wibako

Spadek mocy JCB 3CX

Spadek mocy JCB 3CX

Postprzez Kamil1616 » 04 Kwi 2020 22:30

Marka i model maszyny: JCB 3CX
Rok produkcji: 2008

Witam,
moc na hydraulice w moim 3CX trochę spadła, ale pracowałem na niej jeszcze 2 tygodnie. po tym czasie na parę minut odzyskała moc, ale zaczęło blokować się podnoszenie łyżki i tylna łapa. Tylnej łapie szybko przeszło ale nie chciałem szarpać wajchą od przedniej łyżki na siłę i wymieniłem rozdzielacz na używkę. Na następny dzień najpierw przestało działać wspomaganie kierownicy, a następnie coś zatrzeszczało i hydraulika prawie całkowicie straciła moc. Od czego zaczęlibyście remont, pompa pewnie od razu do regeneracji, ale jak wypłukać ten syf z hydrauliki?

Kamil1616
Nowicjusz

  • Posty: 6
  • Rejestracja: 04 Kwi 2020 19:17

Maszyna: JCB 3CX 2008R

Firma: MIK


Reklama

simmet

Spadek mocy JCB 3CX

Postprzez umanek82 » 05 Kwi 2020 07:47

Pompa zmielona pewnie.
W dobrych serwisach mają urządzenia do filtrowania.
No i magnes neodymowy do zbiornika.
Pomoc w naprawie maszyn JCBinne marki okazjonalnie
tel: 691546655

Awatar użytkownika
umanek82
Fachoperator

  • Posty: 868
  • Rejestracja: 19 Paź 2011 18:27
  • Miejscowość: Lublin i okolice
  • Pochwały: 55

Maszyna: JCB3CX/4CX LOADALL MINI80XX JS itp

Firma: mała


Spadek mocy JCB 3CX

Postprzez Kamil1616 » 07 Kwi 2020 17:54

Mój pomysł jak poradzić sobie z problemem to:
1.Spuścić olej, przefiltrować, magnesem powybierać opiłki ze zbiornika, wlać olej z powrotem, odpalić koparkę, poruszać hydrauliką i następnie powtórzyć filtrowanie i zbieranie opiłków raz jeszcze.
2. Następnie wyciągnąć rozdzielacz od kierownicy (czy jak się to nazywa przy przekładni kierowniczej) rozebrać, wyczyścić i ewentualnie zregenerować lub wymienić - kierownica jest zablokowana.
3. Zregenerować albo kupić nową pompę.
4. Wstawić rozdzielacz i pompę
5. Zalać nowym olejem
6. Po 50 godzinach pracy wymienić olej w hydraulice.
Jeśli źle myślę proszę mnie poprawić, nie jestem mechanikiem tylko właścicielem koparki, który rok temu pierwszy raz siedział na jakimkolwiek sprzęcie, ale z powyższymi rzeczami dam sobie bez problemu radę (poza regeneracją pompy i rozdzielacza)

-- 07 Kwi 2020 17:54 --

Prosilbym kolegów operatorow o pomoc, nie robilem tego nigdy - jak dla mnie pompa na 100% pompa uszkodzona, chodzi mi tylko o to jak sie pozbyc opilkow z układu najbardziej skutecznie. Czy zaproponowany przeze mnie sposob zda egzamin?

Kamil1616
Nowicjusz

  • Posty: 6
  • Rejestracja: 04 Kwi 2020 19:17

Maszyna: JCB 3CX 2008R

Firma: MIK


Re: Spadek mocy JCB 3CX

Postprzez dawidg2 » 07 Kwi 2020 18:58

Orbitrola (to pod kierownica) sie nie regeneruje bo przynosi to mizerny efekt albo wcale.

A na pewno pompa padła? Chcesz wymieniać elementy bez porządnej diagnozy?
Układ lepiej przepłukać jakimś olejem tanim albo podłączyć zestaw filtrujący bo i tak 100% syfu nigdy się nie wypłucze.

Jak syf w układzie to będzie może trzeba pozagladac do zaworów bo mogły opiłków nałapać. Przydała by się zewnętrzna pompa do płukania ale żeby płukać to trzeba ruchy wykonywać.

dawidg2
Fachoperator

  • Posty: 6204
  • Rejestracja: 14 Kwi 2008 20:47
  • Miejscowość: Krzemieniewo
  • Pochwały: 134

Maszyna: JCB, Schaeff

Firma: Szukam


Spadek mocy JCB 3CX

Postprzez gruszon18 » 07 Kwi 2020 19:26

Z płukaniem to zależy od sytuacji jak pompa padła.. Jak padła, i w porę się ogarniesz to opiłki wszędzie nie pójdą. Ale jak mielisz olejem to poszły wszędzie. Wtedy trzeba płukanie robić, wszystkie sekcje w ruch żeby nowy olej przegonił układ. I filtry, koniecznie na wymianę. Bo syf I tak do zbiornika pójdzie.

Awatar użytkownika
gruszon18
Fachoperator

  • Posty: 704
  • Rejestracja: 26 Cze 2017 16:47
  • Miejscowość: Świdnik
  • Pochwały: 26

Maszyna: Jcb 4cx Super

Firma: Gpk Mełgiew


Spadek mocy JCB 3CX

Postprzez supermajku » 07 Kwi 2020 19:29

Czy są, jeśli tak czy stosuje się płukanki układu?? Wymiany dynamiczne - płukajace?

supermajku
Fizol

  • Posty: 28
  • Rejestracja: 20 Mar 2020 23:10

Maszyna: Będzie

Firma: moja własna


Re: Spadek mocy JCB 3CX

Postprzez Kamil1616 » 08 Kwi 2020 10:00

Na pewno mam juz sytuację, ze opilki rozproszyly sie po całym układzie, jesli rozdzielacze sie blokują. Czy spuszczenie oleju, przefiltrowanie go i wypłukanie ukladu przy zepsutej pompie cos pomoże, czy moze to jeszcze pogorszyc sprawę? Idealne byloby urzadzenie, ktore podlacza sie zamiast pompy i ktore filtruje olej jednoczesnie wytwarzając ciśnienie zeby móc wykonac ruchy koparką, czy taki agregat istnieje, czy na serwisach jest dostępny? Ewentualnie ile moze kosztować zakup, albo moze ma ktos na wynajem ze slaska lub małopolski?
Jesli chodzi o diagnostykę wydaje mi sie sprawa ewidentna, ale jak pisalem nie mam w takich pracach doświadczenia.

-- 08 Kwi 2020 10:00 --

Na pewno mam juz sytuację, ze opilki rozproszyly sie po całym układzie, jesli rozdzielacze sie blokują. Czy spuszczenie oleju, przefiltrowanie go i wypłukanie ukladu przy zepsutej pompie cos pomoże, czy moze to jeszcze pogorszyc sprawę? Idealne byloby urzadzenie, ktore podlacza sie zamiast pompy i ktore filtruje olej jednoczesnie wytwarzając ciśnienie zeby móc wykonac ruchy koparką, czy taki agregat istnieje, czy na serwisach jest dostępny? Ewentualnie ile moze kosztować zakup, albo moze ma ktos na wynajem ze slaska lub małopolski?
Jesli chodzi o diagnostykę wydaje mi sie sprawa ewidentna, ale jak pisalem nie mam w takich pracach doświadczenia.

Kamil1616
Nowicjusz

  • Posty: 6
  • Rejestracja: 04 Kwi 2020 19:17

Maszyna: JCB 3CX 2008R

Firma: MIK


Spadek mocy JCB 3CX

Postprzez gruszon18 » 08 Kwi 2020 18:12

Możesz próbować coś takiego samemu zrobić. Czysto teoretycznie wygląda to tak. Pompa aka silnik hydrauliczny, wpinasz w układ hydrauliczny maszyny. Napędzasz hydraulicznie wyjściami z ciągnika np. Ja osobiście bym wolał chyba spuścić olej ze zbiornika i siłowników i zwyczajnie je płukać nawet olejem napędowym (chociaż nie wiem czy to by nie zaszkodziło ale wątpię) w sensie płukać oddzielnie części układu. Typu siłowniki, rozdzielacze. Dodatkowo pewnie bym użył sprężonego powietrza.. Większość opiłków i tak wyłapie filtr w zbiorniku ale to co wypłuczesz sam to tyle Ci odejdzie zostanie o wiele mniejszy procent. Najważniejsze to dobrze wypłukać rozdzielacze i ewentualne elektrozawory. Metod jest kilka, a która jest najbardziej rozsądna to nie wiem. Kolejna możliwością jest też spuszczenie oleju, wypłukanie zbiornika, zaślepienie powrotu w zbiorniku a powrót np odbierać w bańki. A do zbiornika wlać jakiś gorszej jakości olej i płukać wtedy jakoś. Pomysłów multum ale niech się ktoś jeszcze wypowie.

Awatar użytkownika
gruszon18
Fachoperator

  • Posty: 704
  • Rejestracja: 26 Cze 2017 16:47
  • Miejscowość: Świdnik
  • Pochwały: 26

Maszyna: Jcb 4cx Super

Firma: Gpk Mełgiew


Re: Spadek mocy JCB 3CX

Postprzez Kamil1616 » 15 Kwi 2020 19:03

Dzięki wszystkim za pomoc. Wyciągnąłem z maszyny zablokowany rozdzielacz, orbitrol, pompę i siłownik skrętu i oddałem do diagnozy, regeneracji. Z warsztatu, gdzie oddałem podzespoły dostałem namiar na firmę zajmującą się czyszczeniem hydrauliki, po naprawie opiszę wszystko, jak czyszczono układ itd, może komuś się przyda.

Kamil1616
Nowicjusz

  • Posty: 6
  • Rejestracja: 04 Kwi 2020 19:17

Maszyna: JCB 3CX 2008R

Firma: MIK


Re: Spadek mocy JCB 3CX

Postprzez silvox » 16 Cze 2022 18:21

Obiecałeś opisać co i jak robiłeś, czy pomogło..

silvox
Nowicjusz

  • Posty: 19
  • Rejestracja: 28 Kwi 2021 20:45
  • Miejscowość: Krzeszowice

Maszyna: HITACHI ZW310

Firma: kopalnia kamienia


Re: Spadek mocy JCB 3CX

Postprzez Kamil1616 » 16 Cze 2022 20:18

Racja, przepraszam i dzięki za przypomnienie. Pompa zmielona jak kolega powyżej pisał, rozdzielacz do wyrzucenia ale to przez to że pracowalismy na uszkodzonej maszynie. Kupiłem nową pompę i rozdzielacz, poskładałem, wyczyściłem zbiornik, wymieniłem olej, po 50 godzinach firma z Katowic o ktorej pisałem przyjechała, wyczyściła olej w zbiorniku. Polegało to na tym, że urządzenie czyszczące miało dwa węże ssący i tłoczący, oba umiescili w zbiorniku a ja na odpalonym sprzęcie ruszałem wszystkimi sekcjami. Wzięli próbkę oleju ze zbiornika do badania, a ja po nastepnych 50 godzinach znowu wyczyściłem zbiornik i zmieniłem olej. Śmiga do dzisiaj.

Kamil1616
Nowicjusz

  • Posty: 6
  • Rejestracja: 04 Kwi 2020 19:17

Maszyna: JCB 3CX 2008R

Firma: MIK


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 7 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej