wibako

jaki kurs wybrac? koparki, ładowarki, kop-ład

O czym tylko chcecie :).

Moderatorzy: peckiel, Dj_Francuz

jaki kurs wybrac? koparki, ładowarki, kop-ład

Postprzez kg6934 » 30 Mar 2012 20:53

Witam,
Mam do wyboru 3 kursy: 1. koparki jednonaczyniowe, 2. koprako-ładowarki, 3. ładowarki jednonaczyniowe. Moje pytanie polega na tym, że nie wiem który kurs jest bardziej przydatny w kamieniołomach, kopalniach odkrywkowych. Dodam że pochodzę z rejonu Strzegomia (granity, bazalty).
Proszę o rady.

kg6934
Nowicjusz

  • Posty: 5
  • Rejestracja: 30 Mar 2012 20:38

Maszyna: -


Reklama

simmet

jaki kurs wybrac? koparki, ładowarki, kop-ład

Postprzez korba71 » 30 Mar 2012 21:02

musze edytowac bo pomyliłem sie , najlepiej zrobic 2 kursy koparke i kopład ,za rok bedziesz mógł zrobic 2 na kop albo ładowarke kilka lat potrwa zanim bedziesz miał jako takie papiery

Awatar użytkownika
korba71
Fachoperator

  • Posty: 2158
  • Rejestracja: 10 Sty 2011 22:38
  • Miejscowość: Chorzów
  • Pochwały: 43

Maszyna: volvoec210blc


Re: jaki kurs wybrac? koparki, ładowarki, kop-ład

Postprzez czaki » 30 Mar 2012 21:16

wpierw zapytaj,na jaka maszyne cie wezma,zatrudnia i rob papier

czaki
Fachoperator

  • Posty: 649
  • Rejestracja: 05 Lut 2011 22:48
  • Miejscowość: Cieszyn
  • Pochwały: 6

Re: jaki kurs wybrac? koparki, ładowarki, kop-ład

Postprzez kg6934 » 30 Mar 2012 21:42

2 kursy nie wchodzą w grę, więc który z tych 3 kursów statystycznie daję największą możliwość pracy? czy jeśli posiadam tylko kurs na koparko-ładowarkę, oznacza to, możliwość pracy jako operator na koparkę czy ładowarkę itd. na razie stac mnie na jeden kurs

kg6934
Nowicjusz

  • Posty: 5
  • Rejestracja: 30 Mar 2012 20:38

Maszyna: -


jaki kurs wybrac? koparki, ładowarki, kop-ład

Postprzez Gracjan » 30 Mar 2012 22:02

Kop-ład to całkowicie inna maszyna i mając na to kurs nie wolno ci pracować na koparce jednonaczyniowej lub na ładowarce.
Napisałeś, ze nastawiasz się głównie na kamieniołomy/kopalnie. Głównie występują tam ładowarki lub koparki naczyniowe jeszcze nie widziałem kop-ład rzadko występują o ile w ogóle nikt ich nie używa (mogę się mylić). Ale wpierw zrób tak jak czaki tobie napisał bo co z tego, że np zrobisz na ładowarke jak będą potrzebować na koparke i co wtedy zrobisz? Druga ważna rzecz jest taka, że w kamieniołomach/kopalniach to oni pracują na dużych maszynach typu II lub I. A ty po zdaniu masz III i musisz rok odczekać aby potem robić następną klasę. Deską ratunku jest dla ciebie zrobienie III+poszerzenie na dany typ maszyny ale to wtedy musisz udać się do tych kopalni/kamieniołomów i popytać czy na 100% zatrudnią ciebie i na jaką maszynę.
„Młodym ludziom wydaje się, że w życiu najważniejsze są pieniądze. Na starość są już tego pewni.”
- O. Wilde

Awatar użytkownika
Gracjan
Młodszy operator

  • Posty: 107
  • Rejestracja: 19 Cze 2010 00:10
  • Miejscowość: Bydgoszcz
  • Pochwały: 7

jaki kurs wybrac? koparki, ładowarki, kop-ład

Postprzez studi » 30 Mar 2012 22:09

wszystkie kursy o których mowisz dają uprawnienia na konkretne maszyny.Różnią się pod wieloma względami, wiec dlatego są oddzielne uprawnienia; nie możesz pracować na koparce, mając kurs na koparko/ładowarkę czy ładowarkę.

zrób tak jak radził ci "czaki" - polataj po pracodawcach, popytaj i rób kurs. po co ci papier jak nie znajdziesz pracy?

pytasz o pracę w kamieniołomach i kopalniach odkrywkowych - w/g to koparka i chyba bardziej ładowarka, bo koparko/ładowarka bardziej jest przydana w budowlance i robotach drogowo-inżynieryjnych.

powodzonka

pozdr.

studi
Nowicjusz

  • Posty: 4
  • Rejestracja: 27 Mar 2012 22:07

jaki kurs wybrac? koparki, ładowarki, kop-ład

Postprzez marcin 11 » 30 Mar 2012 23:13

kg6934, ja mieszkam blisko strzegomia i rób na koparke i ładowarke a po roku podnieś do dwójki tam sprzęty tylko na klase 2 i 1 mało gdzie na 3 natomiast operatorów k-l wszedzie pełno
ja mam na k-l i ładowarke 3 i chyba na jesien bede robil ladowarke 2 i koparke 3
nie pchaj sie na k-l

marcin 11
Operator

  • Posty: 378
  • Rejestracja: 11 Lis 2011 10:03
  • Miejscowość: Bolków
  • Pochwały: 4

Maszyna: volvo ew160b , volvo vhd 5oska

Firma: P.P.T.U "KAMAR"


jaki kurs wybrac? koparki, ładowarki, kop-ład

Postprzez szakal » 31 Mar 2012 09:20

Teraz jest tyle operatorow ze szal hu.a , i z praca nie jest tak latwo jak ci sie wydaje jeszcze teraz wyszyscy chca operatora z kilkuletnia praktyka . Ale jesli nastawiasz sie na kopalnie i masz tam chody i pewnosc ze cie zatrudnia to zrobilbym jak ci radzi Gracjan zrobic nie wazne co , koparke czy ladowarke bo i tak musisz zrobic poszerznie na dana maszyne bo z lll to cie tam za bardzo nie zatrudnia . A jesli nie nastawiasz sie tylko na kopalnie to zrob koparki lll a za rok ll juz wtedy masz jakas szanse sie dostac na kopalnie z ll . Ladowarke bym odpuscil bo na drodze jest ich malo , a o kursie na kop-lad to bym zapomnial bo teraz kazdy ma taki kurs nawet piekarze ,masarze jak z uni dostali kase to wszystkim porobili . Teraz na rynku pracy w zawodzie operatora nie ma przyszlosci , operator to byl gosc ale 20-30 lat temu ja tych czasow nie pamietam ale mam wujka starego operatora i bardzo milo wspomina te czasy :lol:

szakal
Pomocnik operatora

  • Posty: 53
  • Rejestracja: 11 Lut 2009 19:23
  • Miejscowość: kielce

jaki kurs wybrac? koparki, ładowarki, kop-ład

Postprzez marcin 11 » 31 Mar 2012 10:17

szakal napisał(a):Ladowarke bym odpuscil bo na drodze jest ich malo

co ty piszesz on mieszka w strzegomiu stolica polski w granicie tam 80procent to ładowarki reszta to koparki i wózki widłowe tyle ze jak pisałem wyżej wiekszość na 2i 1 klase

marcin 11
Operator

  • Posty: 378
  • Rejestracja: 11 Lis 2011 10:03
  • Miejscowość: Bolków
  • Pochwały: 4

Maszyna: volvo ew160b , volvo vhd 5oska

Firma: P.P.T.U "KAMAR"


Re: jaki kurs wybrac? koparki, ładowarki, kop-ład

Postprzez czaki » 31 Mar 2012 10:24

Wspomnialem wczesniej,ze najlepiej,jakbys pogadal z kierownikiem ruchu zakaldu gorniczego w kopalni,czy w ogole planuje jakies zatrudnienie w danym roku.Zasugeruj mu,ze myslisz o pracy u niego w kopalni,bo masz blisko i oczywiscie uzasadnij mu,dlaczego chcialbys pracowac jako operator koparki badz ladowarki.Na pewno nie plaszcz mu sie :" Panie,daj Pan robote nawet na zakladzie przerobczym,a potem zrobie za swoje uprawnienia na koparki lub ladowarki,bo bardzo chce robic na maszynach".
Zatrudnij sie jako np. fizyczny w zakladzie przerobczym,pokaz sie od najlepszych stron i moze bedziesz mial okazje robic na maszynach.Nic na sile.
Ci co robia obecnie po kopalniach,to w wiekszosci sa 40-50-latkowie,ktorym wtedy panstwowe zakaldy odkrywkowe porobily uprawnienia.Teraz tak kopalnie nie robia,chyba ze niektorzy pracownicy stanowia duzy potencjal dla pracodawcy:kierowcy wozidel,operatorzy kruszarek,przesiewaczy,ladowarek,spycharek.koparek,mechanicy,elektrycy,rodzina sztygarów,kierownika,prezesa.
Operatorow koparko-ladowarek jest w brud i dlatego ranga zawodu spada,wraz z warunkami zatrudniania,placowymi.
Operatorow koparek rowniez jest sporo i sporo jest do tego stopnia,ze proponuja juz 10zl/h w kopalni na maszynie kl.1 nawet komus z doswiadczeniem z kopalni,budownictwa przemyslowego,infrastruktury itp.
Mniej jest oparetaorow ladowarek ,a jeszcze mniej operatorow spycharek,ale to jest efekt jeszcze mniejszej ilosci roboty na te maszyny.

czaki
Fachoperator

  • Posty: 649
  • Rejestracja: 05 Lut 2011 22:48
  • Miejscowość: Cieszyn
  • Pochwały: 6

Re: jaki kurs wybrac? koparki, ładowarki, kop-ład

Postprzez kg6934 » 31 Mar 2012 11:17

marcin 11 napisał(a): co ty piszesz on mieszka w strzegomiu stolica polski w granicie tam 80procent to ładowarki reszta to koparki i wózki widłowe tyle ze jak pisałem wyżej wiekszość na 2i 1 klase


marcin11, czyli największą szansą otrzymania pracy jest zrobienie kursu na ładowarkę?
drugie pytanie, jakie kursy polecacie dla inżynierów górnictwa i geologii, którzy chcą pracować w kopalni odkrywkowej / kamieniołom przede wszystkim granit?

kg6934
Nowicjusz

  • Posty: 5
  • Rejestracja: 30 Mar 2012 20:38

Maszyna: -


Re: jaki kurs wybrac? koparki, ładowarki, kop-ład

Postprzez szakal » 31 Mar 2012 11:28

marcin 11 napisał(a):
szakal napisał(a):Ladowarke bym odpuscil bo na drodze jest ich malo

co ty piszesz on mieszka w strzegomiu stolica polski w granicie tam 80procent to ładowarki reszta to koparki i wózki widłowe tyle ze jak pisałem wyżej wiekszość na 2i 1 klase



Jak bys kolego czytal posty ze zrozumieniem to bys w nim wyczytal ze w nim napisalem ze jezeli w gre wchodzi praca na kopalni to oczywiscie kopaka lub ladowarka + poszerzenie na dana maszyne .A jesli w gre wchodzi budowa drog to niestety tam jest malo ladowarek i dlatego odradzam ladowarke jak juz to kop-lad lub kop .Bo przy drogach tego typu maszyn jest 90% , no chyba ze u ciebie przy budowie drogi wszystko robia ladowarki , chcialbym zobaczyc jakl sobie zadzisz na niej kopiac naprzyklad row przy drodze w ksztalcie trapezu :faja:

szakal
Pomocnik operatora

  • Posty: 53
  • Rejestracja: 11 Lut 2009 19:23
  • Miejscowość: kielce

jaki kurs wybrac? koparki, ładowarki, kop-ład

Postprzez marcin 11 » 31 Mar 2012 12:05

szakal, ale nie wszystkie firmy robią drogi a ladowarki używane sa wszedzie od firm budowlanych zaczynając po sklady budowlane firmy brukarskie , żwirownie , piaskownie , kopalnie gospodarstwa rolne , itd ładowarka to i mini i teleskopowa i zwykla l-200 wiec mozliwosc znalezienia pracy dosc duża
moze i k-l jest więcej ale i operatorów pełno
kg6934, nie wiem jak fachowo sie to nazywa ale ja bym szedł w kierunku strzałowego i sztygara z tym wykształceniem nie pchał bym sie w maszyny i dorobił bym papiery inspektora bhp
wtedy większe szanse zwłaszcz kiedy zaczyna sie bum z gazem łupkowym bedzie duze zapotrzebowanie na specjalistów

marcin 11
Operator

  • Posty: 378
  • Rejestracja: 11 Lis 2011 10:03
  • Miejscowość: Bolków
  • Pochwały: 4

Maszyna: volvo ew160b , volvo vhd 5oska

Firma: P.P.T.U "KAMAR"


jaki kurs wybrac? koparki, ładowarki, kop-ład

Postprzez szakal » 31 Mar 2012 12:56

Kolega pisze ze moze zrobic jeden kurs tak wiec ja bym wybral koparki tylko ze pasowalo by zrobic poszerzenie na dana maszyne a to tez kosztuje chyba ok 800 albo wiecej . Tak ze klasa 3 +poszerzenie to chyba ok 2500-2800 zalerzy w jakim regionie

szakal
Pomocnik operatora

  • Posty: 53
  • Rejestracja: 11 Lut 2009 19:23
  • Miejscowość: kielce

jaki kurs wybrac? koparki, ładowarki, kop-ład

Postprzez korba71 » 31 Mar 2012 17:17

Powiem ci kolego ze najwieksza frajda i komfort jest na ciezkiej koparce min 20 t ,do poszerzenia potrzeba dokumentu potwierdzajacego ze zajmowałes sie obsługa i konserwacja konkretnej marki i typu koparki , musisz miec dokumentacje z tej koparki na kursie i musisz miec dostep do tej koparki bo na niej bedziesz zdawał egzamin ,jakas firma musi cie rekomendowac do tego poszerzenia,chyba ze w inny sposób załatwisz te dokumenty ( ale to bez sęsu ,to jeden typ koparki i na nim musiałbys pracowac ,wiec ktos musi cie chcieć )niestety zeby pracowac w sposób jaki sobie zycza niektórzy własciciele albo kierownicy ,musisz miec conajmniej 2 lata praktyki w róznych warunkach a najszybciej idzie nauka w ekstremalnych warunkach ,trzeba przygotowac sie na stres awarie usterki ,porozpierdalas.... troche kosztownych zeczy :D i zostaniesz wreszcie operatorem ,polecam to taki życiowy egzamin .

Awatar użytkownika
korba71
Fachoperator

  • Posty: 2158
  • Rejestracja: 10 Sty 2011 22:38
  • Miejscowość: Chorzów
  • Pochwały: 43

Maszyna: volvoec210blc


jaki kurs wybrac? koparki, ładowarki, kop-ład

Postprzez Jooras » 31 Mar 2012 23:02

Korba, źle mówisz. Aby zrobić poszerzenie na kursie wystarczy mieć DTR i maszynę do dyspozycji. Reszta jest zbędna.

Awatar użytkownika
Jooras
Fachoperator

  • Posty: 1048
  • Rejestracja: 09 Sie 2010 15:53
  • Miejscowość: Lubartów / Lublin
  • Pochwały: 14

jaki kurs wybrac? koparki, ładowarki, kop-ład

Postprzez korba71 » 01 Kwi 2012 12:41

Może masz racje ,ja niestety musiałem taki dokument przyniesc (uzależnili od tego dopuszczenie do egzaminu )robiłem poszerzenie na kamatsu pc210 ,musiał mi go podpisac szefoo :D ,moze w innych osrodkach jest inaczej (poszerzenie robiłem tylko raz )trzeba by zadzwonic i sie dowiedziec .

Awatar użytkownika
korba71
Fachoperator

  • Posty: 2158
  • Rejestracja: 10 Sty 2011 22:38
  • Miejscowość: Chorzów
  • Pochwały: 43

Maszyna: volvoec210blc


Re: jaki kurs wybrac? koparki, ładowarki, kop-ład

Postprzez kg6934 » 01 Kwi 2012 13:45

dziękuje za objaśnienie tematu ;-)

kg6934
Nowicjusz

  • Posty: 5
  • Rejestracja: 30 Mar 2012 20:38

Maszyna: -


jaki kurs wybrac? koparki, ładowarki, kop-ład

Postprzez korba71 » 01 Kwi 2012 13:58

Kolega JAREWA jest z okolic wrocławia .

Awatar użytkownika
korba71
Fachoperator

  • Posty: 2158
  • Rejestracja: 10 Sty 2011 22:38
  • Miejscowość: Chorzów
  • Pochwały: 43

Maszyna: volvoec210blc


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej