wibako

Skandynawska koparko-ładowarka z 197x roku

Skandynawska koparko-ładowarka z 197x roku

Postprzez w.fubar » 10 Maj 2023 12:27

Marka i model maszyny: Hara Caway Twin
Rok produkcji: 197x

Dzień dobry po latach!

Porzuciłem polskie gospodarstwo z moimi zabytkami na rzecz norweskiego gospodarstwa. Nie wiadomo kiedy zamieniłem dżojstiki koparki na tyczkę geodezyjną i tachimetr. Ale tęskni człowiek za olejem i dieslem a gospodarstwo samo się nie urobi.W związku z czym w zaszłym roku dorobiłem się ciągnika BM Volvo 500, a wczoraj wkopałem się w koszmarek o nazwie Hara Caway Twin, czyli jeden z prototypów skandynawskiej myśli technicznej na ścieżce do stworzenia współczenych koparko-ładowarek.

Za wiele jeszcze o nim nie wiem, dzieje producenta/tów są zawiłe i dopiero się dogrzebuje gdzie szukać części. Silnik to Leyland, tyle wiem póki co.



W tym wątku mam zamiar dzielić się procesem odszczurzania i ewentualnie prosić o porady jak utknę w jakimś temacie.


Image

Pozdrawiam szanowne Towarzystwo! :banan:

Awatar użytkownika
w.fubar
Fachoperator

  • Posty: 541
  • Rejestracja: 20 Paź 2009 21:30
  • Miejscowość: Białystok/Norwegia
  • Pochwały: 11

Maszyna: CAT 308 + 305,5 + 301,7 + 906

Firma: .


Reklama

simmet

Re: Skandynawska koparko-ładowarka z 197x roku

Postprzez Pająk » 10 Maj 2023 15:47

Cześć.
Mnie się już podoba. :wink:
Nie rób dziadostwa!
-skręć drutem.

Pająk
Operator

  • Posty: 257
  • Rejestracja: 03 Maj 2017 20:22
  • Miejscowość: PCT -Wielkopolska
  • Pochwały: 6

Maszyna: Same stare,ale jare.

Firma: Ośrodek Hodowli Pstrąga


Re: Skandynawska koparko-ładowarka z 197x roku

Postprzez rudesmen » 14 Maj 2023 11:41

Cieszę się, że chcesz podzielić się z nami swoją historią. I jak pierwsze wrażenia?

Awatar użytkownika
rudesmen
Fachoperator

  • Posty: 2183
  • Rejestracja: 08 Paź 2005 17:05
  • Miejscowość: Gorzów Wlkp.
  • Pochwały: 49

Re: Skandynawska koparko-ładowarka z 197x roku

Postprzez w.fubar » 17 Cze 2023 11:26

Witam szanowni.

Udało mi się ściągnąć sprzęt do gospodarstwa i rozpocząć odszczurzanie. Cieszę się, że kupiłem ją w cenie złomu bo inaczej byłoby smutno.

Zdemontowałem dwa najgorsze siłowniki. Jeden; drugi siłownik ramienia jest wyboczony. Pytanie na ile taki odchył będzie charatał nowe uszczelnienia. Drugi od obrotu zmasakrowany. 'Odbój' pęknięty i góra siłownika zdrutowana.

Olej w silniku jakby ktoś dolał molibdenu. Gdyby nie to, że nie ubywa płynu chłodniczego i on sam nie zaolejony to bym pomyślał, że jakoś się dostaje do oleju.
Mam nadzieję więc, że to wynik długiego nie zmieniania i kondensacji w bloku.

Dajej nie wiem co to za silnik. Przewody powietrzbe zmasakrowane, dekla filtra powietrzq brak. Nie chcę myśleć jak wygląda gładź cylindrów. Ale kompresje ma, odpala od strzała, prawie nie dymi i ma siłę podnieść się na osprzęcie.

Zjeżdżając z lawety uniknąłem tragedii. Pedały hamulców wpadły i zatrzymałem się odruchowo wbijając łychę w pobocze. Fart. Hamulce ma hydrauliczne. Ręczny działa więc chyba na szybko podepnę roboczy na linki.

-- 17 Cze 2023, o 10:26 --

Ciężko się to edytuje na telefonie.


https://youtube.com/shorts/X5uMd-tGsvY?feature=share
Załączniki
20230526_144012.jpg
Mechaniczny ogranicznik obrotu- po dobiciu do rolki pręt 'odbija' dzwignie rozdzielacza
20230611_202541.jpg
Pompa paliwa i kompresor
20230617_105302.jpg
Pekniecie w silowniku obrotu
20230617_105252.jpg
Wyboczone tloczysko

Awatar użytkownika
w.fubar
Fachoperator

  • Posty: 541
  • Rejestracja: 20 Paź 2009 21:30
  • Miejscowość: Białystok/Norwegia
  • Pochwały: 11

Maszyna: CAT 308 + 305,5 + 301,7 + 906

Firma: .


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej