wibako

3CX '97 Perkins AB Ustawienie pompy wtryskowej - zapłonu

3CX '97 Perkins AB Ustawienie pompy wtryskowej - zapłonu

Postprzez Czarkop » 23 Maj 2023 09:28

Marka i model maszyny: 3CX SUPER SILNIK AB PERKINS 1004.4T
Rok produkcji: 1997

3CX SUPER SILNIK AB PERKINS 1004.4T potrzebuję instrukcji ustawienia pompy wtryskowej - zapłonu.
Sytuacja wygląda tak, że szukam braku mocy w silniku i prawdopodobną przyczyną tego były lejące wtryskiwacze otwierające się na ok 70- 80 barów. Silnik palił idealnie po jednym obrocie wału. Zimą również nie było problemów. Dziwne bardzo też było to, że nie kopcił i żadnych innych objawów po za spadkiem mocy nie zaobserwowałem. Widzę że pompa wtryskowa jest przestawiona na MAX na przyspieszenie zapłonu. Końcówki już wymieniłem - ustawiłem na 220 bar i spodziewam się teraz ,że trzeba będzie opóźnić zapłon. Chciałbym wiedzieć jak się oryginalnie ustawia w tych silnikach. Nie widzę tu nigdzie znaków np. do lampy błyskowej.

Czarkop
Pomocnik operatora

Maszyna: JCB 3CX SUPER POWERSHIFT 97r

Firma: Czarkop


Reklama

simmet

Re: Ustawienie pompy wtryskowej - zapłonu

Postprzez Doktor jcb » 23 Maj 2023 13:37

Zapłon w dieslu się ustawia się ustawiając rozrząd na znaki które są pod pokrywa rozrządu w perkinsie i kąt wtrysku ustawiasz pompą wkręcając w nią czujnik zegarowy. Nie spotkałem się żeby ktoś lampa diesla ustawiał. Ale może się nie znam

Doktor jcb
Fachoperator

Maszyna: Nic nie mam

Firma: Krzak


Re: Ustawienie pompy wtryskowej - zapłonu

Postprzez Czarkop » 23 Maj 2023 17:34

Wkręcając czujnik zegarowy ustawia się kąt statyczny - w pompach BOSCH rotacyjnych z tyłu między wyjściami wtryskiwaczy odkręca się śrubę i tam wkręca czujnik zegarowy który ma zmierzyć wysunięcie tłoka rozdzielacza.W samochodach osobowych ustawiało się ok 0,80 - 1 mm przed maksymalnym wysuwem tego rozdzielacza.Statyczne ustawienie jest generalnie wstępnym ustawieniem do odpalenia silnika np. po remoncie.Ważniejsze jest dynamiczne ustawienie kąta wtrysku tzn. na chodzącym silniku i do tego służy lampa stroboskopowa ,a w silnikach które są sterowane ECU czyli sterownikiem silnika wystarczył podgląd parametrów. Widocznie "może się nie znam" ale lampa stroboskopowa jest od dawna wykorzystywana również do pomiaru kąta wtrysku w silnikach diesla.Element pomiarowy zamiast na przewód wysokiego napięcia jaki jest w silnikach ZI zakłada się na przewód wysokiego ciśnienia 1 cylindra i można mierzyć kąt.Mam gdzieś nawet w gratach taki czujnik piezoelektryczny zakładany na przewód.W JCB nie zauważyłem znaków do ustawienia stąd moje pytanie.

https://allegro.pl/oferta/lampa-strobos ... 2548175480

-- 23 Maj 2023 17:23 --

znalazłem na yt - czy tak się ustawia kąt wtrysku w silniku perkins? https://www.youtube.com/watch?v=EZDNHJ_4r2I
Ostatnio edytowany przez Czarkop, 24 Maj 2023 12:08, edytowano w sumie 1 raz

Czarkop
Pomocnik operatora

Maszyna: JCB 3CX SUPER POWERSHIFT 97r

Firma: Czarkop


Re: Ustawienie pompy wtryskowej - zapłonu

Postprzez Doktor jcb » 23 Maj 2023 21:28

Aż mi się nie chce tego komentować. Po co pytasz skoro wiesz lepiej. Próbowałeś świecić tą lampą w ucho i odczytywać wyniki w drugim?

Doktor jcb
Fachoperator

Maszyna: Nic nie mam

Firma: Krzak


Re: Ustawienie pompy wtryskowej - zapłonu

Postprzez Czarkop » 24 Maj 2023 01:20

Mistrzu - NAPISAŁEM że - -->>> Poszukuję instrukcji ustawienia zapłonu do PERKINSA 1004.4T - nie wniosłeś nic do tematu tylko jakieś pierdolenie o Szopenie.
Człowiek uczy się całe życie ;-) - jeszcze wiele przed Tobą ;-)

-- 24 Maj 2023 01:20 --

Jest tak jak pisałem.Tylko pompy BOSCHA ustawia się na czujnik zegarowy wkręcany w głowicę pompy i dla silnika perkins ma mieć 1mm. W pompach lucas i CAV do ustawienia pompy jest potrzebny specjalny przyrząd którym synchronizuje się z nacięciem na obudowie pompy.Tak przygotowana pompę ustawiamy z nacięciem na obudowie rozrządu ,żeby dwie kreski się ze sobą pokrywały.
W pompach LUCAS i CAV czujnik zegarowy jak sugeruje doktor jcb można sobie w ucho wkręcić ;-)
Załączniki
LUCAS CAV.jpg
bosch.jpg

Czarkop
Pomocnik operatora

Maszyna: JCB 3CX SUPER POWERSHIFT 97r

Firma: Czarkop


Re: Ustawienie pompy wtryskowej - zapłonu

Postprzez Doktor jcb » 24 Maj 2023 06:00

Błyskaj sobie czym chcesz i gdzie chcesz. W tym czasie ktoś ustawi ten silnik właśnie dzięki doświadczeniu. Spróbuj jeszcze oscyloskopem albo mikroskopem. W między czasie oddaj do pompiarza albo serwisu to zobaczysz jak to dobrze ustawić. Bez oślepiania oczu stroboskopem. A jak już naprawisz z youtubem to ci podpowiem pod twoim filmikiem niewiadomo o czym bo nie os stroboskopie był filmik jak zwykły prosty człowiek w sposób może nie do końca dokończony i fachowy ale radzi sobie z tym tematem.

Doktor jcb
Fachoperator

Maszyna: Nic nie mam

Firma: Krzak


Re: Ustawienie pompy wtryskowej - zapłonu

Postprzez Czarkop » 24 Maj 2023 12:12

Doktor jcb napisał(a):A jak już naprawisz z youtubem to ci podpowiem pod twoim filmikiem niewiadomo o czym bo nie os stroboskopie był filmik jak zwykły prosty człowiek w sposób może nie do końca dokończony i fachowy ale radzi sobie z tym tematem.

Tak miszczu - złego linka zamieściłem - teraz jest OK
....a co do MANIEKMECHANIK - powiadasz ,że prosty człowiek.Widać na temat pracy silnika wie więcej od Ciebie ;-) Lubię takich ludzi.

Czarkop
Pomocnik operatora

Maszyna: JCB 3CX SUPER POWERSHIFT 97r

Firma: Czarkop


Re: Ustawienie pompy wtryskowej - zapłonu

Postprzez Doktor jcb » 25 Maj 2023 05:55

Chyba jednak od ciebie bo to ty pytasz o jakieś głupot ciągle a potem wyzywasz jakieś mądrości wyssane z internetu. Pytasz bo nie wiesz ktoś ci odpowiada ( i nie tylko ja) a potem udowadniasz że wiesz lepiej. Masz mentorów na YouTube i zajmujesz się sprawami sprzed poprzedniej epoki proszę bardzo. Odechciewa się zaglądać na to forum jak mam świadomość że potem będę ci coś tłumaczył a ty będziesz pytał z innego loginu. Ja mam co robić i z czego żyć.

Doktor jcb
Fachoperator

Maszyna: Nic nie mam

Firma: Krzak


Re: Ustawienie pompy wtryskowej - zapłonu

Postprzez Czarkop » 25 Maj 2023 11:37

Czarkop napisał(a):Marka i model maszyny: 3CX SUPER SILNIK AB PERKINS 1004.4T
Rok produkcji: 1997

3CX SUPER SILNIK AB PERKINS 1004.4T potrzebuję instrukcji ustawienia pompy wtryskowej - zapłonu.
......Chciałbym wiedzieć jak się oryginalnie ustawia w tych silnikach.Nie widzę tu nigdzie znaków np. do lampy błyskowej.


Panie doctorze -odpowiedz na moje pytanie powinna brzmieć tak:
Jeżeli pompa jest od tego silnika i nikt w niej nie grzebał,to zapłon w tym silniku ustawia się tak ,aby nacięcie na pompie zgrywało się z nacięciem na elemencie obudowy kół rozrządu,ponieważ pompa jest wstępnie ustawiona specjalnym przyrządem na stole i to nacięcie gwarantuje odpowiednie wyprzedzenie wtrysku względem GMP.Oczywiście biorąc pod uwagę zużycie materiałów czyli kół zębatych ,zmniejszonego ciśnienia w cylindrach,słabszej pompy wtryskowej można ewentualnie zapłon lekko skorygować (czytaj) przyspieszyć względem tego nacięcia,korzystając ze swojego doświadczenia.


Doktor jcb napisał(a):Zapłon w dieslu się ustawia się ustawiając rozrząd na znaki które są pod pokrywa rozrządu w perkinsie i kąt wtrysku ustawiasz pompą wkręcając w nią czujnik zegarowy. Nie spotkałem się żeby ktoś lampa diesla ustawiał. Ale może się nie znam

Ty zaś chciałeś żebym rozrząd zwalał i ustawiał go na znaki - doctor w jakim celu?
Panie doctorze - rozrząd w tym silniku służy do sterowania zaworami i jest to oddzielny element pracy silnika.Oczywiście np. w samochodach osobowych z paska napędzającego wałek rozrządu napędzana jest też pompa wtryskowa,ale w tym perkinsie jest inaczej.Chciałeś mi roboty narobić???
Ty zaś pisałeś ,że tę pompę ustawia się na czujnik zegarowy - doctor w które miejsce wkręcić czujnik zegarowy w pompie który występuje w tym silniku?
Nie spotkałeś się z lampą stroboskopową do diesla - doctor -mogłeś nie wiedzieć,więc Tobie delikatnie wytłumaczyłem że takie lampy istnieją i są od dawna używane.Taka lampa przydaje się to bardzo do ustalenia czy np. prawidłowo działa przyspieszacz kąta wtrysku w pompie ;-),ale przedewszystkim do ustawienia dynamicznego kąta zapłonu,który właśnie uwzględnia już zużycie kół zębatych.Odpisałem Tobie również ,że taki czujnik zegarowy służy do ustawiania zapłonu statycznego ,ale tylko w pompach firmy BOSCH.

Doktor jcb napisał(a):Chyba jednak od ciebie bo to ty pytasz o jakieś głupot ciągle a potem wyzywasz jakieś mądrości wyssane z internetu. Pytasz bo nie wiesz ktoś ci odpowiada ( i nie tylko ja) a potem udowadniasz że wiesz lepiej. Masz mentorów na YouTube i zajmujesz się sprawami sprzed poprzedniej epoki proszę bardzo.


Doctor - ten silnik to stara jak świat konstrukcja.Gdyby w nim była pompa rzędowa to można powiedzieć że stara jak wszechświat.Takie silniki remontowałem w latach 90 tych.Pozwolę sobie zauważyć ,że wtedy nie było internetu ;-) a ja używałem czujnika zegarowego do ustawiania początku wtrysku w takich samochodach jak Golf 1 sprowadzonego dopiero co zza Odry.I dobrze nazywasz ,że to silniki z poprzedniej epoki.Widać ,że wychowany jesteś na silnikach CR w których pompa służy jedynie do podania paliwa , a o czasie i momencie wtrysku decyduje sterownik silnika ;-)
Nie wiem kto mi odpowiada??? Zdążyłem się zorientować - typ z wysokim EGO co myśli ,że pozjadał wszystkie rozumy i na forum na którym większość to laicy czuje się jak rekin, ale w konfrontacji z doświadczonym mechanikiem/diagnostykiem/praktykiem i teoretykiem wypada bardzo słabo i okazuje się ,że o sterowaniu i pracy silnika ma niewiele wiedzy,a naprawy robi na "ucho" i "oko".
Reasumując- stanął Ci na drodze ktoś,kto na silnikach ,ich pracy oraz ustawiania wie więcej jak Ty i Twoje ego nie pozwoliło na przyznanie się do tego.
KRÓL JEST NAGI!!!! zmień sobie NICK na - Doktor Paj-Chi-Wo

https://allegro.pl/oferta/lampa-strobos ... 2548175480

https://allegro.pl/oferta/lampa-strobos ... gI4x_D_BwE

Czarkop
Pomocnik operatora

Maszyna: JCB 3CX SUPER POWERSHIFT 97r

Firma: Czarkop


Re: Ustawienie pompy wtryskowej - zapłonu

Postprzez Doktor jcb » 25 Maj 2023 21:20

Rozmowa z tobą nic nie wnosi. Ty i tak nie zrozumiesz.

Doktor jcb
Fachoperator

Maszyna: Nic nie mam

Firma: Krzak


Re: Ustawienie pompy wtryskowej - zapłonu

Postprzez Mattejko » 01 Lip 2023 22:16

Podpinam się pod temat bo ciekawa dyskusja się wywiązała….

Mam taki silnik MB OM442A, na nim były 2 turbiny ale ponieważ są mi nie potrzebne usunąłem je.
Wymieniam go bo poprzedni OM442 wolnossący dokończył żywota. Silnik z kruszarki młotkowej.
Ten z turbinami ma ok 400KM natomiast wolnossący miał ok. 250KM.
Na tym nowym silniku jest pompa BOSCH PE8P120 a na uszkodzonym PE8P110.

Pytanie brzmi czy zostawić tę pompę P120 na silniku, z którego usunąłem 2 turbiny. Czy to się wiąże tylko z większym spalaniem czy może w niedalekiej przyszłości uszkodzić tłoki??

Czy posługując się tymi dwiema kreskami na pompie bez problemu zamienię pompy miejscami tzn. czy obie pompy mają ten znacznik ustawiony w tym samym miejscu??

Z góry dzięki za pomoc

Mattejko
Nowicjusz

  • Posty: 15
  • Rejestracja: 29 Lis 2012 19:58

Maszyna: Manitou MLT 633 LST


Re: Ustawienie pompy wtryskowej - zapłonu

Postprzez Czarkop » 02 Lip 2023 21:49

Tam masz pompę rzędową - jeżeli będziesz zmieniał pompę to ustaw na te znaki ,ale sprawdz poczatek tłoczenia.Znając kąt zapłonu przed GMP dla tego silnika 250 PS możesz jeżeli nie masz znaków to sobie je sam nanieść.Ustalasz GMP pierwszego cylindra i nanosisz go na koło pasowe lub koło zamachowe i oczywiście nieruchomą część silnika np. obudowę rozrządu.Można też policzyć zęby na wieńcu od rozrusznika i tak samo ustalić ile stopnia jest między zębami.
Mierzysz obwód tego koła i dzielisz przez 360 - wynik to 1 stopień.
Mnożysz wynik przez ilość stopni zapłonu przed GMP odpowiadającemu dla tego silnika i uzyskany odcinek nanosisz znak na koło.
Nakręcasz rurkę na wyjście z pompy na 1 cylinder i kręcąc wałem sprawdzasz czy w tym momencie kiedy na kole naniesiony przez Ciebie znak(przed GMP) pokryje się z tym na obudowie rozrządu (czy też na skrzyni biegów) następuje tłoczenie paliwa na 1 cylindrze.Jeżeli tak jest to jest OK.
Jeżeli chcesz zmienić pompę to raczej z wtryskiwaczami.No i sprawdż czy te dwa silniki mają takie same tłoki.Chodzi dokładnie o denko tłoka.Te silniki to pewnie mają komorę wstępną w głowicy i tłoki mogą być jednakowe ,ale lepiej to sprawdzić.

Czarkop
Pomocnik operatora

Maszyna: JCB 3CX SUPER POWERSHIFT 97r

Firma: Czarkop


Re: Ustawienie pompy wtryskowej - zapłonu

Postprzez Mattejko » 02 Lip 2023 23:39

Super, Kolego bardzo mi pomogłeś :ok:
Teraz już wiem jak do tego się zabrać :)
Dzięki

Mattejko
Nowicjusz

  • Posty: 15
  • Rejestracja: 29 Lis 2012 19:58

Maszyna: Manitou MLT 633 LST


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 10 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej