wibako

Szumiące łożysko w skrzyni biegów

Moderator: mechanior

Szumiące łożysko w skrzyni biegów

Postprzez lukas22191 » 31 Mar 2022 18:41

Witam. Zwracam się do Was z takim pytaniem odnośnie skrzyni biegów albo się mylę i skąd indziej dobiega to chrobotanie. A sprawa wygląda tak że w kabinie od dołu słuchać jakby łożysko pracujące na sucho czyli już kończy swój żywot. Słuchać je w czasie jazdy najbardziej na 1 biegu. Myślałem, że coś w mostach ale też jest słyszalne na postoju kiedy silnik pracuje, wrzucony jest luz i po załączeniu rewersu przód lub tył słychać jednostajnie szumiące łożysko. Po zwiększeniu obrotów szum przyspiesza. Jednak jest to wolniejszy szum niż prędkość obr.silnika stąd wnioskuje że to w skrzyni. Ktoś z Was ma jakiś schemat skrzyni albo orientuje się jakie zamówić tam łożyska, ile ich jest i jak z trudnością wymiany?

lukas22191
Fizol

  • Posty: 28
  • Rejestracja: 30 Sie 2015 12:51
  • Miejscowość: Mielec

Maszyna: Caterpillar 428 1995r. 6TC10542

Firma: LUK-BUD


Reklama

simmet

Re: Szumiące łożysko w skrzyni biegów

Postprzez mechanior » 31 Mar 2022 23:13

łożysk jest kilkanaście, wymiana wymaga wyjęcia skrzyni

Autor postu otrzymał pochwałę
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20868
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Re: Szumiące łożysko w skrzyni biegów

Postprzez lukas22191 » 01 Kwi 2022 22:52

Myślę, że jestem w stanie wyjąć skrzynie tylko pytanie czy są do niej dostępne łożyska żeby nie wyjąć na darmo i czy posiada ktoś schemat budowy skrzyni ponieważ nie znam nazw poszczególnych części i wałków i ciężko będzie objaśnić które łożyska w skrzyni potrzebuję.
Mógłbym prosić o rysunki budowy skrzyni? Myślę że wyciągnę skrzynie, na co zwrócić uwagę mając ją na stole? Co może warto wymienić przy okazji a koszt nie idzie w tysiące złotych żeby w niedługim czasie znów nie brać się za demontaż oszczędzając parę groszy. Oprócz szumiącego łożyska widzę pod skrzynią wyciek spod tej przykręcanej prostokątnej blaszki, mam nadzieję że to nic poważnego oraz stojąc na łapach kręcą mi się tylne koła przy rewersie na zero. Guziki działają bo rozsprzeglaja, biegi wchodzą bez problemu. Czasem jak zimna po odpaleniu szarpnie jak by chciała ruszyć ale tylko przez moment i raczej w zimie. Silnik ok ma kompresję, pompa i wtryski zrobione chodzi bardzo żwawo. Przy pchaniu jest słabsza na 3 i 4 biegu a na 1 i 2 zakręci kołem. Wszystko sprowadza się do skrzyni a od zakupu nie miałem okazji jej rozbierać.

lukas22191
Fizol

  • Posty: 28
  • Rejestracja: 30 Sie 2015 12:51
  • Miejscowość: Mielec

Maszyna: Caterpillar 428 1995r. 6TC10542

Firma: LUK-BUD


Re: Szumiące łożysko w skrzyni biegów

Postprzez mechanior » 02 Kwi 2022 00:32

łożyska są standardowe, na 3-4 wymagasz buksowania? bajki... wymień tarczki, to dolegliwość starszych CATów, uszczelniacz zmiennika, tyle, nie poprawiamy czegoś co jest dobre, zastanów się czy problem na pewno tkwi w skrzyni
wszystkie części dostaniesz u mnie
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20868
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Re: Szumiące łożysko w skrzyni biegów

Postprzez lukas22191 » 02 Kwi 2022 17:26

Kolego nie wymagam boksowania kół na 3 i 4 biegu. Na początku maszyną nie mogła wtoczyć się pod górkę ale za Twoją kiedyś poradą wyczyściłem zawór na skrzyni i od tamtego czasu spokój. Jest moc na 1 i 2 a na 3 i 4 da się już normalnie jeździć i przyspieszać. Tarczki wymienię. A jak nie skrzynią to co? Zastanawiam się bo na forum w tym temacie dużo przeglądnąłem z podobnymi problemami. Pompa hydrauliki zrobiona bo była wolna choć nie ma to nic wspólnego z jazdą. Olej, filtr skrzyni zmieniane. Jedynie do czego w niej nie zaglądałem to skrzynią. Pompa napędu daje ciśnienie bo biegi 1 i 2 mocne a 3 i 4 do jazdy ok. Ruszanie przód tył reaguje od razu. Zmiennik? Jakieś sugestie? Może mogła by być mocniejsza jazda, a może to już jej wiek. Może ten wyciek pod skrzynią jest przyczyną chociaż wydaje mi się że jest tam część sucha bo blaszka przykręcona bez żadnych uszczelek a za nią prostokątny otwarty otwór i może przecieka olej na wale z silnika na łączeniu ze skrzynią albo tak jak piszesz z uszczelnienia zmiennika.
Wiem że każdy chce zarobić więc rozkręce skrzynie bez schematu jak się pogubie to będę się martwił. Rozbierałem już kilkadziesiąt skrzyń i silników i mostów ale nie w catach tylko samochody ciągniki autobusy to jakieś podstawy są by dać radę i z tym. A w swojej maszynie z Twoją pomocą też ogarniałem wszystko i jedyne czego nie tknalem jeszcze w niej to skrzynia. A odnośnie części chętnie zamówię u Was jeśli są bo ostatnio do tej maszyny akurat było brak dostępności uszczelnień siłowników na przód bo już stara maszyna i nie było wiadomo kiedy będą. Będę dzwonił i pytał.
Zauważyłem dziś że na każdym biegu, koła u góry, rewers na 0 po dodaniu gazu i bez koła kręcą się w przód. A na włączonym rewersie żeby wbić bieg trzeba trafić bo zgrzyta. Na rewersie na 0 wchodzą ok. Zaś biegi na luzie, rewers na zero koła stoją. Biegi luz, rewers przód koło do przodu, rewers do tyłu koła do tyłu. Na wciśniętym guziki też. Oczywiście kręcą się tylko tyle że można zatrzymać je ręką. Czy to wina zużytych tarczek że się koła kręcą na luzie z samym rewersem i na biegu bez rewersu?

lukas22191
Fizol

  • Posty: 28
  • Rejestracja: 30 Sie 2015 12:51
  • Miejscowość: Mielec

Maszyna: Caterpillar 428 1995r. 6TC10542

Firma: LUK-BUD


Re: Szumiące łożysko w skrzyni biegów

Postprzez mechanior » 03 Kwi 2022 19:22

Jak są problemy z wbiciem biegu to tarczki/tłok/uszczelnienia
Skrzynia jest w miarę prosta, dasz sobie radę.
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20868
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Re: Szumiące łożysko w skrzyni biegów

Postprzez lukas22191 » 06 Kwi 2022 11:35

Tak. Problem z wbiciem biegów jest tylko wtedy gdy załączony jest rewers. Ale już w czasie jazdy zmiana biegów na załączonym rewersie działa bez problemowo Rozkręcę skrzynie w najbliższym możliwym terminie i będę w razie pytań kontynuował zapytania w tym temacie.

lukas22191
Fizol

  • Posty: 28
  • Rejestracja: 30 Sie 2015 12:51
  • Miejscowość: Mielec

Maszyna: Caterpillar 428 1995r. 6TC10542

Firma: LUK-BUD


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości

cron

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej