wibako

Jcb 3cx 1998r silnik perkins 4 cyl. AA pompa lucas brak mocy

Jcb 3cx 1998r silnik perkins 4 cyl. AA pompa lucas brak mocy

Postprzez Marcinjcb3cx1998 » 09 Gru 2021 00:56

Witam drodzy operatorzy mechanicy i specjalisci od zadań trudnych. Mam problem z moim 3cx z 1998r. Moze zacznę od poczatku. Koparka w czerwcu przeszła gruby serwis. Wymiane zostały:
-pompka paliwa reczna ( wstępna )
-filtr paliwa org
-filtr oleju silnika org
-filtr oleju skrzyni org
-filtry powietrza 2 szt
-olej w silniku turdus 15w40
-olej w tylny mosie hp+
-olej w skrzyni
-olej w przednim moscie
-2wycieraczki+ramie tylnej
-27 kwiecien 2021 nowy wał dwie flansze i sruby i obejmy, Krzyżaki
-4 grudzień 2021r wymiana końcówek wtryskiwaczy i czyszczenie pompy.

-- 09 Gru 2021 00:56 --

Bylo 4 mechanikow sprawdzali cisnienie na pompoe wtryskowej
Na skrzyni i na hydraulice i nawet jeden podusił sie o zdjęcie tłumika ale to nic nie pomoglokoparka dalej zamulona. W 2019r pompa wtryskowa byla w regeneracji a teraz na poczatku gtudnia wyjelem ja i wtryski i oddalem do sprawdzenia i wszystko o.k pompa jest prawidlowo ustawiona i wyczyszczona w wtryskach wymienione końcówki. Po zamontowaniu wszystkiego spowrotem zero efektu dalej sie muli i brak siły. Dodam ze zimna czy ciepla odpala dobrze.

Marcinjcb3cx1998
Nowicjusz

  • Posty: 17
  • Rejestracja: 08 Gru 2021 22:55

Maszyna: Jcb3cx

Firma: Markop


Reklama

simmet

Jcb 3cx 1998r silnik perkins 4 cyl. AA pompa lucas brak mocy

Postprzez zeppelin zm 15 » 09 Gru 2021 06:22

Opisz dokładnie co znaczy "muli", nabierasz przednią łyżką i obroty silnika ci spadają?
Dyskusja z idiotą jest jak zapasy w błocie z świnią.
Po pewnym czasie zauważasz że świni się to podoba.

zeppelin zm 15
Fachoperator

Maszyna: Wszystkie

Firma: Wspaniała


Jcb 3cx 1998r silnik perkins 4 cyl. AA pompa lucas brak mocy

Postprzez Doktor jcb » 09 Gru 2021 07:18

A przy wyjętych wytryskach ciśnienie sprężania ktoś sprawdzał. Turbina bobrze pompuje? Zrób stall test

Doktor jcb
Fachoperator

Maszyna: Nic nie mam

Firma: Krzak


Re: Jcb 3cx 1998r silnik perkins 4 cyl. AA pompa lucas brak

Postprzez Marcinjcb3cx1998 » 09 Gru 2021 22:20

Nie bylo sprawdzane ciśnienie na wtryskach. Ale wczesniej nie słabła. Poprostu staneła i zgasła podczas rozwozenia ziemi. I był filtr zapchany wiec zalozyłem nowy. Koparka odpaliła. Ale juz było brak mocy. Przy nabieraniu przednią łyzką poprostu niema siły wbić sie w hałdę luznej ziemi i gasnie. Niema siły jechaś na 1 biegu( skrzynia manualna)
W koparce niema turbiny. Zwykły perkins bez turbo

-- 09 Gru 2021 22:20 --

A STALL TEST co daje bo przyznam szczeze ze pierwszy raz o tym słyszę. I czy da sie go wykonać na skrzyni manualnej 4 biegowej ?

Marcinjcb3cx1998
Nowicjusz

  • Posty: 17
  • Rejestracja: 08 Gru 2021 22:55

Maszyna: Jcb3cx

Firma: Markop


Jcb 3cx 1998r silnik perkins 4 cyl. AA pompa lucas brak mocy

Postprzez gruszon18 » 09 Gru 2021 22:58

Daje to że można zobaczyć o ile obroty spadają przy zadanym obciążeniu. Tu możesz poczytać sobie więcej na ten temat

http://kopaczka.pl/viewtopic.php?f=76&t=19324
Przestudiuj dobrze, potem podaj wynik testu.

Przede wszystkim, do sprawdzenia kompresja skoro nie ma turbo.. Kolejna rzecz, faktycznie fabrycznie nie było turbo czy zdemontowane? Nie musiałeś robić tego Ty tylko ktoś wcześniej. Wiem że był już taki przypadek na forum.. Jeśli turbiny nie było oryginalnie, a jeszcze nie dawno była ta moc większa, to stawiam że albo faktycznie kompresja mogła się skończyć albo, jeśli potrafisz sam zdemontować pompę, zawieź pompę wtryskową gdzieś indziej.. Ze swojego doświadczenia wiem, że różnie z tym sprawdzaniem bywa, u mnie serwis jcb sprawdzał pompę wtryskową, według ich mechanika wszystko było ok, nagadali mojemu przełożonemu że pompa hydrauliki obciąża silnik, i ten przytaknął na wymianę pompy... Po powrocie sprzęt był dalej bez życia, dopiero sam pogadałem ze znajomym pompiarzem jak zdemontować pompę, zdjąłem, dałem do regeneracji i sprzęt odżył. Powodów spadku mocy moze być tak naprawdę kilka ale w perkinsie zazwyczaj głównym powodem jest właśnie pompa wtryskowa

Awatar użytkownika
gruszon18
Fachoperator

  • Posty: 704
  • Rejestracja: 26 Cze 2017 16:47
  • Miejscowość: Świdnik
  • Pochwały: 26

Maszyna: Jcb 4cx Super

Firma: Gpk Mełgiew


Re: Jcb 3cx 1998r silnik perkins 4 cyl. AA pompa lucas brak

Postprzez Marcinjcb3cx1998 » 10 Gru 2021 18:03

Wydaje mi sie ze gosc sie zna pobiewaz 2 lata temu on ją regenerował i po powrocie od niego zamontowałem pompę i śmigała bardzo dobrze i silna była.

-- 10 Gru 2021 18:03 --

Więc tak. STALL TEST zrobiony na 4-tym biegu. Wyglada to tak pży 2500obrotów wcisniety hamulec i jazda wrzucona do przodu spadek na 1300 obrotów z dzwignią na pozycje wstecznego taki sam wynik. Jakie wnioski?

Marcinjcb3cx1998
Nowicjusz

  • Posty: 17
  • Rejestracja: 08 Gru 2021 22:55

Maszyna: Jcb3cx

Firma: Markop


Jcb 3cx 1998r silnik perkins 4 cyl. AA pompa lucas brak mocy

Postprzez gruszon18 » 10 Gru 2021 20:44

Z jakich obrotów silnik spada?

Awatar użytkownika
gruszon18
Fachoperator

  • Posty: 704
  • Rejestracja: 26 Cze 2017 16:47
  • Miejscowość: Świdnik
  • Pochwały: 26

Maszyna: Jcb 4cx Super

Firma: Gpk Mełgiew


Jcb 3cx 1998r silnik perkins 4 cyl. AA pompa lucas brak mocy

Postprzez zeppelin zm 15 » 10 Gru 2021 20:57

2500, napisał.
Dyskusja z idiotą jest jak zapasy w błocie z świnią.
Po pewnym czasie zauważasz że świni się to podoba.

zeppelin zm 15
Fachoperator

Maszyna: Wszystkie

Firma: Wspaniała


Re: Jcb 3cx 1998r silnik perkins 4 cyl. AA pompa lucas brak

Postprzez Marcinjcb3cx1998 » 10 Gru 2021 21:05

Czy tak jest o.k czy cos nie tak. Bo nieznam się

Marcinjcb3cx1998
Nowicjusz

  • Posty: 17
  • Rejestracja: 08 Gru 2021 22:55

Maszyna: Jcb3cx

Firma: Markop


Jcb 3cx 1998r silnik perkins 4 cyl. AA pompa lucas brak mocy

Postprzez gruszon18 » 11 Gru 2021 00:34

Faktycznie, nie zauważyłem.

Coś jest grubo nie tak, u mnie 500 obrotów perkins w 4cxie jak gubił to zauważałem spadek osiągów a jak już spadało o 800 to wyciągałem pompę wtryskową do regeneracji..

Ogólnie to 98 rok, sprzęt może domagać się już kapitalki silnika. Uważam że trzeba zacząć od pomiaru ciśnień na cylindrach.. Jak będzie ciśnienie w okolicach 23 do 25bar to nie ma tragedii, ba wręcz bardzo dobrze będzie, poniżej 20 to raczej już kiepsko, ale w każdym innym przypadku wtedy musi być winny układ paliwowy. Ale zz tego co czytam to było dobrze, ale silnik stanął sam z siebie tak? Piszesz że wymieniłeś Filtr, domyślam się że mowa o paliwowym? Dziwna sytuacja, gdyby winny był Filtr zauważył byś że silnik traci siłę stopniowo, albo że wchodzi na obroty za chwilę spada, a za chwilę znów wchodzi na obroty chociaż to nie jest zasadą przy zapchanym filtrze. Tak jak wspomniałem, zaczął bym od pomiaru kompresji i wtedy szukał bym problemu w układzie paliwowym

Awatar użytkownika
gruszon18
Fachoperator

  • Posty: 704
  • Rejestracja: 26 Cze 2017 16:47
  • Miejscowość: Świdnik
  • Pochwały: 26

Maszyna: Jcb 4cx Super

Firma: Gpk Mełgiew


Re: Jcb 3cx 1998r silnik perkins 4 cyl. AA pompa lucas brak

Postprzez Marcinjcb3cx1998 » 11 Gru 2021 08:05

O.k postaram się wezwać jakiegos mechanika który by pomierzył ciśnienie bo ja niemam do tego sprzętu. I będę się odzywał.

-- 11 Gru 2021 08:02 --

A jakie były by objawy jak by sie okazalo ze silnik do roboty. Oprócz tego ze cisnienie mniejsze. Dodam ze ta koparka jest wykozystywana tylko w gospodarstwie nie w celach zarobkowych i więcej stoi niż pracuje. I w tedy gdzy stanela to w baku na dnie był straszny syf mimo to ze na wiosne czyscilem bak. I w filtrze tez było to i w odstoiniku. Podobno pompa była tylko troszkę brudna. A moze pompka reczna jest walnieta przez ten kisiel z baku i ona coś szwankuje. ?

Marcinjcb3cx1998
Nowicjusz

  • Posty: 17
  • Rejestracja: 08 Gru 2021 22:55

Maszyna: Jcb3cx

Firma: Markop


Re: Jcb 3cx 1998r silnik perkins 4 cyl. AA pompa lucas brak

Postprzez Jamar » 11 Gru 2021 22:08

Marcinjcb3cx1998 napisał(a):
-- 11 Gru 2021 08:02 --

A jakie były by objawy jak by sie okazalo ze silnik do roboty.

Przy takim spadku mocy błękitny dym i kupa smrodu, raczej byś się zorientował że coś jest nie tak. Czytając cały opis który wystawiłeś zakładam że sam coś uszkodziłeś na etapie kolejnych napraw, co więcej jest duża szansa że problem leży w czymś bardzo błachym jak np nieszczelny układ paliwowy.
Serwis Maszyn Budowlanych
tel. 788 685 633

Jamar
Fachoperator

  • Posty: 1404
  • Rejestracja: 01 Mar 2013 19:00
  • Miejscowość: Skarżysko Kamienna
  • Pochwały: 98

Re: Jcb 3cx 1998r silnik perkins 4 cyl. AA pompa lucas brak

Postprzez Marcinjcb3cx1998 » 11 Gru 2021 22:12

Dzis zmieniłem pompkę wstempną na nową oryginalna Perkinsa i jest delikatna poprawa ale jeszcze nie to co było wczesniej. A mam pytanie czy hydraulika moze jakos dusić ten silnik. Pytam poniewarz dzis pół dnia nia pracowalem i zauwarzyłem ze przy zaladowanej lyżce przedniej przy podnoszeniu do góry przygasa strasznie silnik a przed awarją tego nie było normalnie unosiła zwawo łyżkę. No i ten brak siły. Na 2 biegu niema siły wogóle jechać załadowana. Nie kopci pali normalnie nie gasnie no nic jej sie nie dzieje tylko na ten pedał gazu reaguje w zwolnionym tępie(powoli wkreca sie na obroty) do 2000 kiepsko. A powyrzej 2000 juz wkreca sie normalnie szybko

-- 11 Gru 2021 22:12 --

Dzis zmieniłem pompkę wstempną na nową oryginalna Perkinsa i jest delikatna poprawa ale jeszcze nie to co było wczesniej. A mam pytanie czy hydraulika moze jakos dusić ten silnik. Pytam poniewarz dzis pół dnia nia pracowalem i zauwarzyłem ze przy zaladowanej lyżce przedniej przy podnoszeniu do góry przygasa strasznie silnik a przed awarją tego nie było normalnie unosiła zwawo łyżkę. No i ten brak siły. Na 2 biegu niema siły wogóle jechać załadowana. Nie kopci pali normalnie nie gasnie no nic jej sie nie dzieje tylko na ten pedał gazu reaguje w zwolnionym tępie(powoli wkreca sie na obroty) do 2000 kiepsko. A powyrzej 2000 juz wkreca sie normalnie szybko

Marcinjcb3cx1998
Nowicjusz

  • Posty: 17
  • Rejestracja: 08 Gru 2021 22:55

Maszyna: Jcb3cx

Firma: Markop


Jcb 3cx 1998r silnik perkins 4 cyl. AA pompa lucas brak mocy

Postprzez Jamar » 11 Gru 2021 22:27

Typowy objaw przedstawionego zapłonu, na pewno nie machnąłeś się o jeden ząb przy montażu pompy?
Serwis Maszyn Budowlanych
tel. 788 685 633

Jamar
Fachoperator

  • Posty: 1404
  • Rejestracja: 01 Mar 2013 19:00
  • Miejscowość: Skarżysko Kamienna
  • Pochwały: 98

Jcb 3cx 1998r silnik perkins 4 cyl. AA pompa lucas brak mocy

Postprzez zeppelin zm 15 » 11 Gru 2021 22:28

Dusi ci silnik jak podnosisz łyżkę bo masz problem z mocą silnika.
Prubowałeś ominąć układ zasilania (zbiornik,przewody)? Zrób tzw kroplówkę czyli podaj paliwo bezpośrednio do pompki wstępnej.
Dyskusja z idiotą jest jak zapasy w błocie z świnią.
Po pewnym czasie zauważasz że świni się to podoba.

zeppelin zm 15
Fachoperator

Maszyna: Wszystkie

Firma: Wspaniała


Re: Jcb 3cx 1998r silnik perkins 4 cyl. AA pompa lucas brak

Postprzez Marcinjcb3cx1998 » 12 Gru 2021 01:52

Odp na 1 pytanie
- pompa jest na kole zębatym raczej nie moglem przestawić jej bo przy demontarzu pompy wyjolem i wlozylem ją w te samo miejsce i pompa na wałku ma klin więc 9naczej w kolo nie bedzie pasowała chyba czy sie mylę?
Odp na 2 pytanie
Robilem kroplówke zaraz po tym jak wymieniłem filtr paliwa jak zgasła poraz pierwszy w trakcie roboty
I po podaniu paaliwa odrazu pod rurkę od pompy wtryskowej nic sie nie zmienilo. Puzniej konsultowalem to z jednym z mechaników to mi powiedzial ze to i tak by nic nie dalo bo pompka reczna podaje paliwo z cisnieniem. Ale nie bardzo jakos mu w to uwierzylem zeby to mialo znaczenie.

-- 12 Gru 2021 01:01 --

Achyba nie przeczytalem ze zrozumieniem. Czyli mam kroplówke podpiąć odrazu do pompki wstępnej(ręcznej) ? Tak jak mi mówił mechanik ?

-- 12 Gru 2021 01:48 --

A ciekawe czy jak bym odpioł wałek od pompy hydraulicznej bo moja maszyna ma pompe z przodu sprzężoną walkiem z kolem pasowym z wału silnika i sprawdzę czy bez hydrauliki tez sie tak muli( wolno wkreca na obroty) cisnienie na hydraulice bylo sprawdzane ale moze cos ja blokuje. Jutro sprawdzę

-- 12 Gru 2021 01:52 --

Kurcze i te kolo z rozrzadem mnie martwi moze i cos tam sie przestawiło. Najgorsze jest to ze tam niema dostempu zeby zobaczyc znaki tezeba by bylo zdjąć pompę wody wentylator i ta obudowe od rozrządu hymmmm. A ma noze jtos jak powinny być ustawione te kola od rozrzadu w silniku AA Perkinsa 4. ?

Marcinjcb3cx1998
Nowicjusz

  • Posty: 17
  • Rejestracja: 08 Gru 2021 22:55

Maszyna: Jcb3cx

Firma: Markop


Jcb 3cx 1998r silnik perkins 4 cyl. AA pompa lucas brak mocy

Postprzez gruszon18 » 12 Gru 2021 04:16

Odpięcie pompy sprawi że nie będzie obciążenia hydrauliki dla silnika, to fakt ale załadowanej łyżki nadal na drugim biegu nie powinienes moc przewieźć, w taki sposób wykluczysz ze hydraulika Ci dusi silnik. Bo to że silnik łatwiej się będzie wkręcać na obroty jest oczywiste..

Kolejna rzecz, to pompa wtryskowa podaje właściwe ciśnienie paliwa na wtryski. Pompka wstępna jedynie ma "zabezpieczyć" przepływ paliwa od zbiornika do pompy wtryskowej przez filtry paliwa w taki sposób, by nie było momentu że grawitacja zatrzyma przepływ paliwa, kolejna sprawa to to że zbiornik paliwa jest niżej od pompy wtryskowej więc jakoś to paliwo trzeba podać. Więc kroplówkę robisz podpinając banke z paliwem bezpośrednio do pompy wtryskowej, mając na uwadze że banke z paliwem dajesz wyżej, by paliwo szlo w dół grawitacyjnie.

A pompa wtryskową, Nie wiem jak to faktycznie jest, bo jedne wersję silnikowe miały klin na kole pompy, inne miały stożek. Ale wiem że są te takie fasolki na których się ustawia wyprzedzenie. Wystarczy że będzie nie w tą stronę ustawione i już tego jadu nie będzie. Wiem też że jedne wersje silników to żeby pompę wyjąć trzeba było pokrywę rozrządu ściągać, a w innych wystarczy pompę wody

Awatar użytkownika
gruszon18
Fachoperator

  • Posty: 704
  • Rejestracja: 26 Cze 2017 16:47
  • Miejscowość: Świdnik
  • Pochwały: 26

Maszyna: Jcb 4cx Super

Firma: Gpk Mełgiew


Re: Jcb 3cx 1998r silnik perkins 4 cyl. AA pompa lucas brak

Postprzez Marcinjcb3cx1998 » 12 Gru 2021 10:17

U mnie na pompje jest stożek i klin na wałku. Zeby zdjac pompę i załozy sciągacz mam taki mały dekielek na 4 srubni m6 i jak go odkrecam to mam mozliwosc zdjecia pompy paliwa bez zdejmowania pompy wody i dużego dekla od rozrządu.
A ma ktoś fotkę takiego rozrządu bez tego dekla jak te koła powinny być ustawione. Powiem szczeze ze pompę wyjmowalem 3 raz tej koparki i nie zastanawialem sie ze moze coś tam sie przestawić o ząbek. Poniewaz przy pierwszym demontazu pompy 2 lata temu poprostu ja wyjołem oddalem do regeneracji potem odebralem zalozyłem i zasówała rewelacyjnie. A co do regulacji na fasolkach tak jest ta regulacja ale ja ustawilem ja na oryginalne znaki.

Marcinjcb3cx1998
Nowicjusz

  • Posty: 17
  • Rejestracja: 08 Gru 2021 22:55

Maszyna: Jcb3cx

Firma: Markop


Jcb 3cx 1998r silnik perkins 4 cyl. AA pompa lucas brak mocy

Postprzez Doktor jcb » 12 Gru 2021 14:58

W tym silniku podczas wykonywania czy wkładania pompy przez nieuwagę można o ząb przestawić. Przestawiony zapłon czuć w spalinach specyficznie śmierdzą. Na rozrządzie są znaki a wałek rozrządu można zablokować śruba. Tylko ten rozrząd musisz poprostu roztrybić i ustawić od nowa znaki się nie pokryją jak to się dzieje w samochodzie z paskiem drabinkowym.

Doktor jcb
Fachoperator

Maszyna: Nic nie mam

Firma: Krzak


Re: Jcb 3cx 1998r silnik perkins 4 cyl. AA pompa lucas brak

Postprzez Marcinjcb3cx1998 » 12 Gru 2021 17:29

Czyli czeka mnie rozbieranie calego przodu zeby tam zajrzeć. Czyli zwalamy wiatrak wał od pompy olejowej. Pompę wody i sciągamy dekiel od rozrządu. Czy tam jest jakas uszczelka wymagająca wymiany czy tylko sylikon napewno na pompje jest uszczelka bo pamiętam. A na deklu hyba sylikon

Marcinjcb3cx1998
Nowicjusz

  • Posty: 17
  • Rejestracja: 08 Gru 2021 22:55

Maszyna: Jcb3cx

Firma: Markop


Następna Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 8 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej