wibako

Rotator Engcon EC 209 w koparkoładowarce

Engcon, Steelwrist, Rototilt, SMP, Lehnhoff, Kinshofer

Rotator Engcon EC 209 w koparkoładowarce

Postprzez szpadlem-taniej » 05 Gru 2019 16:50

To kolejny temat jaki zakładam bo od myślenia głowa już boli .
Jeszcze kilka tygodni temu byłem pewny iż zainwestuję w zakup nowej jak najbardziej uniwersalnej koparki kołowej 9 do 15 ton . Niestety układ robót w kalendarzu na rok 2020 pokazuje iż maszyna będzie musiała pracować 50 na 50 % to jest będzie musiała śmigać na usługach by na siebie zarobić .
W związku z tym iż kołówki jakie testowałem mimo ogromu zalet mają jedną wadę - do jeżdżenia z budowy na budowę a tym bardziej skakania na usługi marnie się nadają decyzja padła na dużą i silną Kop/Ład i celem podniesienia jej funkcjonalności ( ponieważ budżet na to pozwala ) rozważam dołożenie do niej rotatora .
Myślałem nad EC 209 ENGCON ale nie montowanym na stałe lecz dopinanym na szybko-złącze z automatem olejowym, tak by można było błyskawicznie odpiąć ustrojstwo do większego kopania .
Pytanie jakie mam do was to :
Czy to się rzeczywiście obroni w kop/Ład ?
Obsypywanie ław fundamentowych, przygotowanie podbudowy pod ciągi komunikacyjne, kształtowanie krajobrazu oraz obsługa placu budowy .
Dodatkowo wszystko co może czekać na maszynę na usługach - czyli podawanie/układanie rur itd .
Oczywiście dodatkowy osprzęt też odpowiedni jest w planie .
Zasięg ramienia maszyny na poziomie gruntu - 7 m udźwig na maksymalnym zasięgu 1,5 t
https://www.youtube.com/watch?v=RTSmNjDvPQ4
i filmik obrazujący dokładnie interesujące mnie rozwiązanie :
https://www.youtube.com/watch?v=68S-3JQBihk
Oczywiście jest to bajer niezły ale czy warto go mieć w kop/ład ?
Specjalne złącze - QS - 100 kg
rotator EC 209 - 287kg
Chwytak -GR10 -70kg
razem 457 kilo
Zostaje zatem 1043 kg na łyżkę i towar
Porobi tym czy tylko się pocieszy że się kręci ?

szpadlem-taniej
Pomocnik operatora

Maszyna: CAT 444 F2 2019
+Engcon EC 209

Firma: ST-LO


Reklama

simmet

Rotator Engcon EC 209 w koparkoładowarce

Postprzez zeppelin zm 15 » 05 Gru 2019 17:03

Dla kop-ład to duże obciążenie. Na pewno to ułatwi pracę tylko w porównaniu koparki i kop-ład to kop-ład przegrywa tym że ma ograniczony obrót w porównaniu do koparki i to jest jeden z bardzo ważnych aspektów bo często robiąc coś koparką obrotową nie było by żadnych możliwości zrobić tą robotę kop-ład właśnie z tego powodu.
Dyskusja z idiotą jest jak zapasy w błocie z świnią.
Po pewnym czasie zauważasz że świni się to podoba.

zeppelin zm 15
Fachoperator

Maszyna: Wszystkie

Firma: Wspaniała


Rotator Engcon EC 209 w koparkoładowarce

Postprzez szpadlem-taniej » 05 Gru 2019 17:35

Poniżej filmik ,który rozeeebał mnie na łopatki
https://www.youtube.com/watch?v=Z1uzuww ... mvd4m-uI2R
I tak na serio to moje rozmyślanie o rotatorze do kop/ład od tego się właśnie zaczęło
Na wspaniałym mlekiem i miodem płynącym zachodzie sporo ludzi stosuje tego typu połączenia
https://www.youtube.com/watch?v=F-6Ng_zK2ec

Jak widać najczęściej w 4 CX .
Ja chciałbym to dołożyć do maszyny silniejszej - CAT 444F2 .

Na pierwszym filmiku jest jeszcze system pełnego sterowania w jojach ( jazda ) - też by można to dokupić i założyć za jednym zamachem .
Wstępnie skonfigurowana maszyna ma też zaplanowane założenie sterowanego przesuwu bocznego .
Tak wypasiona 444 będzie kosztować podobnie co M314F będzie miała względem kołówki pewne wady ale i też zalety, które w moim przypadku przeważają szalę na rzecz trzech czwórek .

szpadlem-taniej
Pomocnik operatora

Maszyna: CAT 444 F2 2019
+Engcon EC 209

Firma: ST-LO


Rotator Engcon EC 209 w koparkoładowarce

Postprzez zeppelin zm 15 » 05 Gru 2019 18:04

Tylko że zasięg w koparce będziesz miał większy i udźwig również. Palety podasz na strop i inne rzeczy a kop-lad dużo nie zdziałasz wysoko.
Spójrz też jak nie stabilna jest bez opuszczenia podpór podczas wywijaniem z tą ciężką głowicą i łyżką. Prace bardzo precyzyjne ciężko będzie zrobić w takim układzie. Będziesz musiał podpory stawiać.
Jak daleko masz zamiar podróżować na kołach?
Dyskusja z idiotą jest jak zapasy w błocie z świnią.
Po pewnym czasie zauważasz że świni się to podoba.

zeppelin zm 15
Fachoperator

Maszyna: Wszystkie

Firma: Wspaniała


Rotator Engcon EC 209 w koparkoładowarce

Postprzez szpadlem-taniej » 05 Gru 2019 18:38

Lublin to spore miasto i rozbudowuje się dookoła swych granic - te 20 km częściej jak tylko czasem trzeba będzie przejechać na usługę .
Zasięg M314F to również 7 m - udźwig 3 tony ( 2xtyle ) masa maszyny ponad 15 ton ! - Mniejsze i lżejsze jak Mecalac 9 , 11 mwr -- wypadają jedynie ciut lepiej jak 444 .
Do tego jednak bardzo zależy mi na ,,ładowarce " a w tym walorze to czwórkom niewiele podskoczy .
Po testach na placu boju ( wynajęciu kilku maszyn na próby ) temat kołówki poszedł na kołek - nie sprawdzi się / nie będzie miała aż tyle roboty co kop/ład przy tym co robimy .
Dlatego kombinuję by jeszcze podnieść walory użytkowe kop/ładowarki .
Raczej nie w głowie mi takie wywijanie jak na filmikach bo nie problem się domyśleć iż tam bardziej chodzi o zrobienie show jak faktycznie dobrej roboty . Po za tym jednak to 444 cięższa od 4cx i sporo solidniejsza maszyna .
Poszukuję podpowiedzi czy warto uderzać w ten rotator czy też będzie to tylko gadżet bez większego wpływu na możliwości wykonawcze maszyny .

szpadlem-taniej
Pomocnik operatora

Maszyna: CAT 444 F2 2019
+Engcon EC 209

Firma: ST-LO


Rotator Engcon EC 209 w koparkoładowarce

Postprzez zeppelin zm 15 » 05 Gru 2019 18:55

Na pewno wprawiony operator zrobi wiele więcej taką maszyną, mniej ludzi będzie potrzebne do poprawiania szpadlem... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: tylko jak zasugerowałeś aby było to na szybkozłączu aby w mig można by to odpiąć w razie np przerzucania tyłem większej ilości ziemi bez potrzeby wywijaniem w kątach łyżką . Zawsze o wagę rototilt łyżka może być większa i więcej się zmieści lub taka sama łyżka co z roto tylko maszyna będzie miała lżej...
Dyskusja z idiotą jest jak zapasy w błocie z świnią.
Po pewnym czasie zauważasz że świni się to podoba.

zeppelin zm 15
Fachoperator

Maszyna: Wszystkie

Firma: Wspaniała


Rotator Engcon EC 209 w koparkoładowarce

Postprzez szpadlem-taniej » 05 Gru 2019 19:37

No mój główny smaczek na ten rotator polega właśnie na tym by był dopinany i odpinany w kilka sekund .
Np w fundamenty walę zasyp bez rotatora lub nawet przodem a następnie precyzyjnie rozgarniam go do ław z rotatorem . ( łychą lub ramą )
Dodatkowo dokupując specjalne złącze do młota i zagęszczacza - również będzie je można zapinać w oka mgnieniu .

Przy jakimś obkopywaniu , czy układaniu krawężników , rur wiadomo znowu rotator zapięty .
Wydaje mi się iż kluczem sensu całego rozwiązania może być właśnie to szybko złącze z automatem olejowym .
Można pójść jeszcze dalej i taki sam automat założyć pod rotatorem - tylko czy jest sens ?
Np duży chwytak, czy nożyce to te 200-300 kg dodatkowo ...
Zabawek można dokupić masę

szpadlem-taniej
Pomocnik operatora

Maszyna: CAT 444 F2 2019
+Engcon EC 209

Firma: ST-LO


Rotator Engcon EC 209 w koparkoładowarce

Postprzez zeppelin zm 15 » 05 Gru 2019 20:04

Musisz wiedzieć jakie prace będziesz wykonywać i co będzie ci potrzebne.
Dyskusja z idiotą jest jak zapasy w błocie z świnią.
Po pewnym czasie zauważasz że świni się to podoba.

zeppelin zm 15
Fachoperator

Maszyna: Wszystkie

Firma: Wspaniała


Rotator Engcon EC 209 w koparkoładowarce

Postprzez szpadlem-taniej » 06 Gru 2019 14:54

Obawiam się że w tym przypadku to nowe możliwości mogą rodzić kolejne potrzeby .
O ile codzienność własnych potrzeb, czyli to co maszyna będzie robić na moich własnych budowach doskonale znam o tyle przewidzieć to co przyniosą wyskoki na usługi lub fuchy, które podłapie się w celu by sprzęt nie stał, mogą przynieść potrzeby osprzętu o którym się początkowo nawet nie myśli .
Na pewno przydatny jest dobry młot , przydać się może przecinak do asfaltu ................
Inwestowanie na zapas w co popadnie tylko dlatego że to się przydać może jest nie do końca podejściem biznesowym a hobbystycznym .
Cała zabawa z rotatorem polega na tym, że mieści się w założonym budżecie - miała być droższa ,dobrze wyposażona kołówka - zatem wystarczy kasy na kop/ład na totalnym wypasie .

Ciekawe czy na forum jest już ktoś kto się odważył założyć rotator do kop/ładowarki ?

szpadlem-taniej
Pomocnik operatora

Maszyna: CAT 444 F2 2019
+Engcon EC 209

Firma: ST-LO


Rotator Engcon EC 209 w koparkoładowarce

Postprzez zeppelin zm 15 » 06 Gru 2019 15:14

Mało kogo jest na to po prostu stać zwłaszcza przy naszych śmiesznych stawkach. Polak jest na tyle
hytro-głupi że nawet skarpówki hydraulicznej nie potrzebuje bo stanie na jednej stopie i będzie dłubał zjeżdżając z fotela... U nas jest taka mentalność i szybko to się nie zmieni...
Dyskusja z idiotą jest jak zapasy w błocie z świnią.
Po pewnym czasie zauważasz że świni się to podoba.

zeppelin zm 15
Fachoperator

Maszyna: Wszystkie

Firma: Wspaniała


Rotator Engcon EC 209 w koparkoładowarce

Postprzez szpadlem-taniej » 06 Gru 2019 15:36

Doskonale wiadomo iż odbiór takich pomysłowych dłubaczy powodowany jest tym iż jest klient co woli zapłacić 100 zł za godzinę dłubaczowi jak 130 komuś kto nie będzie dłubał a robotę zrobi szybko i skutecznie tym co trzeba . W mniemaniu zamawiającego jest taniej 100 niż 130 w praktyce ten po 100 pierdzieli się z czymś przez 5 godzin co ten za 130 zrobi w dwie .
Przerobiłem to na własnej ,,dupie" i oduczyłem się być głupio chytrym i szczerze nie mogłem uwierzyć jak po 9 godzinach ,,nowy- droższy " wykonawca zaprosił mnie na odbiór roboty z którą moi sprawdzeni,, tani przyjaciele" bawili się minimum dwa dni .

Niestety ciągle wszyscy w koło pragną wydać mało a zarobić dużo tylko przypadek sprawia iż odkrywamy, że gdy wydamy więcej to i zarobimy też więcej . ( nasze trzeźwe Polskie myślenie nam tego nie podpowie )

szpadlem-taniej
Pomocnik operatora

Maszyna: CAT 444 F2 2019
+Engcon EC 209

Firma: ST-LO


Rotator Engcon EC 209 w koparkoładowarce

Postprzez zeppelin zm 15 » 06 Gru 2019 15:51

Rynek klientów jest właśnie zbyt mocno ślepy i obserwując rynek zmiany szybko nie nastąpią . BARDZO ciężko jest wytłumaczyć klientowi że mimo większej stawki obrotówką zrobisz to szybciej niż "koparka" która ma malutkie kółka z przodu i większe z tyłu i pierdoli się w rzeczywistości z tą samą robotą dwa razy dłużej... Ale jest taniej bo przecież weźmie 100zł/ godz.... Rynek klientów jest tak popier....ny że aż niechce się o tym mówić... Zwłaszcza jak prace które się wykonuje są pracami dla klientów indywidualnych których masz zazwyczaj jednorazowo
Dyskusja z idiotą jest jak zapasy w błocie z świnią.
Po pewnym czasie zauważasz że świni się to podoba.

zeppelin zm 15
Fachoperator

Maszyna: Wszystkie

Firma: Wspaniała


Rotator Engcon EC 209 w koparkoładowarce

Postprzez szpadlem-taniej » 08 Gru 2019 16:48

Kolega chyba trochę bardziej jak w TEMACIE .
Więc jeszcze jedno pytanko - jak jest z rankingiem jakości urządzeń rotacyjnych bo marek jest na rynku kilka.
Które uchodzą za najbardziej udane , trwałe a z którymi o kłopoty nietrudno .
Czy ENGCON jest faktycznie najbardziej wart zaufania ?

szpadlem-taniej
Pomocnik operatora

Maszyna: CAT 444 F2 2019
+Engcon EC 209

Firma: ST-LO


Rotator Engcon EC 209 w koparkoładowarce

Postprzez zeppelin zm 15 » 08 Gru 2019 18:35

Co do tego to nie mam akurat doświadczenia choć nie ukrywam że ciekawią mnie to ustrojstwo :mrgreen: . Jedyne co zauważyłem to to że najbardziej popularny jest ENGCON
Dyskusja z idiotą jest jak zapasy w błocie z świnią.
Po pewnym czasie zauważasz że świni się to podoba.

zeppelin zm 15
Fachoperator

Maszyna: Wszystkie

Firma: Wspaniała


Rotator Engcon EC 209 w koparkoładowarce

Postprzez Pawellko80 » 08 Gru 2019 18:53

Właśnie ENGCON fajna sprawa tylko kosztuje troszku ale juz sie widuje u nas koparki z tym cudem a co do mentalnosci ludzi dam taki przypadek do mojego znajomego co kop-ład dzwoni gosciu i pyta sie o cene znajomy mówi 100 a ten o co tak drogo ze ma gościa co ma ostrowka i zrobi mu za 70 no to znajomy to bierz pan go i koniec rozmowy .Na następny dzień dzwoni znów ten sam gościu i mówi zeby przyjechal robote zrobił bo tamten na ostrowku sie obesrał i nie zrobil to znajomek mu mówi 120 a ten bylo 100 a znajomy mówi mu to że taka cena jest dla takich co nie myślą .

Pawellko80
Nowicjusz

Maszyna: Magni RTH

Firma: Własna


Rotator Engcon EC 209 w koparkoładowarce

Postprzez szpadlem-taniej » 08 Gru 2019 19:42

Ze względu na fakt iż najczęściej spotkać można ENGCON wygłówkowałem, że jakaś tego przyczyna jest ale czy rzeczywiście jakość tych sprawia iż są najbardziej popularne .
Kop/ładowarkę tez częściej spotyka się JCB jak CAT a co do ich walorów to ..........
Kilka firm robi te rotatory - ceny bardzo podobne ...
Dotychczas najbardziej rozeznałem się w ENGCON ( mam praktycznie skompletowane zamówienie )

szpadlem-taniej
Pomocnik operatora

Maszyna: CAT 444 F2 2019
+Engcon EC 209

Firma: ST-LO


Rotator Engcon EC 209 w koparkoładowarce

Postprzez dawidg2 » 08 Gru 2019 20:21

Volvo montuje Steelwrist.

szpadlem-taniej, mam do Ciebie pytanie co zrobisz jak np wyślesz maszynę na fuchę na 8h a będziesz potrzebował maszynę u siebie?

dawidg2
Fachoperator

  • Posty: 6204
  • Rejestracja: 14 Kwi 2008 20:47
  • Miejscowość: Krzemieniewo
  • Pochwały: 134

Maszyna: JCB, Schaeff

Firma: Szukam


Re: Rotator Engcon EC 209 w koparkoładowarce

Postprzez gruszon18 » 09 Gru 2019 03:13

Ja wiem tylko tyle. Ze montaż takiego urządzenia diametralnie wpłynie na funkcjonalność koparkoladowarki. Niestety aby zamontować tiltrotator trzeba doposażyć 4cx w kilka dodatkowych układów a faktyczny koszt już wtedy rośnie. Faktycznie jeśli chcesz się rozglądać za takim układem pomysl o całkowicie innej wersji koparkoladowarki, coś w rodzaju Hudiga czy dużej Hydremy. W tych niemieckich maszynach są montowane bardzo silne pompy hydrauliczne, mocna rama, solidne ramię. Dodatkowo już odpada Ci dokładnie układów sterujących bo taki Hudig ma te układy w standardzie, jak np sterowanie układem jezdnym w dżojstikach. Minusem takiej maszyny będzie wielkość ale i przede wszystkim koszt zakupu. Taki zwykły 4cx może pracować w takim osprzecie, ale uważam ze nie jest do tego stworzony. Samo zamknięcie tylnej łyżki będzie już nie możliwe że względu na konstrukcję ramienia, i z tiltrotatorem I łyżka będzie się to znajdować dosyć nisko nad ziemią. Po za tym ważne żeby sobie uzmysłowić pewne rzeczy. Np jak różnice między obrotowką a kop-ład. Np czy koparkoladowarką można zrobić tą samą robotę co obrotowką? Można, ale może zejść na tym więcej czasu i więcej trzeba się będzie uszturchac na takiej robocie. Ale ta zależność nie działa w drugą stronę. Nie każda robotę na koparkoladowarke można zrobić obrotowką. Do tego dochodzi ogólne przystosowanie maszyny do potrzeb pracy, albo do przejazdów.. Wiele aspektów i można sobie wymyślać argumenty za i przeciw w nieskończoność. Taka widłochemia i łopatologia, można zostać Platonem maszyn budowlanych.

Autor postu otrzymał pochwałę

Awatar użytkownika
gruszon18
Fachoperator

  • Posty: 704
  • Rejestracja: 26 Cze 2017 16:47
  • Miejscowość: Świdnik
  • Pochwały: 26

Maszyna: Jcb 4cx Super

Firma: Gpk Mełgiew


Re: Rotator Engcon EC 209 w koparkoładowarce

Postprzez szpadlem-taniej » 09 Gru 2019 03:55

dawidg2 napisał(a):Volvo montuje Steelwrist.

szpadlem-taniej, mam do Ciebie pytanie co zrobisz jak np wyślesz maszynę na fuchę na 8h a będziesz potrzebował maszynę u siebie?


Normalne - mam kalendarz i jak ma robić u nas to nie pojedzie do obcych . Nie kupujemy maszyny typowo pod wynajem czy robotę na usługach, to tylko dodatkowe możliwości spożytkowania jej .

-- 09 Gru 2019 02:48 --

gruszon18 napisał(a): aby zamontować tiltrotator trzeba doposażyć 4cx w kilka dodatkowych układów a faktyczny koszt już wtedy rośnie. Faktycznie jeśli chcesz się rozglądać za takim układem pomysl o całkowicie innej wersji

Nie doczytałeś iż JCB mnie nie interesuje, wybór padł na CAT 444 F2 - który już został skonfigurowany odpowiednio w układy ( 3 linie hydrauliczne na ramieniu koparki 1 szybkozłącze,2 sterowanie osprzetu, 3 młot dodatkowo dorzucam jeszcze sterowany przesuw konika - generalnie biorę maszynę z praktycznie wszystkimi opcjami oprócz szybkozłączka z przodu, które mnie nie interesuje z pewnych względów .
102 tys E plus pakiet serwisowy ( jeszcze się targujemy )- do tego dorzucam rotator z dedykowanym szybko-złączem ( w tym auto oil )
Całość będzie prawdopodobnie składana od podstaw w fabryce w UK - w tym dokładka rotatora
i kilka ,,praktycznych zabawek " też się zakupi
Liczę właśnie na to iż funkcjonalność maszyny znacząco wzrośnie na czym z pewnych względów bardzo mi zależy .
Jak wiadomo maszyny stać nie lubią a za takie pieniądze zabawka wręcz stać nie może .

szpadlem-taniej
Pomocnik operatora

Maszyna: CAT 444 F2 2019
+Engcon EC 209

Firma: ST-LO


Re: Rotator Engcon EC 209 w koparkoładowarce

Postprzez gruszon18 » 09 Gru 2019 07:53

4cx to tylko jako przyklad, bo chodzi zwyczajnie o mase maszyny bo różne modele tego samego "gatunku" ale innej firmy trzymają podobne normy. A to o czym piszesz zamontuja Ci do każdej maszyny bez względu na markę, jeśli tylko sobie tego zażyczysz I oczywiście jeśli za to płacisz. W maszynach o których mówię masz to na wyposażeniu ze względu na to że one są już tworzone do tego rozwiązania. Żadna marka nie oferuje np elektronicznie sterowanych osi skretnych. Robią to na życzenie klienta, jako tzw opcja, co kosztuje. A bez tego nie widzę sensu inwestycji w tiltrotator do koparkoladowarki jeśli masz nie mieć takiego sterowania. Zwyczajnie nie będzie ta praca optymalnie ergonomiczna. Nie wyobrażam sobie obracać się na fotelu co 30 sekund aby odjechać, a za chwilę znów podjechać.

Awatar użytkownika
gruszon18
Fachoperator

  • Posty: 704
  • Rejestracja: 26 Cze 2017 16:47
  • Miejscowość: Świdnik
  • Pochwały: 26

Maszyna: Jcb 4cx Super

Firma: Gpk Mełgiew


Następna Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej