wibako

Obrotnica łyżki JCB 3CX do 97r - kto to rozbierał ...

Obrotnica łyżki JCB 3CX do 97r - kto to rozbierał ...

Postprzez witoldb21 » 10 Paź 2021 16:20

Marka i model maszyny: IHC 3500
Rok produkcji: około 1980

Oto mam taki problem obrotnica jest podobnie zbudowana jak w Ostrówku K 162 lub (bliższe wymiary ) JCB3CX do 97 r . W zakupionej maszynie jeden z zębów zębatki się wyłamał i wszedł między listwę zębatą a zębatkę . Mam ją jakiś czas który ma się nijak do całej historii maszyny - z takim uszkodzeniem ją kupiłem . Wyremontowałem silnik i inne rzeczy ale z obrotnicą mam problem . Bo po zawiezieniu do tokarza powiedział że wykrzywień nie ma (zapłaciłem mu za sprawdzenie... ) a później przyznał że nie sprawdzał czy jest to proste czy nie bo taki gruby metal dlaczego miałby się skrzywić ( Fachowiec sic.. ) Po złożeniu mam oto taki problem ciężko chodzi obrót się zakleszcza bo ma odlane tłoki siłowników razem z listwą zębatą .Listwa to środek a boki stanowią tłoki z uszczelnieniami Srednica to 4,5 cala (czyli bodaj tyle co w JCB ) Poza tym kleszczeniem jest problem taki że smarowanie (to co ucieka z nieszczelności tłoków smaruje cały konik od środka i wszystko jest fajnie gdy nieszczelność jest nikła ale u mnie dużo oleju wcieka do korpusu i gdy staje się on pełny to wylewa się wierzchem na zewnątrz . Nie muszę dodawać że obrót jest słaby .Służy mi maszyna w gospodarstwie więc mój pomysł jest taki Zakup listwy zębatej od JCB (jaka jest tam średnica tego zębatego grzebienia ??) i przezbrojenie bocznych tłoków do mojej maszyny lub użycie samych tłoków od mojej obrotnicy (obcięcie ) Lub chętniej założyłbym listwę zębatą i tłoki z uszczelnieniami od JCB a moje cylindry przerobiłbym na wymiar JCB . Jeśli ktoś z Was ma kartę katalogową z instrukcji napraw z wymiarami albo ma to rozebrane i może mi podesłać wymiary i budowę tłoczysk i uszczelnień powiązanych z listwą zębatą od JCB3CX do 1997r to będę wdzięczny . Nie pogardzę informacjami o innych maszynach w których jest takie samo rozwiązanie obrotu i są możliwe do kupienia części ( co przychodzi mi do głowy to Ostrówek K162 ale nie znam wymiarów ) . Zaznaczam dla purystów że nie zamierzam robić tego w oryginał bo nie dostanę już do niej części a wytworzenie nowych elementów jest pozbawione sensu ekonomicznego ... Muszę to naprawić na elementach dostępnych które będę mógł kupić nawet za kilka lat ... Liczę na podpowiedzi właścicieli i mechaników od JCB 3CX i Ostrówkowców ...

witoldb21
Nowicjusz

  • Posty: 12
  • Rejestracja: 22 Paź 2008 13:06
  • Miejscowość: aus mazury

Reklama

simmet

Obrotnica łyżki JCB 3CX do 97r - kto to rozbierał ...

Postprzez dawidg2 » 10 Paź 2021 19:28

Do JCB te listwy już są też mało chyba dostępne.

System na listwach występuje też w dźwigach samochodowych tzn HDSach.

Dorobienie listwy to nie problem, porządna firma i może nawet by Ci starą naprawiła jeśli tylko ząb ukruszony i nic innego do roboty. Ale nie myśl że ktoś to za 100, 200 czy 500 zł zrobi, bo nie zrobi.

-- 10 Paź 2021, o 18:28 --

Było wiele tematów o listwach w JCB na forum.

dawidg2
Fachoperator

  • Posty: 6204
  • Rejestracja: 14 Kwi 2008 20:47
  • Miejscowość: Krzemieniewo
  • Pochwały: 134

Maszyna: JCB, Schaeff

Firma: Szukam


Re: Obrotnica łyżki JCB 3CX do 97r - kto to rozbierał ...

Postprzez witoldb21 » 10 Paź 2021 20:38

Na *jednym z portali aukcyjnych * jest ta listwa zębata do JCB za 1350 zl -- i widziałem uszczelnienia za 50 zl do tłoczysk które maja fi 110mm a to jest bardzo blisko 4,5 Cala jak u mnie a w HDS-ach takich średnic nie zauważyłem . Skoro coś fabrycznego mniejsza o proweniencje jest za 1.3 tys to nie mam zaufania na tyle do *Fachowców * by coś im zlecać bo wyjdzie jak ze sprawdzeniem osiowości ...Poza tym *zapomną *o chromowaniu lub utwardzaniu itp --- za wiele mechanizmów naprawiałem aby się w takie coś pchać . Tak dla ciekawości powiem jakich mam tu fachowców ,za przeważenie i skorygowanie wału do mulczera firma krzyknęła 1400zl . W innej części Polski kupiłem nowy taki wał *fabryczny * z wyważeniem za 1800zl ---wnioski wyciągnij sam . Co do opisów napraw w JCB to nie widziałem tam info na temat wymiarów poszczególnych elementów .. - popraw mnie jak się mylę .... Pozdrawiam

witoldb21
Nowicjusz

  • Posty: 12
  • Rejestracja: 22 Paź 2008 13:06
  • Miejscowość: aus mazury

Obrotnica łyżki JCB 3CX do 97r - kto to rozbierał ...

Postprzez dawidg2 » 10 Paź 2021 22:21

witoldb21 napisał(a): i widziałem uszczelnienia za 50 zl do tłoczysk które maja fi 110mm a to jest bardzo blisko 4,5 Cala

blisko ale nie takie same, uszczelnienie to najmniejszy problem bo idzie dorobić. Swoją drogą czy zęby będą pasować bo raczej nie.

tłoczyska się robi z takich materiałów teraz że nie trzeba chromować.

Ja wielkopolska więc fachowców znam kilku z którymi działałem, od i pierdów do zrobienia po i grubsze tematy. W promieniu 40 km.

Swoją drogą tytuł tematu powinien inaczej brzmieć.

witoldb21 napisał(a):a w HDS-ach takich średnic nie zauważyłem

na pewno w większych występują, ale mają przeważnie dwie listwy i obrót koło 420 stopni można uzyskać.

dawidg2
Fachoperator

  • Posty: 6204
  • Rejestracja: 14 Kwi 2008 20:47
  • Miejscowość: Krzemieniewo
  • Pochwały: 134

Maszyna: JCB, Schaeff

Firma: Szukam


Obrotnica łyżki JCB 3CX do 97r - kto to rozbierał ...

Postprzez witoldb21 » 15 Lis 2021 17:00

Witam Mam jeszcze pytanko do mechaników . Czy takie cylindry siłownika obrotu jak w JCB 3CX przed 1997 r ktoś regeneruje ,jakiś namiar na firmę ? Sprawdzałem wymiary i porównywałem je z moimi i oto w JCB siłowniki mają długość ponad 30cm u mnie zaś mają 22 cm i nie mogą być dłuższe .. Niestety założenie cylindrów od siłowników z JCB odpada ... Zostaje mi zregenerowanie moich do oryginału do 4,5 cala lub przewymiarowanie na 110 mm jak w JCB . Tyle że nie znam żadnej firmy która robi (i robiła takie rzeczy ) . Będę wdzięczny za info ...

-- 15 Lis 2021, o 16:00 --

Problem Rozwiązany firma XXXXBUD przetulejowała silowniki na tę chwilę wycieki ustały .Powiedzieli że jest możliwość sprawdzenia reszty jeśli będą kłopoty ... Jak coś się będzie dzialo to już mam namiar (szkoda że to przeciwlegly kraniec Polski ...

witoldb21
Nowicjusz

  • Posty: 12
  • Rejestracja: 22 Paź 2008 13:06
  • Miejscowość: aus mazury

Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej