wibako

Rotator Engcon EC 209 w koparkoładowarce

Engcon, Steelwrist, Rototilt, SMP, Lehnhoff, Kinshofer

Rotator Engcon EC 209 w koparkoładowarce

Postprzez szpadlem-taniej » 09 Gru 2019 13:57

Do sterowania jazdą konieczne jest zastosowanie tego modułu
https://engcon.com/en/our-products/opti ... s/dc2.html
Też sądzę iż warto to dołożyć za jednym zamachem .
generalnie maszyny Cat po 2016 r są ,,mocno elektroniczne " i podatne na modyfikacje a to ze względu na przystosowanie do trybów automatycznych TRIMBLE 3D .
Jak wiadomo w każdej wielkiej firmie trochę do powiedzenia maja księgowi i z tego względu nie wkłada się do każdego modelu maszyny innej elektroniki ale jedną sprawdzoną do wszystkich maszyn gdzie tylko dane moduły mogą mieć zastosowanie .
Samo sterowanie jazdą jest właśnie czymś o czym już wspominałem, że rosnące możliwości mogą rodzić kolejne potrzeby ...
Cat 444 F2 ma w joystiku zmieniacz kierunku jazdy i N - co jasno dowodzi iż układ napędu jest sterowany elektronicznie . Jak sterowany jest skręt -tylko się domyślam ( a sterowanie elektroniczne jest tańsze w produkcji jak mechaniczne ) ...

Generalnie jest kasa i można się bawić .
Kluczową kwestię SENSU tej zabawy pomogliście mi rozwiązać - NIKT nie napisał iż to bezsens a wręcz przeciwnie że to może być ciekawe . Rozwiązanie na jakie wpadłem nie jest powszechne dlatego chciałem się upewnić iż to nie jest jakiś debilny pomysł .

szpadlem-taniej
Pomocnik operatora

Maszyna: CAT 444 F2 2019
+Engcon EC 209

Firma: ST-LO


Reklama

simmet

Re: Rotator Engcon EC 209 w koparkoładowarce

Postprzez defcon1 » 17 Maj 2020 20:29

Witam
Podłącz się pod pytanie może ktoś się wypowiedzieć na temat jakości co wybrać.
ENGCON EC209
ROTOTILT R3
STELLWRIST 12X
INNE?

Awatar użytkownika
defcon1
Operator

  • Posty: 328
  • Rejestracja: 16 Lip 2010 20:56
  • Miejscowość: Kraków
  • Pochwały: 9

Maszyna: KOBELCO TAKEUCHI

Firma: www.koparka-wieliczka.pl


Rotator Engcon EC 209 w koparkoładowarce

Postprzez gruszon18 » 17 Maj 2020 21:28

W Korei przeszli z engcona i steelwrista na jk-tiltrotator. Wiadomo że daleki wschód szybko rozwija technologie więc i rozwój w tym dziale przyszedł. Zmian nie było dużo ale podobno diametralna różnica. Głównie ze względu na zwiększona dokładność i rozwinięty interfejs. W Europie jeszcze kupić osprzętu tej marki nie można, ale z drugiej strony w Polsce rzadko spotykane są tiltrotatory na koparkach, więc póki co nie ważne jaka marka. Ważniejsza będzie cena i gwarancja. Więc pewnie Engcon będzie rozsądniejszy.

Awatar użytkownika
gruszon18
Fachoperator

  • Posty: 704
  • Rejestracja: 26 Cze 2017 16:47
  • Miejscowość: Świdnik
  • Pochwały: 26

Maszyna: Jcb 4cx Super

Firma: Gpk Mełgiew


Rotator Engcon EC 209 w koparkoładowarce

Postprzez DUCATEX » 17 Maj 2020 21:50

Kiedys rozmawiałem z dealerem od koparkoładowarek i powiedział mi ze taka zabawka to droga zabawka okolo 50 tys euro

DUCATEX
Pomocnik operatora

  • Posty: 93
  • Rejestracja: 24 Mar 2017 21:49

Maszyna: FENDT 930

Firma: DUCATEX


Rotator Engcon EC 209 w koparkoładowarce

Postprzez dawidg2 » 17 Maj 2020 23:42

DUCATEX, chyba nie https://www.mascus.pl/budownictwo/uzywa ... hgkni.html oczywiście plus osprzęt to pewnie zbliżymy się pod 50k E ale wątpie

-- 17 Maj 2020, o 22:41 --

gruszon18, bo skopiowali innych, pewnie mają 30% taniej i dostępne na miejscu to co mieli wybrać?

dawidg2
Fachoperator

  • Posty: 6204
  • Rejestracja: 14 Kwi 2008 20:47
  • Miejscowość: Krzemieniewo
  • Pochwały: 134

Maszyna: JCB, Schaeff

Firma: Szukam


Re: Rotator Engcon EC 209 w koparkoładowarce

Postprzez 8x8 » 18 Maj 2020 13:54

ale ta głowica to na 19t maszynę do KŁ model 209 będzie sporo tańszy. a są też modele ze szczypcami.

8x8
Fachoperator

Maszyna: KAISER

Firma: ARCH-IN


Re: Rotator Engcon EC 209 w koparkoładowarce

Postprzez dawidg2 » 18 Maj 2020 17:09

To był przykład.

dawidg2
Fachoperator

  • Posty: 6204
  • Rejestracja: 14 Kwi 2008 20:47
  • Miejscowość: Krzemieniewo
  • Pochwały: 134

Maszyna: JCB, Schaeff

Firma: Szukam


Rotator Engcon EC 209 w koparkoładowarce

Postprzez Luka » 18 Maj 2020 20:43

Nie znam się na koparkach i nie będę udawał, że jest inaczej, ale wtrącę swoje parę groszy.

Maszynę trzeba skonfigurować przede wszystkim mądrze, a nie drogo. Handlowiec z przyjemnością zaznaczy kolejne okienka w konfiguratorze, bo z każdego ma wymierną kasę. Był tu na forum przypadek, że auto skonfigurowane na wypasie, handlowiec klepał po plecach, że najbogatsza wywrotka jaką sprzedał. Osie przednie na grubym wypasie 9t, a do tego założone opony 315/80, gdzie powinny być założone co najmniej 385, albo 425, bo 315 mają maks nośność 4t...

Z osprzętem podobnie - trzeba brać co potrzebne, a nie co fajne. Jeśli wykorzystasz u siebie przecinarkę do asfaltu - spoko. Typowo na usługi kupować to ryzyko. Będziesz musiał poświęcić sporo czasu i pieniędzy na "zbudowanie świadomości" u klientów, których trzeba przekonać, że taka przecinarka wynajęta na pół dnia jest de facto tańsza niż Janek ze Staszkiem poświęcający 2 dniówki na cięcie "ręczne". Bo przecież oni nic nie kosztują, a za maszynę trzeba zapłacić - znasz to na pewno.

Napisałeś, że koparko-ładowarka wygrywa głównie prędkością przejazdu. CAT 444F2 ma prędkość max. 40km/h, CAT M314 ma 37 km/h. Czyli w sumie jeżdżą tak samo, przy czym kołówka jest 5t cięższa i ma zdecydowanie większe możliwości, zwłaszcza z tiltrotorem. Wydaje mi się, że w koparko-ładowarce to będzie przerost formy nad treścią. Zasięg ramienia jest taki sobie, szybkość pracy też ustępuje kołówce, do tego będzie miało niewielki "udźwig", przez co łyżkę możesz założyć jedynie jakąś niewielką.
Tiltrotatory robią kosmiczną robotę ale na sprzęcie o nieskończonym obrocie, czy to kołówkach czy gąsienicach. Wydaje mi się, że zasięg ramienia koparkowego w koparko-ładowarce nie pozwoli na wykorzystanie w pełni możliwości takiego urządzenia. Gdyby to kosztowało niewiele, to jasne, fajny bajer, ale przy takiej cenie, to może wyjść droga zabawka, niespełniająca oczekiwań.
https://youtu.be/X2Gpvak9dq0
https://youtu.be/WtlgtHxVQXw

Jak ci dodatkowo zależy na osprzęcie ładowarkowym to zastanowiłbym się nad Mecalac MWR. Niby nie tej klasy sprzęt, co CAT, ale możliwości większe niż kop-ład, niewiele ustępujące tiltrotatorowi. Obracane łyżki, spore łyżki ładowarkowe, w tym krokodyl, widły i kupa innego osprzętu. Prędkość przejazdu 30(MWR11)/35(MWR15), więc raczej akceptowalne. Kiedyś cena wyjściowa za MWR11 była w okolicy 100k euro.
https://youtu.be/K5_I9aBrmAc

Luka
Operator

Maszyna: Szukam

Firma: Transport


Rotator Engcon EC 209 w koparkoładowarce

Postprzez DUCATEX » 18 Maj 2020 23:48

prosze o to JCB 4cx z rototiltem i jazdą na dzojach

https://www.youtube.com/watch?v=Z1uzuwwPVt4

DUCATEX
Pomocnik operatora

  • Posty: 93
  • Rejestracja: 24 Mar 2017 21:49

Maszyna: FENDT 930

Firma: DUCATEX


Rotator Engcon EC 209 w koparkoładowarce

Postprzez zeppelin zm 15 » 19 Maj 2020 06:20

Kolega "szpadlem taniej" też kombinował nad taka zabawką, podpytaj czy już coś kupił i jak mu się to sprawdza...
Dyskusja z idiotą jest jak zapasy w błocie z świnią.
Po pewnym czasie zauważasz że świni się to podoba.

zeppelin zm 15
Fachoperator

Maszyna: Wszystkie

Firma: Wspaniała


Rotator Engcon EC 209 w koparkoładowarce

Postprzez Luka » 19 Maj 2020 06:52

Kurde, to temat jest stary, a byłem przekonany, że to świeża sprawa i w zasadzie odpowiadałem na pierwotny wątek :/

Luka
Operator

Maszyna: Szukam

Firma: Transport


Re: Rotator Engcon EC 209 w koparkoładowarce

Postprzez szpadlem-taniej » 02 Cze 2020 20:14

Luka napisał(a):Nie znam się na koparkach i nie będę udawał, że jest inaczej, ale wtrącę swoje parę groszy.

Maszynę trzeba skonfigurować przede wszystkim mądrze, a nie drogo. Handlowiec z przyjemnością zaznaczy kolejne okienka w konfiguratorze, bo z każdego ma wymierną kasę. Był tu na forum przypadek, że auto skonfigurowane na wypasie, handlowiec klepał po plecach, że najbogatsza wywrotka jaką sprzedał. Osie przednie na grubym wypasie 9t, a do tego założone opony 315/80, gdzie powinny być założone co najmniej 385, albo 425, bo 315 mają maks nośność 4t...

Z osprzętem podobnie - trzeba brać co potrzebne, a nie co fajne. Jeśli wykorzystasz u siebie przecinarkę do asfaltu - spoko. Typowo na usługi kupować to ryzyko. Będziesz musiał poświęcić sporo czasu i pieniędzy na "zbudowanie świadomości" u klientów, których trzeba przekonać, że taka przecinarka wynajęta na pół dnia jest de facto tańsza niż Janek ze Staszkiem poświęcający 2 dniówki na cięcie "ręczne". Bo przecież oni nic nie kosztują, a za maszynę trzeba zapłacić - znasz to na pewno.

Napisałeś, że koparko-ładowarka wygrywa głównie prędkością przejazdu. CAT 444F2 ma prędkość max. 40km/h, CAT M314 ma 37 km/h. Czyli w sumie jeżdżą tak samo, przy czym kołówka jest 5t cięższa i ma zdecydowanie większe możliwości, zwłaszcza z tiltrotorem. Wydaje mi się, że w koparko-ładowarce to będzie przerost formy nad treścią. Zasięg ramienia jest taki sobie, szybkość pracy też ustępuje kołówce, do tego będzie miało niewielki "udźwig", przez co łyżkę możesz założyć jedynie jakąś niewielką.
Tiltrotatory robią kosmiczną robotę ale na sprzęcie o nieskończonym obrocie, czy to kołówkach czy gąsienicach. Wydaje mi się, że zasięg ramienia koparkowego w koparko-ładowarce nie pozwoli na wykorzystanie w pełni możliwości takiego urządzenia. Gdyby to kosztowało niewiele, to jasne, fajny bajer, ale przy takiej cenie, to może wyjść droga zabawka, niespełniająca oczekiwań.
https://youtu.be/X2Gpvak9dq0
https://youtu.be/WtlgtHxVQXw

Jak ci dodatkowo zależy na osprzęcie ładowarkowym to zastanowiłbym się nad Mecalac MWR. Niby nie tej klasy sprzęt, co CAT, ale możliwości większe niż kop-ład, niewiele ustępujące tiltrotatorowi. Obracane łyżki, spore łyżki ładowarkowe, w tym krokodyl, widły i kupa innego osprzętu. Prędkość przejazdu 30(MWR11)/35(MWR15), więc raczej akceptowalne. Kiedyś cena wyjściowa za MWR11 była w okolicy 100k euro.
https://youtu.be/K5_I9aBrmAc

Rozważałem i testowałem - MECE 9. 11 oraz 12 , myślałem o cat M314F - uwierz to się w to co i jak robimy nie wpisuje . A co do różnicy między 314 a 444 przy jeździe - to nie idzie o te 3 km na h ale o rodzaj napędu i 6 biegów w 444 .
Jeżeli rozchodzi się o rotator - przed wszystkim trzeba mieć koncept jak coś takiego wykorzystać i do czego . Na pewno nie zachowuje się on tak przewidywalnie jak w kołówce czy gąsce gdyż ramie kop/ład jest niejako niedoważone i potrzeba na prawdę ogromu wyczucia by unikać efektu zerwanej rybki z wędki gdy robimy coś obracając ramię ( chodzi np o rozpychanie zasypu gdy łyżka przestaje opierać się o pchany grunt to ramię gwałtownie przyspiesza na obrocie ) Ale funkcjonalność maszyny z tą zabawką zdecydowanie wzrasta przy tzw dłubankach .
Ale masz rację zakup był w stylu ,,kto bogatemu zabroni " Machanie rotatorem to też literek bonusu więcej na godzinkę pracy tyłem .

szpadlem-taniej
Pomocnik operatora

Maszyna: CAT 444 F2 2019
+Engcon EC 209

Firma: ST-LO


Re: Rotator Engcon EC 209 w koparkoładowarce

Postprzez taikoubou » 22 Cze 2020 10:55

Już kilka miesięcy minęło od twojej decyzji o zakupie Cata z Rototiltem i pewnie maszyna już jest u ciebie. Wyślij zdjęcia :)

Awatar użytkownika
taikoubou
Operator

Maszyna: Cat 428F

Firma: -


Rotator Engcon EC 209 w koparkoładowarce

Postprzez DAM-POL » 05 Gru 2021 09:14

Chętnie byśmy dowiedzieli się czy udało się kupić i jak tak to jak się spisuje

DAM-POL
Fizol

  • Posty: 42
  • Rejestracja: 16 Mar 2019 21:21

Maszyna: Jcb cx3 2014 rok

Firma: DAM-POL Prace ziemne


Re: Rotator Engcon EC 209 w koparkoładowarce

Postprzez SkanDig » 09 Sie 2022 22:14

Panowie mam 4CX z głowicą Rotortilt i możliwością jazdy tyłem. Możecie mówić co chcecie ale skraca to czas niektórych robót i ułatwia życie mi i ludziom którzy kontynuują pracę np. po zasypaniu zera rozgarnięciu suchego betonu.
Każdy jest pod wrażeniem jak niewiele pracy trzeba włożyć z łopatami lub grabkami. Nie których rzeczy bym po prostu nie zrobił bez głowicy. Skrobnąć gdzieś coś lub np. z hałdy około 15 20 ton przerzucając towar lub cokolwiek z nią robiąc nie musze się przestawiać bo mogę wybierać z niej urobek z każdej strony w 99.9% a czasem 100%. Na jednej robocie dzięki głowicy włożyłem sobie w łyżke 6m szynę i strąciłem kawałek ściany z wysokości 10m, gdyby nie to to ludzie musieli by tam drabiną wchodzić bo to tam firma partyzantka była.

Jestem bardzo głowicy zadowolony, widzę i wykorzystuje możliwości mam nadzieje w jak największym stopniu. Wiadomo że kołówką to nigdy nie będzie z względu na obrót i siłę zrywania ale nie kupiłem 4cx żeby był kołówką tylko chciałem mieć nie spotykaną na rynku mobilność.
No i jazda tyłem to coś pięknego masz małą kołówkę jak ogarniesz skręt joystickiem. Super radocha z tego że wozisz sobie kręgi betonowe i osadzasz je wszystko bez żadnego obracania wszystko na guzikach. Ale tu znowu pytanie co będziesz robił tą maszyną. Minusem kołówki jest też to że jeździć z urobkiem w łyżce 20 lub 40m na zwałkę to trochę utrucie. Rozgarnianie urobku to też zaleta koparko-ładowarki.

SkanDig
Nowicjusz

  • Posty: 1
  • Rejestracja: 09 Sie 2022 21:45

Maszyna: JCB 4CX

Firma: SkanDig


Re: Rotator Engcon EC 209 w koparkoładowarce

Postprzez dawidg2 » 10 Sie 2022 13:54

ciekawe jak z żywotnością obrotu w kop-ład przy głowicy.

Do kopareczki idzie podpiąć przyczepę i już można przewozić urobek.

dawidg2
Fachoperator

  • Posty: 6204
  • Rejestracja: 14 Kwi 2008 20:47
  • Miejscowość: Krzemieniewo
  • Pochwały: 134

Maszyna: JCB, Schaeff

Firma: Szukam


Re: Rotator Engcon EC 209 w koparkoładowarce

Postprzez 8x8 » 13 Sie 2022 17:01

8l

8x8
Fachoperator

Maszyna: KAISER

Firma: ARCH-IN


Re: Rotator Engcon EC 209 w koparkoładowarce

Postprzez dawidg2 » 13 Sie 2022 18:09

8x8 pisz pełnymi zdaniami.

dawidg2
Fachoperator

  • Posty: 6204
  • Rejestracja: 14 Kwi 2008 20:47
  • Miejscowość: Krzemieniewo
  • Pochwały: 134

Maszyna: JCB, Schaeff

Firma: Szukam


Re: Rotator Engcon EC 209 w koparkoładowarce

Postprzez 8x8 » 14 Sie 2022 09:14

czemu? minimum 2 znaki

ale istotnie, zastanawiam się jak podpiąć przyczepę do koparkoładowarki.

8x8
Fachoperator

Maszyna: KAISER

Firma: ARCH-IN


Re: Rotator Engcon EC 209 w koparkoładowarce

Postprzez dawidg2 » 15 Sie 2022 11:32

Kopareczka = kołówka/gąska. Bo chyba nie zrozumiałeś.

dawidg2
Fachoperator

  • Posty: 6204
  • Rejestracja: 14 Kwi 2008 20:47
  • Miejscowość: Krzemieniewo
  • Pochwały: 134

Maszyna: JCB, Schaeff

Firma: Szukam


PoprzedniaNastępna Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej