wibako

3CX '11 Odwrotnie podłączony akumulator

3CX '11 Odwrotnie podłączony akumulator

Postprzez Marek 86 » 27 Paź 2022 15:39

Marka i model maszyny: JCB 3CX
Rok produkcji: 2011

Witam,
do maszyny został odwrotnie podłączony akumulator. Spaliło alternator, który został wymieniony na nowy. 3CX odpala, ale nie działa pulpit roboczy z wskaźnikami, kontrolkami, obrotomierzem, licznikiem mth i radio. Radio nowe nadal nie działa. Na głównej tablicy bezpieczniki sprawdzone. Jakieś pomysły?

Marek 86
Nowicjusz

  • Posty: 1
  • Rejestracja: 27 Paź 2022 15:31

Maszyna: JCB 3CX

Firma: Builder


Reklama

simmet

Re: Odwrotnie podłączony akumulator

Postprzez Doktor jcb » 27 Paź 2022 17:02

Bezpiecznik od radia na pewno jest ok. Bo on zasila i radio i wyswietlacz. Masz jeszcze bezpieczniki koło akumulatora chyba i w komorze silnika na ramie nad rozrusznikiem na wysokości pokrywy zaworów

Doktor jcb
Fachoperator

Maszyna: Nic nie mam

Firma: Krzak


Re: 3CX '11 Odwrotnie podłączony akumulator

Postprzez BKK » 05 Lis 2022 21:26

Radio sprawdziłbym na innym zasilaniu. Możliwe, że upalone. Następnie trzeba sprawdzić zasilanie/a na wtyczce pulpitu roboczego. Jak jest poprawne, a pulpit martwy, to masz odpowiedź. Trzeba rozebrać i sprawdzić, czy nie powstały jakieś szkody w postaci upalonych ścieżek lub jakiś elementów.

BKK
Młodszy operator

Maszyna: różne naprawiam

Firma: prywatna działalność, elektromechanika pojazdów nietypowych, motocykli, wynalazków, zabytków


Re: 3CX '11 Odwrotnie podłączony akumulator

Postprzez Vagers10 » 06 Lis 2022 10:28

A dlaczego by miało spalić bezpieczniki od odwrotnego zasilania
Prędzej diody, stabilizatory, i elektronike

-- 06 Lis 2022 10:28 --

Tak jak spaliło w alternatorze diody, i regulator elektroniczny
Miałem iveco euro cargo po takiej akcji do naprawy i popaliło sterowniki

Vagers10
Młodszy operator

  • Posty: 176
  • Rejestracja: 05 Cze 2022 06:52

Maszyna: Atlas

Firma: Wlasna


Re: 3CX '11 Odwrotnie podłączony akumulator

Postprzez Kamal » 06 Lis 2022 11:12

Nie ma diod na wejściu. Tylko da transile. Przez które płynie wtedy ogromny prąd by właśnie spalić bezpiecznik.
Proponuję zająć się kopaniem rowów. Tam nie trzeba mieć wiedzy.
No wiesz co to ja tu zrywam ścięgna palców uderzając w klawiaturę a ty mi pochwała nie chcesz kliknąć? Tego to się po tobie nie spodziewałem Popraw to Następnym razem tego błędu nie zrobię
Klikaj tylko się nie tłumacz że ci lewy klawisz myszy wysiadł

Awatar użytkownika
Kamal
Fachoperator

Maszyna: Atlas 65 x5


Re: 3CX '11 Odwrotnie podłączony akumulator

Postprzez Doktor jcb » 06 Lis 2022 13:27

Elektronika ma czesto zabezpieczenia przeciwko takim sytuacjom. Kiedyś byłem u zdolnego jegomościa co tak zrobił i był alternator do wymiany i kilka bezpieczników. A reszta wszystko śmiga do dziś. Druga sprawa to to że słupki na akumulatorze maja różne średnice właśnie żeby przeciwdziałać temu. Ktoś się mocno postarał.

Doktor jcb
Fachoperator

Maszyna: Nic nie mam

Firma: Krzak


Re: 3CX '11 Odwrotnie podłączony akumulator

Postprzez BKK » 06 Lis 2022 15:00

Możesz się zdziwić przy starym akumulatorze :D
Producenci stosują różna zabezpieczenia. Czasem jest to transil, czasem kilkuamperowa dioda zamontowana odwrotnie do zasilania, żeby w przypadku podania odwrotnego zasilania wywołać przepływ dużego prądu i przepalić bezpiecznik. Czasem jest wewnętrzny bezpiecznik na płytce, który może bardzo dziwnie wyglądać, czasem rezystor zabezpieczający (bardzo mała wartość, ale ma się przepalić jeśli przepłynie przez niego za duży prąd. Czasem zabezpieczeń brak.
Dalej doradzam sprawdzenie zasilań na wtyczce modułu. Jeśli są poprawne, to moduł jest uwalony.

BKK
Młodszy operator

Maszyna: różne naprawiam

Firma: prywatna działalność, elektromechanika pojazdów nietypowych, motocykli, wynalazków, zabytków


Re: 3CX '11 Odwrotnie podłączony akumulator

Postprzez Doktor jcb » 06 Lis 2022 20:02

Zgadzam się dlatego zalecałem sprawdzenie bezpiecznika lub jego prądu od radia bo w tym modelu żaliła on i radio i wyświetlacz. Reszta maszyny działa więc łatwo mu to ustalić tym bardziej że drugie radio nie działa co sugeruje brak zasilania. Kiedyś byłem przy ciemnym wyświetlaczu i operator mi gwarantował że bezpieczniki są ok jak zacząłem od nich naprawę. Okazało się że po jego wymianie wszystko ożyło.

Doktor jcb
Fachoperator

Maszyna: Nic nie mam

Firma: Krzak


Re: 3CX '11 Odwrotnie podłączony akumulator

Postprzez BKK » 06 Lis 2022 20:44

Najlepsza naprawa! Jedziesz kilkadziesiąt km do usterki, a tam trzeba bezpiecznik wymienić. Dojazd, godzina roboty. Faktura :lol:

BKK
Młodszy operator

Maszyna: różne naprawiam

Firma: prywatna działalność, elektromechanika pojazdów nietypowych, motocykli, wynalazków, zabytków


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 11 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej