wibako

niskie ciśnienie oleju w silniku perkins RG

niskie ciśnienie oleju w silniku perkins RG

Postprzez karas804 » 29 Maj 2023 13:48

Marka i model maszyny: JCB 3CX Contractor
Rok produkcji: 2004
Numer seryjny: 0953579

Witam wszystkich,

Mam pytanie odnośnie niskiego ciśnienia oleju w silniku. Silnik o numerach zaczynających się RG... Przy niskich obrotach zaczyna zapalać mi się kontrolka oleju, obroty ustawione na 700RPM. Czy jest możliwość zweryfikowania manometrem czy to pompa czy puszcza na panewkach?
Podpinałem i na ciepłym silniku na biegu jałowym w miejscu czujnika ciśnienia oleju manometr pokazuje 0.6-0.7Bar. Na wysokich obrotach podchodzi pod 2.5Bar.

Jakie powinny być prawidłowe ciśnienia dla tego silnika i czy jest jeszcze coś na co powinienem zwrócić uwagę po zdjęciu miski oprócz panewek i pompy oleju?

karas804
Fizol

  • Posty: 30
  • Rejestracja: 10 Maj 2009 23:38
  • Miejscowość: Sobiemyśl

Maszyna: JCB 3CX Contractor z 2004r. Silnik Perkins 100KM

Firma: Uslugi Ziemne


Reklama

simmet

Re: niskie ciśnienie oleju w silniku perkins RG

Postprzez Czarkop » 29 Maj 2023 19:36

Ciśnienie oleju (gorącego) przy maksymalnych obrotach -->> 2,96 bara

Czarkop
Pomocnik operatora

Maszyna: JCB 3CX SUPER POWERSHIFT 97r

Firma: Czarkop


Re: niskie ciśnienie oleju w silniku perkins RG

Postprzez karas804 » 29 Maj 2023 20:11

A na wolnych obrotach?

karas804
Fizol

  • Posty: 30
  • Rejestracja: 10 Maj 2009 23:38
  • Miejscowość: Sobiemyśl

Maszyna: JCB 3CX Contractor z 2004r. Silnik Perkins 100KM

Firma: Uslugi Ziemne


Re: niskie ciśnienie oleju w silniku perkins RG

Postprzez Doktor jcb » 29 Maj 2023 20:44

To właśnie powinno być na wolnych obrotach. Może ciut mniej. Twoje zmierzone ciśnienie jest ciśnieniem zamknięcia czujnika. Ale jak miski nie zdejmiesz to się nie dowiesz gdzie tkwi problem. Odpowietrzenie skrzyni silnika masz drożne?? Uszczelka na smoku czy pod podstawą filtra oleju? Taniej zrobisz podstawowe czynności niż się będziesz zastanawiać czy tu czy tu a silnik zrobi puk puk. Osobistym zdaniem uważam że 700 obr to ciut niskie obroty ale są różne szkoły. Jedni w ramach oszczędności dają się silnikowi zatrzeć a inni ustawiają inaczej. niskie wolne obroty robią krzywdę szczególnie zimą.

Doktor jcb
Fachoperator

Maszyna: Nic nie mam

Firma: Krzak


Re: niskie ciśnienie oleju w silniku perkins RG

Postprzez karas804 » 30 Maj 2023 05:41

Obroty mogę podkręcić, bo to w sumie nie problem. Wczoraj zdjąłem miskę i sprawdziłem panewki. Są gładziutkie i białe. Remont silnika był robiony w warsztacie w 2019. Nowe tłoki, pierścienie, szlif bloku i nowe wszystkie panewki. Sprawdzę dzisiaj jeszcze drożność odpowietrzenia skrzyni. A czy jest jakaś możliwość sprawdzenia pompy oleju?
Olej I filtr też był niedawno wymieniany - wszystko z serwisu jcb.

karas804
Fizol

  • Posty: 30
  • Rejestracja: 10 Maj 2009 23:38
  • Miejscowość: Sobiemyśl

Maszyna: JCB 3CX Contractor z 2004r. Silnik Perkins 100KM

Firma: Uslugi Ziemne


Re: niskie ciśnienie oleju w silniku perkins RG

Postprzez Doktor jcb » 30 Maj 2023 06:25

Pompe musisz wyjąć i rozebrać wtedy oceniasz w jakim jest stanie. No i zawór przelewowy.

Doktor jcb
Fachoperator

Maszyna: Nic nie mam

Firma: Krzak


Re: niskie ciśnienie oleju w silniku perkins RG

Postprzez Czarkop » 30 Maj 2023 11:16

karas804 napisał(a):A na wolnych obrotach?

Na wolnych obrotach(OK. 900) w silnikach samochodowych diesla jest czujnik w zakresie 0,8 - 1,2 bara co znaczy ,że poniżej jego zapali się lamka ciśnienia oleju .Nie wiem ile powinno być w tym silniku,ale mnie 0,6 bara mogłoby zacząć martwić.Podnieś obroty na 800 i sprawdź do ilu wzrośnie.Nie znalazłem w dokumentacji którą posiadam,ciśnienia na wolnych obrotach tylko tyle co na wysokich obrotach 2,96 bara.
Załączniki
cis oleju.jpg

Czarkop
Pomocnik operatora

Maszyna: JCB 3CX SUPER POWERSHIFT 97r

Firma: Czarkop


Re: niskie ciśnienie oleju w silniku perkins RG

Postprzez Doktor jcb » 30 Maj 2023 14:29

Czasami kierując się doświadczeniem trzeba wykluczać błędy instrukcji.

Doktor jcb
Fachoperator

Maszyna: Nic nie mam

Firma: Krzak


Re: niskie ciśnienie oleju w silniku perkins RG

Postprzez karas804 » 30 Maj 2023 18:07

Rozkręciłem dzisiaj pompę i wszystko stało się jasne. Pokaleczone wszystko co tylko możliwe wewnątrz. Coś się wykruszyło i odłamek zatrzymał się na zaworze bezpieczeństwa.

-- 30 Maj 2023, o 17:07 --

A to winowajcą chyba. Tylko muszę sprawdzić miskę i filtr pod kątem opiłków.
Załączniki
20230530_163723.jpg
20230530_163614.jpg
20230530_163743.jpg
Pompa wewnatrz
20230530_163839.jpg
Uszkodzenia pompy

karas804
Fizol

  • Posty: 30
  • Rejestracja: 10 Maj 2009 23:38
  • Miejscowość: Sobiemyśl

Maszyna: JCB 3CX Contractor z 2004r. Silnik Perkins 100KM

Firma: Uslugi Ziemne


Re: niskie ciśnienie oleju w silniku perkins RG

Postprzez Doktor jcb » 31 Maj 2023 05:58

Widzisz jak niewiele ci to zajęło? Zamiast kierować się tabelka z serwisowi wykonałeś kilka prostych czynności i uratowałeś swój silnik. Gratulacje.

-- 31 Maj 2023 05:58 --

Czarkop napisał(a):Ciśnienie oleju (gorącego) przy maksymalnych obrotach -->> 2,96 bara

Dlatego czasami trzeba kierować się tym swoim wielkim doświadczeniem diagnostycznym a nie wrzucać błędne tabele które głową powinny być z góry odrzucone. A efekt takiego działania był by wiele razy gorszy niż omyłkowo odczytana tabela z ciśnieniem wtrysku. O którą był taki problem. Życie uczy pokory a karma wraca.

Doktor jcb
Fachoperator

Maszyna: Nic nie mam

Firma: Krzak


Re: niskie ciśnienie oleju w silniku perkins RG

Postprzez karas804 » 31 Maj 2023 07:40

Cześć,
Dziękuję wszystkim za pomoc. Myślę, że temat można zamknąć.

karas804
Fizol

  • Posty: 30
  • Rejestracja: 10 Maj 2009 23:38
  • Miejscowość: Sobiemyśl

Maszyna: JCB 3CX Contractor z 2004r. Silnik Perkins 100KM

Firma: Uslugi Ziemne


Re: niskie ciśnienie oleju w silniku perkins RG

Postprzez Czarkop » 31 Maj 2023 11:47

Doktor jcb napisał(a):.......A efekt takiego działania był by wiele razy gorszy niż omyłkowo odczytana tabela z ciśnieniem wtrysku. O którą był taki problem. Życie uczy pokory a karma wraca.

dotyczy to tego tematu : viewtopic.php?f=12&t=47489
Problemem było to , że jak ktoś ma wątpliwości,to ja sprawdzę pięć razy ,żeby nie wprowadzić kogoś w błąd zamiast potwierdzać 3 razy "JESTEM PEWIEN" - coś nie tak???
Doktor jcb napisał(a):
Czarkop napisał(a):Ciśnienie oleju (gorącego) przy maksymalnych obrotach -->> 2,96 bara

Dlatego czasami trzeba kierować się tym swoim wielkim doświadczeniem diagnostycznym a nie wrzucać błędne tabele które głową powinny być z góry odrzucone.....Życie uczy pokory a karma wraca.


Zauważyłem ,że masz doctorze jakiś problem czytania postów ze zrozumieniem,lub problem z prawidłowym sformułowaniem odpowiedzi na nie ,lub jedno i drugie razem wzięte.
Kolega w pierwszym poście zapytał:
karas804 napisał(a):Jakie powinny być prawidłowe ciśnienia dla tego silnika i czy jest jeszcze coś na co powinienem zwrócić uwagę po zdjęciu miski oprócz panewek i pompy oleju?

Dostał odpowiedz:
Czarkop napisał(a):Ciśnienie oleju (gorącego) przy maksymalnych obrotach -->> 2,96 bara

Coś nie tak jest?
karas804 napisał(a):A na wolnych obrotach?


Doktor jcb napisał(a):To właśnie powinno być na wolnych obrotach. Może ciut mniej. Twoje zmierzone ciśnienie jest ciśnieniem zamknięcia czujnika.

Co z tej odpowiedzi wynika??
Może tyle ,może ciut mniej - aaaa ile to jest "ciut" i od którego zmierzonego mniej?? Które ciśnienie jest ciśnieniem zamknięcia czujnika??

Czarkop
Pomocnik operatora

Maszyna: JCB 3CX SUPER POWERSHIFT 97r

Firma: Czarkop


Re: niskie ciśnienie oleju w silniku perkins RG

Postprzez karas804 » 31 Maj 2023 13:39

Faktem jest, że mi też ta wartość 2,96Bar wydaje się całkiem sensowna. Na biegu jałowym wydawało mi się, że takie 1,5Bar byłoby ok.

Nie do końca rozumiem też wpływ zatkanej odmy na ciśnienie oleju w silniku ale może ma to wpływ, tego nie weryfikowałem.

Tak czy siak każdy coś pomógł i dziękuję.

karas804
Fizol

  • Posty: 30
  • Rejestracja: 10 Maj 2009 23:38
  • Miejscowość: Sobiemyśl

Maszyna: JCB 3CX Contractor z 2004r. Silnik Perkins 100KM

Firma: Uslugi Ziemne


Re: niskie ciśnienie oleju w silniku perkins RG

Postprzez Czarkop » 31 Maj 2023 14:42

karas804 napisał(a):Nie do końca rozumiem też wpływ zatkanej odmy na ciśnienie oleju w silniku ale może ma to wpływ, tego nie weryfikowałem.

To takie "PIERDOLENIE O SZOPENIE" kogoś kto nie ma pojęcia o pracy silnika,a jego diagnoza polega na rozkręcaniu całego silnika,żeby zaneleźć usterkę.
Odma służy do odpowietrzenie skrzyni korbowej z oparów i nie ma wpływu na oddzielny układ którym jest układ smarowania.
To tak jakby bekanie i puszczanie bąków miało mieć wpływ na ciśnienie krwi ;-)

Czarkop
Pomocnik operatora

Maszyna: JCB 3CX SUPER POWERSHIFT 97r

Firma: Czarkop


Re: niskie ciśnienie oleju w silniku perkins RG

Postprzez Doktor jcb » 31 Maj 2023 14:47

Zaczęło się. Udowadnianie. Nie brnę w to. A co do drożności odmy to nadmierne nieodpowietrzone ciśnienie w silniku poprzez nieszczelności na pierścieniach zaworach czy wytryskach etc jeśli są pod pokrywą ma bardzo negatywne znaczenie dla smarowania silnika.

Doktor jcb
Fachoperator

Maszyna: Nic nie mam

Firma: Krzak


Re: niskie ciśnienie oleju w silniku perkins RG

Postprzez Czarkop » 31 Maj 2023 16:39

karas804 napisał(a):Jakie powinny być prawidłowe ciśnienia dla tego silnika i czy jest jeszcze coś na co powinienem zwrócić uwagę po zdjęciu miski oprócz panewek i pompy oleju?

doktor - rozumiesz pytanie?
Karas804 - pyta jakiego ciśnienia powinien się spodziewać przy wolnych i wysokich obrotach ,żeby ewentualnie potwierdziło to jego podejrzenie ,ze jest problem z niskim ciśnieniem oleju.Pyta też gdzie po za panewkami i sprawdzeniem pompy oleju powinien jeszcze zajrzeć.W odmę???Możesz zrobić z nią co zechcesz,a to co zrobisz nie będzie miało wpływu na zamknięty układ którym jest MAGISTRALA OLEJOWA.

Ps. Doktor - Ty jesteś spoko gość ,ale za wszelką cenę próbujesz mi dojebać,ale nie bardzo Ci to wychodzi.Starałem się pomóc koledze dysponując danymi serwisowymi których ten kolega potrzebował i co on z nimi zrobi to nie mój interes ,a Ty próbujesz udowodnić ,że jesteś doświadczony i lepiej na ucho i oko ustawisz ,a dane producenta okłamują.Po jakiego wała te zaczepki???

Czarkop
Pomocnik operatora

Maszyna: JCB 3CX SUPER POWERSHIFT 97r

Firma: Czarkop


Re: niskie ciśnienie oleju w silniku perkins RG

Postprzez Doktor jcb » 31 Maj 2023 18:01

Tobie się serio coś odkleiło. Tłumaczysz coś kto co zapytał, kto co odpowiedział. Wklejasz eseje i epopeje. Mam wrażenie że sam nie kumasz.

Doktor jcb
Fachoperator

Maszyna: Nic nie mam

Firma: Krzak


Re: niskie ciśnienie oleju w silniku perkins RG

Postprzez andrew8 » 01 Cze 2023 11:29

Doktor jcb napisał(a):Tobie się serio coś odkleiło. Tłumaczysz coś kto co zapytał, kto co odpowiedział. Wklejasz eseje i epopeje. Mam wrażenie że sam nie kumasz.

No tu jest gruba odklejka, nawet nie ma co wchodzić w dyskusje :)
Serwis maszyn.
511-750-769

andrew8
Operator

  • Posty: 389
  • Rejestracja: 27 Maj 2013 23:02
  • Miejscowość: Mazowieckie
  • Pochwały: 20

Maszyna: jcb.

Firma: mała własna.


Re: niskie ciśnienie oleju w silniku perkins RG

Postprzez Czarkop » 01 Cze 2023 16:18

andrew8 napisał(a):No tu jest gruba odklejka, nawet nie ma co wchodzić w dyskusje :)


oooo następny co na oko ustawia wtryski ;-)

Jebnąłeś się 3 razy to powinieneś przeprosić ,ale duma nie pozwala co Andrzej???

Kółko wzajemnej adoracji....
eseje epopeje Pompeje Odyseje - racja ----->>>> odklejka w kosmos ;-)
Ostatnio edytowany przez Czarkop, 01 Cze 2023 22:49, edytowano w sumie 1 raz

Czarkop
Pomocnik operatora

Maszyna: JCB 3CX SUPER POWERSHIFT 97r

Firma: Czarkop


Re: niskie ciśnienie oleju w silniku perkins RG

Postprzez andrew8 » 01 Cze 2023 18:09

Wiadomo, wszystko na oko Panie specjalisto :)
Serwis maszyn.
511-750-769

andrew8
Operator

  • Posty: 389
  • Rejestracja: 27 Maj 2013 23:02
  • Miejscowość: Mazowieckie
  • Pochwały: 20

Maszyna: jcb.

Firma: mała własna.


Następna Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 16 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej