wibako

428C nie działa wskaźnik temp. oleju i paliwa

Moderator: mechanior

428C nie działa wskaźnik temp. oleju i paliwa

Postprzez manluk » 15 Gru 2019 16:40

CAT 428C
2CR19643
Witam. Po przekręceniu stacyjki, wskaźnik temperatury oleju pokazuje 100°C niezależnie czy maszyna zimna czy rozgrzana natomiast wskazówka z paliwa tylko drgnie na zerowym stanie i nic poza tym. Gdzie jako pierwsze szukać usterki i jak?
Zaczynam dopiero przygodę z Catem wiec wszelkie podpowiedzi mile widziane :wink:

manluk
Nowicjusz

  • Posty: 6
  • Rejestracja: 09 Gru 2019 20:32

Maszyna: CAT 428C

Firma: prywatny


Reklama

simmet

nie działa wskaźnik temp. oleju i paliwa

Postprzez gabi1983 » 16 Gru 2019 17:53

hmm masa?

gabi1983
Młodszy operator

  • Posty: 109
  • Rejestracja: 11 Cze 2016 13:15
  • Miejscowość: Poznań
  • Pochwały: 1

Maszyna: Cat428d

Firma: P.S.


nie działa wskaźnik temp. oleju i paliwa

Postprzez mechanior » 18 Gru 2019 10:06

czujnik paliwa w zbiorniku, często padają - a czujnik od temperatury jest w bloku termostatu, ten z jednym kablem (po prawej) od zegara a ten z dwoma od kontrolki alarmowej, na początek odepnij czujnik temperatury i zobacz czy zegar opadnie, jeśli tak to uszkodzony jest czujnik...
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20876
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 868

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Re: nie działa wskaźnik temp. oleju i paliwa

Postprzez Brandix » 18 Gru 2019 15:42

mechanior napisał(a):[…] a czujnik od temperatury jest w bloku termostatu, ten z jednym kablem (po prawej) od zegara a ten z dwoma od kontrolki alarmowej, na początek odepnij czujnik temperatury i zobacz czy zegar opadnie, jeśli tak to uszkodzony jest czujnik...

W tym przypadku autor ma problem ze wskazaniami temperatury oleju w przekładni hydrokinetycznej - w tym temacie jest opisane jego umiejscowienie: viewtopic.php?f=13&t=24251&p=133688
"Jeżeli coś może się popsuć w wielu miejscach, to uszkodzenie wystąpi tam, gdzie wyrządzi największe szkody."

Brandix
Fachoperator

  • Posty: 1326
  • Rejestracja: 20 Maj 2015 20:37
  • Miejscowość: Czyżowice
  • Pochwały: 153

Maszyna: CAT: 428C, 301.8C
Mecalac 12 MXT

Firma: Roboty ziemne


nie działa wskaźnik temp. oleju i paliwa

Postprzez mechanior » 19 Gru 2019 20:37

Jakoś nie doczytałem, sory... :mrgreen:
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20876
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 868

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Re: nie działa wskaźnik temp. oleju i paliwa

Postprzez manluk » 14 Sty 2020 21:44

Wskaźnik paliwa ogarnięty. Gdy odkręciłem plastikową osłonę przy baku paliwa zauważyłem skorodowany przewód elektryczny. Wyczyściłem, przylutowałem i wszystko wróciło do normy.
Z czujnikiem oleju mam pytanie:
Znalazłem przerwany kabel, nie wiem czy to od tego czujnika ale wszystko wskazuje ze tak. Gdy przykładam kabel do czujnika i przekręcam stacyjkę to wskazówka skacze do końca (gdy przekręcam stacyjkę tak jak było czyli bez podłączenia czujnika, zostaje na 100°) Czy jest to wina czujnika i muszę wymienić na nowy czy może problem z tym przewodem?

i jeszcze jedno pytanie:
Kupiłem Cata i nie działał już ride control, przełącznik pokazuje że jest załączony ale przy jeździe nic się nie dzieje.
Ogólnie maszyna stoi, dzisiaj odpaliłem i podniosłem maszynę na łyżce i podporach do góry żeby mieć dostęp od spodu. Kręciłem się przy niej ogarniając pierdoły i usłyszałem "cyk" po chwili zauważyłem że wycieka olej. Okazało się że leci z czujnika ciśnienia ride control z przewodów elektrycznych (3 przewody do wtyczki)
Co się mogło stać?

manluk
Nowicjusz

  • Posty: 6
  • Rejestracja: 09 Gru 2019 20:32

Maszyna: CAT 428C

Firma: prywatny


nie działa wskaźnik temp. oleju i paliwa

Postprzez mechanior » 15 Sty 2020 23:12

przebiło czujnik, jak maszyna stoi na łyżce to ciśnienie przekracza 50-60 bar
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20876
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 868

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Re: nie działa wskaźnik temp. oleju i paliwa

Postprzez manluk » 20 Maj 2023 10:00

mechanior napisał(a):przebiło czujnik, jak maszyna stoi na łyżce to ciśnienie przekracza 50-60 bar

To do jakiego ciśnienia ten czujnik wytrzymuje i dlaczego go przebiło jak nie działał ten ride control?

Co do wskaźnika temperatury oleju:
Stary czujnik nie był podłączony, gdy przyłożyłem znaleziony kabel do czujnika nic się nie działo tzn po przekręceniu stacyjki wskazówka pokazywała 100 stopni ale gdy przyłożyłem do skrzyni wskazówka poleciała do końca. Wymieniłem dzisiaj czujnik na nowy i podłączyłem ten kabel który znalazłem luźny. Przekręciłem stacyjkę i to samo, pokazuje 100 stopni. Jest to wina samego wskaźnika temperatury czy coś innego?

-- 20 Maj 2023 09:00 --

Odnośnie tego czujnika ride control a mianowicie tak jak pisałem wyżej, został uszkodzony tzn wycisnęło te oryginalne uszczelnienie przy przewodach. Wykręciłem, odtłuściłem i zakleiłem klejem do szyb. Nie cieknie ale pytanie takie: czy jeśli go wycisnęło z powodu zbyt dużego ciśnienia to jest nieodwracalnie uszkodzony i trzeba wymienić na nowy?

manluk
Nowicjusz

  • Posty: 6
  • Rejestracja: 09 Gru 2019 20:32

Maszyna: CAT 428C

Firma: prywatny


Re: nie działa wskaźnik temp. oleju i paliwa

Postprzez BKK » 20 Maj 2023 14:11

Po pierwsze, to najpierw się sprawdza, od czego dany przewód jest, a nie - znalazłam jakiś urwany przewód, pewnie od tego :D
Zegar masz pewnie trzypinowy, więc tam idzie + po stacyjce, masa i sygnał temperatury względem masy. Sprawdź zasilanie wskaźnika, odłącz przewód sygnałowy, sprawdź wskazanie, połącz wejście sygnałowe bezpośrednio z masą, sprawdź zachowanie. Będziesz wiedzieć, czy to wina zegara, okablowania, czy czujnika.

BKK
Młodszy operator

Maszyna: różne naprawiam

Firma: prywatna działalność, elektromechanika pojazdów nietypowych, motocykli, wynalazków, zabytków


Re: nie działa wskaźnik temp. oleju i paliwa

Postprzez manluk » 20 Maj 2023 14:43

To mam ogarnięte. Pytam o czujnik ride control który uszkodził się przy wyłączonej maszynie zostawionej na dźwigniętych łapach i przedniej łyżce

manluk
Nowicjusz

  • Posty: 6
  • Rejestracja: 09 Gru 2019 20:32

Maszyna: CAT 428C

Firma: prywatny


Re: nie działa wskaźnik temp. oleju i paliwa

Postprzez mechanior » 25 Maj 2023 23:53

zepsuł się, życie...
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20876
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 868

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej