wibako

CAT 918F - Niskie ciśnienie w układzie hamulcowym

Moderator: mechanior

CAT 918F - Niskie ciśnienie w układzie hamulcowym

Postprzez Sikore » 23 Kwi 2014 19:37

Marka i model maszyny: Caterpillar 918F
Rok produkcji: 1994
Numer seryjny: 2CK00238

Witam.
Ostatnio wysiadły mi hamulce do zera, wymieniłem pompkę przy pedale hamulca bo od jakiegoś czasu ciekło z tłoczka.
Po wymianie pompki hamulce są jak "brzytwa" ale coś buczy i tak tyka cyklicznie przy pedale i na rozdzielaczu/sterowniku (na tym z czujnikiem ciśnienia w układzie) i na pompie hamulcowej. Przewód, który wychodzi z pompy do rozdzielacza rusza się cyklicznie wraz z tymi buczeniami, tak jakby pompa dobijała ciśnienie do rozdzielacza. Sprawdzałem odpowietrzniki na mostach to leci olej. Jak olej się zagrzeje to na wolnych obrotach mruga kontrolka niskiego ciśnienia. Macie jakieś pomysły co mogło się stać?
Pozdrawiam

Sikore
Pomocnik operatora

  • Posty: 73
  • Rejestracja: 21 Paź 2009 20:39
  • Miejscowość: Dolny Śląsk

Maszyna: Cat 918F, JCB 3CX, Yanmar B-17


Reklama

simmet

CAT 918F - Niskie ciśnienie w układzie hamulcowym

Postprzez mechanior » 24 Kwi 2014 00:07

Hamulec jest zasilany z ostatniej pompy zestawu pomp, zawór który jest przed nożną pompą hamulcową (która właściwie jest tylko zaworem regulującym przepływ oleju w układzie hamulcowym) ma za zadanie utrzymać stałe ciśnienie robocze (około 150bar) ładując akumulatory hydrauliczne do odpowiedniego ciśnienia, ciągłe doładowywanie jest wynikiem uszkodzenia któregoś z elementów układu, zapewne zaworu ładującego. Warto też sprawdzić akumulatory.
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20870
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


CAT 918F - Niskie ciśnienie w układzie hamulcowym

Postprzez Coval » 24 Kwi 2014 00:24

Usuń szybko tę usterkę, bo inaczej pompy hydrauliczne będziesz wymieniał co chwilę. Uszkodzony zawór bardzo obciąża pompę.
Diagnoza i naprawa elektroniki, hydrauliki siłowej oraz silników diesla. Info na PW

Zamiast "Dzięki ", kliknij Pochwała!

Coval
Fachoperator

Maszyna: Żółta

Firma: .


CAT 918F - Niskie ciśnienie w układzie hamulcowym

Postprzez Sikore » 24 Kwi 2014 07:57

Czyli zawór regulujący ciśnienie do sprawdzenia. Tak obstawiałem bo wygląda to tak jakby pompa dobijała ciśnienie cały czas, nie wiem tylko czy pompę też od razu dać do sprawdzenia, czy raczej nie ruszać.
Faktycznie po przejechaniu 8 km na pompie można było jajka smażyć.

Po odkręceniu przewodów z akumulatorów z jednego trysnął olej sporym ciśnieniem a z drugiego ledwie kapnęło olejem. Czy nie sprawny akumulator może być przyczyną, czy raczej tylko nie będzie hamulców przy zgaszonej maszynie?

Sikore
Pomocnik operatora

  • Posty: 73
  • Rejestracja: 21 Paź 2009 20:39
  • Miejscowość: Dolny Śląsk

Maszyna: Cat 918F, JCB 3CX, Yanmar B-17


CAT 918F - Niskie ciśnienie w układzie hamulcowym

Postprzez mechanior » 24 Kwi 2014 19:27

Sikore napisał(a):Po odkręceniu przewodów z akumulatorów z jednego trysnął olej sporym ciśnieniem a z drugiego ledwie kapnęło olejem.

Jeden odkręciłeś to spuściłeś ciśnienie z całego układu, to skąd miało się wziąć w drugim?
Akumulator można sprawdzić mierząc ciśnienie naładowania azotem.
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20870
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Re: CAT 918F - Niskie ciśnienie w układzie hamulcowym

Postprzez Sikore » 24 Kwi 2014 21:11

Myślałem, że akumulatory są osobno jeden na przedni hamulec, drugi na tył. No nic zawór ciśnieniowy oddany do sprawdzenia, zobaczymy co wyjdzie.

Sikore
Pomocnik operatora

  • Posty: 73
  • Rejestracja: 21 Paź 2009 20:39
  • Miejscowość: Dolny Śląsk

Maszyna: Cat 918F, JCB 3CX, Yanmar B-17


CAT 918F - Niskie ciśnienie w układzie hamulcowym

Postprzez mechanior » 24 Kwi 2014 21:30

Testy wykonuje się na maszynie.
Masz rację, akumulatory są osobno dla przodu i tyłu, co prawda spięte zaworem równoważącym ale przy spuszczaniu ciśnienia nie powinny być połączone...
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20870
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


CAT 918F - Niskie ciśnienie w układzie hamulcowym

Postprzez Sikore » 28 Kwi 2014 20:18

Zawór ładowania hydroakumulatorów sprawdzony i działał na stole prawidłowo, mianowicie utrzymywał 150 bar na wyjściu na akumulatory. Po sprawdzeniu akumulatorów okazało się że obydwa prawie puste. Byłem w paru miejscach i nigdzie nie chcieli ich dobić, że niby takich nie dadzą rady(Parker), więc na jutro mam mieć nowe zamienniki. Tylko w serwisie nie byli do końca przekonani czy puste akumulatory są przyczyną niesprawności układu i straszyli, że pompa może już niedomagać.

Sikore
Pomocnik operatora

  • Posty: 73
  • Rejestracja: 21 Paź 2009 20:39
  • Miejscowość: Dolny Śląsk

Maszyna: Cat 918F, JCB 3CX, Yanmar B-17


CAT 918F - Niskie ciśnienie w układzie hamulcowym

Postprzez mechanior » 28 Kwi 2014 20:54

HANSA-FLEX nabije ci każdy akumulator, a jak będziesz miał problemy to spakuj i wyślij do mnie, jeśli jest jakikolwiek zawór to damy radę.
Sikore napisał(a):Tylko w serwisie nie byli do końca przekonani czy puste akumulatory są przyczyną niesprawności układu i straszyli, że pompa może już niedomagać.

Też nie jestem przekonany... ale muszą być tak czy inaczej sprawne bo inaczej nie ma hamulca jak zgaśnie silnik, a nawet mogą działać z opóźnieniem na pracującym silniku.
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20870
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


CAT 918F - Niskie ciśnienie w układzie hamulcowym

Postprzez Sikore » 28 Kwi 2014 21:07

Akumulatory zamówiłem już nowe, bo skoro były puste to gdzieś ten gaz musiał ulecieć, a one są nie rozbieralne więc nie było jak zajrzeć do środka. Przyczyną może być pompa? Mechanior jakie ciśnienie powinno być na wyjściu z pompy?

Sikore
Pomocnik operatora

  • Posty: 73
  • Rejestracja: 21 Paź 2009 20:39
  • Miejscowość: Dolny Śląsk

Maszyna: Cat 918F, JCB 3CX, Yanmar B-17


CAT 918F - Niskie ciśnienie w układzie hamulcowym

Postprzez mechanior » 28 Kwi 2014 23:29

Pompa nie ma określonego ciśnienia, ma być w stanie nabić 150 bar do akumulatorów. Na wolnych obrotach może być niższe ale nie powinno opaść poniżej 100 bar...
W twojej maszynie są akumulatory tłokowe które podlegają normalnej naprawie - wymianie uszczelnień, tłoka, cylindra czy zaworu oraz oczywiście nabiciu gazem (70 bar).

Autor postu otrzymał pochwałę
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20870
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


CAT 918F - Niskie ciśnienie w układzie hamulcowym

Postprzez Coval » 29 Kwi 2014 01:17

Przy pustym aku , hamulce będą działać, ale mogą być zbyt "czułe". Pusty akumulator hydrauliczny przyczynia się również do bardzo częstego dobijania ciśnienia(mniejsza histereza) które jest sterowane zaworem trójdrożnym czy ładującym ciśnienie. Sprawdź zawór hamulca, jeżeli będzie on nieszczelny, to zawór ładujący będzie ładować do bólu układ hamulcowy(kilkanaście razy cykać będzie na minutę), aby w każdym momencie było wymagane ciśnienie, a nadmiar oleju jest kierowany na powrót do zbiornika, ze względu na przecieki wewnętrzne zaworu hamulca. Jeżeli zawór często się załącza i rozłącza, nawet przy bardzo rozgrzanym oleju, oznacza to , że pompa jest jeszcze w dobrym stanie. Zawór sprawdzisz bardzo łatwo - zaślep tylko wyjście do sterowania zaworem hamulca, akumulator podczas sprawdzenia musi być w układzie. Jeżeli po zaślepieniu tego przewodu zawór przestanie "cykać", to oznacza , że jest przeciek w zaworze hamulca. Należy to szybko naprawić, bo pompa hydrauliczna jest niepotrzebnie obciążona przez ten zawór...

Sprawny akumulator hydrauliczny zwiększa zakres histerezy oraz pomaga w łatwiejszym dozowaniu hamulca. Po zgaszeniu motoru , jest tak jak Pan Mechanior pisał.
Diagnoza i naprawa elektroniki, hydrauliki siłowej oraz silników diesla. Info na PW

Zamiast "Dzięki ", kliknij Pochwała!

Coval
Fachoperator

Maszyna: Żółta

Firma: .


CAT 918F - Niskie ciśnienie w układzie hamulcowym

Postprzez Sikore » 29 Kwi 2014 08:37

Zawór hamulca(przy pedale) mam założony nowy. No właśnie zapomniałem napisać, że hamulce są ale bardzo czułe, prawie od razu po naciśnięciu,blokują koła.

Sikore
Pomocnik operatora

  • Posty: 73
  • Rejestracja: 21 Paź 2009 20:39
  • Miejscowość: Dolny Śląsk

Maszyna: Cat 918F, JCB 3CX, Yanmar B-17


CAT 918F - Niskie ciśnienie w układzie hamulcowym

Postprzez Coval » 29 Kwi 2014 11:24

Sikore napisał(a):Zawór hamulca(przy pedale) mam założony nowy. No właśnie zapomniałem napisać, że hamulce są ale bardzo czułe, prawie od razu po naciśnięciu,blokują koła.



Akumulator do sprawdzenia na 100%.

Odnośnie zaworu hamulca, powinien być przy nim zwykly elastyczny przewód , który prowadzi do zbiornika oleju. Spróbuj go zdemontować, oraz zaobserwuj ilość oleju przepływającego przez niego.

Autor postu otrzymał pochwałę
Diagnoza i naprawa elektroniki, hydrauliki siłowej oraz silników diesla. Info na PW

Zamiast "Dzięki ", kliknij Pochwała!

Coval
Fachoperator

Maszyna: Żółta

Firma: .


CAT 918F - Niskie ciśnienie w układzie hamulcowym

Postprzez Sikore » 29 Kwi 2014 21:44

Przyczyną były jednak akumulatory. Po wymianie aku hamulce są, kontrolka nie świeci, pompa i zawór pracuje tak jak powinna. Pozdrawiam

Sikore
Pomocnik operatora

  • Posty: 73
  • Rejestracja: 21 Paź 2009 20:39
  • Miejscowość: Dolny Śląsk

Maszyna: Cat 918F, JCB 3CX, Yanmar B-17


CAT 918F - Niskie ciśnienie w układzie hamulcowym

Postprzez Sikore » 01 Maj 2014 09:44

Moja radość trwała krótko. Zawór ładujący już nie cyka tak często, ale czuć pod pedałem(nie wciskając), jakby takie delikatne drganie, mrowienie i słychać wycie. Na ciepłym oleju, na niskich obrotach świeci kontrolka ciśnienia.

Sikore
Pomocnik operatora

  • Posty: 73
  • Rejestracja: 21 Paź 2009 20:39
  • Miejscowość: Dolny Śląsk

Maszyna: Cat 918F, JCB 3CX, Yanmar B-17


Re: CAT 918F - Niskie ciśnienie w układzie hamulcowym

Postprzez Coval » 01 Maj 2014 11:12

kowalki napisał(a):
Odnośnie zaworu hamulca, powinien być przy nim zwykly elastyczny przewód , który prowadzi do zbiornika oleju. Spróbuj go zdemontować, oraz zaobserwuj ilość oleju przepływającego przez niego.
Diagnoza i naprawa elektroniki, hydrauliki siłowej oraz silników diesla. Info na PW

Zamiast "Dzięki ", kliknij Pochwała!

Coval
Fachoperator

Maszyna: Żółta

Firma: .


CAT 918F - Niskie ciśnienie w układzie hamulcowym

Postprzez Sikore » 07 Maj 2014 21:07

Serwisanci po przebadaniu układu stwierdzili awarie zaworu ładującego i kazali kupić nowy. Zawór przy rozgrzanym oleju na wolnych obrotach w ogóle nie nabijał ciśnienia. Dzisiaj rozebrałem zawór na części pierwsze i nic niepokojącego nie zauważyłem poza dwoma paprochami chyba na zaworze bezpieczeństwa. Wiem że istnieje zestaw naprawczy tylko pytanie czy warto się bawić w wymianę bebechów czy kupić nowy zawór, zestaw naprawczy kosztuje ok 1200zł a zawór 4500zł :?

Sikore
Pomocnik operatora

  • Posty: 73
  • Rejestracja: 21 Paź 2009 20:39
  • Miejscowość: Dolny Śląsk

Maszyna: Cat 918F, JCB 3CX, Yanmar B-17


CAT 918F - Niskie ciśnienie w układzie hamulcowym

Postprzez mechanior » 08 Maj 2014 00:46

Zestaw? To pewnie same uszczelnienia a na pewno nie zawiera obudowy a ta może być wytarta, po wydaniu 1200 pln może się okazać że dalej jest problem...
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20870
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


CAT 918F - Niskie ciśnienie w układzie hamulcowym

Postprzez Sikore » 08 Maj 2014 08:03

No właśnie tak myślałem, że obudowa może być wytarta i nic mi to nie da. Pozostaje wymiana na nowy.

Sikore
Pomocnik operatora

  • Posty: 73
  • Rejestracja: 21 Paź 2009 20:39
  • Miejscowość: Dolny Śląsk

Maszyna: Cat 918F, JCB 3CX, Yanmar B-17


Następna Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej