wibako

4CX '14 Przy dohamowaniu gaśnie

4CX '14 Przy dohamowaniu gaśnie

Postprzez budremex » 15 Lip 2023 16:52

Marka i model maszyny: JCB 4CX
Rok produkcji: 2014

Dzień dobry,

Mam taki problem ze swoim 4CX, mianowicie podczas jazdy po asfalcie wszystko działa ok. Maszyna włącza torquelock i pędzie przed siebie do przodu, problem jest niestety przy wytracaniu prędkości i dohamowywaniu. Gdy przed zakrętem zdejmuje nogę z gazu maszyna zwalnia bez problemu, natomiast jeśli zaczynam hamować przy końcówce przed zakrętem odczuwalne są wibracje i maszyna potrafi zgasnąć. Jeżeli wytracę prędkość bez gwałtownego hamowania i przed zakrętem lub zatrzymaniem koparki włącze wysprzęglenie znajdujące się na drążku łyżki skrzynia wysprzęgli z biegu i mogę zahamować bez problemu. Natomiast jeśli jest na biegu odczuwalna jest wibracja i potrafi zdusić silnik. Czy ktoś miał kiedyś podobny problem w koparce? Pozdrawiam i dzięki za odp wskazującą przyczynę.

Awatar użytkownika
budremex
Pomocnik operatora

  • Posty: 54
  • Rejestracja: 04 Sty 2014 12:07
  • Miejscowość: Inowrocław
  • Pochwały: 1

Maszyna: JCB 535-140, JCB 4CXeco

Firma: BUDREMEX


Reklama

simmet

Re: Przy dohamowywaniu koparka 4CX gaśnie ???

Postprzez Doktor jcb » 16 Lip 2023 04:48

Zacina się elektrozawór od loockup albo cewka się przegrzewa i wtedy się zacina

Doktor jcb
Fachoperator

Maszyna: Nic nie mam

Firma: Krzak


Re: 4CX '14 Przy dohamowaniu gaśnie

Postprzez budremex » 16 Lip 2023 21:10

Czy możesz mi wskazać gdzie szukać tej cewki, bądź elektrozaworu? Poradzę sobie z tym sam czy lepiej wzywać serwisanta :( ? Miałeś już podobny przypadek. Dodam tylko że maszyna pracuje na budowie nic się nie dzieje. Problemy są podczas szybkiej jazdy ulicami i tylko przy używaniu hamulca tj. na samej końcówce przed zatrzymaniem maszyny potrafi ją zgasić chyba że odpuszczę bo mam wolne, dodaję gazu i jadę dalej...

Awatar użytkownika
budremex
Pomocnik operatora

  • Posty: 54
  • Rejestracja: 04 Sty 2014 12:07
  • Miejscowość: Inowrocław
  • Pochwały: 1

Maszyna: JCB 535-140, JCB 4CXeco

Firma: BUDREMEX


Re: 4CX '14 Przy dohamowaniu gaśnie

Postprzez Jamar » 16 Lip 2023 22:59

Blokada zmiennika ci się nie wyłącza, przy załączonej blokadzie silnik i skrzynia spięte są 1:1, to tak jakbyś auto w manualu wyhamował na najwyższym biegu do 10km/h bez użycia sprzęgła, też silnik zdusisz. Na budowie tego nie zauważysz bo masz za małą prędkość żeby załączyć blokadę.
Serwis Maszyn Budowlanych
tel. 788 685 633

Jamar
Fachoperator

  • Posty: 1406
  • Rejestracja: 01 Mar 2013 19:00
  • Miejscowość: Skarżysko Kamienna
  • Pochwały: 98

Re: 4CX '14 Przy dohamowaniu gaśnie

Postprzez Doktor jcb » 17 Lip 2023 15:09

Cewka na górze skrzyni. Wyczyść elektrozawór jak nie pomoże wymień sama cewkę. Przegrzewa się.

Doktor jcb
Fachoperator

Maszyna: Nic nie mam

Firma: Krzak


Re: 4CX '14 Przy dohamowaniu gaśnie

Postprzez budremex » 18 Lip 2023 07:48

Dzięki Doktor JCB za informację, możesz mi jeszcze napisać jaki jest dostęp do tego elektorzaworu tj. jak najłatwiej się do niego dostać? Mam od dołu próbować czy od góry coś trzeba rozkręcać? Chodzi o ten niebieski elektrozawór na skrzyni? Wykręcić mam tam tą cewkę?
Załączniki
skrzynia jcb.jpeg

Awatar użytkownika
budremex
Pomocnik operatora

  • Posty: 54
  • Rejestracja: 04 Sty 2014 12:07
  • Miejscowość: Inowrocław
  • Pochwały: 1

Maszyna: JCB 535-140, JCB 4CXeco

Firma: BUDREMEX


Re: 4CX '14 Przy dohamowaniu gaśnie

Postprzez Doktor jcb » 18 Lip 2023 14:44

To jest skrzynia manualna. Nie spotkalem opcji lock w manualnej. Natomiast w PowerShift jest przykręcona na samej górze skrzyni blok zaworowy z cewka okrągłą. Blok zaworowy z nią jest dokręcony do obudowy skrzyni bliżej przodu skrzyni tam gdzie te króćce widać na zdjęciu. Jeśli masz ten problem w skrzyni manualnej to obawiam się że masz zmiennik do wymiany.

Doktor jcb
Fachoperator

Maszyna: Nic nie mam

Firma: Krzak


Re: 4CX '14 Przy dohamowaniu gaśnie

Postprzez budremex » 23 Lip 2023 12:42

Ok już wiem, mam skrzynię powershift 4 biegową z tercklockeim. A do tej cewki dostanę się z dołu czy trzeba coś więcej rozkręcać?

Awatar użytkownika
budremex
Pomocnik operatora

  • Posty: 54
  • Rejestracja: 04 Sty 2014 12:07
  • Miejscowość: Inowrocław
  • Pochwały: 1

Maszyna: JCB 535-140, JCB 4CXeco

Firma: BUDREMEX


Re: 4CX '14 Przy dohamowaniu gaśnie

Postprzez Doktor jcb » 23 Lip 2023 20:51

Od góry. I dobrze jest kabinę z jednej strony unieść.

Doktor jcb
Fachoperator

Maszyna: Nic nie mam

Firma: Krzak


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 9 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej