wibako

kiper w wywrotce 3,5t

Moderator: peckiel

kiper w wywrotce 3,5t

Postprzez zyleta210 » 30 Sty 2017 12:28

Witam szanownych kolegów.
Planuje zakup małej wywrotki i widzę że często kiper jest nie z przystawki skrzyni a elektryczny.
https://www.otomoto.pl/oferta/mitsubish ... yBCPL.html

Jak w praktyce sprawują się te elektryczne wywroty? Wiadomo że taki canter przyjmie na pakę dużo więcej towaru niż w dowodzie , ale jak się ma do tego ten elektryczny kiper?

zyleta210
Pomocnik operatora

  • Posty: 87
  • Rejestracja: 27 Lut 2011 19:12
  • Miejscowość: zielona góra

Reklama

simmet

Re: kiper w wywrotce 3,5t

Postprzez pudło » 30 Sty 2017 14:23

Mam taki wywrot "elektryczny" w leciwym ducato , paka o wym.: 360x180cm. .Kipruje elegancko nawet bardzo mocno przeładowany :) . Jedyny mankament , to wolno opadająca paka po wyładunku podczas mrozów (zimny i gęsty olej).

pudło
Nowicjusz

  • Posty: 18
  • Rejestracja: 12 Gru 2016 06:27

Maszyna: mtz82

Firma: gosp.rolne


Re: kiper w wywrotce 3,5t

Postprzez zeppelin zm 15 » 01 Lut 2017 00:43

Wszystko też jest uzależnione od rodzaju tego urządzenia elektrycznego. Jeśli jest to fabryczne urządzenie lub dosyć markowe to ok gorzej jak jakiś słaby chińczyk. Znajomy już kilka razy wymieniał instalacje w masterze która była podłączona do akumulatora ale jego urządzenie to był kiepskiej jakości. Posiadamy w Messenger fabrycznie zamontowane takie ustrojstwo i działa bardzo dobrze nic z tym się nie dzieję. Jedna rzecz jest taka że musisz mieć dobry akumulator do tego
słyszałem że są jakieś co są przystosowane do takich wywrotek. Są konstrukcji że się bardzo wolno rozładowują. Głównie takie stosuje się w małych hakowcach gdzie pompa musi chodzić dużo więcej bo do złożenia urządzenia hakowego pompa musi działać a w wywrotce skrzynia opadnie samoczynnie. Jak szukasz to patrz jak jest zamocowany siłownik do skrzyni tzn w którym miejscu. Czym bliżej przodu tym większa siła wywrotu. Jak jest za połową do tyłu to ciężko będzie kiprować powyżej 3ton. My mamy jedno stopniowy długi siłownik prawie że leżący, ale to w jaki sposób jest zamontowany spokojnie kopruje po 3,5-4ton. Ten na zdjęciu to będzie miał problem z początkiem oderwania skrzyni z ładunkiem.

Autor postu otrzymał pochwałę
Dyskusja z idiotą jest jak zapasy w błocie z świnią.
Po pewnym czasie zauważasz że świni się to podoba.

zeppelin zm 15
Fachoperator

Maszyna: Wszystkie

Firma: Wspaniała


Re: kiper w wywrotce 3,5t

Postprzez zyleta210 » 01 Lut 2017 22:30

A jak się ma siła kiprowania przy siłownikach montowanych w ten sposób:
https://www.otomoto.pl/oferta/mitsubish ... yIYcF.html

Przy takich 3,5t wywrotkach lepiej szukać z większym rozstawem osi czy z mniejszym? może się mylę ale przy mniejszym pewnie ten siłownik kipra będzie bliżej przodu paki, z drugiej wtedy cały ładunek ciśnie na tył.

A co sądzisz o poniższym egzemplarzu ? kiper długi 4m - tu też może być lipa z kiprowaniem?
http://allegro.pl/sprzedam-mitsubishi-c ... l#imglayer

zyleta210
Pomocnik operatora

  • Posty: 87
  • Rejestracja: 27 Lut 2011 19:12
  • Miejscowość: zielona góra

Re: kiper w wywrotce 3,5t

Postprzez zeppelin zm 15 » 01 Lut 2017 23:30

Znajomy miał taki układ składanego siłownika w dużej ciężarówce i jak za dużo wsypał to miał problem w pierwszym momencie z podniesieniem. Dobrze że miał hds z przodu to sobie nieraz pomógł. Potrzebujesz dubel kabiny? Jeśli nie to lepiej nie bierz bo kiper będzie na samym tyle. Co do drugiego ogłoszenia kiper jest przedłużony do przodu o kilkadziesiąt centymetrów a zapewne siłownik został w starym miejscu i nie jest już na środku skrzyni tylko bardziej w tyle. Jak wrzucisz zbyt mocno z przodu to możesz nie podnieść. Do wożenia ziemi kiper o długości 3m w zupełności starcza i wysokości burt 50cm. Ładujemy równo z burtami z przodu zostawiając luzu troche i kipruje dobrze. Jedyny mankament to jak na żwirowni mają ci załadować ładowarką dużą która ma łyżkę 3m szeroką to wtedy skrzynia minimum 3,6.
Dyskusja z idiotą jest jak zapasy w błocie z świnią.
Po pewnym czasie zauważasz że świni się to podoba.

zeppelin zm 15
Fachoperator

Maszyna: Wszystkie

Firma: Wspaniała


Re: kiper w wywrotce 3,5t

Postprzez zyleta210 » 02 Lut 2017 00:41

potrzebuje typowo do wożenia ziemi, ciągania lawety ma działać z mini koparką 2t. na żwirownie raczej nim nie zawitam. Racja z tą długością paki przecież przy 3m/2/0,4 to już 2,4m3. Czyli układ siłownika najlepiej jak w tym https://www.otomoto.pl/oferta/mitsubish ... yIZgF.html

zyleta210
Pomocnik operatora

  • Posty: 87
  • Rejestracja: 27 Lut 2011 19:12
  • Miejscowość: zielona góra

Re: kiper w wywrotce 3,5t

Postprzez dzierzan » 02 Lut 2017 01:09

zeppelin zm 15 napisał(a):Znajomy miał taki układ składanego siłownika w dużej ciężarówce i jak za dużo wsypał to miał problem w pierwszym momencie z podniesieniem. Dobrze że miał hds z przodu to sobie nieraz pomógł.


Ja mam taki kiper na Mercedesie i nie zauważyłem jeszcze takiego problemu.

dzierzan
Fachoperator

  • Posty: 663
  • Rejestracja: 19 Kwi 2010 10:26
  • Miejscowość: Włocławek
  • Pochwały: 22

Maszyna: JCB 3CX
MB Actros 2635 PK12000
MB Actros 3241

Firma: Transportowa


Re: kiper w wywrotce 3,5t

Postprzez zeppelin zm 15 » 02 Lut 2017 06:36

No ja tylko pisze co widziałem na własne oczy. Kilka razy mu się zdarzyło że nie podniósł kipra bez pomocy.
Dyskusja z idiotą jest jak zapasy w błocie z świnią.
Po pewnym czasie zauważasz że świni się to podoba.

zeppelin zm 15
Fachoperator

Maszyna: Wszystkie

Firma: Wspaniała


Re: kiper w wywrotce 3,5t

Postprzez zyleta210 » 02 Lut 2017 13:14

zyleta210
Pomocnik operatora

  • Posty: 87
  • Rejestracja: 27 Lut 2011 19:12
  • Miejscowość: zielona góra

Re: kiper w wywrotce 3,5t

Postprzez dzierzan » 02 Lut 2017 13:59

Dosyć dobrze to wygląda, kiper wydaje się solidny, fajnie że jest blokada mostu i hak, jechać oglądać.

dzierzan
Fachoperator

  • Posty: 663
  • Rejestracja: 19 Kwi 2010 10:26
  • Miejscowość: Włocławek
  • Pochwały: 22

Maszyna: JCB 3CX
MB Actros 2635 PK12000
MB Actros 3241

Firma: Transportowa


Re: kiper w wywrotce 3,5t

Postprzez Piotr mc 85 » 02 Lut 2017 15:26

Na takie starsze IVECO 4 tony Piasku 0-2 załadowałem, gość rozgarnął i nawet z burt nie wystawało. Dobre sprzęty, jak kolega pisze jedź, oglądaj.
zyleta210 napisał(a): na żwirownie raczej nim nie zawitam.

A gdzie w ziemię się zaopatrujesz?
Pozdrawiam Piotr

Piotr mc 85
Fachoperator

  • Posty: 1318
  • Rejestracja: 16 Cze 2008 22:26
  • Miejscowość: Jaźwina
  • Pochwały: 34

Maszyna: VOLVO L150E, XCMG ZL50GCE, Hanomag55D,W K611, CAT 301.5

Firma: Kopalnia


Re: kiper w wywrotce 3,5t

Postprzez zeppelin zm 15 » 02 Lut 2017 16:12

Kolego w tym ogłoszeniu za 23tys to mam identyczny kiper i sprawdza się bardzo dobrze. To jest właśnie to o czym mówiłem.
Dyskusja z idiotą jest jak zapasy w błocie z świnią.
Po pewnym czasie zauważasz że świni się to podoba.

zeppelin zm 15
Fachoperator

Maszyna: Wszystkie

Firma: Wspaniała


Re: kiper w wywrotce 3,5t

Postprzez Max85 » 17 Sty 2021 20:40

Panowie - nie chcę zakładać niepotrzebnie nowego tematu.

Planuję w tym zimowym czasie zespawać wywrotkę do Iveco Daily.
O ile elementy typu zawiasy, kule wywrotu, siłownik z łożem na 3 strony - idzie kupić bez problemu... o tyle zastanawiam się nad użytymi profilami.
Podramówkę na ramę Iveco - najsensowniej byłoby z ceownika, bo utrzymać to pod kątem korozji jest łatwiej.
Ramę pod podłogę kipra - najprościej byłoby z profili zamkniętych.

Mam problem jednak z doborem wysokości profili oraz ich grubością (im grubsze tym lepsze - ale po co przesadzać).

Macie jakąś praktykę w tym temacie? Ktoś coś spawał? Jaka musi być minimalna wysokość podramówki i ramy kipra aby zmieścić siłownik?

Max85
Fizol

  • Posty: 42
  • Rejestracja: 08 Cze 2020 20:58

Maszyna: Yanmar

Firma: Bik


Re: kiper w wywrotce 3,5t

Postprzez bykuu93 » 17 Sty 2021 20:53

Max85 napisał(a):Panowie - nie chcę zakładać niepotrzebnie nowego tematu.

Planuję w tym zimowym czasie zespawać wywrotkę do Iveco Daily.
O ile elementy typu zawiasy, kule wywrotu, siłownik z łożem na 3 strony - idzie kupić bez problemu... o tyle zastanawiam się nad użytymi profilami.
Podramówkę na ramę Iveco - najsensowniej byłoby z ceownika, bo utrzymać to pod kątem korozji jest łatwiej.
Ramę pod podłogę kipra - najprościej byłoby z profili zamkniętych.

Mam problem jednak z doborem wysokości profili oraz ich grubością (im grubsze tym lepsze - ale po co przesadzać).

Macie jakąś praktykę w tym temacie? Ktoś coś spawał? Jaka musi być minimalna wysokość podramówki i ramy kipra aby zmieścić siłownik?


Mam IVECO paka, 3.7x2.0x0.5m, powiem tak, po pierwsze jak nie masz wzmacnianej ramy do 6.5T DMC to nie baw się w większe ładunki niż 2T - tak dla bezpieczeństwa. Ja mam podstawową wersję 35c12 i rama standard + profil 100x60x5 na ramie samochodu, do tego profil zamknięty 120x60x8 i powiem tak. Szału nie woziłem tym samochodem bo kiprowałem nie więcej jak 3 tony czasami, ale jak już przyjdzie kiprować to trzeba się zastanowić czy warto zarzynać tak auto. :) Ja z doświadczenia wiem że nie warto, bo po pierwsze szkoda samochodu, a po drugie nigdy Ci się nie zwróci koszt szkód w porównaniu do wkładu - chyba że przewidujesz je tyrać przez kilka godzin dziennie i 10 lat pracy. A tym bardziej jak będziesz kiprował mokrą ziemię i trzeba szarpnąć to już dziękuję... :D A tak nawiasem, auto zarabia tyle samo za godzinę w pracy co koparka, u mnie 80zł NETTO, stoi czy kipruje, a serio ładować po 5-6 ton jak niektórzy to nie tylko głupota, ale samobójstwo. :)
P.S - wiem, woziłem też po tyle, także nigdy więcej.

bykuu93
Fizol

Maszyna: brak

Firma: brak


Re: kiper w wywrotce 3,5t

Postprzez Max85 » 17 Sty 2021 21:55

Dzięki za info kolego :)
Też nie zamierzam zarzynać auta, 1,5miesiąca odnawiałem całą kabinę - spawanie, czyszczenie, nowe mocowania kabiny... Raczej będzie u mnie służyło - dopóki nam dieslami pozwolą jeździć.
Jeśli masz profil wysokości 100mm oraz 120mm - to między nimi masz jeszcze jakieś gumowe odboje czy siada na zero?
Wywrot masz na 3 strony?

U mnie wywrot wyjdzie bardzo podobnych wymiarów jak u Ciebie, rama niestety nie jest wzmacniana, więc wozić rekordowych ładunków nie będę - zresztą sprzęt jest mój, a jak się mówi - jak dbasz, tak masz.

Blachę na podłodze masz 3mm?

Max85
Fizol

  • Posty: 42
  • Rejestracja: 08 Cze 2020 20:58

Maszyna: Yanmar

Firma: Bik


Re: kiper w wywrotce 3,5t

Postprzez zeppelin zm 15 » 17 Sty 2021 22:04

Ja zastosowałem ceownik zimno gięty na podramówkę 140 a na ramę kipra 160. Wag podobna jak profila niższego a wytrzymałość na zginanie lepsza bo jest wyższy. Wzmocnienia pod podłogą wygięte z blachy grubości 3mm. Obramowanie w koło kipra ceownik zimno gięty 50mm. Te wzmocnienia pod skrzynią idą w taki klin bo z strony brzegu mają wysokość 50mm jak obramówka a z drugiej strony jest szersza gdzie jest do ramy przyspawana, jakieś 120mm.
Dyskusja z idiotą jest jak zapasy w błocie z świnią.
Po pewnym czasie zauważasz że świni się to podoba.

zeppelin zm 15
Fachoperator

Maszyna: Wszystkie

Firma: Wspaniała


Re: kiper w wywrotce 3,5t

Postprzez Max85 » 17 Sty 2021 22:23

Też ciekawe rozwiązania zrobione :)
Wzmocnienia - rozumiem o co chodzi - takie jakby ceowniki, ale w klin zrobione.
Tylko w takim układzie masz chyba wywrot tylko na ty?

Bo jeśli miałby być na boki, to ceownik 50 byłby chyba trochę za słaby...

Myślę w tym wszystkim - na jakich profilach zrobić mocowania do kul.
Opcje są w sumie dwie - albo rura grubościenna - wtedy kula w poziomie, albo profil zamknięty - wtedy kule raczej na profilu w pionie...

Max85
Fizol

  • Posty: 42
  • Rejestracja: 08 Cze 2020 20:58

Maszyna: Yanmar

Firma: Bik


Re: kiper w wywrotce 3,5t

Postprzez zeppelin zm 15 » 17 Sty 2021 22:37

Masz wiadomość na priv :)
Dyskusja z idiotą jest jak zapasy w błocie z świnią.
Po pewnym czasie zauważasz że świni się to podoba.

zeppelin zm 15
Fachoperator

Maszyna: Wszystkie

Firma: Wspaniała


Re: kiper w wywrotce 3,5t

Postprzez bykuu93 » 18 Sty 2021 10:42

Max85 napisał(a):Jeśli masz profil wysokości 100mm oraz 120mm - to między nimi masz jeszcze jakieś gumowe odboje czy siada na zero?
Wywrot masz na 3 strony?

Blachę na podłodze masz 3mm?

Blacha 2mm ale i tak zrobiłem źle bo myślałem że jak dam gęsto profili to da radę, ale nie dało. Między profilami są wgięcia :D 3 lub 4mm minimum.

Są gumy między profilami, także siada na gumach, około 8mm.

bykuu93
Fizol

Maszyna: brak

Firma: brak


Re: kiper w wywrotce 3,5t

Postprzez Max85 » 18 Sty 2021 11:14

Też właśnie myślę o podłodze z blachy 3mm.
Z czego masz zrobione podpory / wysięgniki pod kule? Kule w pionie czy poziomie?

Drabinka pod blachę jak gęsto?

Max85
Fizol

  • Posty: 42
  • Rejestracja: 08 Cze 2020 20:58

Maszyna: Yanmar

Firma: Bik


Następna Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej