wibako

[DIY] 428D Kompresor fotela

Moderator: mechanior

[DIY] 428D Kompresor fotela

Postprzez gabi1983 » 13 Lut 2022 11:13

Witam.Jako właściciel starszej maszyny a mianowicie babci Cat428D.Chciałbym się podzielić z wami tematem naprawy a raczej wymiany kompresora fotela .Kompresor ten nie występuje w zamienniku tylko oryginał mało tego zaprzestano produkcji jego i jest dostępny tylko w BM kosztuje 2600zł netto.Musiałem wymienić ponieważ nie trzymał powietrza. Po napompowaniu fotela które trwało 3 dni :roll: opadał w ciągu kilku minut.

Przystąpiłem do rozbierania fotela.Nie będę się tu rozpisywał jakie śrubki itd.bo to proste jak budowa cepa.
Kolejność siedzisko,guma osłonowa i podstawa w całości.Zaznaczam że te elementy są naprawdę ciężkie i nieporęczne.
Dla ułatwienia warto podnieść kierownice i wypiąć siłownik od drzwi co by miejsce było.Kilka zdjęć z rozbiórki.

Sama budowa jest tak zaprojektowana że poduszka fotela jest na stałe połączona z kompresorem tzn.nie przewodem giętkim tylko mufą dwustronną i całość schowana bardzo ciasno.Kompresor który zakupiłem ma inaczej wyjście na poduszkę wiec trzeba trochę pokombinować.
Więc postanowiłem użyć kilku szybko złączek do powietrza i wężyki.
Kompresor ma wyjście 4mm.
Potrzeba nam:
-szybko złącze tekalan do powietrza na gwint 1/4 do wkręcenia w poduszkę
-redukcja z 4 na 6 na wyjście z kompresora bo włącznik przy fotelu jest na wężyku 6mm
-trójnik 6mm
- 1m wężyka 6mm
Elektrycznie nie ma problemu odcinamy wtyczkę od starego kompresora i lutujemy na wsuwki do nowego :D
Niestety nie udało mi się całości zmieścić w miejsce gdzie był stary wiec wyprowadziłem na zewnątrz z boku fotela.
Wiec dorobiłem do tego osłonę niestety zdjęcia nie zrobiłem.

Nie jestem dobry w pisaniu instrukcji mam nadzieje że administracja nie zejdzie na zawał a może trochę komuś pomogę :D
Koszt instalacji z kompresorem ok.480zł do tego dwa obdarcia i przytrzaśnięty palec :wink:
Kompresor 12v ja kupowałem dedykowany do foteli typu Grammer.
Załączniki
IMG_20220115_123925_3.jpg
IMG_20220115_105154_0.jpg
IMG_20220115_110158_1.jpg
IMG_20211216_161405_0.jpg
IMG_20211216_161402_1.jpg

gabi1983
Młodszy operator

  • Posty: 109
  • Rejestracja: 11 Cze 2016 13:15
  • Miejscowość: Poznań
  • Pochwały: 1

Maszyna: Cat428d

Firma: P.S.


Reklama

simmet

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej