wibako

3CX '97 olej w skrzyni biegów Powershift

3CX '97 olej w skrzyni biegów Powershift

Postprzez Czarkop » 22 Gru 2022 12:09

Witam.Posiadam 3CX SUPER POWERSHIFT 97 ROK.
W skrzyni jest aktualnie czerwony olej prawdopodobnie DEXRON 2 - Będę wymieniał olej czy wymieniać np. na FURCH 3000 DEXTRON 2 D czy EP10W? Jeżeli zalecane jest przejście z DEXRONA na EP10W TO :Czy przy zmianie na ten EP10W po zlaniu DEXRONA trzeba płukać skrzynię?Jakie są korzyści z wymiany z DEXRON na EP10W?
Ostatnio edytowany przez rudesmen, 22 Gru 2022 12:09, edytowano w sumie 1 raz
Powód: Post wydzielony z innego tematu

Czarkop
Pomocnik operatora

Maszyna: JCB 3CX SUPER POWERSHIFT 97r

Firma: Czarkop


Reklama

simmet

Re: 3CX '97 olej w skrzyni biegów Powershift

Postprzez Doktor jcb » 23 Gru 2022 17:30

Zmień olej na oryginał pozorne oszczędności. A remoncie nie jest tani

Doktor jcb
Fachoperator

Maszyna: Nic nie mam

Firma: Krzak


Re: 3CX '97 olej w skrzyni biegów Powershift

Postprzez Czarkop » 23 Gru 2022 22:13

Doktor jcb napisał(a):Zmień olej na oryginał pozorne oszczędności. A remoncie nie jest tani

A który to jest oryginał?
ESP-M2C 33G ? = ATF DEXRON 2 D ? CZYLI KOLOR CZERWONY. Czy przy zmianie z oryginalnego oleju ESP-M2C 33G na zalecany w tej chwili EP10W trzeba płukać skrzynię ,czy wystarczy zlać stary czerwony i zalać nowym EP10W.
Jakie są korzyści z zastosowania oleju EP10W?

http://kopaczka.pl/viewtopic.php?p=32280

Czarkop
Pomocnik operatora

Maszyna: JCB 3CX SUPER POWERSHIFT 97r

Firma: Czarkop


Re: 3CX '97 olej w skrzyni biegów Powershift

Postprzez Doktor jcb » 24 Gru 2022 00:00

Nie wiem zawsze jak spuszczałem czerwony ze skrzyni jcb była potem naprawiana. Ja stosuję oryginalne oleje kupione za rozsądne pieniądze i tyle. Nie musisz kupić w serwisie żeby mieć oryginał. Ale kupuj świadomie bo zapłacisz za oryginał a dostaniesz gówno. Jeśli chodzi o jcb zawsze stosuje oryginalne płyny i jak gdy mi to bokiem nie wyszło.

Doktor jcb
Fachoperator

Maszyna: Nic nie mam

Firma: Krzak


Re: 3CX '97 olej w skrzyni biegów Powershift

Postprzez Czarkop » 24 Gru 2022 21:03

W DTR-ce do mojej maszyny jest napisane ,że olej do JCB 3CX 1997 rok skrzynia POWERSHIFT to - ESP M2C 33G Czy zatem oryginalny olej JCB nie był olejem koloru czerwonego?
Z tego co w internecie wyszukałem teraz olejem "ORYGINALNYM" jest EP10W i pytam już 3 raz czy przy zmianie oleju z "CZERWONEGO" na EP10W (prawdopodobnie nie czerwony) trzeba płukać skrzynię biegów,czy po spuszczeniu tego czerwonego wlać EP10W i się niczym nie martwić.Jeżeli trzeba płukać to chyba lepszym rozwiązaniem jest zalanie CZERWONYM ATF TITAN FUCHS 3000.

Czarkop
Pomocnik operatora

Maszyna: JCB 3CX SUPER POWERSHIFT 97r

Firma: Czarkop


Re: 3CX '97 olej w skrzyni biegów Powershift

Postprzez 8x8 » 24 Gru 2022 23:19

Czarkop napisał(a):Z tego co w internecie wyszukałem teraz olejem "ORYGINALNYM" jest EP10W


oryginalny przekładniowy? czy oryginalny do napędu ze zmiennikiem? zawsze było że to=mają być oleje typu ATF i zawsze były czerwone. ewentualnie można było kombinować z zalaniem olejem silnikowym.

8x8
Fachoperator

Maszyna: KAISER

Firma: ARCH-IN


Re: 3CX '97 olej w skrzyni biegów Powershift

Postprzez Czarkop » 25 Gru 2022 03:00

Szczerze mówiąc już nie nadążam.Rozjebaliście moją głowę w drobny mak.Prawdopodobnie źle formułuję pytania.Spróbuję po świętach ;-)

Czarkop
Pomocnik operatora

Maszyna: JCB 3CX SUPER POWERSHIFT 97r

Firma: Czarkop


Re: 3CX '97 olej w skrzyni biegów Powershift

Postprzez Doktor jcb » 25 Gru 2022 10:45

Tak oryginalny olej do skrzyni powershift za zmiennikiem jak kto woli jest ep10w tylko oryginalne ep10w. Bo napis to nie wszystko. Oleje czerwone były kiedyś kiedyś. Aktualnie zostały tylko w ładowarkach wls chyba.

Doktor jcb
Fachoperator

Maszyna: Nic nie mam

Firma: Krzak


Re: 3CX '97 olej w skrzyni biegów Powershift

Postprzez Czarkop » 27 Gru 2022 15:13

O!!!Czyli jednak kiedyś kiedyś oryginalne oleje były tez czerwone.
Pytanie zadaję już czwarty raz:
Czy zatem jeżeli teraz mam taki olej CZERWONY nieznanego mi pochodzenia lecz wszystko na nim działa jak należy i chciałbym wlać ORYGINALNY OLEJ EP10W to jaka jest procedura wymiany?

1.Zlewam olej CZERWONY odkręcam filtr wkręcam nowy - czyszczę filtr siatkowy i wlewam olej EP10W i zapominam o temacie.

2Zlewam olej CZERWONY odkręcam filtr wkręcam nowy - czyszczę filtr siatkowy i wlewam olej EP10W jeżdzę ( X h ) w celu przepłukania skrzyni po oleju koloru czerwonego i znowu zmieniam na nowy olej EP10W?

Czarkop
Pomocnik operatora

Maszyna: JCB 3CX SUPER POWERSHIFT 97r

Firma: Czarkop


Re: 3CX '97 olej w skrzyni biegów Powershift

Postprzez dawidg2 » 27 Gru 2022 17:51

Owszem były czerwone ale w maszynach JCB od lat już nie stosuje czerwonego. a wątpię że masz ponad 10 letni olej w skrzyni.

A masz porównanie że mówisz że działa dobrze? Bo ja np po 400h już od wymiany wyczuwałem lekko inną pracę skrzyni na ori oleju JCB. Dodam że na maszynie pracowałem od nowości i jako jedyny operator. Akurat na ładowarce ale skrzynia ta sama co w kop-ład.

dawidg2
Fachoperator

  • Posty: 6204
  • Rejestracja: 14 Kwi 2008 20:47
  • Miejscowość: Krzemieniewo
  • Pochwały: 134

Maszyna: JCB, Schaeff

Firma: Szukam


Re: 3CX '97 olej w skrzyni biegów Powershift

Postprzez Czarkop » 27 Gru 2022 19:32

OK dziękuję. Już wiem na jaki mam olej wymienić ,ale muszę jeszcze się dowiedzieć jak.Próbuję dalej:
Załączniki
3cx olejjjj.jpg

Czarkop
Pomocnik operatora

Maszyna: JCB 3CX SUPER POWERSHIFT 97r

Firma: Czarkop


Re: 3CX '97 olej w skrzyni biegów Powershift

Postprzez Doktor jcb » 27 Gru 2022 22:08

Bosz. Spuszczasz wymieniasz filtr odkrecasz sitko koło korka czyscisz wymieniasz uszczelkę sitka. Zalewasz nowy sprawdzasz stan po zgaszeniu 30 sekund uzupelniasz w razie potrzeby. Nie musisz płukać oleje są mieszalne. Przy następnej wymianie będzie lekko czerwonawy przy następnej leciutko przy następnej normalny.

Doktor jcb
Fachoperator

Maszyna: Nic nie mam

Firma: Krzak


Re: 3CX '97 olej w skrzyni biegów Powershift

Postprzez Czarkop » 28 Gru 2022 11:45

Bosz Doctor THE BEST. Pytałem o to płukanie ponieważ o takiej procedurze dowiedziałem się od kolegi który pracował w JCB,że oni płukali,ale kolega BOSZ Doctor JCB rozwiał moje wątpliwości.
O "mieszaniu" olejów ,a raczej nie mieszaniu to na tym forum można się dowiedzieć takich informacji ,że można zwariować.Po przeczytaniu tematów na ten temat to aż strach wymieszać olej który ma taką samą specyfikację ,a co dopiero oleje "innego koloru" :banan:

Czarkop
Pomocnik operatora

Maszyna: JCB 3CX SUPER POWERSHIFT 97r

Firma: Czarkop


Re: 3CX '97 olej w skrzyni biegów Powershift

Postprzez dawidg2 » 28 Gru 2022 15:24

Jeśli nie jesteś pewien oleju który masz to spuść litr wlej nowy olej i zamieszaj. Wtedy sprawdzisz czy się mieszają.

Ale Dexron2 o którym pisałeś to ATF a raczej on się nie miesza z ori olejem JCB.

Czerwony olej JCB to nie był ATF dlatego z obecnym są mieszalne.

dawidg2
Fachoperator

  • Posty: 6204
  • Rejestracja: 14 Kwi 2008 20:47
  • Miejscowość: Krzemieniewo
  • Pochwały: 134

Maszyna: JCB, Schaeff

Firma: Szukam


Re: 3CX '97 olej w skrzyni biegów Powershift

Postprzez Czarkop » 28 Gru 2022 22:43

Jesteś pewien ,że "stary oryginalny olej ESP-M2C to nie jest koloru czerwonego...

-- 28 Gru 2022 22:43 --

Dane o olejach z serwisówki do JCB 3CX 97 ROK
Załączniki
JCB 3CX 97 OLEJ.jpg
PAN MECHANIOR.jpg

Czarkop
Pomocnik operatora

Maszyna: JCB 3CX SUPER POWERSHIFT 97r

Firma: Czarkop


Re: 3CX '97 olej w skrzyni biegów Powershift

Postprzez 8x8 » 28 Gru 2022 23:13

Czarkop napisał(a):Czy zatem jeżeli teraz mam taki olej CZERWONY nieznanego mi pochodzenia ... to jaka jest procedura wymiany?

w tym pytaniu sam zawarłeś odpowiedź na pytanie płukać/niepłukać.

8x8
Fachoperator

Maszyna: KAISER

Firma: ARCH-IN


Re: 3CX '97 olej w skrzyni biegów Powershift

Postprzez Doktor jcb » 28 Gru 2022 23:14

A jesteś pewny że to jest tabela do jego maszyny. Bo mam wątpliwości. Nie zmienia to faktu że w tym roczniku mógł jeszcze ale nie musiał być olej czerwony ale potem przeszli na ep10w

Doktor jcb
Fachoperator

Maszyna: Nic nie mam

Firma: Krzak


Re: 3CX '97 olej w skrzyni biegów Powershift

Postprzez Czarkop » 29 Gru 2022 00:46

Doktor jcb napisał(a):A jesteś pewny że to jest tabela do jego maszyny. Bo mam wątpliwości.

Doktorze - podziel się jakie to te wątpliwości??? Dane są z aktualnego serwisowego programu JCB wg. nr VIN - można o rzetelniejsze dane?

Czarkop
Pomocnik operatora

Maszyna: JCB 3CX SUPER POWERSHIFT 97r

Firma: Czarkop


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 7 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej