wibako

Problemy z elektryką cat 428c

Moderator: mechanior

Problemy z elektryką cat 428c

Postprzez palladek » 14 Gru 2012 20:13

Witam mam następujący problem chyba z elektryką dotyczący zapalania maszyny. Rano nawet przy mrozie maszyna pali normalnie, po jakimś czasie np 2h gdy po zgaszeniu silnika próbuje ja odpalić zonk zero reakcji na przekręcenie kluczyka, po jakimś czasie np 1h znowu pali normalnie od szlagu.
- akumulator sprawny
- przy zapalaniu nie przygasają kontrolki
- przekręcając kluczyk słyszę styczniki przy kierownicy i mam wrażenie ze się mocno nagrzewają (przy okazji proszę o wyjaśnienie od czego one są)
- wajcha od zmiany kierunku jazdy sprawna tzn przełożyłem na pewno sprawną z innej maszyny ale serii d
- tak zwane neutralizatory przy drążku zmiany biegów i podnoszenia przedniej łyżki sprawne
Proszę o pomoc. Co może być przyczyną usterki i jak ją usunąć ponieważ jest to uciążliwe w codziennej pracy

palladek
Pomocnik operatora

  • Posty: 94
  • Rejestracja: 10 Lip 2007 18:27
  • Miejscowość: jankowice
  • Pochwały: 1

Reklama

simmet

Problemy z elektryką cat 428c

Postprzez MARIO/MECALAC » 14 Gru 2012 20:29

najlepiej to ją gaś na fajrant :D a tak na poważnie rozrusznik kręci a nie zapala? może pompa już się kończy?
Proszę nie wydzwaniać w sprawie naprawy Mecalaca. Nie jestem mechanikiem


Jeśli pomogłem nie pisz Dziękuje kliknij POCHWAŁA!!
Rezerwiści To Specjaliści Pędzą Bimber Nawet Z Liści

Awatar użytkownika
MARIO/MECALAC
Fachoperator

  • Posty: 3306
  • Rejestracja: 29 Paź 2009 19:39
  • Miejscowość: CZĘSTOCHOWA
  • Pochwały: 132

Maszyna: MECALAC 12 MXT

Firma: OL-KOP


Problemy z elektryką cat 428c

Postprzez manius » 14 Gru 2012 20:29

to ci sie stało nagle, czy po jakims remoncie? czy byly wczesniej jakies objawy?
przeciez pisze ze rozrusznik sie nie odzywa.
"A teraz prędko, zanim dotrze do nas, że to bez sensu."
Król Julian

manius
Fachoperator

  • Posty: 1025
  • Rejestracja: 16 Maj 2010 12:18
  • Miejscowość: brzesko
  • Pochwały: 17

Maszyna: cat 442d ;)


Problemy z elektryką cat 428c

Postprzez MARIO/MECALAC » 14 Gru 2012 20:35

a nie doczytałem bo troszkę % może sprawdź kable od rozrusznika podaj więcej danych o których pisze manius
Proszę nie wydzwaniać w sprawie naprawy Mecalaca. Nie jestem mechanikiem


Jeśli pomogłem nie pisz Dziękuje kliknij POCHWAŁA!!
Rezerwiści To Specjaliści Pędzą Bimber Nawet Z Liści

Awatar użytkownika
MARIO/MECALAC
Fachoperator

  • Posty: 3306
  • Rejestracja: 29 Paź 2009 19:39
  • Miejscowość: CZĘSTOCHOWA
  • Pochwały: 132

Maszyna: MECALAC 12 MXT

Firma: OL-KOP


Re: Problemy z elektryką cat 428c

Postprzez palladek » 14 Gru 2012 21:16

Taką przypadłość mam już od około 3 mcy teraz to sie nasila,wydaje mi się ze rozrusznik nie dostaje w ogóle przekręcając stacyjke prądu, do tej pory w razie problemu wystarczyło parę razy na rączce zmiany kierunku jazdy zrobić przód tył i w którymś momencie zaskoczyła dlatego przełożyłem tą wajche z modelu 432d żeby sprawdzić czy to ona jest winna ale nadal brak reakcji,dzisiaj skonczyłem prace o 15.zgasiłem maszyne przygotowałem ja do zjazdu na baze i kaplica, po trzech godzinach zagrała zjechałem na baze zgasiłem chwile poczekalem i próba ok odpalila chwila przerwy jeszcze jedna próba i zero reakcji.Zobaczymy co bedzie rano

palladek
Pomocnik operatora

  • Posty: 94
  • Rejestracja: 10 Lip 2007 18:27
  • Miejscowość: jankowice
  • Pochwały: 1

Problemy z elektryką cat 428c

Postprzez Gargi » 14 Gru 2012 23:22

Witam. U mnie w mojej maszynce miałem te same problemy z zapalaniem :evil: Problem tkwił w neutralizatorze. Lubią działać kiedy im się podoba :twisted: Wystarczy go zmostkować bygo wyeliminować. Podłącz dodatkowy przewód pod elektromagnes (pod ten mniejszy przewód) rozrusznika i podaj mu plus jeśli nadal nie bedzie Cię słuchała :twisted: Jeśli nie będzie odzewu to wina bedzie w rozruszniku. Powodzenia :faja:
Gargi

Gargi
Fizol

  • Posty: 39
  • Rejestracja: 01 Mar 2009 23:38
  • Miejscowość: Pomorskie

Problemy z elektryką cat 428c

Postprzez Gargi » 14 Gru 2012 23:23

Witam. U mnie w mojej maszynce miałem te same problemy z zapalaniem :evil: Problem tkwił w neutralizatorze. Lubią działać kiedy im się podoba :twisted: Wystarczy go zmostkować bygo wyeliminować. Podłącz dodatkowy przewód pod elektromagnes (pod ten mniejszy przewód) rozrusznika i podaj mu plus jeśli nadal nie bedzie Cię słuchała :twisted: Jeśli nie będzie odzewu to wina bedzie w rozruszniku. Powodzenia :faja: Jak widać i z moim postem było coś nie tak bo dwa razy musiałem wysyłać by się ukazał i też wyszedł z tego pasztet :crazy:
Ostatnio edytowany przez Gargi, 15 Gru 2012 00:58, edytowano w sumie 1 raz
Gargi

Gargi
Fizol

  • Posty: 39
  • Rejestracja: 01 Mar 2009 23:38
  • Miejscowość: Pomorskie

Problemy z elektryką cat 428c

Postprzez mechanior » 15 Gru 2012 00:03

spróbuj odpalić NA KRÓTKO, kabelkiem podłączonym do + akumulatora dotknij do złącza w rozruszniku do którego dochodzi biały gruby (5 mm) przewód z wiązki silnika
(trzeba wcisnąć kabelek w miejsce na wsuwkę)
zamień miejscami przekaźniki na kierownicy
zewrzyj styki stacyjki bo może to ona jest uwalona (pomarańczowy z czerwonym)
takie objawy często daje uszkodzony elektromagnes automatu bezpiecznika
sprawdź czy rozrusznik głośno strzela przy występowaniu problemu, czy jednak jest całkowita cisza
w tym pierwszym przypadku być może wypalone są styki zwory

FOK!
"wysłany formularz jest nieprawidłowy"
co to Q... znaczy?
napisałem posta ponad 2h temu i dopiero teraz zauważyłem że nie poszedł
no i już się znalazł ktoś szybszy... :mrgreen:
żeby się utrzymać na pozycji lidera na tym forum trzeba szybko reagować :wall:
konkurencja nie śpi...
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20876
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 868

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Re: Problemy z elektryką cat 428c

Postprzez palladek » 18 Gru 2012 18:51

Witam sytuacja wygląda następująco.
-rozrusznik ok pali na strzał na krótko.
- a teraz ciekawostka jak włączę ride control to maszyna odpala normalnie na kluczyk
Czy ktoś wie czemu tak się dzieje?

palladek
Pomocnik operatora

  • Posty: 94
  • Rejestracja: 10 Lip 2007 18:27
  • Miejscowość: jankowice
  • Pochwały: 1

Re: Problemy z elektryką cat 428c

Postprzez adamg » 29 Lis 2015 21:56

Mam podobny problem i miałem podobny problem wcześniej, a mianowicie jakieś dwa tygodnie temu , pojawił się problem z odpalaniem koparki . Po przekręceniu stacyjki w pozycje odpalania kontrolki na pulpicie i nawet oświetlenie kabiny nie przygasało , ( co chyba świadczy o dobrze naładowanym akumolatorze ), a rozrusznik i tak nie kręcił . Po kilkudziesięciu próbach przekręcania kluczyka pare razy się udało odpalić . Niestety przyszedł czas kiedy nie udało się odpalić . Wymieniłem klemy ( i nic ) , wymieniłem przewód masy ( i nic ) , wymieniłem rozrusznik ( maszyna odpaliła , ale po kilku próbach znowu nic ) , wymieniłem akumulator ( poprzedni został skradziony na budowie i tymczasowo włożyłem już wysłużony z walca - ale i tym razem to nie pomogło) , wymieniłem jeszcze stacyjkę ( która i tak po tych kilkuset próbach przekręcania w pozycje odpalania zaczęła szwankować , - to też nie pomogło ) . Już kompletnie nie wiedziałem co może być przyczyną , ostatnie co mi przyszło do głowy to podładować akumulator ( nowy ) , a więc podłączyłem aku do matki , szybkie ładowanie , po pół godziny ładowania , podpinam do maszyny , przekręcam stacyjkę a rozrusznik kręci i maszyna odpala. Dodam ,że wszystkie przewody sprawdzałem , nawet rozebrałem obudowę (kokpit ) wokół kierownicy , sprawdziłem zamocowanie przewodów + (plusowych) . Od tego momentu przez te dwa tygodnie nie miałem problemu z odpalaniem . Nawet zniknął problem porannych rozruchów , które wcześniej już opisywałem ( gdzie przy temp. powietrza poniżej zera nie odpaliłbym silnika bez użycia samostartu )
viewtopic.php?f=13&t=7595&p=39301#p39301
Pewnego poranka było nawet -4 stopnie i bez podgrzania świecy silnik odpalił w ciągu paru sekund. ( wcześniej było by to niemożliwe )
Nie miałem problemu , z odpalaniem aż do zeszłej soboty . Od rana przy odpalaniu słyszalny był inny jak zawsze odgłos .
Trochę mnie to zaniepokoiło i wiedziałem ,że przyjdą problemy .
Znowu jak dwa tygodnie wcześniej , po przekręceniu stacyjki rozrusznik nie kręci . Po rozebraniu kokpitu gdzie znajduje się stacyjka i poruszaniu wiązki przewodów , rozrusznik zadziałał . Myślałem , że gdzieś tam tkwi problem , ale po odpaleniu i ponownym zgaszeniu , maszyna już nie odpaliła . Po 40 minutach jeszcze raz mi się udało odpalić . I to było już ostatnie odpalenie . Maszyna stoi na budowie , a jutro rano muszę coś poradzić.
Pod przewód ,który dochodzi do rozrusznika , ten od elektromagnesu podłączyłem próbnik ( żarówkę ) i przekręceniu stacyjki w stan odpalania ,żarówka zaczęła świecić , a więc napięcie chyba dochodzi .
Dodam jeszcze ,że od kilku lat już mam problem z przełącznikiem jazdy ( tzn. po zmianie biegu muszę zmienić przełącznik w pozycje neutralną i dopiero włączyć jazdę do przodu . )
Drodzy forumowicze , gdzie tkwi przyczyna tej awarii ?

adamg
Pomocnik operatora

  • Posty: 79
  • Rejestracja: 01 Lut 2008 21:43
  • Miejscowość: Siemianowice Śląskie

Maszyna: CAT 428 C

Firma: " ADAG "


Problemy z elektryką cat 428c

Postprzez PiatyElement » 29 Lis 2015 22:17

mechanior napisał(a):FOK!
"wysłany formularz jest nieprawidłowy"
co to Q... znaczy?


:mrgreen: Miałeś bana na pisanie nowych postów, przez 2 godziny. Sorry taki mamy klimat. :potluczony:
tel 502-273-455, e-mail: semabud@vp.pl
Pomogłem? Wciśnij POCHWAŁA. To nie boli.
Elektryka / Elektronika Maszyn Budowlanych - LIEBHERR, Inne - usterki elektryczne i elektroniczne, diagnostyka, odbudowa instalacji elektrycznych

Awatar użytkownika
PiatyElement
Fachoperator

  • Posty: 688
  • Rejestracja: 20 Lut 2009 17:10
  • Miejscowość: Płock
  • Pochwały: 41

Maszyna: Żółta

Firma: SEMABUD


Problemy z elektryką cat 428c

Postprzez mechanior » 30 Lis 2015 00:34

Piąty, to było 3 lata temu.
adamg napisał(a):Pod przewód ,który dochodzi do rozrusznika , ten od elektromagnesu podłączyłem próbnik ( żarówkę ) i przekręceniu stacyjki w stan odpalania ,żarówka zaczęła świecić , a więc napięcie chyba dochodzi .

Sprzeczne informacje, w takim przypadku masz padnięty rozrusznik...
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20876
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 868

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Re: Problemy z elektryką cat 428c

Postprzez Patryk2528 » 04 Sty 2022 17:59

przy kt Witam, mam problem z odpaleniem koparko-ładowarki Cat 428C 1999r. Problem dość zawiły, ale po kolei: kupiłem ją w listopadzie, na oględzinach po przyjeździe przy odpalaniu na zimnym silniku przez jakieś 3 s kręciła wolno później coraz szybciej aż po około 7s odpaliła. Później już normalnie na strzała. Po zakupie i dostarczeniu na lawecie sytuacja taka sama. Następnie postała około 3 tyg bo nie było mnie w domu, po powrocie pierwsze odpalanie było cały czas takie samo popracowałem koparką jakieś 3 godz na następny dzień kręciła wolno i już nie zapalił. Podmieniłem aku dalej to samo słabo kręciła. I teraz największy problem: przy którejś próbie podłączania aku na kable ojciec na moment pomylił plus z minusem w aucie. Od tej pory słychać było jak rozrusznik stuka ale nie kręci. Wyjąłem rozrusznik okazało się że szczotki były lutowane i po nagrzaniu się rozlutowały. Kupiłem nowy rozrusznik zamontowałem ale dalej tylko stuka, nie kręci. Na krótko dając prąd na rozrusznik to samo stuka głośno, ale nie kręci jakby coś blokowało. Teraz pytanie co mogło sie przyjarać przy pomyłce podczas podłączania pod auto? Czy to może tylko zbieg okoliczności i coś blokuje silnik dlatego zjarało tamten rozrusznik i nowy nie ma siły zakręcić? Boję się trochę o przytarty silnik chociaż oleju jest stan, żadne kontrolki od ciśnienia ani poziomu się nie świeciły. Maszyna miała moc podczas pracy, wszystko było ok delikatnie kopciła, po dodaniu gazu ale nie mocno. Jak kręciła powoli z wydechu wydobywał się biały dym. Trochę się rozpisałem ale chciałem jak najwięcej opisać. Wyczytałem na forum że jeszcze pompa może trzymać, próbowałem poruszać dźwigniami i łyżką przód ale to nic nie dało. Jest jakiś zawór do zbicia ciśnienia z niej? Jeżeli tak to gdzie?

Patryk2528
Fizol

  • Posty: 40
  • Rejestracja: 26 Mar 2020 15:29

Maszyna: Case 595slem, Cat 428C, Bobcat 319

Firma: STAN


Problemy z elektryką cat 428c

Postprzez dawidg2 » 04 Sty 2022 18:09

Patryk2528 napisał(a):Kupiłem nowy rozrusznik

Nowy chiński czy porządny markowy?

Patryk2528 napisał(a): ale dalej tylko stuka, nie kręci. Na krótko dając prąd na rozrusznik to samo stuka głośno, ale nie kręci jakby coś blokowało.

wyjęty rozrusznik dobrze kręci? jak zdejmiesz go to spróbuj przekręcić wieniec czymś.

dawidg2
Fachoperator

  • Posty: 6204
  • Rejestracja: 14 Kwi 2008 20:47
  • Miejscowość: Krzemieniewo
  • Pochwały: 134

Maszyna: JCB, Schaeff

Firma: Szukam


Problemy z elektryką cat 428c

Postprzez Patryk2528 » 04 Sty 2022 18:27

dawidg2, Podobno firma słowacka, ale naklejka made in china jak wszytsko teraz chyba. Dokładnie marki nie pamiętam jutro zerknę na naklejkę to napiszę. Właśnie wieńcem nie ruszyłem bo byłem pewny, że to rozrusznik, było widać że był już naprawiany. Na stole rozrusznik (ten nowy) kręcił dobrze. Gdzieś w innym miejscu da się zakręcić silnikiem? Dziwne że od momentu jak ojciec zamieszał z kablami przestał kręcić ten stary, a nowy w ogóle. Może to zbieg okoliczności bo na krótko powinien zakręcić nawet jak upalił się jakiś przekaźnik?

Patryk2528
Fizol

  • Posty: 40
  • Rejestracja: 26 Mar 2020 15:29

Maszyna: Case 595slem, Cat 428C, Bobcat 319

Firma: STAN


Problemy z elektryką cat 428c

Postprzez dawidg2 » 04 Sty 2022 19:42

Może aku poszedł jeśli nie próbowałeś z innym.

Śrubą na kole pasowym jeśli jest dostęp.

dawidg2
Fachoperator

  • Posty: 6204
  • Rejestracja: 14 Kwi 2008 20:47
  • Miejscowość: Krzemieniewo
  • Pochwały: 134

Maszyna: JCB, Schaeff

Firma: Szukam


Problemy z elektryką cat 428c

Postprzez Patryk2528 » 04 Sty 2022 20:22

Próbowałem, ale przez kable, z koparki wrzuciłem na noc pod prostownik zobaczymy czy coś się zmieni jeżeli nie to zdejme rozrusznik jeszcze raz i zobaczę czy idzie obrócić silnikiem.

Patryk2528
Fizol

  • Posty: 40
  • Rejestracja: 26 Mar 2020 15:29

Maszyna: Case 595slem, Cat 428C, Bobcat 319

Firma: STAN


Problemy z elektryką cat 428c

Postprzez mechanior » 18 Sty 2022 00:00

No kutwa złota łopata! Nie dość że odkopujecie temat sprzed 7 lat to jeszcze on też był odmrożony po 3! Czy ktoś jeszcze czyta zasady jakie kiedyś obowiązywały na tym forum?
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20876
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 868

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej