nie działał nie zrobiłbyś nawet jednego ruchu...
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20868
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Re: Zimny ok ciepły słaby

Postprzez opium » 15 Sie 2011 16:07

Przy dobrze działającym akumulatorze powinno być możliwe wykonanie 10 a nawet do 20 ruchów- przeczytałem na niemieckim forum. Nie chce tu podważać autorytetu naszych specjalistów –po prostu szukam informacji(nie mam żadnej instrukcji)
Jak mogę sprawdzić akumulator hydrauliczny? Po wykręceniu jest wypełniony olejem około 0.5 litra (zbiorniczek 0.75l), przez otwór wyczuwalna jest membrana na głębokości 14 cm – cały zbiorniczek ma 17cm, membranę można bardzo lekko ugiąć pod lekkim naciskiem jednego palca.
Mam jeszcze pytania dotyczące zaworu magnetycznego i zaworu odpowietrzającego zbiornik hydrauliczny:
1. Jaka jest jego funkcja ? – jest połączony z przewodem od spodu pompy (chyba sterowanie, chcę to zmierzyć , ale muszę zdobyć redukcje pod manometr) ze zbiornikiem hydraulicznym z akumulatorem i układem sterowania
2. Powinien działać przy przekręcaniu stacyjki ? Po przekręceniu stacyjki powinno być większe ciśnienie sterowania?
3. Jakie ciśnienie powinno być w zbiorniku hydraulicznym ? –zawór odpowietrzający ile powinien trzymać 5 bar??

opium
Fizol

  • Posty: 36
  • Rejestracja: 30 Sty 2008 21:18
  • Miejscowość: małopolska

Zimny ok ciepły słaby

Postprzez mechanior » 15 Sie 2011 21:13

akumulator jest zamontowany na ciśnieniu sterującym a nie wykonawczym, przy braku tego ostatniego nie wykonasz ŻADNEGO ruchu poza martwym opuszczeniem ramienia, i o to chodzi...
ciśnienie w układzie sterującym będzie się utrzymywać dzięki akumulatorowi na poziomie ok 25-30 bar ale każde wykonanie jakiegoś ruchu spowoduje jego spadek o kilka bar, włączenie stacyjki powoduje otwarcie elektrozaworu sterowania umożliwiając wykonywanie ruchów
ciśnienie w zbiorniku hydraulicznym nie powinno przekroczyć 2-3 bar
akumulator powinien być napełniony azotem pod ciśnieniem od 20 do 50 bar zależnie od zastosowania, na korpusie akumulatora są zazwyczaj nabite wartości tego ciśnienia
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20868
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Re: Zimny ok ciepły słaby

Postprzez opium » 15 Sie 2011 21:55

Dzięki Mechanior za odpowiedzi …
Wiem że jest na ciśnieniu sterującym. Jak mam ramie u góry na maxa i wykonam 3 max 4 ruchy w dół i tyle a powinno być tyle ciśnienia przy sprawnym zbiorniku aby wykonać 10-20 krótkich ruchów opadania ramienia
Mój akumulator „vol.0,75l N2-GAS 10 BAR” - podejrzewam że gaz się ulotnił bo było w nim pół litra oleju – tak powinno być ???
mechanior napisał(a):akumulator trzeba zmierzyć a potem wymieniać, 3 ruchy bez zasilania to chyba niezły wynik, układ awaryjnego opuszczania ma pozwolić na oparcie osprzętu o glebę... gdyby akumulator nie działał nie zrobiłbyś nawet jednego ruchu...

opium napisał(a):Jak mogę sprawdzić akumulator hydrauliczny? Po wykręceniu jest wypełniony olejem około 0.5 litra (zbiorniczek 0.75l), przez otwór wyczuwalna jest membrana na głębokości 14 cm – cały zbiorniczek ma 17cm, membranę można bardzo lekko ugiąć pod lekkim naciskiem jednego palca.

i teraz nie wiem czy jest dobry czy na bombe go przerobić ??? :roll:

opium
Fizol

  • Posty: 36
  • Rejestracja: 30 Sty 2008 21:18
  • Miejscowość: małopolska

Zimny ok ciepły słaby

Postprzez mechanior » 16 Sie 2011 00:30

jeśli paluch wsadzasz i jest miękko to chyba niezbyt sprawny jest skoro napisano na nim 10bar (takie powinno być ciśnienie gazu pod membraną)
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20868
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Re: Zimny ok ciepły słaby

Postprzez opium » 18 Sie 2011 20:55

Z Każdym dniem wiem coraz więcej o tej koparce a dziś to się aż za dużo dowiedziałem.
Przewód przykręcony od dołu do korpusu pompy głównej to ciśnienie sterowania robiłem dziś pomiar ciśnienia i :
Zimny-
14 bar- bieg jałowy
26 bar- pełny gaz
Ciepły-
8 bar- bieg jałowy
16 bar- pełny gaz
Czyli przyczyna problemu znaleziona.
Co teraz zrobić z tą pompą?? Dwie sekcje ciśnienia roboczego są dobre a ciśnienie sterujące jest w „lesie”.
Szukam sensownego rozwiązania problemu. Próbować naprawiać (regenerować) samo sterowanie? Typ pompy:
KYB B0600-27004
PSVD2 26E-3
S/N 7Y0030
Ostatnio edytowany przez opium, 20 Sie 2011 22:36, edytowano w sumie 1 raz

opium
Fizol

  • Posty: 36
  • Rejestracja: 30 Sty 2008 21:18
  • Miejscowość: małopolska

Następna Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości

cron

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej