wibako

Mikro-koparka łańcuchowa - trencher

Miejsce do zadawania pytań typu: "3CX czy 428?"

Moderator: peckiel

Mikro-koparka łańcuchowa - trencher

Postprzez Bossicky » 17 Maj 2019 19:19

Witam, zdaje sobie sprawę, że "waga" sprzętu o który pytam to piórkowa w porównaniu z tym o czym głównie rozmawia się tutaj na forum, nie wyszedłem jednak poza główną tematykę grupy, więc mam nadzieję że uda mi się uzyskać tutaj cenne informacje :D

Generalnie potrzebuje sprzętu który usprawni mi pracę przy tworzeniu wykopów pod odwodnienia i nawodnienia (30 cm w zupełności wystarczy, ale głębiej w sumie nie zaszkodzi, ale o tym później...), rozglądając się za sprzętem odniosłem wrażenie, że nie ma wiodącej marki/modelu, rozstrzał cenowy jest spory, a jakość do ocenienia raczej trudna. Ilość mb które muszę z reguły przekopać nie są porażające, więc opcja bez własnego napędu wydaje się optymalna.

Sam osobiście korzystałem z takiego sprzętu Weibanga i nie byłem porażony jego jakością, zdaje się że głównym atutem tego chińczyka jest jego waga - 110kg. Mimo kopania w stosunkowo miękkiej glebie i dokręcania śrub na łańcuchu po każdej pracy, nagminnie gubi zęby, ma też tendencje do przegrzewania się. Kopie tylko na 30cm i ma 5,5km na silniku hondy - wydaje się że wystarcza.
Alternatywą jest tani, ale owiany nienajlepszymi legendami Lumag - taki sam chińczyk jak Weibang nie ma co się czarować. Ale dokładając do Weibanga 2 tys zł mam 15koni mechanicznych z silnika Loncina i penetracje 60cm (nie jest to wiadome 80cm, więc wpływ na szerokość spektrum możliwości działań raczej słabe) i niestety wagę 150kg. Czy te konie mechaniczne będą miały przełożenie na żywotność łańcucha (chłopski rozum nakazywałby myślenie, że większa liczba koni jest niepotrzebna skoro 5,5 i tak ciora łańcuch jakby był zabawką, ale może jest odwrotnie i to właśnie mała liczba koni sprawia że łańcuch się niszczy ;) ). Dystrybutor Weibanga twierdzi, ze łańcuch który używałem jest najwyższej jakości i nie ma zamienników wyższej jakości.

Firmą z wyższej półki przynajmniej w teorii wydaje się czeska firma Laski, jej osiągi to coś pomiędzy Lumagiem, a Weibangiem, ale jakość wykonania powinna być wyższa - na ten moment to mój faworyt, ale nie potrafie tego zweryfikować, może te maszyny wszystkie są takie same, a różnica się ceną i markują wyższą, lub niższą jakość.

Firma Master Cut oferuje właściwie coś podobnego jak wspomniany przeze mnie wyżej Lumag (ten sam 15konny silnik Loncina) i penetracja 80cm w cenie niższej o 2k niż Weibang :o to pewnie typowy chiński kit ;)

Podsumowując nie chciałem wprost prosić was o wybranie najlepszej (czy najlepszej w stosunku cena jakość) z tych wymienionych, tylko próbę objaśnienia mi różnic pomiędzy nimi. Zdaje sobie sprawę, że bardzo możliwe iż nie ma na tym forum osoby która korzystała z tych sprzętów (czy może nawet w ogóle z trencherów na codzień), ale może znajomość tematu kopania i doświadczenie pomoże w naprowadzeniu mnie na odpowiednie tory myślenia. Np czy ten Lumag to tak na prawdę Master Cut tylko droższy i oba są ścierwem, ale rozsądniej kupić tego tańszego, a może przeciwnie.
Czy być moze kluczowy w tym temacie jest sam łańcuch i tutaj należałoby zwrócić uwagę.
W moim przypadku cena roli decydującej nie gra, po prostu zastanawiam się czy płacenie więcej to zawsze płacenie za wyższą jakość i możliwości.

pozdrawiam i z góry dziękuje za odpowiedzi ;)

Bossicky
Nowicjusz

  • Posty: 3
  • Rejestracja: 17 Maj 2019 17:03

Maszyna: LiuGong

Firma: BudMin


Reklama

simmet

Mikro-koparka łańcuchowa - trencher

Postprzez dawidg2 » 17 Maj 2019 20:39

nie ma lepszych markowych sprzętów tego typu?

dawidg2
Fachoperator

  • Posty: 6204
  • Rejestracja: 14 Kwi 2008 20:47
  • Miejscowość: Krzemieniewo
  • Pochwały: 134

Maszyna: JCB, Schaeff

Firma: Szukam


Mikro-koparka łańcuchowa - trencher

Postprzez Bossicky » 18 Maj 2019 11:31

No właśnie nie ma, specyficzna nisza jest w tym segmencie jak widać.

Bossicky
Nowicjusz

  • Posty: 3
  • Rejestracja: 17 Maj 2019 17:03

Maszyna: LiuGong

Firma: BudMin


Mikro-koparka łańcuchowa - trencher

Postprzez dawidg2 » 18 Maj 2019 12:38

http://www.bh-ruda.pl/vermeer/produkty/ ... prowadzone pierwsze znalezione

Robisz tylko nawodnienia? Bo jeśli całe ogrody to może miniładowarka z przystawką byłaby lepsza

dawidg2
Fachoperator

  • Posty: 6204
  • Rejestracja: 14 Kwi 2008 20:47
  • Miejscowość: Krzemieniewo
  • Pochwały: 134

Maszyna: JCB, Schaeff

Firma: Szukam


Mikro-koparka łańcuchowa - trencher

Postprzez Bossicky » 18 Maj 2019 13:57

Tylko nawodnienia.
Widziałem tego vermeera, jego waga to ok. 350kg, jest samojezny, więc oczywiście wygoda i nadal może go obsługiwać jedna osoba. Wjazd na auto bez napędu klockiem ważącym już nawet 150kg zaczyna być problematyczny gdy ma z tym sobie poradzić jedna osoba.
Na pewno sprawdziłby się przy wykopach pod kable telefoniczne, światłowody, przy nawodnieniach z reguły nie ma takich dystansów do przekopania, ani nie jest potrzebna głębokość większa niż 30-35cm. W przypadku jakichś nadzwyczajnych zamówień - tzw. przemysłowych najczęściej nie ma problemu z wjazdem cięższym, poważniejszym sprzętem - a takie zdarzają się i tak od święta.
Najgorsze są roboty w segmentach, ciasnych ogródkach - a takich nie mało, gdzie ta kompaktowość robi różnicę.

Teraz tak mnie natknęło, że może po prostu w segmencie mikro koparek łańcuchowych bez napędu nie ma poważnych graczy bo ten segment jest po prostu żartem. Albo bierzesz coś w rodzaju tego Vermeera, albo bawisz się chińskimi zabawkami, ewentualnie bierzesz chłopaków z pod budki z piwem i kopiecie do nocy przy użyciu szpadla ;)

Muszę poważnie pomyśleć, czy mógłbym gdzieś znaleźć lukę by się wbić takim sprzętem w temat inny niż nawodnienia, jeśli miałbym korzystać z tego tylko do nawodnień to raczej nie miałbym okazji wykorzystać w pełni możliwości tego sprzętu.

Nadal zastanawia mnie kwestia łańcucha, to dokręcanie/przegląd śrub po każdej pracy to jest standardowa procedura zalecana przy sprzęcie tego typu, czy raczej folklor w przypadku używania chińskiego sprzętu.

Bossicky
Nowicjusz

  • Posty: 3
  • Rejestracja: 17 Maj 2019 17:03

Maszyna: LiuGong

Firma: BudMin


Re: Mikro-koparka łańcuchowa - trencher

Postprzez dawidg2 » 18 Maj 2019 14:14

Łańcuch plus ziemia to nie najlepsze połączenie piasek szybko wyciera wszystko więc w tym leży pewnie problem.

Gdybyś robił coś więcej to vermerr ma taką fajny mały nośnik narzędzi ma też przystawke łańcuchowa, są też oczywiście inne miniladowarki.

Segment mini lancuchowych niszowy bo ile tej roboty jest? Jak ktoś zaklada ogród z nawodnieniem to już przed wszystkim może rury zakopać wykorzystując np minikoparke.

dawidg2
Fachoperator

  • Posty: 6204
  • Rejestracja: 14 Kwi 2008 20:47
  • Miejscowość: Krzemieniewo
  • Pochwały: 134

Maszyna: JCB, Schaeff

Firma: Szukam


Re: Mikro-koparka łańcuchowa - trencher

Postprzez michal_krawczyk34 » 01 Mar 2022 00:40

Tydzień temu otrzymałem zakupnioną na sklepie Krysiak.pl przeze mnie koparke łańcuchową. Z początku zrobiło na mnie wrażenie jakość wykonania, elementy posiadją poprawną spoine i ogólna konstrukcja koparki jest solidna. Z pierwszym wykopem czekam do wiosny, ale czuje, że nie zawiedzie mnie :)

michal_krawczyk34
Nowicjusz

  • Posty: 1
  • Rejestracja: 01 Mar 2022 00:39

Maszyna: Faworyt

Firma: Inez


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej